ECLI:NL:TGZRSGR:2016:11 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag 2014-316a

ECLI: ECLI:NL:TGZRSGR:2016:11
Datum uitspraak: 02-02-2016
Datum publicatie: 02-02-2016
Zaaknummer(s): 2014-316a
Onderwerp: Onjuiste verklaring of rapport
Beslissingen:
Inhoudsindicatie: Klacht tegen een psychiater. Op basis van hetzelfde onderzoek twee verschillende rapporten opgesteld, waarin de conclusies – kennelijk op verzoek van het CBR op basis van gegevens van bijna 18 jaar eerder – in essentie afwijkend zijn. Gegrond: De enige wijziging in de onderzoeksbevindingen sinds het eerste rapport betrof de EMA-cursus uit 1997 en het alcoholmisbruik uit 1996. Onder deze omstandigheden had van de arts een grondige en consistente onderbouwing van zijn gewijzigde conclusies gevergd mogen worden. Ook had vermeld moeten worden dat sprake was van een heroverweging op basis van nieuwe gegevens, en/of althans dat er sprake was van het inzichtelijker maken van het rapport. De arts heeft voorts op onjuiste medische gronden, anders dan in het eerste rapport, zonder deugdelijke toelichting verregaande (negatieve) conclusies verbonden aan de hoogte van het gemeten CDT. Berisping.

Datum uitspraak: 2 februari 2016

Het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Den Haag heeft de volgende beslissing gegeven inzake de klacht van:

A ,

wonende te B,

klaagster,

tegen:

C , psychiater,

(destijds) werkzaam te D,

verweerder,

1. Het verloop van de procedure

1.1 Het verloop van de procedure blijkt uit:

- het klaagschrift met bijlagen, ontvangen op 11 december 2014

- het verweerschrift

- de repliek

- de dupliek

- een medische machtiging van klaagster, ontvangen op 7 september 2015

- twee rapportages van verweerder, ontvangen op 18 september 2015

1.2 Klaagster heeft ter zake van hetzelfde handelen ook geklaagd over een andere persoon als bedoeld in artikel 47, tweede lid, van de Wet BIG. Aangezien verweerder en de andere aangeklaagde persoon (hierna arts b) niet beiden in het ambtsgebied van hetzelfde tuchtcollege wonen, en het handelen heeft plaatsgevonden in D, is het College ingevolge artikel 3 lid 3 van het Tuchtrechtbesluit BIG in deze zaak bevoegd.

1.3 De partijen hebben afgezien van de mogelijkheid om in het vooronderzoek mondeling te worden gehoord.

De mondelinge behandeling door het College heeft plaatsgevonden ter openbare terechtzitting van 8 december 2015. De partijen zijn verschenen en hebben hun standpunten mondeling toegelicht.

2. De feiten

2.1 Klaagster, geboren in 1974, werd op 18 april 2014 aangehouden vanwege een ongeval onder invloed van alcohol. In verband daarmee werd klaagsters rijbewijs ingenomen en ingehouden.

2.2 Verweerder was sinds mei 2014 werkzaam als (superviserend) keuringspsychiater in opdracht van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Op verzoek van het CBR voerden verweerder en arts b op 16 augustus 2014 een psychiatrisch (keurings)onderzoek uit, waarbij klaagster in persoon is verschenen, dit in verband met de invorderingsprocedure ex artikel 130-134a van de Wegenverkeerswet 1994. De vraagstelling van het CBR luidde: Is er bij betrokkene sprake van alcoholmisbruik? (Gebaseerd op alle klinische relevante gegevens en/of de DSM-IV-TR classificatie)”

2.3 Na dit keuringsonderzoek zond verweerder een concept rapportage, zowel ondertekend door verweerder als door arts b, naar klaagster (verder te noemen: rapport I).

Daarna heeft verweerder nadere informatie ontvangen van het CBR, inhoudende dat klaagster eenmaal eerder was aangehouden (op 14 juli 1996 met 830 μg/l en begin 1997 aan een EMA had deelgenomen). Hierna heeft verweerder rapport I aangepast (verder te noemen: rapport II). Klaagster is daarover niet gehoord. Rapport II is vervolgens naar klaagster gezonden en heeft gediend als basis voor een beslissing van het CBR in de invorderingsprocedure. In deze twee rapporten staat onder meer, voor zover thans van belang, de volgende onderling afwijkende tekst:

2.4 In rapport I staat bij vraag 1:

“1. Reden van de vordering cq herkeuring en relevante gegevens uit de stukken

Betrokkene wordt gekeurd in verband met de vorderingsprocedure ex artikelen 130-134a van de Wegenverkeerswet. Uit de stukken komt naar voren dat het de 1e overtreding van betrokkene is in de afgelopen vijf jaar. Het betreft een 40-jarige vrouw die op 18-04-2014 aangehouden werd met een alcohol promillage van 2,381.

Betrokkene heeft in de afgelopen 5 jaar geen EMA gevolgd en is niet eerder gekeurd in het kader van de Vorderingsprocedure.

Betrokkene bevestigt de gegevens uit de stukken zoals door de keurend arts aan haar medegedeeld.”

In rapport II is aan deze passage toegevoegd:

“Betrokkene was eenmaal eerder aangehouden: 14 juli 1996: 830 µg/l, en had begin 1997 aan een EMA deelgenomen.

2.5 Rapport I vermeldt bij vraag 7, onder de vermelding van laboratoriumuitslagen van het door verweerder op 16 augustus 2014 opgedragen bloedonderzoek bij klaagster:

“Conclusie

Betrokkene heeft een licht verhoogd CDT van 2.3% , hetgeen een aanwijzing kan zijn voor overmatig alcoholgebruik. Een dergelijke CDT waarde dient echter met terughoudendheid geïnterpreteerd te worden. Aangezien het verdere bloedonderzoek geen afwijkingen laat zien, kan men er in dit geval niet vanuit gaan dat deze verhoging veroorzaakt is door bovenmatig alcoholgebruik.”

En bij vraag 8.3.:

“8.3 Laboratorium en onderzoek

Zijn er afwijkende uitslagen die wijzen op alcoholmisbruik of gebruik van andere psychotrope stoffen……………………….Nee”

Rapport II vermeldt in plaats daarvan:

“Conclusie

Betrokkene heeft een licht verhoogd CDT van 2.3%, hetgeen een aanwijzing is voor overmatig alcoholgebruik.”

En bij vraag 8.3.:

“8.3 Laboratorium en onderzoek

Zijn er afwijkende uitslagen die wijzen op alcoholmisbruik of gebruik van andere psychotrope stoffen……………………….Ja

Toelichting: Er is een verhoogd cdt-waarde vastgesteld.”

2.6 Bij vraag 10 wordt in beide rapporten vermeld:

10. Psychiatrische diagnose en samenvattende beschouwing

Betrokkene is 40 jaar en werd op 18-04-2014 aangehouden met een promillage van 2,381.

Betrokkene vertelt dat er in het jaar voorafgaande aan de aanhouding gemiddeld 1 tot 3 dagen per week alcohol gedronken werd. Door de week 1 dag en gemiddeld 1 tot 3 AE per dag. In het weekend 1 tot 2 dagen en gemiddeld 1 tot 3 AE per dag. Daarnaast had betrokkene soms uitschieters op sociale gelegenheden tot 6 AE per keer. Betrokkene begon al jaren geleden met dit gebruik. Na de laatste aanhouding is het alcoholgebruik van betrokkene onveranderd.

Rapport I vervolgt:

“Bij huidig onderzoek werden de volgende afwijkende bevindingen vastgesteld:

· In de twaalf maanden voorafgaande aan de laatste aanhouding merkte betrokkene pas na meer dan 3 alcoholische eenheden een effect. Dit is aanwijzing voor verhoogde tolerantie.

· Betrokkene had in het rijbewijs nodig voor het werk dat zij juist had gekregen na drie jaar van werkeloosheid. Door te rijden onder invloed riskeerde betrokkene aldus problemen met betrekking tot het werk. Dit is een aanwijzing voor alcoholmisbruik.

· Bij het lichamelijk en psychiatrisch onderzoek werden geen afwijkingen gevonden.

· Het ademgehalte of bloedalcoholgehalte kan worden gebruikt om de tolerantie t.b.v. alcohol vast te stellen. Bij 1.8 of meer promille tonen de meeste niet tolerante individuen een ernstige intoxicatie. Bij betrokkene was er sprake van ernstige in-toxicatie. Zij herinnert zich weinig van de avond en niets van het ongeluk. Zij heeft verteld dat zij door de anderen beschouwd werd als “ stomdronken”. Op grond hiervan kan niet geconcludeerd worden dat zij een verhoogde tolerantie heeft.

· Het verhaal van betrokkene lijkt voortal te tonen dat haar dronkenschap van die avond incidenteel is geweest. De schaamte over haar dronkenschap was nog sterk aanwezig bij het onderzoek.

· Betrokkene heeft een licht verhoogd CDT van 2.3%, hetgeen een aanwijzing kan zijn voor overmatig alcoholgebruik. Een dergelijke CDT waarde dient echter met terughoudendheid geïnterpreteerd te worden. Aangezien het verdere bloedonderzoek geen afwijkingen laat zien, kan met er in dit geval niet vanuit gaan dat deze verhoging veroorzaakt is door bovenmatig alcoholgebruik.

Beschouwing :

Beschouwend kan er naar onze mening gesteld worden dat er onvoldoende aanwijzingen aanwezig zijn om te kunnen concluderen dat er ten tijde van de laatste aanhouding d.d. 18-04-2014 sprake was alcoholmisbruik of alcoholafhankelijkheid volgens de DSM-IV-TR, maar dat wel op basis van alle relevante gegevens de psychiatrische diagnose alcoholmisbruik in ruime zin mogelijk is.

Alcoholmisbruik gestopt?

Anamnestisch is sinds de laatste aanhouding het alcoholgebruik van betrokkene onveranderd. Het laboratoriumonderzoek liet geen aanwijzingen zien voor alcoholmisbruik.

Concluderend lijkt aannemelijk dat betrokkene met het alcoholmisbruik zoals de bewuste avond is gestopt sinds 18-04-2014.”

Bij rapport II staat in plaats van het vorenstaande:

“Bij huidig onderzoek werden de volgende afwijkende bevindingen vastgesteld:

· In de twaalf maanden voorafgaande aan de laatste aanhouding merkte betrokkene pas na meer dan 3 alcoholische eenheden een effect. Dit is aanwijzing voor verhoogde tolerantie.

· Betrokkene is al eerder aangehouden geweest en heeft een EMA cursus gevolgd.

· Betrokkene had in het rijbewijs nodig voor het werk dat zij juist had gekregen na drie jaar van werkeloosheid. Door te rijden onder invloed riskeerde betrokkene aldus problemen met betrekking tot het werk. Dit is een aanwijzing voor alcoholmisbruik.

· Bij het lichamelijk en psychiatrisch onderzoek werden geen afwijkingen gevonden.

· Het ademgehalte of bloedalcoholgehalte kan worden gebruikt om de tolerantie t.b.v. alcohol vast te stellen. Bij 1.8 of meer promille tonen de meeste niet tolerante individuen een ernstige intoxicatie. Betrokkene heeft tolerantie opgebouwd welke niet kan worden verklaard met het anamnestisch opgegeven matige gebruik in het jaar voorafgaand aan de laatste aanhouding. Derhalve is aannemelijk dat betrokkene in deze periode meer heeft gedronken dan is opgegeven. Dit is een aanwijzing voor onderrapportage. De alcohol anamnese is hierdoor niet aannemelijk.

· Betrokkene is aangehouden met een hoog alcoholpromillage welke op zich alcoholmisbruik impliceert.

· Er is sprake van een discrepantie tussen enerzijds de aanhoudingspromillage en anderzijds de algehele alcoholanamnese. Het anamnestisch gebruik past niet bij het promillage van de aanhouding. Er is zeer waarschijnlijk sprake van onderrapportage van het alcoholgebruik.

· Betrokkene heeft een licht verhoogd CDT van 2,3%, hetgeen een aanwijzing is voor overmatig alcoholgebruik. Daar betrokkene het alcohol gebruik niet heeft veranderd en er reeds op andere gronde de diagnose alcoholmisbruik gesteld kan worden, leidt deze diagnose tot deze interpretatie van de verhoogde cdt- waarde.

Beschouwing :

Beschouwend kan er naar onze mening gesteld worden dat er onvoldoende aanwijzingen aanwezig zijn om te kunnen concluderen dat er ten tijde van de laatste aanhouding d.d. 18-04-2014 sprake was alcoholmisbruik of alcoholafhankelijkheid volgens de DSM-IV-TR, maar dat wel op basis van alle relevante gegevens de psychiatrische diagnose alcoholmisbruik in ruime zin mogelijk is.

Alcoholmisbruik gestopt?

Anamnestisch is sinds de laatste aanhouding het alcoholgebruik van betrokkene onveranderd. Het laboratoriumonderzoek liet aanwijzingen zien voor alcoholmisbruik.

Concluderend lijkt niet aannemelijk dat het alcoholmisbruik is gestopt.”

3. De klacht

Klaagster verwijt verweerder zakelijk weergegeven onzorgvuldig te hebben gehandeld door op basis van hetzelfde onderzoek twee verschillende rapporten op te stellen, waarin de conclusies – kennelijk op verzoek van het CBR – in essentie afwijkend zijn.

4. Het standpunt van verweerder

Verweerder heeft de klacht en de daaraan ten grondslag gelegde stellingen bestreden. Voor zover nodig wordt daarop hieronder ingegaan. Verweerder heeft toegelicht dat in zijn visie in rapport I een discrepantie bestond tussen de bevindingen en de daarop gebaseerde conclusie. Volgens verweerder werd er in rapport I ten onrechte gesteld dat de stoornis in remissie was, omdat klaagster het alcoholgebruik na de aanhouding niet had veranderd en er geen andere feiten en/of omstandigheden naar voren waren gekomen waaruit dit bleek. Verweerder heeft gesteld dat het CBR naar aanleiding van rapport I deze discrepantie constateerde en daarop verweerder verzocht om het rapport te beoordelen en zo nodig te corrigeren. Hierbij werden volgens verweerder door het CBR tevens aanvullende gegevens verstrekt, waaruit bleek dat klaagster in 1997 een EMA-cursus had gevolgd.

5. De beoordeling

5.1 Bij de beoordeling van de vraag of een advies van een arts voldoet aan de daaraan te stellen eisen de volgende criteria in aanmerking te worden genomen:

1. Het rapport vermeldt de feiten, omstandigheden en bevindingen waarop het berust;

2. Het rapport geeft blijk van een geschikte methode van onderzoek om de voorgelegde vraagstelling te beantwoorden;

3. In het rapport wordt op inzichtelijke en consistente wijze uiteengezet op welke gronden de conclusies van het rapport steunen;

4. Het rapport vermeldt de bronnen waarop het berust, daaronder begrepen de gebruikte literatuur en de geconsulteerde personen;

5. De rapporteur blijft binnen de grenzen van zijn deskundigheid.

Het College toetst ten volle of het onderzoek door de arts uit het oogpunt van vakkundigheid en zorgvuldigheid de tuchtrechtelijke toets der kritiek kan doorstaan. Ten aanzien van de conclusie van de rapportage wordt beoordeeld of de deskundige in redelijkheid tot zijn conclusie heeft kunnen komen.

5.2

In rapport II heeft verweerder op basis van hetzelfde psychiatrische onderzoek van 16 augustus 2014 en dezelfde uitslagen van het laboratoriumonderzoek een van rapport I volledig afwijkende conclusie geformuleerd. Verweerder heeft gesteld dat hij zorgvuldig heeft gehandeld en dat de correcties in rapport II dienden om het rapport inzichtelijker en begrijpelijker te maken en discrepanties te corrigeren, mede gelet op de informatie die verweerder ná het onderzoek van 16 augustus 2014 van het CBR had ontvangen. Het College kan verweerder hierin niet volgen.

5.3 Uit rapport II volgt allereerst niet dat en waarom de daarin vermelde bevindingen tot de daaraan verbonden conclusies hebben geleid.

De enige wijziging in de onderzoeksbevindingen sinds rapport I betrof immers de EMA-cursus uit 1997 en het alcoholmisbruik uit 1996 (bijna 18 jaar eerder). Onder deze omstandigheden had van verweerder een grondige en consistente onderbouwing van zijn gewijzigde conclusies gevergd mogen worden. Ook had gevergd mogen worden dat verweerder in rapport II had vermeld dat er sprake was van een heroverweging op basis van nieuwe gegevens, en/of althans dat er sprake was van het inzichtelijker maken van het rapport. Niets van dit alles. Een onderbouwing in dit opzicht ontbreekt ten ene male.

Hier komt bij dat verweerder bovendien op onjuiste medische gronden, anders dan in rapport I, zonder deugdelijke toelichting verregaande (negatieve) conclusies heeft verbonden aan de hoogte van het gemeten CDT (2,3%). In de destijds toepasselijke Richtlijn van de Vereniging voor Klinische Chemie en Laboratorium­genees­­kunde (NVKC Richtlijn CDT) van 20 december 2012 wordt een afkappunt van 2,6% vermeld (om 95% zeker te zijn dat een individu niet onterecht beschuldigd wordt van overmatig alcoholgebruik). Klaagster zat hier onder.

5.4

Verweerder heeft er ter zitting blijk van gegeven dat hij zonder werkinstructie zijn werkzaamheden voor het CBR was aangevangen, dat de inhoud van de in 5.3. genoemde Richtlijn hem niet (voldoende) bekend was - noch is - en deze destijds door hem niet juist is toegepast. Verweerder heeft dus een beoordeling gegeven hoewel hij daartoe kennelijk onvoldoende was toegerust. Dit valt verweerder aan te rekenen.

5.5

Naast het voorgaande acht het College het onzorgvuldig dat verweerder heeft nagelaten klaagster voor verzending van rapport II afzonderlijk te informeren over de ontvangen aanvullende informatie en klaagster in de gelegenheid te stellen daarop te reageren.

5.6 Het College is kortom van oordeel dat rapport II op diverse punten niet voldoet aan de daaraan te stellen eisen. Niet alleen is niet voldaan aan de hiervoor in rechtsoverweging 5.1 onder 3 en 4 genoemde eisen, maar daarnaast kan het rapport uit het oogpunt van vakkundigheid en zorgvuldigheid de tuchtrechtelijke toets der kritiek niet doorstaan. De klacht is dan ook gegrond.

5.7

Nu verweerder in ernstige mate tekort is geschoten is in de zorg ten opzichte van klaagster kan niet worden volstaan met de maatregel van waarschuwing. Een berisping wordt passend geacht.

6. De beslissing

Het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Den Haag beslist als volgt:

legt op de maatregel van berisping.

Deze beslissing is gegeven door mr. M.A.F. Tan-de Sonnaville, voorzitter, mr. dr. R.P. Wijne, lid-jurist, drs. M. Keus, dr. G.J. Dogterom, drs. H.N. Koetsier, leden-artsen, bijgestaan door mr. C.G. Versteeg, secretaris en uitgesproken in het openbaar op 2 februari 2016.

voorzitter secretaris

Tegen deze beslissing kan binnen zes weken na de dag van verzending van het afschrift ervan schriftelijk hoger beroep worden ingesteld bij het Centrale Tuchtcollege voor de Gezond­heidszorg door:

a. de klager en/of klaagster, voor zover de klacht is afgewezen, of voor zover hij/zij niet-ontvankelijk is verklaard;

b. degene over wie is geklaagd;

c. de hoofdinspecteur of de regionale inspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid, wie de aangelegenheid uit hoofde van de hem toevertrouwde belangen aangaat.

Het tot het Centrale Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg gerichte beroep­schrift wordt ingezon­den bij de secretaris van het Regionaal Tuchtcolle­ge voor de Gezondheidszorg te Den Haag, door wie het binnen de beroepstermijn moet zijn ontvangen.