ECLI:NL:TGZRAMS:2025:169 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2024/7781
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRAMS:2025:169 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 01-07-2025 |
| Datum publicatie: | 01-07-2025 |
| Zaaknummer(s): | A2024/7781 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht tegen een tandarts. De tandarts heeft klaagster bij twee periodieke controles gezien. Klaagster maakt de tandarts verschillende verwijten over de behandeling van een kroon in het gebit van klaagster en nalatigheden bij de dossiervorming. Het college overweegt dat de kroon bij de controles geen potentieel probleem vormde en dat nadere diagnose niet nodig was. Er was geen aanleiding om klaagster te verwijzen naar een implantoloog of om haar de optie van een second opinion aan te bieden. Het college heeft geen bijzonderheden geconstateerd in de verslaglegging van de twee periodieke controles. Klacht in alle onderdelen kennelijk ongegrond. |
A2024/7781
Beslissing van 1 juli 2025
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM
Beslissing in raadkamer van 1 juli 2025 op de klacht van:
A,
wonende in B,
klaagster,
tegen
C,
tandarts,
destijds werkzaam in B,
verweerster, hierna ook: de tandarts,
gemachtigde: mr. H.B.M. Vrieling, werkzaam in Utrecht.
1. De zaak in het kort
1.1 Klaagster is ontevreden over de behandeling van de tandarts. Zij maakt de tandarts
verschillende verwijten over de behandeling van de kroon in het gebit van klaagster
en over nalatigheden bij het bijhouden van het dossier. De klacht hangt samen met
twee andere klachten van klaagster, met nummer A2024/7780 en A2024/7782, gericht tegen
twee andere tandartsen in de praktijk waar de tandarts destijds werkzaam was.
1.2 Het college komt tot het oordeel dat de tandarts niet tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft gehandeld en dat de klacht kennelijk ongegrond is. Hierna vermeldt het college eerst hoe de procedure is verlopen. Daarna licht het college de beslissing toe.
2. De procedure
2.1 Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, inclusief een usb-stick met beeldmateriaal,
ontvangen op 28 oktober 2024;
- het verweerschrift met de bijlagen;
- het proces-verbaal van het mondeling vooronderzoek van de drie klachtzaken, gehouden
op 24 februari 2025;
- de brief van de gemachtigde van verweerster van 7 april 2025, ontvangen op 8 april
2025, met als bijlage behandelnotities.
2.2 Het college heeft de klacht op 20 mei 2025 in raadkamer behandeld. Dit betekent
dat het college de zaak beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen
daarbij aanwezig waren.
3. Wat is er gebeurd?
3.1 Bij klaagster is in 2020 een kroon geplaatst. Vanaf 2021 is klaagster patiënt
bij D, de tandartsenpraktijk waar de tandarts toen werkte. Toen zij werd ingeschreven
in de praktijk heeft klaagster gemeld dat zij een kroon had. Zij heeft toen ook het
implantatenpaspoort ingestuurd. Bij diverse periodieke controles zijn foto’s gemaakt
van klaagsters gebit.
3.2 De tandarts was voor klaagster de vaste vervangster van klaagsters behandelend tandarts E. Als vaste vervangster heeft de tandarts op 2 januari en 30 mei 2024 periodieke controles bij klaagster uitgevoerd.
3.3 Op 8 juli 2024 begon de kroon van klaagster plotseling sterk te wiebelen en had klaagster pijn bij het kauwen. Zij heeft met spoed een afspraak gemaakt bij de tandartspraktijk en kon op 10 juli 2024 terecht bij een derde tandarts, F. Kort voor deze afspraak bleek het implantatenpaspoort niet voorhanden. Nadat klaagster dit opnieuw had verstuurd is de afspraak afgezegd omdat het juiste gereedschap om de kroon te vervangen niet in de praktijk aanwezig bleek te zijn.
3.4 Een niet aan de tandartspraktijk verbonden implantoloog heeft op 5 augustus 2024 onder andere vastgesteld dat het implantaat op een niet optimale positie geplaatst was, dat de vormgeving van de kroon zodanig was dat de krachtenverdeling zeer ongunstig was en dat een implantaat van zeer kleine diameter is geplaatst.
3.5 Nadat klaagster naderhand geen berichten had ontvangen, heeft zij op 9 augustus 2024 bij F gerappelleerd. Op 27 augustus 2024 heeft de tandarts een kostenbegroting gestuurd voor het vervangen van de kroon.
3.6 Op 5 september 2024 heeft een niet aan de tandartspraktijk verbonden implantoloog de kroon verwijderd en een nieuw implantaat geplaatst.
4. De klacht en de reactie van de tandarts
4.1 Verkort en samengevat verwijt klaagster de tandarts:
a) niet tijdig stellen van de juiste diagnose en niet aanmerken van de kroon als
potentieel probleem waardoor behandeling laat op gang kwam en waardoor klaagster niet
zelf kon beslissen of zorg nodig was;
b) het niet verwijzen naar een implantoloog en geen optie van second opinion aanbieden;
c) nalatigheid in de dossiervorming waardoor relevante stukken opnieuw verstrekt
moesten worden, en de weigering om fouten of ontbrekende gegevens te corrigeren.
4.2 De tandarts is van mening dat haar geen tuchtrechtelijk verwijt treft en zij heeft het college verzocht om de klachten (kennelijk) ongegrond te verklaren.
4.3 Het college gaat hierna verder in op de standpunten van partijen.
5. De overwegingen van het college
Welke criteria gelden bij de beoordeling?
5.1 De vraag is of de tandarts de zorg heeft verleend die van haar verwacht mocht
worden. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende tandarts.
Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de zorgverlener geldende beroepsnormen
en andere professionele standaarden.
Klachtonderdeel a) het niet tijdig stellen van de juiste diagnose en niet aanmerken van de kroon als potentieel probleem waardoor behandeling laat op gang kwam en waardoor klaagster niet zelf kon beslissen of zorg nodig was, en klachtonderdeel b) het niet verwijzen naar een implantoloog en geen optie van second opinion aanbieden
5.2 Het college zal deze twee klachtonderdelen gezamenlijk bespreken. De tandarts heeft in haar verweer aangevoerd dat er bij de enige twee periodieke controles die zij op 2 januari en 30 mei 2024 heeft verricht geen bijzonderheden bij de kroon zijn vastgesteld en dat klaagster er bij die controles zelf ook geen opmerkingen over heeft gemaakt. Er was wat de tandarts betreft dan ook geen aanleiding voor het stellen van een nadere diagnose.
5.3 Het college kan dit standpunt van de tandarts volgen. Bij het plaatsen van een kroon wordt ervan uitgegaan dat deze in beginsel niet na een bepaalde tijd weer vervangen hoeft te worden. De tandarts heeft aangevoerd dat er bij de periodieke controles geen bijzonderheden aan de kroon zijn vastgesteld en klaagster heeft dat niet betwist. Onder die omstandigheden vormde de kroon geen potentieel probleem en was nadere diagnose niet nodig. Dit wordt niet anders doordat naderhand door de implantoloog is vastgesteld dat de manier waarop de kroon was geplaatst gebreken vertoonde en dat dit zichtbaar was op de röntgenfoto’s die eerder waren gemaakt. Op het moment waarop deze foto’s gemaakt werden, hadden de gebreken zich nog niet gemanifesteerd en was het ook niet zeker dat dit zou gaan gebeuren.
5.4 Wat de second opinion betreft overweegt het college dat de Gedragsregels voor tandartsen KNMT de tandarts verplichten om een second opinion aan te bieden als de patiënt daarom verzoekt. Klaagster heeft bij de periodieke controles zo’n verzoek niet gedaan. Bovendien zag de tandarts bij de periodieke controles terecht geen aanleiding om nader onderzoek in te stellen naar de kroon. Ook om die reden was er dus geen aanleiding om klaagster te verwijzen naar een implantoloog of om haar de optie van een second opinion aan te bieden.
Klachtonderdeel c): nalatigheid in de dossiervorming waardoor relevante stukken opnieuw
verstrekt moesten worden, en de weigering om fouten of ontbrekende gegevens te corrigeren.
5.5 Klaagster heeft aangevoerd dat zij het implantatenpaspoort heeft toegestuurd
toen zij als patiënt werd inschreven bij de praktijk. Toen er problemen ontstonden
met klaagsters kroon bleek het paspoort niet voorhanden te zijn en moest zij dit opnieuw
insturen. Later bleek klaagster dat haar dossier fouten en onvolledigheden bevatte,
zoals het via een factuur delen van vertrouwelijke informatie aan klaagsters tweelingzus.
5.6 De tandarts heeft er op gewezen dat zij niet degene was die het volledige dossier van klaagster moest bijhouden. Zij zegt niet betrokken te zijn geweest bij de verzoeken van klaagster om stukken te verstrekken, en dat zij verder goed en volledig verslag heeft gedaan van de twee periodieke controles die zij bij klaagster heeft verricht.
5.7 Het college overweegt het volgende. Bij de toets die wordt gehanteerd gaat het om het individueel handelen van de tandarts. Dit betekent dat in dit geval alleen gekeken moet worden naar de twee periodieke controles die de tandarts bij klaagster heeft uitgevoerd. Wat de verslaglegging van die twee controles betreft heeft het college geen bijzonderheden geconstateerd. Het college is het verder eens de tandarts dat zij als individueel zorgverlener niet verantwoordelijk is voor de compleetheid van de rest van het medisch dossier van klaagster. Dat het implantatenpaspoort niet goed in het dossier was geplaatst en dat er gegevens zijn gedeeld met klaagsters zus is dan ook niet iets waar de tandarts tuchtrechtelijk verantwoordelijk is.
Slotsom
5.8 Uit de overwegingen hiervoor volgt dat de klachtonderdelen kennelijk ongegrond
zijn.
6. De beslissing
Het college verklaart de klachten kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven op 1 juli 2025 door G.F.H. Lycklama à Nijeholt, voorzitter,
R.P. Wijne, lid-jurist, R. Müller, R.C.M. van Gorp en C. Coppen, leden-beroepsgenoten,
bijgestaan door F.J.E. van Geijn, secretaris.