ECLI:NL:TGZCTG:2013:135 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag c2012.409

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2013:135
Datum uitspraak: 07-11-2013
Datum publicatie: 07-11-2013
Zaaknummer(s): c2012.409
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen:
Inhoudsindicatie: Klacht tegen een tandarts. Klaagster verwijt de tandarts dat zij ten onrechte een vierdelige brug heeft gemaakt op een element dat ontstoken was en klaagster onjuist heeft voorgelicht over de toestand van haar gebit. De behandeling van de zaak in hoger beroep heeft het Centraal Tuchtcollege geen aanleiding gegeven tot de vaststelling van andere feiten en tot andere beschouwingen en beslissingen dan die van het Regionaal Tuchtcollege in eerste aanleg, zodat het beroep moet worden verworpen.

C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2012.409 van:

A., tandarts, wonende te B., appellante, verweerster in eerste aanleg, gemachtigde: mr. W.H. Bouman, advocaat te Amsterdam,

tegen

G., wonende te B., verweerster in hoger beroep, klaagster in eerste aanleg, gemachtigden: D. en E. te Amsterdam en

mr. A.C. Kool, advocaat te Amsterdam.

1. Verloop van de procedure

G. - hierna klaagster - heeft op 20 juni 2011 bij het Regionaal Tuchtcollege te Amsterdam tegen A. - hierna de tandarts - een klacht ingediend. Bij beslissing van

5 juni 2012, onder nummer 11/211T heeft dat College de klacht in al haar onderdelen gegrond verklaard en de tandarts de maatregel van berisping opgelegd. De tandarts is van die beslissing tijdig in hoger beroep gekomen. Klaagster heeft een verweerschrift in hoger beroep ingediend.

De zaak is in hoger beroep tegelijkertijd maar niet gevoegd met de zaken C2012.408 en C2012.410 behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 1 oktober 2013, waar zijn verschenen D., E. en mr. Kool als gemachtigden van klaagster en de tandarts, bijgestaan door mr. Bouman. Klaagster is niet verschenen.

Mr. Kool heeft de standpunten van klaagster nader toegelicht aan de hand van een pleitnotitie die hij aan het Centraal Tuchtcollege heeft overhandigd.

2. Beslissing in eerste aanleg

Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.

“2. De feiten

Op grond van de stukken en hetgeen ter terechtzitting heeft plaatsgevonden kan van het volgende worden uitgegaan:

2.1. Klaagster stond onder tandheelkundige behandeling bij F.-tandartsenpraktijk BV, geleid door E. en D.. Verweerster was van 2 december 2002 tot en met 30 juni 2010 als tandarts in deze praktijk werkzaam en was toen de behandelend tandarts van klaagster.

2.2. In 2007 heeft klaagster een wortelkanaalbehandeling ondergaan in verband met een wortelpuntontsteking (radiolucentie) van element 37. De behandeling is door verweerster verricht en is op 22 november 2007 afgerond. Diezelfde dag heeft verweerster een afspraak gemaakt met klaagster over het plaatsen van een vierdelige brugconstructie met als pijlers de elementen 35 en 37.

2.3. Op 13 maart 2008 heeft verweerster de vierdelige brug geprepareerd. Een vervolgbehandeling heeft plaatsgevonden op 4 april 2008, op welke datum de brug is geplaatst.

2.4. Twee jaar later bleek de brug te moeten worden verwijderd in verband met nog bestaande wortelpuntontstekingen, waarvoor klaagster opnieuw is behandeld.

3. De klacht en het standpunt van klaagster

De klacht houdt zakelijk weergegeven in dat verweerster:

1. ten onrechte een vierdelige brug heeft gemaakt op een element dat ontstoken

was;

2. klaagster onjuist heeft voorgelicht over de toestand van haar gebit.

4. Het standpunt van verweerster

Verweerster heeft de klacht en de daaraan ten grondslag gelegde stellingen bestreden. Voor zover nodig wordt daarop hieronder ingegaan.

5. De overwegingen van het college

5.1. Ter toetsing staat of verweerster bij het beroepsmatig handelen ten opzichte van klaagster buiten de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening is getreden, rekening houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard was aanvaard. Met klaagster is het college van oordeel dat dit het geval is geweest en motiveert dat als volgt.

5.2. Hoewel het college geen kennis heeft kunnen nemen van het complete tandheelkundig dossier van klaagster, kan op basis van de in de loop van deze procedure overgelegde gegevens worden vastgesteld dat verweerster klaagster in oktober 2008 - overigens op juiste indicatie - heeft behandeld in verband met een wortelpuntontsteking van het element 37. De wortelkanaalbehandeling is eind november 2008 afgerond. Vervolgens heeft verweerster een half jaar later een aanvang gemaakt met het vervaardigen van een vierdelige brug op waarbij de 37 als pijler werd gebruikt. Dat het doel van deze brug het zo snel mogelijk doen opvullen van het diasteem betrof, is op zich navolgbaar en de juistheid van de indicatie wordt gezien de afwezigheid van een compleet tandheelkundig dossier door het college verondersteld. Verweerster treft op dit punt geen verwijt. Wel verwijtbaar is echter dat verweerster zich er in maart 2009 niet dan wel onvoldoende van heeft vergewist of de ontsteking aan het element 37 volledig was verdwenen. De noodzaak van onderzoek daarnaar was aanwezig aangezien het plaatsen van een vierdelige brug op een mogelijk nog ontstoken element een groot risico met zich brengt op vroegtijdig verlies van het element en daarmee tevens op verlies van de brug. Het nemen van dit risico was niet alleen in het nadeel van de gezondheid van klaagster, maar bracht tevens met zich dat de hoge kosten van de door verweerster voorgestelde oplossing niet langer in verhouding stonden tot het daarvan te verwachten rendement. Verweerster had dit risico eenvoudig kunnen én moeten ondervangen door voorafgaand aan het plaatsen van de brugconstructie, een röntgenfoto te maken ter beoordeling van de situatie van en rond het element 37. Mede op basis van het röntgenbeeld had zij dan kunnen beoordelen of het verantwoord was dit element als brugpijler te gebruiken. Dit onderdeel van de klacht is dan ook gegrond.

5.3. Nu verweerster zich onvoldoende heeft vergewist of het verantwoord was om een duurzame constructie als een vierdelige brug te plaatsen, staat bovendien vast dat zij klaagster daarover onjuist, althans onvoldoende heeft geïnformeerd. Ook dit onderdeel van de klacht is daarom gegrond.

5.4. De conclusie van het voorgaande is dat de klacht in al haar onderdelen gegrond is. Verweerster heeft gehandeld in strijd met de zorg die zij ingevolge artikel 47 lid 1 van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg jegens patiënte had behoren te betrachten. De aard van de geschonden norm en de ernst van de gevolgen in aanmerking genomen, is de oplegging van na te melden maatregel passend.”

3. Vaststaande feiten en omstandigheden

Voor de beoordeling van het hoger beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten en omstandigheden zoals weergegeven in de beslissing in eerste aanleg, welke weergave in hoger beroep niet is bestreden.

4. Beoordeling van het hoger beroep

4.1 In hoger beroep is de klacht van klaagster (door haar gemachtigden) herhaald en nader toegelicht.

4.2 De tandarts heeft gemotiveerd verweer gevoerd en geconcludeerd tot vernietiging van de bestreden beslissing met inbegrip van de aan haar opgelegde maatregel. Hiervoor heeft de (gemachtigde van de) tandarts in het aanvullend beroepschrift een formeel bezwaar (A) en een viertal inhoudelijke bezwaren (B tot en met E) tegen de bestreden beslissing aangevoerd.

4.3 Het formele bezwaar dat in hoger beroep door de tandarts naar voren wordt gebracht houdt – kort samengevat – in dat bij de behandeling in eerste aanleg niet is voldaan aan de beginselen van een eerlijke procesvoering. De tandarts was voor het voeren van haar verdediging afhankelijk van de medische gegevens die door (de gemachtigden van) klaagster ter beschikking zijn gesteld, welke informatievoorziening aanzienlijk tekort schoot. Als gevolg hiervan zou de tandarts dusdanig in haar verdediging beperkt zijn geweest dat niet van een fair trial als bedoeld in artikel 6 Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM) kan worden gesproken. Het Centraal Tuchtcollege is echter van oordeel dat de medische gegevens die volgens de tandarts ontbreken, niet noodzakelijk zijn voor de beoordeling van onderhavige klacht. Op basis van de medische gegevens die door (de gemachtigden van) klaagster ter beschikking zijn gesteld en door het Regionaal Tuchtcollege in zijn beoordeling zijn betrokken, heeft de tandarts zich voldoende kunnen verdedigen; deze gegevens vormen ook voor het Centraal Tuchtcollege een voldoende basis voor de beoordeling van het hoger beroep.

4.4 De behandeling van de zaak in hoger beroep heeft het Centraal Tuchtcollege geen aanleiding gegeven tot de vaststelling van andere feiten en tot andere beschouwingen en beslissingen dan die van het Regionaal Tuchtcollege in eerste aanleg, zodat het beroep moet worden verworpen. Waar in de bestreden beslissing onder “5. De beoordeling” in rechtsoverweging 5.2 staat dat de behandeling in verband met een wortelpuntontsteking in oktober/november 2008 heeft plaatsgevonden, wordt in de plaats daarvan oktober/november 2007 gelezen en waar staat dat de tandarts zich er in maart 2009 onvoldoende van heeft vergewist of de ontsteking aan element 37 volledig was verdwenen, wordt in de plaats daarvan maart 2008 gelezen.

5. Beslissing

Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

verwerpt het beroep.

Deze beslissing is gegeven door: mr. E.J. van Sandick, voorzitter, mr. H.C. Cusell en

mr. A. Smeeïng-van Hees, leden-juristen en drs. M. Fokke en drs. H.J. van Iterson, leden- beroepsgenoten en mr. R. Blokker, secretaris, en uitgesproken ter openbare zitting van

7 november 2013. Voorzitter w.g. Secretaris w.g.