ECLI:NL:TGZRZWO:2023:206 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Zwolle Z2023/5033
ECLI: | ECLI:NL:TGZRZWO:2023:206 |
---|---|
Datum uitspraak: | 22-12-2023 |
Datum publicatie: | 27-12-2023 |
Zaaknummer(s): | Z2023/5033 |
Onderwerp: | Geen of onvoldoende zorg |
Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
Inhoudsindicatie: | Klacht tegen cardioloog ongegrond. Klager klaagt over een cardioloog. Voorafgaand aan een geplande fietstest werd een ECG in rust gemaakt. Deze was afwijkend, waarna de cardioloog besloot de fietstest niet door te laten gaan. Zij heeft het besluit genomen dat klager naar huis kon gaan en de volgende dag de huisarts op de hoogte gesteld. Klager is drie dagen na de geplande fietstest opgenomen in het ziekenhuis met een hartinfarct.Klager verwijt de cardioloog dat zij zijn gezondheidssituatie heeft onderschat en de ernst van zijn situatie niet serieus heeft genomen. |
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
ZWOLLE
Beslissing van 22 december 2023 op de klacht van:
A,
wonende in B,
klager,
gemachtigde: C,
tegen
E,
cardioloog,
destijds werkzaam in F,
verweerster, hierna ook: de cardioloog,
gemachtigde: mr. M.J. de Groot, werkzaam in Utrecht.
1. De zaak in het kort
1.1 Klager verwijt de cardioloog dat zij op 7 december 2017 de gezondheidssitutie
van klager heeft onderschat en de ernst van zijn situatie niet serieus heeft genomen.
1.2. Het college komt tot het oordeel dat de cardioloog niet tuchtrechtelijk verwijtbaar
heeft gehandeld. Hierna licht het college dat toe.
2. De procedure
2.1 Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 17 oktober 2022;
- het verweerschrift met de bijlagen
- aanvullende stukken van de gemachtigde van klager;
- het proces-verbaal van het op 7 maart 2023 gehouden mondelinge vooronderzoek;
- het e-mailbericht van 13 april 2023 van de gemachtigde van klager met bijlagen.
2.1 De zaak is behandeld op de openbare zitting van 17 november 2023. De partijen
zijn verschenen. Zij werden bijgestaan door hun gemachtigden. De partijen en hun gemachtigden
hebben hun standpunten mondeling toegelicht.
3. De feiten
3.1 Klager, geboren in 1989, meldde zich met klachten bij de huisarts. De huisarts
vroeg een fietstest aan voor klager. Deze stond gepland voor 7 december 2017 om 16.00
uur.
3.2 Op 7 december 2017 werd voorafgaande aan de fietstest een rust ECG gemaakt.
Deze was afwijkend. De cardioloog heeft besloten de fietstest niet door te laten gaan.
3.3 De cardioloog heeft het besluit genomen dat klager naar huis kon gaan. Zij
concludeerde dat de afwijkingen op de ECG, rekening houdend met de jonge leeftijd
van klager, geen indicatie waren voor een spoedopname. De cardioloog vond de afwijkingen
meer verdacht voor een cardiomyopathie (aangeboren hartafwijking) of een post-myocarditis
(hartspierontsteking).
3.4 Op 8 december 2017 informeerde de cardioloog de huisarts van klager telefonisch. De cardioloog heeft de noodzaak tot cardiologisch vervolgonderzoek doorgegeven.
3.5 Klager is op 10 december 2017 opgenomen in het ziekenhuis met een hartinfarct (voorwand infarct).
4. De klacht en de reactie van de cardioloog
4.1 Klager verwijt de cardioloog dat zij op 7 december 2017 de gezondheidssituatie van klager heeft onderschat en de ernst van de gezondsituatie van klager niet serieus heeft genomen.
4.2 De cardioloog heeft het college verzocht de klacht ongegrond te verklaren. De cardioloog voert aan dat zij op geen enkel moment medebehandelaar is geweest. De cardioloog heeft de huisarts van klager een dag later gebeld. Achteraf beschouwd was de ECG van klager passend bij een Wellens ECG. Zonder anamnestische gegevens blijft het de vraag of bij de afwijkingen op het ECG voor deze leeftijd zeldzame aandoeningen hadden moeten worden overwogen. De inschatting achteraf is dat de cardioloog als zij klager zou hebben gezien er op basis van anamnese, leeftijd, de op dat moment ontbrekende klachten en het ECG, medicatie zou zijn afgesproken met advies voor vervolgonderzoek, niet zijnde spoedonderzoek. Destijds gold dat een eerstelijns fietsergometrie werd verricht onder verantwoording van de aanvragende huisarts. Er was geen sprake van een verwijzing naar de cardioloog. In de situatie van klager was het rust ECG zodanig afwijkend dat een fietsergometrie niet zinvol zou zijn, zodat de cardioloog terecht heeft besloten de fietstest niet door te laten gaan. Het ECG liet geen acuut infarct zien en de afwijkingen waren meer verdacht voor een cardiomyopathie (aangeboren hartafwijking) of post-myocarditis (hartspierontsteking) waarbij geen indicatie was voor spoedopname.
4.3 Het college gaat hieronder verder in op de standpunten van partijen.
5. De overwegingen van het college
De criteria voor de beoordeling
5.1 De vraag is of de cardioloog de zorg heeft verleend die van haar verwacht
mocht worden. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende cardioloog.
Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de zorgverlener geldende beroepsnormen
en andere professionele standaarden. Dat een zorgverlener beter anders had kunnen
handelen is niet altijd genoeg voor een tuchtrechtelijk verwijt.
Beoordeling van de klacht
5.2 De cardioloog is op 7 december 2017 gevraagd een ECG te beoordelen van klager.
De huisarts had dit onderzoek aangevraagd en bleef ook verantwoordelijk voor dit onderzoek,
nu er geen sprake was van verwijzing naar de cardioloog. De vraag die het college
heeft te beantwoorden is hoeveel urgentie de uitslag van het ECG oproept. In de situatie
dat een patiënt van een huisarts – zonder verwijzing – voor een fietstest in het ziekenhuis
kwam, werd door de cardioloog alleen het ECG beoordeeld en niet de patiënt. De cardioloog
heeft in een dergelijke situatie geen kennis over de voorgeschiedenis van de patiënt.
Dit was toentertijd gebruikelijk. Het ECG was afwijkend, maar niet zodanig dat acute
opname noodzakelijk was. De cardioloog heeft aangegeven dat het ECG afwijkingen liet
zien verdacht voor een cardiomyopathie (aangeboren hartafwijking) of een post-myocarditis
(hartspierontsteking). Dat de cardioloog daarmee de gezondheidssituatie van klager
heeft onderschat of niet serieus heeft genomen is niet gebleken. De cardioloog heeft
daarom kunnen volstaan met het doorgeven van de resultaten aan de huisarts. Haar kan
geen tuchtrechtelijk verwijt gemaakt worden.
Slotsom
5.3 Uit de overwegingen hiervoor volgt dat de klacht ongegrond is.
6. De beslissing
Het college verklaart de klacht ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door J.G.W. Lootsma-Oude Nijeweme, voorzitter, J.C.J. Dute,
lid-jurist, H.J.J. Koornstra-Wortel, M. van Bergeijk en G.L. Bartels, leden-beroepsgenoten,
bijgestaan door J.W. Sijnstra-Meijer, secretaris, en in het openbaar uitgesproken
op
22 december 2023.
secretaris
voorzitter
Tegen deze beslissing kan in de volgende gevallen schriftelijk beroep worden ingesteld bij het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
- Heeft u de klacht ingediend? Dan kunt u in beroep als
- het college u of uw klacht geheel of gedeeltelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard, of
- als de klacht geheel of gedeeltelijk ongegrond is verklaard.
Bij een gedeeltelijke niet-ontvankelijkverklaring of een gedeeltelijke ongegrondverklaring kan uw beroep alleen betrekking hebben op dat deel van de beslissing.
- Is de klacht tegen u gericht? Dan kunt u altijd in beroep.
- Ook de inspecteur van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd kan beroep instellen.
U moet het beroepschrift richten aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg,
maar opsturen naar de secretaris van het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg
te Zwolle. Daar moet het zijn ontvangen binnen zes weken nadat de beslissing aan u
is verstuurd.
Als u beroep instelt, moet u € 50,- griffierecht betalen aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. U ontvangt hierover bericht. Als u geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld, wordt het griffierecht aan u terugbetaald.