ECLI:NL:TGZRZWO:2021:31 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Zwolle 052/2020

ECLI: ECLI:NL:TGZRZWO:2021:31
Datum uitspraak: 05-03-2021
Datum publicatie: 05-03-2021
Zaaknummer(s): 052/2020
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen: Ongegrond/afwijzing
Inhoudsindicatie: ·         klacht tegen uroloog. Patiënt wordt behandeld voor urotheelcelcarcinoom. Onverwacht snel recidief met agressief verloop. Patiënt overlijdt. Klaagster, partner van patiënt, klaagt onder andere erover dat beklaagde te lang heeft gewacht met doorverwijzing na pijnklachten die patiënt ervoer voor de eerste controle-afspraak, dat zij eerder actie had moeten ondernemen om de blaas te verwijderen, zelf had moeten opereren en dat beklaagde en patiënt onjuist zijn voorgelicht, aan het lijntje werden gehouden niet met haar een nagesprek wenste te voeren. Het college overweegt dat de na de operatie ondervonden pijnklachten wezen op teelbalontsteking of een bijbalontsteking en geen reden waren de controle-afspraak te vervroegen. Voor verwijdering van de blaas bestond bij deze vorm van tumor aanvankelijk geen reden. De latere cystectomie is door een collega-uroloog gedaan met een specifieke deskundigheid, daarvan treft beklaagde geen verwijt. Van onjuiste voorlichting of aan het lijntje houden is niet gebleken. Beklaagde heeft niet kunnen voorzien dat er zo snel een agressief recidief zou ontstaan. Dat beklaagde patiënt en klaagster in de waan hebben gelaten dat er hoop was op volledige genezing blijkt niet uit het dossier. Klaagster wilde na het overlijden van patiënt aanvankelijk haar op schrift gestelde beleving aan de artsen voorleggen zonder dat dezen daarop mochten reageren. Na overleg heeft het ziekenhuis aangeboden dat klaagster eerst met beklaagde en een internist-oncoloog zou spreken. Klaagster heeft toen aangegeven dat zij dat niet wilde. Klacht ongegrond.

REGIONAAL TUCHTCOLLEGE TE ZWOLLE

Beslissing d.d. 5 maart 2021 naar aanleiding van de op 20 april 2020 bij het Regionaal Tuchtcollege te Zwolle ingekomen klacht van

A , wonende te B,

k l a a g s t e r

-tegen-

D , uroloog, (destijds) werkzaam te G,

bijgestaan door H en I, verbonden als gezondheidsrechtjuristen aan het J te G,

b e k l a a g d e

1.    HET VERLOOP VAN DE PROCEDURE

Het verloop van de procedure blijkt uit het volgende:

- het klaagschrift met de bijlagen;

- het aanvullende klaagschrift;

- het verweerschrift met de bijlagen;

- de repliek met de bijlagen;

- de dupliek.

Partijen hebben geen gebruik gemaakt van de hun geboden mogelijkheid om te worden gehoord in het kader van het vooronderzoek.

De zaak is behandeld ter openbare zitting van 29 januari 2021, waar partijen zijn verschenen, beklaagde vergezeld van haar gemachtigden.

Klaagster heeft in verband met de onderliggende feiten een viertal klachten ingediend. De zaken zijn gelijktijdig, niet gevoegd, ter zitting behandeld. De zaaknummers van de klachten zijn 051, 052, 053 en 054/2020. In de zaken is op dezelfde datum uitspraak gedaan.

2.    DE FEITEN

Op grond van de stukken (waaronder delen van het medisch dossier) en het verhandelde ter zitting dient, voor zover van belang voor de beoordeling van de klacht, van het volgende te worden uitgegaan.

De klacht betreft de behandeling van K, geboren in 1966 en overleden op 17 september 2018 (hierna: patiënt). De klacht is ingediend door de partner van patiënt. De klachten gaan over de behandeling door de urologen F en beklaagde en de internist-oncologen C en E.

Patiënt werd via zijn huisarts verwezen naar de afdeling Urologie van het J te G in verband met bloed bij de urine (pijnloze macroscopische hematurie). In de voorgeschiedenis is een a-functionele linkernier na pyelumplastiek vermeld.

Op 22 augustus 2017 heeft uroloog L patiënt gezien. De urethrocystoscopie liet een gaaf blaasslijmvlies zien zonder aanwijzingen voor een ruimte innemend proces, beide ureterostia waren orthotoop, met de vraag ‘komt uit linker een fragment necrose/stolsel?’ Uit de urinecytologie volgde: ‘deels sterk atypische cellen met planocellulair aspect, verdacht voor hooggradig urotheelcelcarcinoom met squameuze differentiatie’. Uit het beeldvormend onderzoek werd geconcludeerd:

1. Reeds bekende forse hydronefrose links, nauwelijks meer niercortex aanwezig. Verwijde ureter links. Verdenking urotheelcelcarcinoom distale ureter links. D.d. reactief / littekenweefsel. Met ter hoogte van obturatoriusloge een klier van 9 mm.

2. Normaal aspect van de rechternier en hogere urinewegen rechts.

3. Geen aanwijzingen voor eventueel afstandsmetastasen.

Als conclusie werd getrokken dat er sprake was van: “Macroscopische haematurie met afwijking distale ureter verdacht voor urotheelcarcinoom.”

Het beleid werd uitgezet: “Op lijst voor semirigide URS van ureter links met biopsie

Op 15 september 2017 werd patiënt geopereerd door beklaagde. Er werd een diagnostische ureterorenoscopie van de ureter links verricht alsmede een trans-urethrale-resectie van de blaas. In het operatieverslag is onder meer vermeld:

Inspectie blaas:uit ostium links een flard tumor weefsel resectie van de afwijking tpv:ostium links Einde van de operatie is de resectie; niet radicaal, rest tumor zichtbaar

Inbrengen TUK CH 18 zonder spoel. Geen chemotherapie spoeling post-op”

Op 10 oktober 2017 heeft beklaagde patiënt gezien om de pathologie-uitslagen te bespreken. In het verslag is opgetekend:

Aanvullend onderzoek

Pathologie uitslagen :

15-9-2017: CONCLUSIE TURT ureter ostium links: erg verknepen urotheliale laesie die wij niet goed kunnen stagieren of graderen. In andere stukjes urotheel met onderliggend stroma zonder afwijkingen.GX pTX

tumor werkgroep (MDO [Multi Disciplinair Overleg, RTG] )

Advies/Beleid :

- Op basis van beeldvorming nefro uretertectomie bij afunctionele nier.

Anamnese:

Uitslag verteld. Dus geen bewezen uretertumor maar wel restafwijking in de ureter bij een niet functtionerende nier. Advies is dus nefro-ureterectomie.

laparoscopische nefro-urerectomie. Patiënt is geïnformeerd over de aandoening, ingreep (laparoscopische en een onderbuiksincisie) en beoogd effect, complicaties (per/post operatieve bloeding, infectie, urine lekkage en lange termijn nierfunctie stoornissen, en in zijn geval mogelijke conversie bij een groot litteken na pyelumplastiek), alternatieven (niets doen) Behandeling zal onder supervisie van, of uitgevoerd worden door team oncologische/minimaal invasieve urologie. Patiënt heeft daarnaast informatie gekregen in de vorm van folders/digitale informatie. Patiënt heeft bovenstaande begrepen en gaat akkoord met ingreep.

Conclusie:

Afwijking linker ureter/ostium.”

De nefro-ureterectomie links (met blaascuff) is in samenwerking met beklaagde verricht op 1 december 2017. Er werd op 6 december 2017 een cystogram verricht (er was geen sprake van lekkage). Op die dag werd patiënt, na een eenmalige chemotherapie blaasspoeling, ontslagen uit het ziekenhuis.

Op 1 december 2017 is materiaal ingestuurd voor pathologisch onderzoek. Op

13 december 2017 is een verslag opgemaakt inhoudende, voor zover thans relevant voor de klacht:

Aard materiaal nier

Verkrijgingswijze resectie

Klinische gegevens verdenking op uretertumor links bij een afunctionele nier, status na pyelumplastiek, waarvoor nefrouterectomie links

Vraagstelling uretertumor?T?G?R?

Inzending I hilaire klier links

Inzending II verdenking lymeklier thv iliacale vaatkruising links

Inzending III ostium

Inzending IV nier li

IV Nefro-uretectomie links, urotheelcelcarinoom met squameuze metaplasie, differentiatiegraad (WHO 2004). hooggradig

Lokalisatie tumor. distale ureter; max 4,0 cm;

invasiediepte doorgroei door de muscularis in het vet of bindweefsel rond de ureter

Snijvlaken hilusvaten vrij, circumferentieel snijvlak van de ureter niet vrij

Regionale lymfeklieren. 3 waarvan met metastasen. 0

TNM classificatie (7e editie). pT3NO.

I. hilaire klier links. geen maligniteit

II. lymfeklier thv iliacale vaatkruising links. geen maligniteit

III ostium gefragmenteerd materiaal met focaal losliggend epitheel met plaveiselceldifferentiatie, mogelijk tumor, zonder weefselverband

Aanvulling d d. 13-12-2017 nav MDO het distale ureterresectievlak is vrij ( zie bespreking in microscopie)

Op 13 december 2017 heeft beklaagde patiënt gezien om de uitslag van het pathologisch onderzoek te bespreken. Er bleek sprake van een urotheelcelcarcinoom met squameuze metaplasie, differentiatiegraad (WHO 2004): hooggradig. Er was sprake van doorgroei door de muscularis in het vet of bindweefsel rond de ureter.

In eerste instantie is beoordeeld dat het circumferentiele snijvlak van de ureter “niet-vrij” was. Na bespreking in de tumorwerkgroep werd ook dit snijvlak als vrij beoordeeld. Er waren geen metastasen in de drie lymfeklieren die waren verwijderd. De TNM-classificatie was: “pT3N0”.  Er werd een controleafspraak afgesproken na drie maanden met een voorafgaande urethrocystoscopie.

Op 27 december 2017 is patiënt op de spoedpolikliniek op verzoek van de huisarts gezien door een uroloog in opleiding. Beklaagde was afwezig in verband met vakantie. Onder de waarschijnlijkheidsdiagnose epididymitis werd er empirisch gestart met Ciproxin voor veertien dagen. Er werd een telefonisch consult afgesproken voor 29 december 2017.

Op 29 december 2017 vond het telefonisch consult met een uroloog in opleiding plaats. De klachten waren verminderd. De antibioticakuur zou worden afgemaakt tot 10 januari 2018, de controleafspraak die was gemaakt voor drie maanden na de ingreep zou blijven staan en patiënt werd geadviseerd eerder te bellen bij klachten.

Op 7 maart 2018 werd beklaagde gebeld door de huisarts van patiënt dat het niet goed ging. De huisarts meldde dat de patiënt sinds de operatie klachten hield van malaise. Daarnaast meldde de huisarts dat de antibiotica niet werkten en dat patiënt klachten van de blaas (dysurie++) had. Een verpleegkundig specialist nam contact op met patiënt en een afspraak werd gemaakt voor 14 maart 2018 voor het verrichten van een inloop CT-scan en cito laboratoriumonderzoek, naast de afspraak van de cystoscopie die al gepland stond voor die dag.

Op 14 maart 2018 zag beklaagde patiënt. Op de CT-scan was een groot recidief zichtbaar op de uretero-vesicale overgang links met een afmeting van 44 x 43 mm en met het beeld van ingroei in de urineblaas. De ingroei was ook bij de cystoscopie zichtbaar. Patiënt werd daarop doorverwezen naar de afdeling Medische Oncologie voor overname van de behandeling.

Op 21 maart 2018 werd patiënt voor het eerst gezien op de afdeling Medische Oncologie door internist-oncoloog C. Met patiënt en klaagster werd uitgebreid gesproken over verschillende opties in dit stadium. De standaard eerstelijnsbehandeling is gemcitabine en cisplatine. Ook is gesproken over de mogelijkheid van deelname aan een trial, te weten de Keynote-361 studie. Ook werd met patiënt gesproken over de CPCT-02 studie. Na het gesprek heeft patiënt aangegeven mee te willen doen met de Keynote-361 studie en gaf toestemming voor deelname aan de CPCT-02 studie. In het kader van de CPCT-02 studie heeft patiënt op 5 april 2018 een CT-geleide punctie voor het verkrijgen van weefselbiopten ondergaan.

Op 9 april 2018 werd patiënt akkoord bevonden voor deelname aan de Keynote-361 studie. Patiënt werd, na loting, in de studiearm monotherapie chemotherapie (gemcitabine en cisplatine) ingedeeld. Op 10 april 2018 startte patiënt met zijn chemokuren op de afdeling Medische Oncologie.

Op 17 april 2018 werd patiënt gezien door internist-oncoloog E. Het liggen ’s nachts ging moeilijk en patiënt klaagde over pijnlijk plassen ’s nachts. Internist-oncoloog E schakelde het palliatief team in voor de pijnklachten en begeleiding. Hiervan maakte E navolgende aantekening:

Beleid; akkoord gemcitabine

2. consult palliatief team (partner werkt in de zorg en associeerde palliatief team met einde van het leven -->uitgelegd waarom ik hun inschakel)”

Op 30 mei 2018 heeft een gesprek plaatsgevonden om de onvrede van patiënt en klaagster over de afdeling Urologie en beklaagde te bespreken. Daarbij waren beklaagde en internist-oncoloog C aanwezig. Het voortgangsverslag geeft het gesprek als volgt weer:

Gesprek met patiënt, echtgenote en C in verband met onvrede met behandelbeloop.

Patiënt en met name echtgenote zijn boos op mij. Zijn erg verdrietig over het beloop en kunnen het niet accepteren.

Met name omdat ik ze heb gefeliciteerd met de uitslag waarbij er vrije snijranden waren en dat dan de kanker zo snel weer terug komt kunnen ze niet verkroppen en begrijpen.

Uitgelegd dat dit een uitzonderlijk beloop is als de kanker zo snel terug komt. Dat er wel vaker wat blaasklachten zijn na een OK en dat dit bijna nooit samen hangt met recidief tumor op zo’n korte termijn.

Geven ook aan dat ik niet snel zou hebben gereageerd na contact met de huisarts.

Laten zien dat ik 7-3 contact heb gehad en toen alles in combinatie met een CT voor de week erna heb geregeld een week later.

Echtgenote is ook boos omdat ik ze bij de afdeling medische oncologie ben tegen gekomen en ze toen succes heb gewenst. Hadden graag gehad dat ik toen was langs gekomen.

Aan het einde van het gesprek blijft nog steeds een groot verdriet, machteloosheid en nog steeds boosheid bij met name de echtgenote. Patiënte is blij met het uitspreken van alles.

Aangegeven dat ze altijd nog een keer een gesprek kunnen hebben met of zonder C.”

Internist-oncoloog E zag patiënt op 30 mei 2018. Patiënt had veel klachten van de chemokuur en de dosering werd verlaagd naar 75% in verband met toxiciteit.

Op 6 juni 2018 werd een controle CT-scan gemaakt. De omvang van de tumor had een maximale doorsnede van 54 mm, met de indruk van ingroei in de urineblaas. Internist-oncoloog E besprak de uitslag op 13 juni 2018 met patiënt.

Op 4 juli 2018 werd patiënt gezien door internist-oncoloog C om de uitslag van de CT-scan te bespreken. Internist-oncoloog C stelde voor om patiënt aan te melden voor bespreking in de tumorwerkgroep. Er werd ter stadiëring na vijf kuren een CT-scan afgesproken.

Op 19 juli 2018 volgde een CT-scan nadat patiënt vijf chemokuren had gehad. Dit onderzoek liet een evidente toename van de tumormassa zien met ingroei in de urineblaas.

Op 24 juli 2018 werd patiënt besproken in de tumorwerkgroep, waarbij onder andere beklaagde en medebeklaagden aanwezig waren. Besloten werd om, gelet op de CT-scan van 19 juli 2018, van de zesde chemokuur af te zien. Besloten werd tot lokale behandeling in de vorm van een (palliatieve) cystectomie door uroloog F. In verband met de vakantie van uroloog F (van 27 juli tot en met 19 augustus 2018) werd patiënt ingepland voor de operatie op 30 augustus 2018.

Op 25 juli 2018 werd patiënt door internist-oncoloog C bij een controleafspraak geïnformeerd over het advies van de tumorwerkgroep. Na de vakantie van uroloog F zou patiënt opgeroepen worden voor een consult om de details van de operatie te bespreken.

Op 25 augustus 2018 werd patiënt, via zijn huisarts, op de afdeling urologie opgenomen in verband met een verslechterende algehele conditie.

Op 27 augustus 2018 werd een nieuwe CT-scan gemaakt. Er was sprake van evidente toename van de tumor met nu een maximale doorsnede van 95 mm. Er waren geen aanwijzingen voor metastasen. Patiënt werd opnieuw besproken in de tumorwerkgroep om behandelbeleid te bepalen.

Op 28 en 29 augustus 2018 heeft uroloog F patiënt gesproken over het behandeladvies van de tumorwerkgroep. Het advies was eerst bestralen en daarna de operatie te verrichten. Het doel was om hopelijk eerst door een behandeling met radiotherapie een zodanige reductie in tumormassa te bereiken dat een palliatieve operatie meerwaarde zou hebben. De operatie van 30 augustus 2018 werd derhalve, ten behoeve van de bestraling, geannuleerd en voor acht weken later ingepland.

Op 3 september 2018 werden na de intake van patiënt bij de afdeling radiotherapie dertien bestralingen gepland.

Op 4 september 2018 werd patiënt, op verzoek van uroloog F, besproken in de tumorwerkgroep, waarbij onder andere beklaagde aanwezig was, voor een herbespreking van de beste strategie, gelet op de verdere klinische achteruitgang van patiënt. Besloten werd om dexamethason en bloedproducten toe te dienen en om te starten met radiotherapie.

De eerste bestraling vond plaats op 5 september 2018. In verband met verdere verslechtering (ernstige hypercalciëmie met daarbij nierinsufficiëntie en zeer matige intake) werd patiënt op 7 september 2018 overgeplaatst naar de afdeling Medische Oncologie.

Patiënt sprak aldaar bij opname met twee arts-assistenten van de afdeling Medische Oncologie. Vervolgens volgde een gesprek met patiënt, klaagster en de chef de Clinique. Gesproken werd over de infauste prognose en dat het de verwachting was van de oncoloog dat patiënt op korte termijn zou komen te overlijden. Het palliatief team werd in consult gevraagd. Patiënt heeft de geplande radiotherapeutische behandeling die dag nog ondergaan.

Op 8 september 2018 vond een consult plaats met het palliatief team. Besloten werd de radiotherapie stop te zetten. De algehele conditie van patiënt liet geen verdere interventies toe. In verband met de wens van patiënt om naar huis te gaan werd patiënt op 12 september 2018 naar huis ontslagen met de noodzakelijke thuiszorg.

Op 17 september 2018 is patiënt overleden.

Eind maart 2019 heeft klaagster een klacht ingediend bij de afdeling klachtenbemiddeling. Deze klacht heeft uiteindelijk niet tot een behandeling geleid omdat de beklaagden zich niet konden vinden in de door klaagster gestelde randvoorwaarden voor een gesprek.

3.    HET STANDPUNT VAN KLAAGSTER EN DE KLACHT

Klaagster verwijt beklaagde - zakelijk weergegeven -:

1.    dat beklaagde te lang heeft gewacht met doorverwijzing in verband met pijnklachten op 27 december 2017 en de volgende controleafspraak op 14 maart 2018. Daardoor is een delay in de behandeling van de kwaadaardige tumor ontstaan;

2.    dat beklaagde te laat, namelijk eind mei 2018 en niet bij de operatie op

1 december 2017, heeft aangegeven dat in 50-60% van de gevallen de kanker weer terugkomt;

3.    dat beklaagde eerder actie had moeten ondernemen om de blaas te verwijderen en zelf had moeten opereren. De tumor is in deze periode met 10% toegenomen. Had de blaas al op 1 december 2017 moeten worden verwijderd?

4.    dat beklaagde de in juli 2018 voorgestelde cystectomie zelf had moeten verrichten. Nu op uroloog F werd gewacht is een delay opgetreden;

5.    dat beklaagde niet in gesprek wilde met klaagster en de vier betrokken artsen. De reden was dat het contact met klaagster als onprettig en zelfs bedreigend werd ervaren;

6.    een respectloze behandeling van patiënt en klaagster, misbruik van macht en achterhouden van informatie. Artsen hebben patiënt en partner telkens in de waan gelaten dat er volop hoop was, terwijl dat niet het geval was.

4.    HET STANDPUNT VAN BEKLAAGDE

Beklaagde voert - zakelijk weergegeven - aan dat zij urologisch hoofdbehandelaar was van september 2017 tot en met 14 maart 2008. Zij voert aan dat zij niet persoonlijk betrokken is geweest bij de beoordeling en behandeling van patiënt op 27 december 2017 en draagt daar tuchtrechtelijk geen verantwoordelijkheid voor. Beklaagde was op dat moment op vakantie. Patiënt is gezien door een uroloog in opleiding die onder supervisie van een collega van beklaagde werkte. Het volgende contact van beklaagde met patiënt was op 7 maart 2018. Patiënt is daarna binnen één week gezien voor een al langer bestaande situatie waarbij de huisarts heeft aangegeven dat patiënt niet direct hoefde te worden gezien.

De 50-60% zijn de recidiefkansen bij een blaastumor. Patiënt had een uretertumor met ingroei van deze tumor in de blaas. Dat patiënt na de operatie zo ontzettend snel een recidief zou ontwikkelen lag niet in de lijn der verwachting. Beklaagde herinnert zich niet in hoeverre er tijdens het gesprek op 30 mei 2018 gesproken is over prognoses. In dat gesprek is de boosheid van klaagster en patiënt jegens beklaagde aan de orde geweest. Patiënt kwam onder behandeling van internist-oncoloog C na de doorverwijzing van

14 maart 2018. Internist-oncoloog C heeft patiënt op 4 juli 2018 verwezen naar uroloog F. Daar is beklaagde niet tuchtrechtelijk op aan te spreken. 

Wat betreft het door klaagster gewenste gesprek na het overlijden van patiënt. Beklaagde heeft niet mee willen werken aan een bijeenkomst waar alleen klaagster het woord mocht voeren. Toen bleek dat klaagster de artsen ook wilde laten reageren heeft beklaagde aangegeven open te staan voor een gesprek. Klaagster heeft dit gesprek niet door laten gaan toen twee andere artsen niet bij het eerste gesprek aanwezig zouden zijn. Uit de aantekening van beklaagde op 30 mei 2018 blijkt ook dat beklaagde bereid was tot een gesprek.

Beklaagde heeft eerlijk en respectvol gecommuniceerd. Beklaagde was oprecht overtuigd dat er reden was voor positieve gestemdheid in december 2017. Op 14 maart 2018 moest beklaagde patiënt en klaagster helaas vertellen dat sprake was van een onverwacht groot recidief. Dat betekende dat er chirurgisch geen (curatieve) opties meer waren.

5.    DE OVERWEGINGEN VAN HET COLLEGE

5.1          

Het college wijst er allereerst op, dat het bij de tuchtrechtelijke toetsing van professioneel handelen er niet om gaat of dat handelen beter had gekund, maar om het geven van een antwoord op de vraag of de beroepsbeoefenaar bij het beroepsmatig handelen is gebleven binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening, rekening houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard was aanvaard.

Daarbij wijst het college erop dat het college bij de beoordeling uitgaat van de feiten die op het moment van het te beoordelen handelen aan beklaagde bekend waren of die beklaagde bekend hadden kunnen zijn.

5.2

Het college zal gelet op de volgorde van de gebeurtenissen achtereenvolgens oordelen over de klachtonderdelen 3, 1, 2, 4, 6 en 5.

Klachtonderdeel 3

Het college is van oordeel dat beklaagde zorgvuldig heeft gehandeld.

Beklaagde heeft terecht voorgesteld om de nier en urineleider te verwijderen, met een blaascuff, toen patiënt in november 2017 bij haar kwam in verband met de bestaande tumor. Er was op dat moment geen reden om de blaas te verwijderen, noch volgens geldende landelijke protocollen, noch in deze specifieke situatie, zoals besloten door het multidisciplinaire overleg van academische deskundigen. Klaagster lijkt – met de kennis van achteraf – te veronderstellen dat als de blaas was verwijderd er geen recidief in de blaas zou zijn ontstaan. De door beklaagde op 1 december 2017 verrichte behandeling was een juiste behandeling voor de gezondheidssituatie van patiënt op dat moment.

Klachtonderdeel 1

Een voorkomend gevolg van de behandeling op 1 december 2017 is dat een teelbalontsteking of een bijbalontsteking ontstaat. Toen patiënt zich eind december 2017 met daarop lijkende klachten meldde was het voorschrijven van antibiotica een juiste keuze. Daar was beklaagde overigens niet bij betrokken. Er was toen geen reden om de controleafspraak te vervroegen. Een controleafspraak na drie maanden (na de operatie van 1 december 2017) is conform de richtlijn en er was geen reden om daarvan af te wijken. De tumorvorm zoals die bleek bij patiënt eind 2017 is op zichzelf al vrij zeldzaam. Dat bovendien zo snel na de operatie een agressief recidief ontstond is nog zeldzamer en heeft beklaagde ook niet kunnen of hoeven voorzien. Beklaagde kon en hoefde patiënt en klaagster daarover dus in 2017 niet in te lichten omdat zij dat toen zelf nog niet kon weten.

Op het moment dat de huisarts op 7 maart 2018 contact opnam heeft beklaagde zorgvuldig gehandeld door voor de afspraak die één week later gepland was een aanvullend onderzoek in de vorm van een CT-scan te laten inplannen.

Klachtonderdeel 2

Dat beklaagde in mei 2018 (en volgens klaagster niet eerder) heeft gesproken met patiënt en klaagster over percentages met betrekking tot terugkeer van kanker, leidt niet tot een gegrond tuchtrechtelijk verwijt. Uit het dossier blijkt dat herhaaldelijk uitgebreid met patiënt en klaagster is gesproken, zo ook op 30 mei 2018. Daarbij is het beloop uiteraard besproken en met de situatie zoals die toen bekend was heeft beklaagde relevante en voldoende informatie gegeven. Er is geen verplichting voor de arts om exacte percentages te noemen. Er rust een informatieplicht op de arts om de patiënt te informeren waarbij hij rekening houdt met de patiënt en er zijn grenzen aan die informatieplicht, met name waar het de meest zeldzame complicaties betreft.

Klachtonderdeel 4

In juli 2018 is op verzoek van internist-oncoloog C patiënt besproken in de tumorwerkgroep. Het behandeladvies dat volgde was een cystectomie. Klaagster is van mening dat beklaagde deze had moeten verrichten met het idee dat er door de vakantie van F vertraging in de behandeling zou zijn ontstaan. Gelet op de expertise van uroloog F is in de tumorwerkgroep besproken dat uroloog F de operatie ging verrichten. Deze operatie ligt minder op het deskundigheidsgebied van beklaagde en het is een zorgvuldige keuze de voorgestelde operatie (van 30 augustus 2018) door uroloog F te laten verrichten. Uit het verweer van medebeklaagde C blijkt dat de gespannen verstandhouding tussen patiënt en klaagster enerzijds en beklaagde anderzijds een bijkomend motief was. Uit het verslag van het gesprek d.d. 30 mei 2018 dat patiënt en klaagster met beklaagde hadden, blijkt inderdaad van onvrede op meerdere punten over de behandeling door beklaagde.

Klachtonderdeel 6

Uit het dossier en het bovenstaande blijkt niet dat beklaagde patiënt en klaagster respectloos heeft behandeld, haar macht heeft misbruikt en informatie heeft achtergehouden. Beklaagde is – net als patiënt en klaagster – telkens door de feiten ingehaald. Toen beklaagde op 13 december 2017 aangaf dat de tumor weg was gehaald en de snijvlakken schoon bleken, was dat ook zo. Beklaagde heeft niet kunnen voorzien dat er zo snel een agressief recidief zou ontstaan. Dat beklaagde patiënt en klaagster in de waan hebben gelaten dat er hoop was op volledige genezing blijkt niet uit het dossier. Na het ontstaan van het recidief heeft beklaagde patiënt verwezen naar de internist-oncoloog en ook daar is aangegeven dat van volledige genezing geen sprake meer kon zijn. Uit het dossier blijkt een behandelteam dat – mede gelet op het voorstelbare verlangen van patiënt en klaagster om tot het uiterste te gaan – zich tot het uiterste heeft ingespannen door telkens opnieuw in de tumorwerkgroep te bespreken welke opties er op dat moment nog mogelijk waren en die aan patiënt en klaagster voor te leggen. Helaas bleek de ziekte en de daarmee samenhangende achteruitgang van patiënt vaak sneller te gaan dan was te voorzien, waardoor voorgestelde behandelopties niet meer mogelijk bleken.

Klachtonderdeel 5

Klaagster wilde na het overlijden van patiënt haar op schrift gestelde beleving van de behandeling in het ziekenhuis aanvankelijk aan de artsen voorleggen zonder dat zij daarop mochten reageren. Na overleg mochten de artsen wel reageren en heeft het ziekenhuis aangeboden allereerst met beklaagde en internist-oncoloog C een gesprek te realiseren. In een later stadium konden dan uroloog F en internist-oncoloog E aanschuiven. Klaagster heeft toen aangegeven dat zij dat niet wilde. Gelet op het hiervoor geschetste kan het beklaagde niet worden aangerekend dat zij in eerste instantie terughoudend heeft gereageerd. Naar het oordeel van het college kon klaagster niet eenzijdig de gesprekscondities bepalen. Overigens blijkt uit het dossier dat beklaagde in zijn algemeenheid wel openstond voor een gesprek met patiënt en klaagster. Zo heeft gelet op de onvrede van met name klaagster over de behandeling een gesprek plaatsgevonden op 30 mei 2018 om daarover te spreken.

Het college oordeelt gelet op het voorgaande dat alle klachtonderdelen ongegrond zijn.

6.    DE BESLISSING

Het college verklaart de klacht ongegrond.

Aldus gegeven door P.A.H. Lemaire, voorzitter, J. Sap, lid-jurist, W.F.R.M. Koch,

J.J.C.M. Rooijmans-Rietjens en D. de Jong, leden-beroepsgenoten, in tegenwoordigheid van J.W. Sijnstra-Meijer, secretaris.                                                                                                  

                                                                                                                 voorzitter

                                                                                                                 secretaris

Tegen deze beslissing kan in de volgende gevallen schriftelijk beroep worden ingesteld bij het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

a.     Heeft u de klacht ingediend? Dan kunt u in beroep als

- het college u of uw klacht geheel of gedeeltelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard of

- als de klacht geheel of gedeeltelijk ongegrond is verklaard.

Bij een gedeeltelijke niet-ontvankelijkverklaring of een gedeeltelijke ongegrondverklaring kan uw beroep alleen betrekking hebben op dat deel van de beslissing.

b.     Is de klacht tegen u gericht? Dan kunt u altijd in beroep.

c.     Ook de inspecteur van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd kan beroep instellen.

U moet het beroepschrift richten aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg, maar opsturen naar de secretaris van het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Zwolle. Daar moet het zijn ontvangen binnen zes weken nadat de beslissing aan u is verstuurd.

Als u beroep instelt, moet u € 50,- griffierecht betalen aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. U ontvangt hierover bericht. Als u geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld, wordt het griffierecht aan u terugbetaald.