ECLI:NL:TGZCTG:2013:YG2802 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag c2012.032

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2013:YG2802
Datum uitspraak: 04-04-2013
Datum publicatie: 04-04-2013
Zaaknummer(s): c2012.032
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen:
Inhoudsindicatie: Klacht tegen psychiater. Klagers (ouders) verwijten de psychiater het risico op suïcide van hun zoon te hebben onderschat, te hebben verzuimd een crisisplan in werking te zetten, de behandeling te lang te hebben voortgezet met medicijnen die geen resultaten opleverden, hun zoon niet te hebben doorverwezen voor een gespecialiseerde behandeling tegen depressie, hen niet bij de behandeling te hebben betrokken en onvoldoende nazorg te hebben verleend na de suïcide van hun zoon. Het regionaal tuchtcollege wijst de klacht als ongegrond af en het hoger beroep van klagers wordt verworpen.

C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2012.032 van:

A., B., wonende te C., appellanten, klagers in eerste aanleg,

gemachtigde: D. te E.

tegen

I., psychiater, werkzaam te E., verweerder in beide instanties.

1. Verloop van de procedure

A. en B. - hierna klagers - hebben op 27 juni 2011 bij het Regionaal Tuchtcollege te Eindhoven tegen I. - hierna de psychiater - een klacht ingediend. Bij beslissing van 7 december 2011, onder nummer 11104b heeft dat College de klacht afgewezen.

Klagers zijn van die beslissing tijdig in hoger beroep gekomen. De psychiater heeft een verweerschrift in hoger beroep ingediend.

De zaak is in hoger beroep tegelijkertijd maar niet gevoegd met de zaak C2012.031 behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van

14 februari 2013, waar zijn verschenen klagers, bijgestaan door D., en de psychiater.

Klagers hebben hun standpunten toegelicht aan de hand van een pleitnotitie die aan het Centraal Tuchtcollege is overgelegd.

2. Beslissing in eerste aanleg

Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.

2. De feiten

Klagers hebben een klacht ingediend als ouders van G., geboren op 18 maart 1972. G. heeft op 16 november 2007 suïcide gepleegd.

G. kampte sedert 2001 met perioden van depressiviteit, met name in de winterperiodes. In 2002 overwoog hij voor het eerst suïcide. Hij heeft daarvoor hulp gezocht bij zijn huisarts, die hem doorverwees naar een psycholoog. In mei 2004 verwezen de huisarts en de psycholoog hem naar de psychotherapiepraktijk waar verweerder als psychiater werkzaam is voor diagnostiek en advies voor verdere therapie. Het intakegesprek vond plaats met een collega psychiater van verweerder op 26 mei 2004. Bij de intake concludeerde deze collega dat op As I sprake was van een bipolaire II stoornis en op As II van een persoonlijkheidsstoornis NAO. In zijn verslag van het gesprek en in zijn brief aan de huisarts geeft de collega als zijn mening te kennen dat G. bij een groepstherapie meer baat zal hebben dan bij het tot dan toe plaatsgevonden hebbende individuele contact. Voorts vermeldt hij dat, afhankelijk van de resultaten van deze therapie, te zijner tijd zal moeten worden bezien of een stemmingsstabilisator noodzakelijk is. Eerdere suïcidepogingen van G. en een familiale belasting waren bij verweerder bekend.

G. is (wekelijks) groepstherapie bij de collega van verweerder gaan volgen; dit heeft geduurd van juni 2005 tot begin 2007. Daarnaast waren er, ongeveer driewekelijks, individuele contacten. De collega van verweerder was de hoofdbehandelaar; gedurende de periode dat G. de groepsbehandeling volgde, droeg verweerder de verantwoordelijkheid voor de medicatie. Verweerder was op basis van de diagnose van mening dat G., naast de antidepressieve medicatie, ook een stemmingsstabilisator diende te gebruiken; G. weigerde dit; hij was het met de diagnose bipolaire stoornis II niet eens en was van mening dat er (slechts) sprake was van een winterdepressie. Dit was voor verweerder aanleiding om, in juli 2006, in overleg met zijn collega een second opinion te vragen met als vraagstelling of sprake was van een bipolaire II stoornis en/of een winterdepressie en welke therapeutische aanbevelingen de aangezochte psychiater had. Deze psychiater concludeerde in zijn brief van 31 oktober 2006:

“Recidiverende depressies met zowel vitale als seizoensgebonden kenmerken, bij een 34-jarige (hoog)begaafde ongehuwde man met een hyperthym temperament alsook dwangmatige en ontwijkende persoonlijkheidskenmerken. De stemmingsproblematiek lijkt primair te moeten worden ingekaderd binnen een bipolaire spectrumstoornis (combinatie hyperthym temperament en recidiverende depressies met vitale kenmerken) en een comorbide winterdepressie, alsook de door uzelf vastgestelde persoonlijkheidsproblematiek Er is mijns inziens geen sprake vaneen bipolaire 2 stoornis.”

Ook was deze psychiater van mening dat er geen sprake was van suïcidaliteit.

Als beleidssuggestie werd meegegeven het opnieuw beginnen met de eerder gegeven medicatie (Efexor), met de aantekening dat (nog) geen indicatie bestond voor een stemmingsstabilisator.

Begin 2007 eindigde de groepstherapie. Daarna had verweerder geen rechtstreekse bemoeienis meer met G..

Op 31 oktober 2007 vond een consult met de collega van verweerder plaats nadat de vriendin van G. was overleden. De collega heeft daarover het volgende aangetekend in het dossier:

“Overlijden vriendin en omgang met haar ouders besproken. Verdriet en gelatenheid. Geen afscheid van haar bij leven kunnen nemen! Ouders zijn mee geweest met groeten, was fijn. Contact schoonouders was opener, ze realiseren zich hoe voor hem geweest is.

Verder over zijn planning van de komende tijd, gaat Efexor preventief starten en op vakantie in december. Nog afspraak tevoren omdat ik het toch niet helemaal vertrouw na het overlijden van zijn vriendin en in de periode waarin het doorgans slechter begint te gaan. zijn draaiboek is klaar, hij leeft ernaar en geeft aan in de groep geleerd te hebben met vrienden te praten als het hem niet gaat. is momenteel niet depressief of suïcidaal. overweegt nogmaals contact op te nemen met de ouders van zijn vriendin maar heeft het de komende tijd druk met zijn werk. Moet ook op reis over een paar weken.”

Dit was het laatste contact tussen deze collega en G., die enkele weken later suïcide pleegde.

In de loop van 2008 heeft in het kader van de nazorg een aantal gesprekken plaatsgevonden tussen verweerder en zijn collega enerzijds en klagers anderzijds. Ook heeft een briefwisseling plaatsgevonden.

3. Het standpunt van klagers en de klacht

Klagers verwijten verweerder dat hij nalatig is geweest en niet professioneel heeft gehandeld. Meer concreet:

1. Verweerder heeft het risico op suïcide van hun zoon onderschat. Er speelden

vier risicofactoren: er was een familiale belasting (een neef en twee nichten van hun zoon hebben suïcide gepleegd); hij heeft eerder een suïcidepoging gedaan; hij heeft aangegeven dat er doodsgedachten waren; het overlijden en de breuk met zijn vriendin; de problemen op het werk met de aankomende reorganisatie.

2. Verweerder heeft verzuimd een crisisplan voor G. in werking te zetten.

3. Verweerder heeft G. te lang behandeld met medicijnen die geen resultaat

opleverden. Er hadden andere behandelopties besproken kunnen worden. Bijvoorbeeld ECT. Er wordt gezegd dat de richtlijnen van de NVVP gevolgd worden, maar in die richtlijnen staat juist dat bij onvoldoende werking van de medicijnen ECT ingezet kan worden. De vader heeft zelf ETC ondergaan tegen depressie. G. wist van hem dat dit goed zou kunnen werken.

4. G. is niet doorverwezen naar bijvoorbeeld een polikliniek in een

(academisch) ziekenhuis, waar een gespecialiseerde behandeling tegen depressie mogelijk is. Hij was al vier jaar onder behandeling en kreeg medicijnen, zonder resultaat. Hiervoor was hij ook al twee jaar behandeld met psychotherapie en medicatie. Ook was er steeds onenigheid over de diagnose, wat de behandeling ook niet ten goede kwam. Het was zorgvuldig geweest als hij was doorverwezen.

5. Er is te weinig gedaan om de ouders bij de behandeling te betrekken. Klagers

wisten dat hun zoon last had van conflicten met zijn vader. Vader en zoon hadden samen gesprekken kunnen hebben om dit op te lossen. Er is op

11 september 2009 een gesprek geweest met H.. Dit gesprek heeft plaatsgevonden op verzoek van G.. Dit verliep goed en zowel klagers als G. stemden in met een vervolggesprek. Hierna hebben klagers niets meer gehoord. Ook niet na het overlijden van de vriendin, terwijl dit juist een dringende reden was om samen een gesprek te hebben. Klagers wilden alles doen om G. bij te staan en wilden het ook horen als ze anders met hem om moesten gaan. Daarvoor hebben zij geen kans gekregen.

6. Verweerder heeft klagers onvoldoende open en eerlijk te woord gestaan na de

suïcide en hebben onvoldoende informatie gegeven, nadat klagers op eigen verzoek afspraken hadden gemaakt om vragen beantwoord te krijgen.

7. In de melding aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg staat dat er nazorg

aan de ouders lopend was. Dat klopt niet. Klagers hebben geen nazorg gehad. De condoleancebrief was niet op tijd, klagers hebben geen telefoon gehad na de suïcide. Zij hebben zelf het initiatief genomen tot alle contacten, overigens met teleurstellend resultaat. Het doet pijn om te lezen dat naar de Inspectie zulke positieve berichten gaan over zorgvuldige nazorg; dit klopt echt niet met de werkelijkheid.

4. Het standpunt van verweerder

Verweerder benadrukt dat hij alle begrip heeft voor de diepe pijn die het overlijden van hun zoon heeft veroorzaakt. Het spijt hem dat, ondanks diverse inspanningen zijnerzijds, het niet gelukt is klagers daarin verder te helpen.

Verweerder heeft gemotiveerd verweer gevoerd tegen de aangevoerde klachten, op welk verweer hierna, voor zover nodig, zal worden ingegaan.

Verweerder is van mening dat hem geen tuchtrechtelijk verwijt treft.

5. De overwegingen van het college

De behandeling

De eerste vier klachten betreffen de inhoud van de behandeling van G.. Zij lenen zich voor gezamenlijke bespreking.

Het college stelt bij de behandeling van de klachten voorop dat verweerder niet de hoofdbehandelaar was en dus niet verweerder, maar zijn collega de primaire verantwoordelijkheid voor de behandeling van G. en de nazorg voor klagers had. Het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid van verweerder is gelegen in het medicatiebeleid in de periode juni 2005 tot begin 2007

Na het vaststellen van de diagnose (een bipolaire II stoornis met een persoonlijkheidsstoornis) is terecht besloten tot een behandeling met medicatie zoals heeft plaatsgevonden en tot groepstherapie, met dien verstande dat daarnaast met het oog op de bipolaire II stoornis medicatie in de vorm van een stemmingsstabilisator passend kan zijn. G., zo staat vast, was een (hoog)begaafde man die het niet eens was met de diagnose bipolaire II stoornis en daarom deze medicatie weigerde. Gelet op het ziektebeeld was er geen enkele grond voor toepassing van dwang. In een dergelijke situatie getuigt het van zorgvuldigheid om voor een second opinion door te verwijzen naar een ( ter zake gespecialiseerde) collega, zoals verweerder (die overigens zijn beleid al mede in samenspraak met zijn collega bepaalde) ook heeft gedaan.

De uitslag van deze second opinion bood wel steun tot voortzetting van het tot dan toe feitelijk toegepaste medicatiebeleid maar gaf geen steun om het door verweerder voorgestane beleid met betrekking tot de stemmingsstabilisator te effectueren: volgens de second opinion was er geen bipolaire II stoornis, waarmee het argument van verweerder om tot toediening van een stemmingsstabilisator over te gaan, werd ontkracht.

Overigens merkt het college op dat, nog afgezien van het feit dat er geen mogelijkheden tot dwang waren, er ook geen indicatie was voor een vrijwillige opname of anderszins een andere methode van behandeling. Zo was er geen indicatie voor een ETC. Ook verder zijn met betrekking tot de behandeling het college geen tekortkomingen gebleken. De frequentie van de behandelingen was voldoende en niet kan gezegd worden dat er onvoldoende aandacht voor het suïcidegevaar is geweest in die zin dat er onvoldoende maatregen zijn getroffen of onvoldoende aandacht voor dit probleem is geweest.

Ook het verwijt, ten slotte, dat er geen crisisplan was, kan verweerder niet worden verweten nu hij niet met een crisissituatie rekening behoefde te houden.

Het college is van oordeel dat verweerder, alle omstandigheden in aanmerking genomen, zorgvuldig heeft gehandeld.

De bejegening van klagers

De laatste drie klachten betreffen de bejegening van klagers en zullen daarom ook gezamenlijk worden behandeld.

Klagers stellen dat verweerder hen te weinig bij de behandeling heeft betrokken.

Het college stelt voorop dat verweerder niet zonder meer verplicht was hen bij de behandeling van hun volwassen en intelligente zoon te betrekken.

Overigens zijn klagers, met instemming van en in overleg met G., wel degelijk bij de behandeling betrokken. Niet is komen vast te staan dat deze betrokkenheid verwijtbaar is beperkt, waarbij het college opmerkt de mogelijkheden beperkt waren doordat verweerder gebonden was aan de instemming van G..

Wat betreft de informatievoorziening: het beroepsgeheim van verweerder bleef gelden ook na de suïcide. Dat verweerder uit dien hoofde niet onmiddellijk volledige openheid van zaken heeft gegeven aan klagers is daarom niet verwijtbaar, vooral nu in het dossier een aantal negatieve opmerkingen van G. over klager(s) stond vermeld. Het college is van oordeel dat verweerder, het bovenstaande in aanmerking genomen, in samenspraak met zijn collega een goede balans heeft gevonden in de mate waarin zij (gaandeweg) openheid hebben betracht. Zij hebben daarbij prudent gehandeld.

Na de suïcide zijn er in totaal vijf gesprekken met klagers geweest en tussentijds heeft nog schriftelijk beantwoording van vragen plaatsgevonden. In objectieve zin heeft verweerder daarmee aan zijn nazorgverplichtingen, voor zover deze op hem rustten, voldaan. Dat dit alles niet heeft geleid tot een voor klagers aanvaardbare nazorg vloeit onvermijdelijk voort uit het feit dat in de perceptie van klagers verweerder (mede) schuldig is aan de suïcide van G. en verweerder hierover een andere opvatting heeft. In een dergelijke situatie is geen voor klagers bevredigende nazorg mogelijk en zijn klagers terecht verwezen naar een hulpverlener voor klagers.

Een verwijt ter zake van nazorg treft verweerder daarom niet.

Op grond van al het bovenstaande is het college van oordeel dat de klacht ongegrond is.”

3. Vaststaande feiten en omstandigheden

Voor de beoordeling van het hoger beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten en omstandigheden zoals weergegeven in de beslissing in eerste aanleg, welke weergave in hoger beroep niet, althans onvoldoende, is bestreden.

4. Beoordeling van het hoger beroep

4.1 In hoger beroep hebben klagers hun klacht herhaald en nader toegelicht.

4.2 De psychiater heeft gemotiveerd verweer gevoerd en geconcludeerd tot verwerping van het beroep.

4.3 De behandeling van de zaak in hoger beroep heeft het Centraal Tuchtcollege geen aanleiding gegeven tot de vaststelling van andere feiten en tot andere beschouwingen en beslissingen dan die van het Regionaal Tuchtcollege in eerste aanleg, zodat het beroep moet worden verworpen.

5. Beslissing

Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

verwerpt het beroep.

Deze beslissing is gegeven door: mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, mr. M. Wigleven en mr. G.P.M. van den Dungen, leden-juristen en drs. A.C.L. Allertz en

prof.dr. P.P.G. Hodiamont, leden-beroepsgenoten en mr. M.W. van Beek, secretaris, en uitgesproken ter openbare zitting van 4 april 2013.

Voorzitter w.g. Secretaris w.g.