ECLI:NL:TGZRGRO:2011:YG1419 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Groningen V2010-05
ECLI: | ECLI:NL:TGZRGRO:2011:YG1419 |
---|---|
Datum uitspraak: | 04-10-2011 |
Datum publicatie: | 07-10-2011 |
Zaaknummer(s): | V2010-05 |
Onderwerp: | Overige klachten |
Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
Inhoudsindicatie: | Klaagster verwijt verweerster dat zij tekort is geschoten in het (tijdig) opvragen van medische informatie die de door klaagster verstrekte anamnese onderbouwt, met als gevolg dat haar klachten bij de vierde zwangerschap niet serieus zijn genomen. Klacht ongegrond. |
Rep.nr. V2010/05
4 oktober 2011
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
TE GRONINGEN
Het College heeft het volgende overwogen en beslist over de op 3 juni 2010
binnengekomen klacht van:
A,
wonende te B,
klaagster,
advocaat: mr. M. Pasma,
tegen
C,
wonende te B,
verweerster,
verloskundige,
BIG reg. nr: -,
advocaat: mr. E.P. Haverkate.
1. Verloop van de procedure
Het College heeft kennisgenomen van
- het ongedateerde klaagschrift, ingekomen op 3 juni 2010;
- de aanvulling op het klaagschrift van 15 juli 2010, ingekomen op
16 juli 2010;
- het verweerschrift van 8 september 2010, ingekomen op 22 september 2009;
- het proces-verbaal van het mondeling vooronderzoek dat op 16 november 2010 is gehouden door de plv. secretaris mr. drs. W.J. de Boer.
De klacht is behandeld ter openbare terechtzitting van het College van 20 september 2011.
2. Vaststaande feiten
2.1
Voor de begeleiding van haar vierde zwangerschap heeft klaagsters zich gewend tot de Verloskundigen Praktijk B. Verweerster is in deze praktijk werkzaam.
2.2
Op 21 januari 2010 is klaagster in verband met prolapsklachten verwezen naar het ziekenhuis. Op 3 februari 2010 volgde een immature partus; het kind van klaagster kwam levenloos ter wereld.
3. De beoordeling
De klacht, zoals deze in het vooronderzoek is verduidelijkt, bestaat uit drie onderdelen.
Deze zullen hieronder achtereenvolgens worden besproken
3.1
Het eerste onderdeel houdt verband met de derde zwangerschap. Er is volgens klaagster onvoldoende aandacht besteed aan de moeilijkheden die zich tijdens de derde zwangerschap hebben voorgedaan. In het intakeverslag van de vierde zwangerschap staat volgens haar ook niet voldoende vermeld over het verloop van de derde zwangerschap. Het College stelt vast dat verweerster niet bij het intakegesprek betrokken is geweest, zodat haar het haar niet kan worden verweten dat de aantekeningen daarvan een summier karakter zouden dragen. Klaagster kan echter worden toegegeven dat het ongelukkig is dat zij, zoals onvoldoende is weersproken, zelf de informatie over het verloop van de derde zwangerschap (brief van het D van 7 november 2007) heeft moeten meenemen naar de praktijk van verweerster bij gelegenheid van een bezoek op 20 januari 2010. Voorts is ongelukkig dat die informatie onvolledig was, immers geen melding maakte van de problemen die zich bij die zwangerschap hadden voorgedaan. Daar staat echter weer tegenover dat klaagster niet heeft weersproken dat de informatie over de vorige bevallingen ook door de praktijk was opgevraagd. Het College overweegt voorts dat er in het dossier – en dan in het bijzonder wat betreft de eerdere zwangerschappen en bevallingen - geen aanknopingspunten zijn te vinden dat klaagster het risico liep bij deze vierde zwangerschap voortijdig te bevallen. De door klaagster zelf bij het intakegesprek gemelde verzakking tijdens en na de vorige bevalling gaven geen aanleiding daar anders over te denken. Bij deze stand van zaken ziet het College onvoldoende redenen om het eerste klachtonderdeel gegrond te achten.
3.2
Het tweede onderdeel houdt in dat verweerster niet adequaat heeft gereageerd op de prolapsklachten van klaagster.
Uit het chronologisch overzicht dat bij het verweerschrift is gevoegd en waarvan de juistheid niet of onvoldoende is betwist, volgt dat klaagster op 19 januari 2010 tijdens het douchen ’s morgens een “bobbel” in de vagina voelt, doch dat zij pas om 18:45 uur ’s avonds over de spoedlijn van de praktijk contact heeft met verweerster, die haar adviseert de volgende dag op het spreekuur te komen. Er bestaat op dat moment geen aanwijzing voor een spoedig plaatsvindende vroeggeboorte. Naar het oordeel van het College is aan die mogelijkheid in het telefoongesprek voldoende aandacht besteed.
Ook tijdens het spreekuur de volgende dag (20 januari 2011 te 17:45 uur) stelt verweerster vast dat de klachten niet wijzen op een naderende bevalling, maar dat er wel aanleiding is voor een afspraak met de gynaecoloog. Als klaagster de volgende dag tussen 10:00 uur en 10:30 uur belt, wordt zij te woord gestaan door een waarnemend verloskundige die contact opneemt met verweerster die dan juist bezig is de afspraak met de gynaecoloog te regelen. Tegen deze achtergrond treft het klachtonderdeel geen doel. Het optreden van verweerster is, in aanmerking genomen dat er geen aanwijzingen zijn dat grotere spoed moest worden betracht, juist voldoende adequaat te noemen.
3.3
Het derde klachtonderdeel houdt in dat de communicatie binnen de praktijk slecht zou zijn. Ook dit verwijt kan geen stand houden, omdat het een algemeen verwijt betreft dat onvoldoende concreet is toegelicht. Het College vindt bij eigen onderzoek geen aanwijzingen voor de juistheid ervan. Voor zover klaagster tevens heeft willen klagen over de bejegening die zij van de zijde van de praktijk en in het bijzonder van verweerster heeft ervaren - dat zou dan het vierde klachtonderdeel zijn -, strandt deze klacht op dezelfde gronden.
4. Slotsom
De klacht faalt in alle onderdelen. Dit moet leiden tot de volgende beslissing.
5. Beslissing
Het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Groningen:
verklaart de klacht in alle onderdelen ongegrond en wijst deze af.
Aldus gewezen door:
mr.dr. H.L.C. Hermans, voorzitter,
mevrouw W. Donker-Ewald, lid-verloskundige,
mevrouw S.A. Meijer-Mast, lid-verloskundige,
bijgestaan door mevrouw mr. H.D. de Groot, secretaris,
en in het openbaar uitgesproken op 4 oktober 2011 door de voorzitter, in tegenwoordigheid van de secretaris.
De secretaris: De voorzitter: