ECLI:NL:TGZREIN:2010:YG0422 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Eindhoven 09209
| ECLI: | ECLI:NL:TGZREIN:2010:YG0422 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 12-07-2010 |
| Datum publicatie: | 12-07-2010 |
| Zaaknummer(s): | 09209 |
| Onderwerp: | Onvoldoende informatie |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Klaagster verwijt verweerster dat zij geen volledige narcose heeft gekregen bij haar minifacelift en dat verweerster daarbij een fout heeft gemaakt, waardoor klaagster last heeft van oorsuizingen. Verweerster was niet bevoegd Propofol toe te dienen. Verweerster is ervoor verantwoordelijk dat de verkeerde naam van de verpleegkundige in het operatieverslag is vermeld. Verweerster heeft gemotiveerd verweerder gevoerd. Ter zitting is gebleken dat het dossier waar klaagster haar klacht op baseert, niet het door verweerster vervaardigde verslag is. De klacht over de dossiervoering kan niet slagen. Verweerster heeft geen bemoeienis gehad bij de afspraken voorafgaand aan de operatie. Niet is komen vast te staan dat er tijdens de operatie fouten door verweerster zijn gemaakt. Verweerster was in casu niet onbevoegd om Propofol toe te dienen. Ongegrond. |
Uitspraak: 12 juli 2010
HET REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
TE EINDHOVEN
heeft het volgende overwogen en beslist omtrent de op 4 november 2009 binnengekomen klacht van:
A
wonende te B
klaagster
gemachtigde mw. mr. C. Prins te Maastricht
tegen:
C
verpleegkundige
werkzaam te D
wonende te E
verweerster
1. Het verloop van de procedure
Het college heeft kennisgenomen van:
- het klaagschrift en de aanvullingen daarop
- het verweerschrift
- de repliek
- de dupliek en de aanvulling daarop
Partijen hebben geen gebruik gemaakt van de hun geboden mogelijkheid in het kader van het vooronderzoek mondeling te worden gehoord.
De klacht is ter openbare zitting van 2 juni 2010 behandeld. Partijen waren aanwezig, klaagster bijgestaan door haar gemachtigde.
2. De feiten
Het gaat in deze zaak om het volgende:
Op 19 mei 2008 is klaagster in de F-kliniek te D geopereerd voor een minifacelift. De ingreep is geschied onder slaapnarcose (sedatie). Dat wil zeggen dat de patiënt een infuus krijgt met, in dit geval, toediening van Propofol. Verweerster heeft bij de operatie geassisteerd. Zij heeft, onder toezicht van de opererende arts, als algemeen verpleegkundige de anesthesie uitgevoerd. In het verslag wordt niet verweerster, maar een collega- verpleegkundige, die op dat moment met zwangerschapsverlof was, als assisterende verpleegkundige genoemd.
3. Het standpunt van klaagster en de klacht
Vóór de operatie is klaagster verteld dat het niet om een roesje zou gaan, maar om een volledige narcose, die € 500 kostte. Juist daarom had klaagster voor deze kliniek gekozen. Direct nadat klaagster uit de narcose wakker werd, had zij last van oorsuizingen. Zij heeft zich daar meteen over beklaagd. Naar de mening van klaagster kunnen deze oorsuizingen veroorzaakt zijn door een fout bij de narcose, waarvoor verweerster verantwoordelijk is. Zij was niet bevoegd Propofol toe te dienen, dat mag alleen gebeuren door een anesthesist.
Het operatieverslag is onzorgvuldig; verweerster is ervoor verantwoordelijk dat ten onrechte de naam van een collega in het verslag wordt vermeld, terwijl dit de naam van verweerster had moeten zijn.
4. Het standpunt van verweerster
Verweerster heeft geen enkele rol gehad bij het maken van de vóór de operatie gemaakte (financiële) afspraken. De operatie is geschied onder sedatie, hetgeen voor dit soort ingrepen de gebruikelijke manier is. Verweerster heeft honderden malen geassisteerd bij dergelijke operaties. Zij handelt daarbij op aanwijzing van de opererende arts, die bepaalt welk sedatiemiddel en hoeveel daarvan wordt gebruikt en die ook tijdens de sedatie aanwijzingen geeft voor de wijze waarop de sedatie plaatsvindt. Verweerster voert uit wat de arts haar opdraagt. Dat gebeurt mondeling. Het enige schriftelijke van de opdracht is dat op het formulier staat: “sedatie”. Er is een startdosering, per patiënt door de arts te bepalen. Arts en verpleegkundige monitoren de patiënt. Op basis daarvan wordt meer of minder gegeven. De arts is eindverantwoordelijk voor de sedatie.
Verweerster kan zich niet herinneren dat klaagster zich na de operatie heeft beklaagd over oorsuizingen.
Ter zitting heeft verweerster verklaard dat zij een anesthesieverslag heeft gemaakt maar dat de handschriften die voorkomen in dit als processtuk overgelegde verslag niet van haar zijn. Dit verslag is niet het originele verslag dat bij de operatie is gemaakt; mogelijk is het overgeschreven. Verweerster is daarbij op geen enkele wijze betrokken geweest. Zij heeft voor het eerst ter zitting het door klaagster overgelegde verslag gezien. Dit stuk, dat door het college naar het werkadres van verweerster bij de F-kliniek was gestuurd, had via de F-kliniek verweerster moeten bereiken, maar dat stuk heeft zij niet ontvangen.
5. De overwegingen van het college
Het college overweegt in de eerste plaats dat de klacht over de onzorgvuldige dossiervoering niet kan slagen alleen al vanwege het feit dat het verslag op basis waarvan de klacht is gepresenteerd niet het (mede) door verweerster vervaardigde verslag blijkt te zijn. Niet is komen vast te staan dat ter zake aan verweerster enig verwijt kan worden gemaakt.
Ook de gang van zaken voorafgaande aan de operatie kan verweerster niet worden verweten; zij heeft daarmee geen bemoeienis gehad.
Niet is komen vast te staan dat er tijdens de operatie fouten door verweerster zijn gemaakt. Met name is niet komen vast te staan dat de oorsuizingen door toedoen van verweerster zijn ontstaan.
Het college volgt de opvatting van verweerster dat de sedatie van klaagster onder verantwoordelijkheid van de opererende arts heeft plaatsgevonden; het is immers de arts die bepaalt; verweerster heeft in beginsel een uitvoerende taak. Dat wil niet zeggen dat verweerster geen enkele verantwoordelijkheid heeft; zo zal zij, als de arts voor haar kenbaar onjuiste opdrachten geeft, deze niet mogen uitvoeren, maar hiervan is in dit geval niet gebleken. Onjuist is de opvatting van klaagster dat verweerster niet bevoegd was om Propofol toe te dienen, nu dit in opdracht en op aanwijzing van de arts gebeurde en deze opdracht niet voor haar kenbaar onjuist was.
Het college overweegt in dit verband nog dat verweerster, die met haar taken bij de onderhavige operatie ruime ervaring had, niet als onbekwaam en uit dien hoofde onbevoegd kan worden aangemerkt.
Op grond van het bovenstaande zal de klacht ongegrond worden geoordeeld.
6. De beslissing
Het college:
- wijst de klacht af.
Aldus beslist door mr. H.P.H. van Griensven als voorzitter, prof. mr. F.C.B. van Wijmen als lid-jurist, M. IJzerman, C.E.B. Driessen en G.P. Haas, als leden-beroepsgenoten, in aanwezigheid van mr. M. van der Hart als secretaris, en in het openbaar uitgesproken op
12 juli 2010 in aanwezigheid van de secretaris.
secretaris voorzitter