ECLI:NL:TGZCTG:2023:135 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2023/1841
ECLI: | ECLI:NL:TGZCTG:2023:135 |
---|---|
Datum uitspraak: | 20-09-2023 |
Datum publicatie: | 02-10-2023 |
Zaaknummer(s): | C2023/1841 |
Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
Inhoudsindicatie: | Klacht tegen psychiater. De klacht gaat over het handelen van de psychiater bij de behandeling van klager, die met een zorgmachtiging als bedoeld in de Wet verplichte geestelijke gezondheidszorg was opgenomen. Klager is het niet eens met de in het traject tot het verkrijgen van een zorgmachtiging gestelde (voorlopige) diagnose en meent dat de psychiater bij zijn behandeling ten onrechte uitgaat van deze diagnose. Het Regionaal Tuchtcollege verklaart de klacht kennelijk ongegrond. Het Centraal Tuchtcollege verwerpt het beroep van klager tegen deze beslissing. |
C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E
voor de Gezondheidszorg
Beslissing in de zaak onder nummer C2023/1841 van
A., wonende in B. appellant, klager in eerste aanleg,
hierna: klager,
tegen
G., psychiater, destijds werkzaam in H., verweerder in beide
instanties, hierna: de psychiater, gemachtigde:
mr. C. Grondsma, advocaat te Leeuwarden.
1. Procesverloop
Klager heeft op 29 april 2022 bij het Regionaal Tuchtcollege in Zwolle een klacht
ingediend tegen de psychiater. Dat college heeft de klacht in zijn beslissing van
9 februari 2023, onder nummer Z2022/4214, kennelijk ongegrond verklaard.
Klager heeft tegen die beslissing beroep ingesteld. De psychiater heeft een verweerschrift
in beroep ingediend.
De zaak is in beroep tegelijkertijd maar niet gevoegd met de zaken C2023/1839, C2023/1840
en C2023/1842 behandeld op de zitting van 20 september 2023. De psychiater is daar
verschenen, bijgestaan door mr. C. Grondsma, voornoemd. Zij hebben het standpunt van
de psychiater daar verder toegelicht. Klager is met kennisgeving niet op de zitting
verschenen.
Het Centraal Tuchtcollege heeft na afloop van de mondelinge behandeling de zaak in
raadkamer beoordeeld en in het openbaar mondeling uitspraak gedaan. Wat hierna volgt
is een schriftelijke uitwerking van die uitspraak.
2. Beslissing in eerste aanleg
Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.
“1. KERN VAN DE ZAAK EN DE BESLISSING
1.1
De klacht gaat over het handelen van beklaagde bij de behandeling van klager, die
met een zorgmachtiging als bedoeld in de Wet verplichte geestelijke gezondheidszorg
(Wvggz) was opgenomen. Klager is het niet eens met de in het traject tot het verkrijgen
van een zorgmachtiging gestelde (voorlopige) diagnose en meent dat beklaagde bij zijn
behandeling onterecht uitgaat van deze diagnose.
1.2
Het college verklaart de klacht kennelijk ongegrond. Met de bekende gegevens over
de voorgeschiedenis van klager, het beschikbare dossier en het gesprek dat beklaagde
zelf met klager had, was er voor beklaagde geen aanleiding voor twijfel aan de eerder
door een collega-psychiater gestelde (voorlopige) diagnose “manifest psychotisch toestandsbeeld,
waarschijnlijk in het kader van schizofrenie”. Beklaagde heeft terecht geen aanleiding
gezien de (voorlopige) diagnose bij te stellen. Een behandeling met antipsychotica
was daarmee geïndiceerd.
1.3
Hieronder vermeldt het college eerst hoe de procedure is verlopen. Daarna legt het
college de beslissing uit.
2. DE PROCEDURE
2.1
Het college heeft de volgende stukken ontvangen en gelezen:
• het klaagschrift met de bijlagen, binnengekomen op 29 april 2022;
• het aanvullende klaagschrift binnengekomen op 14 juni 2022;
• het verweerschrift met bijlagen, binnengekomen op 10 augustus 2022.
2.2
De secretaris van het college heeft klager en beklaagde de mogelijkheid geboden om
in gesprek te gaan onder leiding van de secretaris (mondeling vooronderzoek). Daarvan
hebben zij geen gebruik gemaakt.
2.3
Vervolgens is besloten dat het niet nodig was om de zaak op een zitting te behandelen.
De zaak is naar een college in raadkamer verwezen. Dit betekent dat het college de
zaak beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig
waren.
2.4
Gelijktijdig met deze klacht heeft klager een samenhangende klacht ingediend tegen
een andere psychiater. Deze klacht is geregistreerd onder zaaknummer Z2022/4215. Hiervoor,
in februari 2022, had klager al twee klachten ingediend tegen twee andere psychiaters.
Deze klachten zijn geregistreerd onder zaaknummer Z2022/3956 en Z2022/3957. In alle
zaken wordt gelijktijdig uitspraak gedaan.
3. UITLEG VAN DE BESLISSING
3.1 De normen die gelden bij de beoordeling
Het college moet de vraag beantwoorden of beklaagde de zorg heeft verleend die van
hem verwacht mocht worden. De norm daarvoor is een ‘redelijk bekwame beroepsuitoefening’.
Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de zorgverlener geldende beroepsnormen
(bijvoorbeeld richtlijnen en protocollen) en de stand van de wetenschap op het moment
van het handelen door de zorgverlener. Verder geldt als norm dat zorgverleners alleen
tuchtrechtelijk aanspreekbaar zijn op hun eigen handelen.
3.2 De feiten
Op 20 september 2021 deed de gemeente B. een “aanvraag voorbereiding verzoekschrift
van een Zorgmachtiging” voor klager.
In de “medische verklaring zorgmachtiging” van 29 oktober 2022 concludeerde een onafhankelijk
psychiater dat sprake was van een psychische stoornis. Zij noteerde als (voorlopige)
diagnose:
“Manifest psychotisch toestandsbeeld, waarschijnlijk in het kader van schizofrenie.”
Als DSM-afgeleide classificatie noteerde zij:
“2 Schizofreniespectrum- en andere psychotische stoornissen”
De rechtbank E.-Nederland verleende de verzochte zorgmachtiging bij beschikking van
25 november 2021.
Klager was hierna in de periode van 10 maart tot 15 april 2022 (gedwongen) opgenomen
in een I.-kliniek van de GGZ-J.. De behandelend psychiater van de afdeling waar klager
verbleef schreef paliperidon voor.
De verleende zorgmachtiging werd op verzoek van de behandelend psychiater door de
rechtbank E.-Nederland verlengd.
Klager werd op 15 april 2022 overgeplaatst naar een andere (I.) afdeling.
Op 15 april 2022 was er een opnamegesprek waarbij klager en beklaagde aanwezig waren.
Beklaagde noteerde bij de anamnese (citaat overgenomen met eventuele tik- en schrijffouten):
“Patiënt geeft aan dat hij veel stress ervaart doordat talloze overheidsinstanties,
politie, justitie, GGZ hem allen tegenwerken. Zo worden aangiftes van bijvoorbeeld
moord, mishandeling en inbraken geseponeerd. Hij heeft bijvoorbeeld 10 dagen dood
op bed gelegen, had een tunnel in zijn voorhoofd en heeft iemand hem mishandeld met
een strijkijzer in zijn slaap en hij kan het niet verkroppen dat hij hierin niet serieus
genomen wordt. Hij benoemt dat er ook vele mensen in [woonplaats] het op hem en zijn
buurman, die oud-marinier is, voorzien. Hij is verbolgen over het feit dat hem geen
volwaardig sociaal leven wordt gegund. Benoemt daarbij dat het met zijn achternaam
[achternaam] te maken heet, omdat zij allen intelligente mensen zijn. Ook vertelt
hij in het verleden meerdere somatisch onverklaarbare klachten te bezitten. Hij ageert
niet evident tegen opname, neemt de voorgeschreven wel ondanks dat hij het er niet
mee eens is en de diagnose schizofrenie onjuist is, is het ook eens met vrijheden
onder begeleiding.”
Beklaagde werd regiebehandelaar. Beklaagde schreef olanzapine en colecalciferol voor.
Klager werd op 20 juni 2022 naar huis ontslagen.
3.3 De klacht en het verweer
Klager verwijt beklaagde dat hij bij zijn behandeling ten onrechte is uitgegaan van
de diagnose “schizofrenie”. Klager is hier in 1993/1994 uitvoerig op onderzocht, waarna
bleek dat schizofrenie niet aan de orde was.
Beklaagde stelt zich op het standpunt dat hij heeft gehandeld zoals van een redelijk
bekwaam handelend psychiater mocht worden verwacht.
3.4 De overwegingen van het college
Klager heeft zijn dossier van voor de opname waar het hier over gaat laten vernietigen.
Welke diagnose(s) in het verleden is/zijn gesteld is daardoor niet meer met zekerheid
te achterhalen.
Op het moment dat beklaagde bij de behandeling van klager betrokken raakte, was hem
bekend dat een zorgmachtiging was afgegeven op grond van een psychotisch toestandsbeeld.
Hij beschikte verder over de gegevens die ten grondslag lagen aan de zorgmachtiging
en de opname van klager in de I.-kliniek. Daarnaast sprak hij klager op de dag van
de opname.
Het verwijt dat beklaagde bij de behandeling ten onrechte is uitgegaan van een psychotisch
toestandsbeeld, slaagt niet. De (voorlopige) diagnose waar klager het niet mee eens
is, is niet gesteld door beklaagde maar door de onafhankelijk psychiater. De informatie
die beklaagde had, waaronder de door klager gegeven informatie bij het opnamegesprek
van 15 april 2022, hoefde bij hem niet tot twijfel te leiden aan de (voorlopige) diagnose.
Beklaagde heeft terecht geen aanleiding gezien de diagnose bij te stellen. Daarvan
uitgaande was een behandeling met antipsychotica geïndiceerd.
Uit het voorgaande volgt dat het verwijt ongegrond is.
3.5. Conclusie
De klacht is kennelijk ongegrond.”
3. Vaststaande feiten en omstandigheden
Voor de beoordeling van het beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten
en omstandigheden zoals weergegeven in de beslissing in eerste aanleg. Die weergave
is in beroep niet of in elk geval onvoldoende bestreden.
4. Beoordeling van het beroep
4.1 Klager is het niet eens met de beslissing van het Regionaal Tuchtcollege. Hij
verzoekt het Centraal Tuchtcollege om de beslissing van dat college te vernietigen
en de klacht alsnog gegrond te verklaren.
4.2 De psychiater heeft gemotiveerd verweer gevoerd. Hij verzoekt het Centraal
Tuchtcollege het beroep van klager te verwerpen.
4.3 Het Centraal Tuchtcollege heeft kennisgenomen van de inhoud van de in eerste
aanleg geformuleerde klacht en het daarover in eerste aanleg door partijen gevoerde
debat. In beroep is het debat door partijen schriftelijk nog een keer gevoerd, waarbij
door ieder van hen standpunten zijn ingenomen naar aanleiding van de door het Regionaal
Tuchtcollege gegeven beschouwingen en beslissingen. Tijdens de mondelinge behandeling
op 20 september 2023 heeft de psychiater zijn standpunt verder toegelicht.
4.4 De behandeling van de zaak in beroep heeft geen ander licht op de zaak geworpen.
Het Centraal Tuchtcollege is het eens met de overwegingen en het oordeel van het Regionaal
Tuchtcollege over de klacht en neemt deze overwegingen en dit oordeel integraal over.
Het feit dat – zoals klager in beroep naar voren heeft gebracht – de huidige behandelend
psychiater van klager tot een andere omschrijving van de diagnose is gekomen, is op
zichzelf onvoldoende voor het oordeel dat de psychiater in deze zaak niet met de vereiste
zorgvuldigheid heeft gehandeld.
4.5 Uit het voorgaande volgt dat het Regionaal Tuchtcollege de klacht terecht ongegrond
heeft verklaard. Het beroep wordt verworpen.
5. De beslissing
Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
verwerpt het beroep.
Deze beslissing is gegeven door: J.M. Rowel van der Linde, voorzitter, B.J.M. Frederiks
en A.S. Gratama, leden juristen, I.A. de Boer en E.J. Stevelmans, leden beroepsgenoten
en
E.D. Boer, secretaris, en uitgesproken op de zitting van 20 september 2023.
Voorzitter w.g. Secretaris w.g.