ECLI:NL:TGZCTG:2018:194 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2018.041

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2018:194
Datum uitspraak: 03-07-2018
Datum publicatie: 03-07-2018
Zaaknummer(s): C2018.041
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen:
Inhoudsindicatie:   De zoon van klagers is bij De Waag polikliniek voor gespecialiseerde forensische zorg in behandeling geweest. De psychiater is, op verzoek van de hoofdbehandelaar van de zoon van klagers, in de periode van 22 november 2016 tot en met 24 januari 2017 bij de behandeling betrokken geweest. Klagers verwijten de psychiater, voor zover hier van belang, dat: - zij de bij hun zoon bestaande problematiek verkeerd heeft benaderd, hetgeen een negatieve   uitwerking heeft gehad op de relatie met klagers; - het gevolg van haar handelen was  dat hun zoon niet meer gemotiveerd was om aan zichzelf te   werken; - zij de voorinformatie van klagers over hun zoon niet serieus heeft genomen; - zij een diagnose naar hun zoon heeft gecommuniceerd die op geen enkele tekst gebaseerd   was en - zij slecht heeft gecommuniceerd met hen en hun zoon. Het Regionaal Tuchtcollege heeft voornoemde klachtonderdelen gegrond verklaard, aan de psychiater de maatregel van waarschuwing opgelegd en de klacht voor het overige afgewezen. Het Centraal Tuchtcollege is van oordeel dat de psychiater op basis van het dossieronderzoek in redelijkheid tot de conclusie heeft kunnen komen dat er in het verleden onvoldoende aanwijzingen waren voor de diagnoses PDD-NOS en ADHD , voorts dat de psychiater niet tuchtrechtelijk kan worden verweten dat zij deze conclusie aan de zoon van klagers heeft meegedeeld en dat niet kan worden vastgesteld dat de psychiater in de wijze waarop zij met de zoon van klagers en klagers zelf heeft gecommuniceerd buiten de grenzen van een redelijke beroepsuitoefening is getreden. De beslissing van het Regionaal Tuchtcollege wordt vernietigd, voor zover deze aan het oordeel van het Centraal Tuchtcollege is onderworpen. De klachtonderdelen worden alsnog ongegrond verklaard.

C E N T R A A L  T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2018.041 van:

A., psychiater, werkzaam te B., appellant, verweerster in eerste aanleg, gemachtigde: mr. W.R. Kastelein, advocaat te Utrecht,

tegen

C. en DD., beiden wonende te B., verweerders, klagers in eerste aanleg.  

1.                  Verloop van de procedure

1.1       C. en DD. - hierna klagers - hebben op 30 januari 2017 bij het Regionaal Tuchtcollege te Amsterdam tegen A. - hierna de psychiater - een klacht ingediend. Bij beslissing van 15 december 2017, onder nummer 2017/148, heeft dat College de klachtonderdelen 4 tot en met 8 gegrond verklaard, aan de psychiater de maatregel van waarschuwing opgelegd en de klacht voor het overige afgewezen. De psychiater is van die beslissing tijdig in beroep gekomen. Klagers hebben een verweerschrift in beroep ingediend.

1.2       Nadien is bij het Centraal Tuchtcollege binnengekomen:

- op 25 april 2018 een brief van 24 april 2018 van de psychiater en

- op 8 mei 2018 een brief van 7 mei 2018 van de psychiater met bijlage.

1.3       De zaak is in beroep behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 22 mei 2018, waar zijn verschenen de psychiater, bijgestaan door

mr. W.J. Kastelein voornoemd en C. en S. (hierna: de zoon van klagers). DD. is niet verschenen. Mr. Kastelein heeft de standpunten van de psychiater toegelicht aan de hand van pleitnotities die aan het Centraal Tuchtcollege zijn overgelegd.

2.         Beslissing in eerste aanleg

Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.

(…) 2.            De feiten

 Op grond van de stukken kan van het volgende worden uitgegaan:

2.1. Klagers zijn de ouders van S., geboren op 5 april 1997. In november 2015

 werd S. door de huisarts verwezen naar E. (een polikliniek voor  gespecialiseerde forensische zorg) te F.. Op 30 november 2015 heeft een intake  gesprek plaatsgevonden. In de verslaglegging van dit gesprek staat – voor zover van  belang – vermeld: " (…) Wil conflict oplossen met ouders en broers en zus. Wil  meewerken aan diagnostiek. (…) Wel spelen ernstige ouder-kindrelatieproblemen, waarvoor vader als hoofdclient in behandeling is, vanwege agressieve escalaties tussen vader en zoon. (…) Ouders zijn stellig van mening dat client ADHD heeft en daarbij kenmerken van PDD-NOS en dat hij baat zou hebben bij medicatie. (…) Client weigert dit echter. Bij eerdere hulpverlening zijn ofwel ADHD ofwel PDD-NOS gesteld en verschillende tegengestelde adviezen gegeven rond medicatie. Client was \tot juli 2015 bij G. in behandeling, waar de psychiater een nieuw onderzoek wilde aanbieden, om een sluitend advies te geven. Van deze laatste mogelijkheid voor zijn 18e levensjaar heeft client geen gebruik gemaakt. Hiermee blijft het conflict voortduren.(…)". In het daarna op 7 januari 2016 opgestelde behandelplan is hier onder het kopje Samenvatting behandelplan aan toegevoegd: " (…) Psychiatrische diagnostiek. – onderzoek naar ADHD en/of PDD-NOS; Psycho-educatie aan client en ouders (…) ". Op 11 januari 2016 staat in het dossier vermeld dat S. heeft ingestemd met het behandelplan.

2.2. Van 12 januari 2016 tot 18 februari 2016 heeft S. vervolgens het behandelprogramma "Ouderschap met Liefde en Grenzen” (OLG) onder begeleiding van een collega van verweerster , Van D., gevolgd. Hij volgde dit programma voor een deel met klagers.

2.3. Vanaf 10 februari 2016 was verweersters collega V., (dit betreft verweerster in de klacht met zaaknummer 17/147, verder te noemen V.), de hoofdbehandelaar van S. Zij heeft toen een psychiatrisch consult voor S. aangevraagd. Op 10 februari 2016 staat in het dossier vermeld: "gezien leeftijd door volwassen psa (…)". Het team volwassenen psychiatrie liet vervolgens eind maart 2016 aan V. weten dat S. toch door een kinder- en jeugdpsychiater moest worden gezien. Wegens een vacature beschikte het team Jeugd eerst vanaf medio mei 2016 over een (gedetacheerde) kinder- en jeugdpsychiater, te weten verweerster.  

2.4. Het eerste kennismakingsgesprek tussen V. en S. was op 27 mei 2016. Over de met S. gemaakte afspraken noteerde V. – voor zover van belang- in het dossier: "G.: clt is het niet eens met de gestelde diagnose. Is so wie so anti  ‘etiketten/stickers’. (…) Clt denkt na over behandelaanbod DW. (…)". En op 1 juli 2017 noteerde zij: "(…) clt wil geen medicatie, desgewenst toch nog bespreekbaar psychologische onderzoek door DW (…) wijst eerder diagnostiekresultaten af (ADHD,PDD: niet mee eens(…)".

2.5. In de periode hierna tot 1 september 2016 heeft V. meerdere individuele begeleidingsgesprekken met S. gevoerd. Het eerstvolgende gesprek met S. na deze periode was op 25 oktober 2016. V. noteerde over het verloop van dit gesprek onder andere " Excuses clt ivm vele verzuim/geen contact (…) Clt heeft het druk met school, stage en werk. (…) Wil toch graag verder met gesprekken". Op 18 november 2016 heeft vervolgens met toestemming van S. een eerste kennismakingsgesprek tussen V. en klagers plaatsgevonden. Tijdens dit gesprek waren klagers onaangenaam verrast dat nog steeds geen onderzoeken bij S. hadden plaatsgevonden naar autisme en ADHD. V. noteerde daarover in het dossier "(…) Nu blijkt, dat er destijds een intelligentmtioe onderzoek gevraagd was, mede ogv advies van G.(?) ivm een indicatie aanvraag beschermd wonen. PDD-NOS en trekken ADHD zijn volgens ouders al vastgesteld. Ook zijn er meerdere intelligentieonderzoeken afgenomen met als resultaat: zwak begaafd niveau, tot grote verrassing van ouders (…)".  

2.6. Daarna heeft op 22 november 2016 een gesprek tussen V. en S. plaatsgevonden. Op voorstel van V. heeft S. tijdens dit gesprek kennisgemaakt met verweerster. Over het verloop van dit gesprek noteerde V. – voor zover van belang – in het dossier: " Clt geïnformeerd over mijn gesprek met ouders en hun (onaangename) verrassing, dat geen onderzoeken bij DW hebben plaatsgevonden. S blijft bij zijn standpunt dat hij geen onderzoek wil: hij heeft geen autisme (…), geen ADHD en wil ook geen medicatie (…) A. komt bij het gesprek/gaandeweg in gesprek met S (…) A. betwijfelt PDD, maar wil graag meer info. ADHD: kun je overheen groeien. Er wordt een vervolgafspraak gemaakt. IQ onderzoek, genoemd door ouders, ivm aanvraag begeleid wonen: no way (…)"

2.7. Op 29 november 2016 heeft verweerster het dossier met daarin de onderzoeksrapporten over eerder bij S. verrichte psychiatrisch onderzoek, bestudeerd.

Op 13 december 2016 heeft een gesprek tussen S., klaagster en verweerster plaatsgevonden. Over dit dossieronderzoek noteerde verweerster in het dossier:

 "Gesproken over het dossier dat er over hem is. Veel onderzoeken waar eigenlijk

 steeds hetzelfde uitkomt: geen ASS, geen ADHD. ADHD is in het verleden wel eens

 vastgesteld maar in later onderzoek verworpen. ASS is nooit vastgesteld. Uit de

 informatie oevr hem (ontwikkelingsanamnese, informatie van groepen waar hij

 verbleven heeft ed.) komen ook geen kenmerken van ass naar voren. Wel ijkt er sprak

 evan een moeilijke relatie tussen ouders en kind (…)".

2.8. Op 24 januari 2017 heeft een gesprek plaatsgevonden, in aanwezigheid van V., verweerster, klagers en S. In dit gesprek heeft verweerster nogmaals uitleg gegeven over het door haar verrichte dossieronderzoek. Omdat klagers ontevreden bleven over de conclusie van verweerster dat bij S. geen sprake was van ADHD en/of ASS, hebben zij daarna onder meer een klacht bij dit college ingediend.

3.         De klacht en het standpunt van klagers

De klacht houdt zakelijk weergegeven in dat verweerster onzorgvuldig ten aanzien van S. heeft gehandeld. De klacht is opgebouwd uit verschillende onderdelen en luidt als volgt:

1.         verweerster heeft geen IQ test laten verrichten, terwijl dit wel is toegezegd;

2.         verweerster heeft geen psychiatrisch onderzoek laten verrichten, terwijl dit

             wel is toegezegd;

3.         verweerster heeft niet geluisterd naar de hulpvraag en/of een behandelplan

            opgesteld;

4.         verweerster heeft de bij S. bestaande problematiek verkeerd benaderd, hetgeen

             een negatieve uitwerking heeft gehad op de relatie met klagers (meer

             spanningen en confrontatie);

5.         het gevolg van verweersters handelen (zoals hiervoor weergeven onder 4.) is

             dat S. niet meer gemotiveerd was om aan zich zelf te werken;

6.         verweerster heeft de voorinformatie van klagers over S. niet serieus genomen;

7.         verweerster heeft een diagnose naar S. gecommuniceerd die op geen enkele

             tekst gebaseerd was;

8.         verweerster heeft slecht gecommuniceerd met S. en klagers.

De onderbouwing hiervan wordt hierna besproken.

4.         Het standpunt van verweerster

Verweerster heeft primair aangevoerd dat de klagers niet in hun klacht kunnen worden ontvangen. Subsidiair heeft verweerster de daaraan ten grondslag gelegde stellingen bestreden

 Ter zitting heeft verweerster verklaard dat zij ten tijde van de intake van S., het

 opstellen van het behandelplan en de start van de behandeling voor S. nog niet

 werkzaam was bij E.; zij is voor het eerst bij S. betrokken geraakt toen zij bij

 een gesprek tussen collega V. en S. op 22 november 2016 is aangeschoven. Het was

 verweerster tot dat moment niet bekend dat in het behandelplan van S. ook het doen

 van psychiatrische onderzoeken was opgenomen. S. heeft haar verteld dat in het

 verleden (onder andere) PDD-NOS bij hem was vastgesteld. Verweerster heeft de

oude rapportages over S. bestudeerd, maar heeft niet terug kunnen vinden dat die

 diagnose is gesteld. Volgens verweerster kwam in die oude rapportages steeds

 dezelfde conclusie terug, namelijk ouder-kind-relatieproblematiek. Volgens

 verweerster heeft zij met S. besproken dat alle diagnoses wel zijn genoemd, maar ook

 weer verworpen. Verweerster heeft niet de diagnose PDD-NOS of ADHD in die

 rapportages kunnen lezen. Dat kwam ook overeen met het beeld dat zij zelf had van S.

 Ter zitting heeft verweerster voorts erkend dat S. tijdens het gesprek met haar

 mogelijk gewenst gedrag heeft laten zien, maar in de thuissituatie ander gedrag zou

 kunnen vertonen. Volgens verweerster heeft S. de informatie die zij met hem heeft

besproken begrepen. De conclusie in vorige rapportages dat bij S. geen sprake was

 van een autisme spectrum stoornis (ASS) kwam overeen met het beeld dat verweerster

 zelf had gevormd van S. Volgens verweerster heeft zij niet tegen S. gezegd dat er niets

 met hem aan de hand zou zijn. De oude rapportages over S. waren zo uitgebreid en

 volledig dat zij geen aanleiding zag zelf nog aanvullend onderzoek te doen.

 Voor zover nodig wordt hieronder meer in het bijzonder op het verweer ingegaan.

 5.        De beoordeling

 5.1. Wat betreft de ontvankelijkheid van klagers oordeelt het tuchtcollege als volgt. In

 artikel 65 lid 1 sub a Wet BIG is vastgelegd dat een klacht aanhangig kan worden

 gemaakt door een rechtstreeks belanghebbende. Daarbij wordt in eerste plaats

 gedacht aan de patiënt van de betrokken beroepsbeoefenaar. Ook anderen dan de

 patiënt kunnen als rechtstreeks belanghebbende worden aangemerkt, maar daarbij

 geldt als uitgangspunt dat de patiënt die daartoe behoorlijk in staat is, zelf beslist

 over het al dan niet indienen van een klacht met betrekking tot zijn behandeling. S.,

 die ten tijde van het aangaan van de behandelingovereenkomst de leeftijd van 18 jaar

 had bereikt, heeft tijdens het mondelinge vooronderzoek met betrekking tot de

 ontvankelijkheid bevestigd dat hij het standpunt van zijn ouders dat aan de klacht ten

 grondslag ligt, deelt en dat hij instemt met de door hen ingediende klacht. Dat S. niet

 tot een behoorlijke waarneming van zijn belangen in staat zou zijn, is niet gebleken.

 Klagers zijn derhalve ontvankelijk in de klacht.

 5.2. Ter toetsing staat vervolgens of verweerster bij het beroepsmatig handelen is

 gebleven binnen de grenzen van een redelijke bekwame beroepsuitoefening, rekening

 houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte

 handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep terzake als norm of standaard was

 aanvaard. Bij de beoordeling van de vraag of verweerster tuchtrechtelijk verwijtbaar

 heeft gehandeld in de zin van artikel 47, eerste lid van de Wet BIG stelt het college het

 persoonlijk handelen van verweerster centraal.

 Ten aanzien van het eerste klachtonderdeel

 5.3. Volgens klagers is tijdens de behandeling bij E. begeleid

 wonen/uithuisplaatsing van S. meerdere malen – reeds vanaf het begin - ter sprake

 gekomen en om dat te kunnen bereiken is een recente IQ-test nodig; die test is tijdens

 de gesprekken ook meerdere malen ter sprake gekomen. Klagers erkennen dat S.

 aanvankelijk geen IQ-test wilde, maar volgens hen zou S., wanneer hij door

 verweerster voldoende gemotiveerd of gestimuleerd zou zijn, daarmee alsnog hebben

 ingestemd.

 Verweerster heeft gesteld dat volgens het dossier pas tijdens het gesprek op

18  november 2016 voor het eerst een IQ-test aan de orde is gesteld. Verweerster heeft

ook nooit zelf aan klagers of aan S. het (laten) doen van een IQ-test toegezegd.

5.4. Het college stelt vast dat in het behandelplan van 11 januari 2016 niets is

vermeld over een IQ-test en dat in het door verweerster overgelegde dossier over S.

pas voor het eerst op 18 november 2016 melding wordt gemaakt van een dergelijke test. Daarbij komt dat verweerster S. pas op 22 november 2016 voor het eerst heeft gezien.

Dat brengt mee dat niet kan worden vastgesteld dat de door klagers gestelde gang van zaken juist is. Dit oordeel berust niet op het uitgangspunt dat het woord van klagers minder geloof verdient dan dat van verweerster, maar op de omstandigheid dat voor de stelling van verweerster steun wordt gevonden in het dossier terwijl klagers stelling nergens nader is onderbouwd. Het college kan om die reden niet vaststellen dat door verweerster is toegezegd een IQ-test bij S. af te nemen. De conclusie van het voorgaande is dat het eerste klachtonderdeel ongegrond is.

Ten aanzien van het tweede klachtonderdeel

5.5. Wat geldt ten aanzien van de IQ-test, geldt ook ten aanzien van diagnostiek, aldus klagers. Er heeft geen psychiatrisch onderzoek plaatsgevonden, terwijl dit wel was toegezegd en geadviseerd. Voor klagers was het belangrijk te weten of er voor S. mogelijkheden waren vaardigheden aan te leren of niet en (dus) was het belangrijk om een diagnose te hebben. Ter zitting verklaarde klaagster dat een nader psychiatrisch onderzoek bij S. nodig was omdat hij nieuwe gedragsproblemen (agressie) had ontwikkeld. Ook ter zitting heeft S. erkend dat hij aanvankelijk geen onderzoek wilde en genoeg had van ‘etiketjes en labeltjes’, maar wanneer hij voldoende gemotiveerd of gestimuleerd zou zijn, dan had hij alsnog met diagnostiek ingestemd.

5.6. Vaststaat dat in het behandelplan afspraken zijn gemaakt omtrent psychiatrische diagnostiek. Uit het medisch dossier blijkt dat S. meerdere keren heeft aangegeven géén nader onderzoek te willen en geen medicatie te willen. Hoewel S. op 10 februari 2016 is verwezen naar een volwassenen psychiater, heeft het team volwassenen psychiatrie de hoofdbehandelaar, V., laten weten dat S. gezien moest worden een kinder- en jeugdpsychiater. Vanwege een openstaande vacature, kon dat niet direct worden georganiseerd. Uiteindelijk heeft S. op 22 november 2016 kennis gemaakt met verweerster en ingestemd met het bespreken van eerdere onderzoeksrapporten, samen met verweerster. Van het niet verrichten van nader psychiatrisch onderzoek kan verweerster geen tuchtrechtelijk verwijt worden gemaakt; dit overigens nog daargelaten de vraag of verweerster, die niet de hoofdbehandelaar was van S., dat naar aanleiding van haar kennismaking met S. had moeten initiëren. Ingevolge het bepaalde in artikel 7:450 Burgerlijk Wetboek had S. verweerster toestemming moeten geven voor het verrichten voor nader onderzoek, hetgeen hij niet heeft gedaan. De conclusie van het voorgaande is dat het tweede klachtonderdeel faalt.

Ten aanzien van het derde klachtonderdeel

5.7. Volgens klagers was te laat gestart met een traject voor S. In maart 2016 was nog steeds geen therapie gestart. Hoewel het advies systeemtherapie was, in samenwerking met het gezin, is dit nooit gebeurd, aldus klagers. Verder is er nooit een behandelplan opgesteld.

5.8. Dit klachtonderdeel gaat kennelijk uit van individuele verantwoordelijkheid op dit punt van verweerster. Vaststaat evenwel dat verweerster pas sinds half mei 2016 werkzaam was bij E. en vanaf 22 november 2016 voor het eerst betrokken raakte bij S. Daargelaten of hetgeen klagers stellen feitelijk juist is, kan verweerster niet (tuchtrechtelijk) verantwoordelijk worden gehouden voor de door klagers verweten gedragingen. Individuele verantwoordelijkheid is, zoals hiervoor onder 5.2. overwogen, een vereiste voor de vaststelling van tuchtrechtelijke aansprakelijkheid. Het derde klachtonderdeel faalt derhalve.

Ten aanzien van het vierde tot en met het achtste klachtonderdeel

5.9. Kern van deze klachtonderdelen is dat verweerster slecht heeft gecommuniceerd en S. verkeerd heeft benaderd. Vanwege de onderlinge samenhang zal het college deze klachtonderdelen gezamenlijk behandelen. Volgens klagers is verweerster te passief geweest in haar optreden naar S. en is heeft zij teveel zijn wil gevolgd met als gevolg dat S. niet meer gemotiveerd was om aan zichzelf te werken. Verweerster is niet serieus omgegaan met alle bestaande (voor-)informatie en heeft de vorige rapportages over S. teveel bekeken op ouder-kind-relatieproblematiek. Bij S. was wel sprake van ADHD en PDD-NOS kenmerken en het is het zeer onprofessioneel om een ontkenning van die diagnoses naar S. te communiceren. Verweerster kan een verwijt worden gemaakt dat zij haar benadering niet heeft afgestemd op het niveau van S., aldus klagers.

5.10. Het college neemt bij de beoordeling van deze klachtonderdelen de volgende maatstaf in acht. Op grond van het bepaalde in artikel 7:448 BW dient een hulpverlener de patiënt op duidelijke wijze (desgevraagd schriftelijk) in te lichten. Hoewel artikel 7:448 BW niet expliciet de eis stelt dat de patiënt de informatie begrepen heeft, komt (ook) in de tuchtrechtspraak wel naar voren dat de hulpverlener in bepaalde gevallen de plicht heeft om te checken of de boodschap bij de patiënt is overgekomen. De arts – als professional – moet zich ervan vergewissen dat de patiënt de informatie c.q. vraag voldoende heeft begrepen.

5.11. Uit de inhoud van het dossier en het verhandelde ter zitting is het college niet overtuigd geraakt dat verweerster S. voldoende duidelijk het verschil tussen ‘een volledige diagnose’ en ‘kenmerken daarvan’ heeft uitgelegd. Hoewel volgens verweerster bij S. ook geen sprake was van ‘kenmerken van’, blijkt uit het dossier ook niet dat zij het verschil tussen een volledige diagnose en kenmerken van een diagnose met S. heeft besproken. Gelet op de (vermeende) zwakbegaafdheid van S., had het op verweersters weg gelegen zich ervan te vergewissen dat S. dit verschil goed had begrepen.

5.12. Daar komt bij dat uit de aantekeningen in het medisch dossier van het gesprek tussen verweerster en S. op 13 december 2016, uit het schriftelijk verweer en uit het dupliek naar voren komt dat volgens verweerster bij S. überhaupt geen sprake is van kenmerken van ASS. Aan dat gesprek van 13 december 2016 ging evenwel slechts het gesprek op

22 november 2016 tussen collega V. en S. vooraf, waarbij verweerster is aangeschoven. Verder heeft verweerster S. nooit gezien. Ook na een analyse van eerdere rapportages, waarin wel degelijk word gesproken over kenmerken van ASS bij S., acht het college deze enkele korte gesprekken, onvoldoende om de diagnose ASS of kenmerken daarvan te ontkennen. Verweerster heeft naar het oordeel van het college dan ook te snel een conclusie getrokken.

5.13. Al met al is het college van oordeel dat verweerster buiten de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening is getreden en niet de benodigde zorgvuldigheid jegens S. heeft betracht.

Conclusie

5.14. De conclusie van het voorgaande is dat de klacht deels gegrond is. Verweerster heeft gehandeld in strijd met de zorg die zij ingevolge artikel 47 lid 1 van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg jegens klagers had behoren te betrachten. Het college is van oordeel dat verweerster te snel conclusies uit de rapporten heeft getrokken en dat zij zich er onvoldoende van heeft vergewist dat S. de door haar bedoelde verschillen in een volledige diagnose en in kenmerken daarvan, voldoende begreep. Ten aanzien van de gegrond bevonden klachtonderdelen kan naar het oordeel van het college met een waarschuwing worden volstaan. Een waarschuwing is een zakelijke terechtwijzing die de onjuistheid van een handelwijze naar voren brengt zonder daarop het stempel van laakbaarheid te drukken.

(…)

3.         Vaststaande feiten en omstandigheden

            3.1       Voor de beoordeling van het beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten en omstandigheden zoals weergegeven onder “ 2. De feiten ” in de beslissing in eerste aanleg, welke weergave in beroep niet, althans onvoldoende, is bestreden.

3.2       Het Centraal Tuchtcollege voegt aan de vaststaande feiten en omstandigheden het volgende toe.

3.3       Naast hetgeen in de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege onder 2.6 is vermeld, is door H., gz-psycholoog, (hierna: H.) in het dossier ten aanzien van het gesprek op 22 november 2016 vermeld:

(…) Benadrukt, dat ik S gun, dat er nu eindelijk klaarheid komt mbt diagnoses.

Hier staat hij voor open, ook voor kennismaking met psychiater A., die op dit moment tijd heeft en bij het gesprek komt.

Gaandeweg merkt A. op, dat zij twijfelt aan de diagnoses autisme, gezien datgene wat S zegt en doet (beste verkoper van Benelux bij I., dus afstemmen op de klant, gesticuleren op gepaste manier oa).

Dit doet S goed, maar geen reactie in de zin van: zie je wel!

Afgesproken is, dat S een vervolgafspraak met A. maakt en dat zij graag de eerdere rapportages wil van onderzoeken etc.

(…)

3.4       Ten aanzien van het in de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege onder 2.7 vermelde gesprek van 13 december 2016 heeft de psychiater in het dossier achter de in die rechtsoverweging daaruit geciteerde passage vermeld: “, omdat zowel ouders als S. over een heftig temperament lijken te beschikken. S. is vasthoudend, weet wat hij wil en laat dat niet los. Dit beaamt hij wel. (…).

3.5       In het verslag van het in de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege onder 2.8 vermelde gesprek van 24 januari 2017 is achter “te bespreken onderwerpen” vermeld: “Terugkoppeling dossier analyse en gesprek daarover met S. aan ouders”.  De psychiater heeft in dat verslag genoteerd: “In de dossieranalyse (verslagen en diagnostiekbrieven, ontslagbrieven aan huisarts, etc.) bleek dat er in het verleden vanaf de leeftijd van 4 jaar frequent psychiatrisch en psychologisch onderzoek is gedaan bij S. en dat de uitkomst elke keer was dat er sprake was van een ouder-kind relatie probleem en niet van ADHD of PDD-NOS/ASS. Dat wil niet zeggen dat er niet veel mis gaat in de thuissituatie, maar dat dit niet gerelateerd kon worden aan een bepaalde psychiatrische stoornis bij S.. Uit de dossierstudie bleek ook dat dit onderzoek dusdanig gedaan was dat er geen reden was om aan de gestelde diagnoses te twijfelen. Ook in het contact met S. ondervond ik geen signalen waardoor ik reden had om te twijfelen aan de (niet) gestelde diagnoses. Voorgaande verteld aan ouders (en S., maar die had het al in een eerder gesprek gehoord) en uitgelegd dat ik niet zelf een psychiatrisch onderzoek heb gedaan in de brede zin van het woord om bovenstaande redenen. (…) .

4.         Beoordeling van het beroep

                        4.1       Het beroep van de psychiater is beperkt tot de gegrondverklaring van de klachtonderdelen 4 tot en met 8 en de opgelegde maatregel van waarschuwing. De psychiater heeft – samengevat – aangevoerd dat zij in de korte tijd, waarin zij bij de behandeling van de zoon van klagers betrokken is geweest, zorgvuldig heeft gehandeld.

4.2       Klagers hebben gemotiveerd verweer gevoerd en geconcludeerd tot verwerping van het beroep.

4.3       Het Centraal Tuchtcollege gaat uit van de klachtonderdelen 4 tot en met

            8 zoals deze in het inleidende klaagschrift zijn vermeld en nadien nader zijn toegelicht. De in de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege onder 5.9 gegeven duiding van die klachtonderdelen neemt het Centraal Tuchtcollege niet over. Het Centraal Tuchtcollege overweegt als volgt.

4.4       De zoon van klagers is in de periode van 30 november 2015 tot de eerste maanden van 2017 bij E. polikliniek voor gespecialiseerde forensische zorg, in behandeling geweest. De psychiater is medio mei 2016 op detacheringsbasis gedurende één dag per week bij E. in dienst getreden. In de periode van

            22 november 2016 tot en met 24 januari 2017 is zij bij de behandeling van de zoon van klagers betrokken geweest. De zoon was toen meerderjarig. H. was destijds de hoofdbehandelaar van de zoon van klagers. Anders dan klaagster ter zitting bij het Centraal Tuchtcollege heeft aangevoerd, was dus niet de psychiater, maar H. verantwoordelijk voor het verloop van de behandeling van de zoon van klagers.

4.5       Op 22 november 2016 heeft de zoon van klagers tijdens een afspraak met H. aangegeven dat hij geen autisme en geen ADHD had en heeft hij herhaald dat hij geen nieuwe psychiatrische onderzoeken wenste. Zoals hiervoor onder 3.3 is vermeld, heeft H. over dit gesprek met de zoon van klagers in het dossier genoteerd dat zij het hem gunde dat er klaarheid kwam met betrekking tot de diagnoses. Verder dat hij daarvoor openstaat en dat hij ook openstaat voor een kennismaking met de psychiater. Op verzoek van H. is de psychiater, die toen in huis was, aangeschoven bij het gesprek om met de zoon van klagers kennis te maken. Het verzoek van H. kwam voor de psychiater onverwacht. Zij kende de zoon van klagers niet en had nog niet eerder over zijn behandeling gehoord of gelezen. Vanuit de gedachte dat zij de zoon van klagers wellicht toch zou kunnen motiveren voor een psychiatrisch onderzoek heeft zij in het gesprek aan de zoon van klagers, die geen onderzoek meer wilde en zich verzette tegen etiketten, aangeboden dat zij zijn dossier, dat zij niet kende, zou bestuderen en dat zij hem daarna zou uitleggen waarom bij hem aan ASS en ADHD was gedacht. 

4.6       Klaagster heeft op 24 november 2016 ten behoeve van het afgesproken door de psychiater uit te voeren dossieronderzoek een map met onderzoeksrapporten ten aanzien van de zoon van klagers aan H. gegeven. De psychiater heeft, na deze map van H. te hebben gekregen, de naar de zoon van klagers verrichte onderzoeken bestudeerd.

4.7       Het Centraal Tuchtcollege is van oordeel dat de psychiater op basis van het bestuderen van voornoemde onderzoeksrapporten, welke rapporten in de onderhavige procedure zijn overgelegd, in redelijkheid tot de conclusie heeft kunnen komen dat er geen overtuigende aanwijzingen waren voor  ASS/PDD-NOS en ADHD en dat deze diagnoses als zodanig ook nimmer bij de zoon van klagers waren gesteld. Daarbij wordt opgemerkt dat er geen aanwijzingen zijn dat de psychiater de in deze rapporten vermelde (voor)informatie niet serieus heeft genomen zoals door klagers in klachtonderdeel 6. is betoogd. De psychiater heeft ter zitting in beroep ervan blijk gegeven dat zij van de inhoud van alle rapporten, ook de oudere, kennis heeft genomen. Ook heeft zij in beroep (nader) toegelicht op basis waarvan zij tot haar conclusie is gekomen. In de brieven van 22 februari 2010 en 9 januari 2012 van J.., kinder- en jeugdpsychiater bij G., is vermeld dat PDD-NOS als werkhypothese is gebruikt, maar dat die diagnose in de loop van het behandeltraject niet is bevestigd. Verder is daarin vermeld dat bij de zoon van klagers kenmerken van ADHD worden gezien, maar deze diagnose is nadien niet gesteld. In de brief van  7 december 2015 van J. voornoemd is vermeld dat er twijfels zijn over de eerder gestelde diagnoses PDD-NOS en ADHD.  In het rapport van 22 oktober 2013 van NR 2 Psychologische praktijk voor onderzoek, behandeling en coaching, ondertekend door onder andere K., kinder- en jeugdpsychiater, is vermeld dat er onvoldoende aanwijzingen zijn gevonden om de diagnose PDD-NOS te kunnen stellen.

4.8       In het gesprek op 13 december 2016 met de zoon van klagers heeft de psychiater haar bevindingen aan hem uitgelegd en dat de conclusie van haar dossieronderzoek was dat er geen aanwijzingen zijn voor ASS of ADHD. ADHD was in het verleden wel eens vastgesteld maar in later onderzoek weer verworpen. ASS was nog nooit vastgesteld. Omdat de psychiater juist bij de behandeling van de toen 18-jarige zoon van klagers was betrokken om hem  helderheid te bieden over de diagnoses die in het verleden bij hem waren gesteld, getuigt het van zorgvuldig handelen dat zij haar conclusies eerst met hem heeft gedeeld en de bij hem bestaande onduidelijkheid over de bij hem al dan niet (terecht) gestelde  diagnoses niet langer heeft laten voortbestaan.  Dat de psychiater klagers heeft uitgenodigd voor een gesprek op 24 januari 2017 om haar bevindingen ook naar hen te communiceren en toe te lichten, is eveneens zorgvuldig te noemen. Van enig tuchtrechtelijk verwijtbaar handelen is het Centraal Tuchtcollege niet gebleken.  

4.9       Er zijn ook verder geen feiten of omstandigheden aannemelijk geworden  op basis waarvan kan worden vastgesteld dat de psychiater in de wijze waarop zij met de zoon van klagers heeft gecommuniceerd buiten de grenzen van een redelijke beroepsuitoefening is getreden. De psychiater heeft ter zitting in beroep toegelicht dat zij in het gesprek op 13 december 2016 aan de zoon van klagers heeft uitgelegd dat de diagnose ASS nooit bij hem is gesteld en dat de diagnose ADHD weliswaar bij hem is gesteld, maar dat deze later weer is verworpen. Zij heeft gesteld daaraan te hebben toegevoegd dat dit niet betekent dat er niets aan de hand is. De psychiater heeft verder toegelicht dat zij aan de zoon van klagers heeft uitgelegd dat hij een heftig temperament heeft, dat dit temperament in de thuissituatie, waarin ook anderen over zo’n temperament beschikken, tot strijd leidt en dat dit als ouder-kind-problematiek is aan te merken. Deze toelichting die de psychiater ter zitting heeft gegeven, komt overeen met hetgeen de psychiater in het dossier ten aanzien van het gesprek van

            13 december 2016 heeft vermeld. De zoon van klagers heeft ter zitting desgevraagd meegedeeld dat hij zich kan herinneren dat het gesprek op deze manier  is verlopen. Verder heeft de zoon van klager ter zitting verklaard dat hij opgelucht was toen de psychiater aan hem had laten weten dat de etiketten die in het verleden op hem waren geplakt niet konden volgen  uit de rapportages en de daaraan ten grondslag liggende onderzoeken. Het Centraal Tuchtcollege leidt hieruit af dat de uitleg van de psychiater aan de zoon van klagers op 13 december 2016 adequaat is geweest en dat de zoon van klagers de strekking van die uitleg op de juiste wijze heeft begrepen. Dit vindt tevens steun in het feit dat de psychiater in het dossier ter zake van het gesprek op

            13 december 2016 over de zoon van klagers heeft vermeld “Dit beaamt hij wel” (zie: hiervoor onder 3.4).

4.10     De conclusie van het voorgaande is dat de psychiater niet tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft gehandeld. Ook indien juist zou zijn dat het gesprek met  de psychiater tijdelijk een negatieve uitwerking op de relatie tussen klagers en hun zoon heeft gehad, zoals klagers hebben aangevoerd, dan leidt dat niet tot een ander oordeel. Het beroep slaagt en de klachtonderdelen 4 tot en met 8 zullen alsnog ongegrond worden verklaard. Dit leidt tot de volgende beslissing waarbij de opgelegde maatregel komt te vervallen.

5.         Beslissing

Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

vernietigt de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege te Amsterdam van 15 december 2017, voor zover daarin de klachtonderdelen 4 tot en met 8 gegrond zijn verklaard en aan de psychiater de maatregel van waarschuwing is opgelegd,

en in zoverre opnieuw beslissende:

verklaart de klachtonderdelen 4 tot en met 8 alsnog ongegrond.

verstaat dat de maatregel van waarschuwing vervalt.

Deze beslissing is gegeven door: mr. C.H.M. van Altena, voorzitter, mr. dr. B.J.M. Frederiks en

mr. Y.A.J.M. van Kuijck, leden-juristen en drs. G.T. Blok en dr. J.J. de Jong, leden-beroepsgenoten en mr. A. Mul, secretaris.

Uitgesproken ter openbare zitting van 3 juli 2018.

            Voorzitter   w.g.                                            Secretaris  w.g.