We werken hard aan het herstel van de stabiliteit van tuchtrecht.overheid.nl. Excuus voor het ongemak.

ECLI:NL:TGZRAMS:2025:277 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2025/8065

ECLI: ECLI:NL:TGZRAMS:2025:277
Datum uitspraak: 25-11-2025
Datum publicatie: 25-11-2025
Zaaknummer(s): A2025/8065
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen: Ongegrond, kennelijk ongegrond
Inhoudsindicatie: Kennelijk ongegronde klacht tegen een orthopedagoog-generalist. De 7-jarige dochter van klaagster kwam onder behandeling bij de orthopedagoog-generalist vanwege angstklachten. Tijdens het intakegesprek kwam verder naar voren dat er spanningen waren tussen klaagster en haar partner en dat zij gingen scheiden. Klaagster verwijt de orthopedagoog-generalist met name dat zij zich niet neutraal heeft opgesteld ten opzichte van klaagster en haar partner en dat het dossier niet op orde is.Het college oordeelt als volgt. Uit het dossier wordt duidelijk dat er sprake was van een complexe scheidingssituatie waarbij de orthopedagoog-generalist in een ingewikkelde positie terecht is gekomen. Uit het dossier blijkt dat de beide moeders bij voortduring afzonderlijk van elkaar hun kant van het verhaal met (uitsluitend) de orthopedagoog-generalist deelden, terwijl de orthopedagoog-generalist hen uitdrukkelijk had gevraagd om informatie ook onderling met elkaar te delen. Naar het oordeel van het college kan niet worden vastgesteld dat de orthopedagoog-generalist zich ten opzichte van de moeders niet neutraal zou hebben opgesteld.

A2025/8065
Beslissing van 25 november 2025


REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM

Beslissing in raadkamer van 25 november 2025 op de klacht van:


A,
wonende in B,

klaagster,

tegen


C,
orthopedagoog-generalist,
werkzaam in D,
verweerster, hierna ook: de orthopedagoog-generalist, gemachtigde: mr. E.A. Kadijk, werkzaam in 
Utrecht.


1. De zaak in het kort
1.1   De 7-jarige dochter van klaagster kwam onder behandeling bij de orthopedagoog- generalist 
vanwege angstklachten. Tijdens het intakegesprek kwam verder naar voren dat er spanningen waren 
tussen klaagster en haar partner en dat zij gingen scheiden. Klaagster verwijt de 
orthopedagoog-generalist met name dat zij zich niet neutraal heeft opgesteld ten opzichte van 
klaagster en haar partner en dat het dossier niet op orde is.

1.2   Het college komt tot het oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. ‘Kennelijk’ betekent 
dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen te stellen en dat duidelijk is dat de klacht 
niet gegrond kan worden verklaard. Hierna vermeldt het college eerst hoe de procedure is verlopen. 
Daarna licht het college de beslissing toe.

2. De procedure
2.1  Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
-  het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 24 januari 2025;
-  het verweerschrift met de bijlagen;
-  de brief van de gemachtigde van verweerster van 21 mei 2025, binnengekomen op 22 mei 2025, met 
een aanvullende bijlage;
-  het proces-verbaal van het mondelinge vooronderzoek, gehouden op 16 juni 2025.

2.2  Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college de
zaak beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig waren.


3. De feiten
3.1   Klaagster is één van de twee gezaghebbende moeders van E. In augustus 2024 is E, destijds 
zeven jaar oud, vanwege angst om over te geven aangemeld bij F, de organisatie waar de 
orthopedagoog-generalist werkzaam is.

3.2   Op 14 oktober 2024 heeft de orthopedagoog-generalist een intakegesprek gehad met E en haar 
moeders. Tijdens het intakegesprek kwam naar voren dat er spanningen waren tussen de moeders en dat 
zij hadden besloten om te scheiden. Er werd een behandeltraject afgesproken waarbij de 
orthopedagoog-generalist steeds vier individuele gesprekken met E zou voeren, gevolgd door een 
vijfde gesprek met de moeders waarin de behandeling zou worden geëvalueerd.

3.3   In de periode van 21 oktober tot en met 11 november 2024 heeft de orthopedagoog- generalist 
individuele gesprekken met E gevoerd. Op 18 november 2024 vond een evaluatiegesprek plaats en werd 
afgesproken om nogmaals vijf gesprekken te plannen.

3.4   Op 19 november 2024 mailde de orthopedagoog-generalist het concept-behandelplan aan klaagster 
en de andere moeder (hierna: de ex-partner). In haar e-mail verzocht zij hen om opmerkingen op het 
behandelplan met haar te delen en daarbij elkaar in cc mee te nemen.

3.5   Op 24 november 2024 mailde klaagster aan de orthopedagoog-generalist dat E een 
suïcidegerelateerde uitspraak had gedaan en daarbij had gezegd dat ze niet meer naar de ex-partner 
en de orthopedagoog-generalist toe wilde. De orthopedagoog-generalist heeft naar aanleiding van dit 
bericht telefonisch contact gehad met klaagster. Er werd een extra afspraak met E ingepland voor 27 
november 2024.

3.6   Op 26 november 2024 mailde klaagster naar de orthopedagoog-generalist over een nieuwe 
suïcidegerelateerde uitspraak van E. Klaagster zegde de afspraak van 27 november 2024 af en 
verzocht om een afspraak met haar en de ex-partner in te plannen. Vanuit het secretariaat van de 
zorginstelling werd een aantal datumvoorstellen voor een afspraak verstuurd. Hierop heeft klaagster 
niet gereageerd.

3.7  Op 1 december 2024 stuurde klaagster een e-mail waarin zij meedeelde dat zij de behandeling 
van E per direct wilde beëindigen.

3.8   Op 2 december 2024 ontving de orthopedagoog-generalist een SISA-melding over E. SISA is een 
digitaal systeem waarmee professionals bij instellingen, organisaties en gemeentelijke diensten die 
een kind of jongere begeleiden, kunnen signaleren dat zij betrokken zijn bij dat kind of die 
jongere. Bij de SISA-melding wordt geen inhoudelijke informatie gedeeld. Uit de SISA-melding die de 
orthopedagoog-generalist ontving bleek enkel dat de SISA-melding afkomstig was van de politie Z.

3.9   Op verzoek van de ex-partner plande de orthopedagoog-generalist een gesprek in met de 
ex-partner op 10 december 2024. De orthopedagoog-generalist had aan klaagster laten weten dat zij 
ook welkom was bij het gesprek. Op de afspraak verscheen alleen de ex- partner. Tijdens dit gesprek 
bracht de orthopedagoog-generalist de SISA-melding ter sprake. De ex-partner bleek hier niets van 
af te weten.

3.10  De orthopedagoog-generalist heeft ten slotte telefonisch contact gehad met de ex- partner op 
16 december 2024, en op 6 en 7 januari 2025.

4. De klacht en de reactie van de orthopedagoog-generalist
4.1  Klaagster verwijt de orthopedagoog-generalist dat:
a) klaagster geen vastgesteld behandelplan heeft ontvangen, ook niet na het staken van de 
behandeling;
b) het dossier onzorgvuldig, incompleet en rommelig is;
c) de orthopedagoog-generalist een partijdige houding heeft aangenomen. Het lijkt erop dat de 
orthopedagoog-generalist qua houding is gaan overhellen naar de ex-partner;
d) de advocaat van de ex-partner een foto uit het dossier van E heeft;
e) in het dossier een brief is opgenomen van de advocaat van klaagster aan de ex-partner;
f) de orthopedagoog-generalist de beweringen van de ex-partner niet heeft getoetst of bevraagd op 
juistheid;
g) uit het dossier de indruk is ontstaan dat ex-partner zou worden ondersteund door de 
orthopedagoog-generalist, terwijl de zorg voor E was bedoeld.

4.2  De orthopedagoog-generalist heeft het college verzocht de klacht ongegrond te verklaren.

4.3  Het college gaat hierna verder in op de standpunten van partijen.


5. De overwegingen van het college
De criteria voor de beoordeling
5.1   De vraag is of de orthopedagoog-generalist de zorg heeft verleend die van haar verwacht mocht 
worden. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende orthopedagoog-generalist. 
Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de orthopedagoog-generalist geldende 
beroepsnormen en andere professionele standaarden. Dat een zorgverlener beter anders had kunnen 
handelen is niet altijd genoeg voor een tuchtrechtelijk verwijt

Klachtonderdeel a) geen vastgesteld behandelplan ontvangen
5.2   Het kan de orthopedagoog-generalist niet worden verweten dat klaagster geen definitief 
behandelplan heeft ontvangen. Uit de correspondentie blijkt dat de orthopedagoog- generalist op 19 
november 2024 het conceptbehandelplan heeft verstuurd en dat klaagster en de ex-partner 
respectievelijk op 25 en 26 november 2024 hun opmerkingen op het concept behandelplan aan de orthopedagoog-generalist hebben gemaild. Zij hebben hun opmerkingen niet aan elkaar verstuurd, terwijl de orthopedagoog-generalist daar wel om had gevraagd. Kort daarna, op 1 december 2024, mailde klaagster dat zij de behandeling wilde beëindigen. Nu beide moeders geen akkoord hebben gegeven voor elkaars opmerkingen, was het voor de orthopedagoog generalist niet mogelijk om een definitief behandelplan vast te stellen. Klachtonderdeel a) is 
daarom kennelijk ongegrond.

Klachtonderdelen b), e) en f) dossier is onzorgvuldig, incompleet en rommelig, brief van de 
advocaat opgenomen en uitspraken van de ex-partner zijn niet getoetst op waarheid

5.3   Het college beoordeelt deze klachtonderdelen gezamenlijk omdat deze allemaal gaan over de 
dossiervorming. Het dossier wordt opgesteld ten behoeve van de begeleiding en behandeling van de 
cliënt (het kind). De beroepscode vermeldt dat in het dossier alle gegevens moeten worden 
vastgelegd die noodzakelijk zijn voor de kwaliteit en de continuïteit van de professionele relatie 
en voor het afleggen van verantwoording van de relatie (artikel 31, Beroepscode NVO 2021).

5.4   In de behandeling van een orthopedagoog-generalist is het aansluiten en afstemmen op het 
perspectief van de cliënt het uitgangspunt. De beschrijvingen in het dossier zijn meestal dan ook 
een weergave van de belevingen van die cliënt, in dit geval E en klaagster en de ex-partner. Gelet 
hierop is het voldoende duidelijk dat het bij de in het dossier opgenomen uitspraken van de 
ex-partner gaat om haar beleving. Het is niet aan de orthopedagoog-generalist om die uitspraken te 
toetsen op waarheid en dit is ook niet nodig voor de behandeling.

5.5   Het dossier van E bevat, naast de sessieverslagen en notities van een aantal telefonische 
contacten met de moeders, ook correspondentie. De orthopedagoog-generalist heeft aan het dossier 
onder meer een brief toegevoegd van klaagsters advocaat aan de ex- partner. Deze brief was door 
klaagster aan de orthopedagoog-generalist toegezonden. Het college kan volgen dat de 
orthopedagoog-generalist deze brief in het dossier van E heeft opgenomen, omdat klaagster deze 
brief zelf aan verweerder had toegestuurd en omdat de brief informatie bevatte over het conflict 
tussen de moeders en daarom relevant was voor de problematiek en behandeling van E.

5.6   De orthopedagoog-generalist heeft erkend dat in het dossier sommige correspondentie dubbel is 
opgenomen en dat het dossier daardoor mogelijk wat rommelig oogt. Zij heeft toegelicht dat dit is 
ontstaan bij het maken van een afschrift van het dossier. Doordat informatie uit het IT-systeem 
moest worden geconverteerd naar een Word- bestand, is bepaalde correspondentie dubbel in het 
afschrift van het dossier terechtgekomen. Ook zijn sommige e-mails meerdere keren afgedrukt, 
doordat bij een reactie op een e-mailwisseling ook de voorgaande e-mails worden opgenomen. Het 
college onderschrijft de opmerkingen over de rommelige uiterlijke verschijningsvorm van het 
dossier, maar naar het oordeel van het college maakt dit niet dat het dossier onzorgvuldig is. Met 
name heeft het college niet kunnen vaststellen dat informatie in het dossier ontbreekt. De klachtonderdelen b), e) en f) zijn daarom kennelijk ongegrond.

Klachtonderdeel d) ex-partner heeft foto uit dossier
5.7   De orthopedagoog-generalist heeft aan klaagster en de ex-partner een kopie van het dossier 
verstrekt. Blijkbaar heeft de ex-partner vervolgens een foto van het dossier gemaakt om te 
gebruiken in de juridische procedure tussen haar en klaagster. Dat is echter een zelfstandige actie 
van de ex-partner en het kan de orthopedagoog-generalist niet worden verweten dat zij de ex-partner 
een exemplaar van het dossier heeft gestuurd. Zowel klaagster als de ex-partner hadden als moeders 
het gezag over E, en zij hadden dus beiden recht op een afschrift. Klachtonderdeel d) is kennelijk 
ongegrond.

Klachtonderdeel c) en g) partijdige houding
5.8   Het college behandelt deze klachtonderdelen gezamenlijk. Klaagster heeft verschillende punten 
naar voren gebracht, waaruit zou blijken dat de orthopedagoog- generalist zich in het conflict 
tussen de moeders niet neutraal heeft opgesteld en de kant heeft gekozen van de ex-partner. De 
orthopedagoog-generalist heeft de SISA-melding aan de ex-partner laten lezen zonder klaagster 
hierover te informeren en heeft een aantal keer alleen met de ex-partner gesproken. Ook uit het 
dossier zou blijken dat de orthopedagoog- generalist steeds meer de kant heeft gekozen van de 
ex-partner. Volgens klaagster lijkt het erop dat de orthopedagoog-generalist eenzijdig medewerking 
heeft geleverd aan de ex- partner ter voorbereiding van een ondertoezichtstelling en het maken van 
een melding bij Veilig Thuis.

5.9   De orthopedagoog-generalist heeft toegelicht dat zij zich naar aanleiding van de SISA-melding 
ernstig zorgen maakte over E. In het gesprek van 10 december 2024, waar klaagster ook voor was 
uitgenodigd maar waar zij niet verscheen, heeft zij daarom aan de ex-partner gevraagd of zij wist 
waar de melding vandaan kwam. De orthopedagoog-
generalist heeft verklaard dat zij naar aanleiding van het gesprek van 10 december 2024 een mail 
heeft opgesteld aan klaagster en dat zij in de veronderstelling was dat deze mail ook aan klaagster 
was verstuurd. Pas later ontdekte zij dat deze mail niet was verzonden, waarschijnlijk als gevolg 
van een storing in het IT-systeem. De orthopedagoog-generalist heeft naar voren gebracht dat zij 
vanuit haar zorgen over E hierna nogmaals met de ex- partner heeft gesproken. De 
orthopedagoog-generalist ontkent dat zij de kant heeft gekozen van de ex-partner en stelt dat zij 
steeds het belang van E voorop heeft gesteld.

5.10  Uit het dossier wordt duidelijk dat er sprake was van een complexe scheidingssituatie waarbij 
de orthopedagoog-generalist in een ingewikkelde positie terecht is gekomen. Uit het dossier blijkt 
dat de beide moeders bij voortduring afzonderlijk van elkaar hun kant van het verhaal met 
(uitsluitend) de orthopedagoog-generalist deelden, terwijl de orthopedagoog- generalist hen 
uitdrukkelijk had gevraagd om informatie ook onderling met elkaar te delen. Naar het oordeel van 
het college kan niet worden vastgesteld dat de orthopedagoog- generalist zich ten opzichte van de 
moeders niet neutraal zou hebben opgesteld. Wel lijkt er 
sprake van onhandigheid, door met een van de moeders gesprekken te blijven voeren. Hoewel het 
college kan volgen dat de orthopedagoog-generalist is ingegaan op de gesprekken met de andere 
moeder, kan hieruit het gevoel van partijdigheid ontstaan. De orthopedagoog-generalist had er beter 
aan gedaan als zij haar zorgen ook met klaagster had gedeeld. In dit verband is het ongemakkelijk 
dat de mail naar aanleiding van het gesprek van 10 december 2024 niet aan klaagster is verstuurd, 
ook al is dat per abuis gebeurd. Daar staat tegenover dat klaagster eenzijdig de medewerking aan 
het traject heeft beëindigd en niet meer op afspraken verscheen. Het college kan niet vaststellen 
dat de orthopedagoog- generalist een partijdige houding heeft aangenomen en de andere moeder heeft 
bevoordeeld. Uit het dossier komt juist naar voren dat de orthopedagoog-generalist steeds heeft 
geprobeerd te handelen vanuit het belang van E en niet vanuit het belang van klaagster en de 
ex-partner. De klachtonderdelen c) en g) zijn daarom ook kennelijk ongegrond.

Slotsom
5.11  Uit de overwegingen hiervoor volgt dat alle onderdelen van de klacht kennelijk ongegrond 
zijn.


6. De beslissing
De klacht is in al haar onderdelen kennelijk ongegrond.


Deze beslissing is gegeven op 25 november 2025 door G.F.H. Lycklama à Nijeholt, voorzitter, N.J. 
Kroon en S. Snikkers-Mommer, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door
L.B.M. van ‘t Nedereind, secretaris.