ECLI:NL:TGZCTG:2015:297 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2014.454

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2015:297
Datum uitspraak: 10-11-2015
Datum publicatie: 10-11-2015
Zaaknummer(s): C2014.454
Onderwerp: Geen of onvoldoende zorg
Beslissingen:
Inhoudsindicatie: De klacht is gericht tegen een psychiater. Klagers verwijten de psychiater dat hij is tekortgeschoten in de zorg die hij had behoren te betrachten jegens hun zoon, die is overleden als gevolg van suïcide. Het Regionaal Tuchtcollege heeft de klacht deels gegrond verklaard en de psychiater de maatregel van berisping opgelegd. Hoger beroep psychiater slaagt; klacht alsnog geheel afgewezen.

C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2014.454 van:

A., psychiater, werkzaam te B., appellant, verweerder in eerste aanleg, gemachtigde: mr. J.A. Heeren, advocaat te Haarlem,

tegen

1. C., 2.D., wonend te B., verweerders, klagers in eerste aanleg,

gemachtigde: mr. M.J.M. Schoonhoven, advocaat te

's-Hertogenbosch.

1. Verloop van de procedure

C. en D. – hierna: klagers – hebben op 11 juni 2013 bij het Regionaal Tuchtcollege te Amsterdam tegen A. – hierna: de psychiater – een klacht ingediend. Bij beslissing van

14 oktober 2014, onder nummer 13/221 heeft dat College de klacht deels gegrond verklaard en de psychiater de maatregel van berisping opgelegd. De psychiater is van die beslissing tijdig in hoger beroep gekomen. Klagers hebben een verweerschrift in hoger beroep ingediend. De zaak is in hoger beroep behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tucht­college van 10 september 2015, waar klagers en de psychiater zijn verschenen, bijgestaan door hun gemachtigden.

2. Beslissing in eerste aanleg

Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn voormelde beslissing de volgende overwegingen ten grondslag gelegd.

2. De feiten

Op grond van de stukken en hetgeen ter terechtzitting heeft plaatsgevonden kan van het volgende worden uitgegaan:

2.1. Klagers zijn de ouders van E. (verder te noemen: patiënt), geboren op 21 juli 1980 en overleden op 29 oktober 2012 ten gevolge van suïcide.

2.2. In 2002 trad bij patiënt voor het eerst een psychose op. Hij werd hiervoor behandeld in de Adolescentenkliniek van het F. te G.. In 2003/2004 stelde het F. als diagnose 'schizofrenie van het paranoïde type'.

2.3. In maart 2004 verwees het F. patiënt door naar GGZ H. te B. (inmiddels onderdeel van de I.-Groep), waar hij ambulant werd behandeld en begeleid door een psychiater (niet zijnde verweerder) en een sociaal-psychiatrisch verpleegkundige (hierna: SPV-er).

2.4. In oktober 2010 werd patiënt binnen de organisatie van H. doorverwezen naar J.-B. (thans K. geheten). Dit betreft een ambulant behandelteam, gespecialiseerd in langdurige behandeling en begeleiding van chronische psychiatrische patiënten, met de expertise voor behandeling van psychotische stoornissen. Deze werkwijze is georiënteerd op de K.-methodiek. Naast psychiatrische zorg is het oogmerk van de behandeling vooral gericht op sociale en financiële problemen, daginvulling/-besteding en werk. In dit team is verweerder sinds 2008 werkzaam als psychiater en eindverantwoordelijk hoofdbehandelaar. Het behandelteam dat ten behoeve van patiënt werd aangesteld, bestond aanvankelijk uit verweerder en een casemanager (een verpleegkundige, hierna: de casemanager) en werd vanaf circa oktober 2012 aangevuld met een SPV-er.

2.5. Bij aanvang van de behandeling en begeleiding bleek verweerder dat ziekte-inzicht ontbrak bij patiënt en dat sprake was van een onveranderd waansysteem. Patiënt wilde daarover niet praten en voelde zich onbegrepen. Verder was patiënt coherent. Van formele denkstoornissen was geen sprake. Patiënt was vrij inactief, zijn dagbesteding bestond vooral uit televisie kijken en internetten.

2.6. De casemanager voerde regelmatig gesprekken met patiënt, meestal bij patiënt thuis. Patiënt, volwassen en niet wilsonbekwaam verklaard, had een eigen appartement in B. maar verbleef feitelijk veelal bij klagers. Deze gesprekken gingen vooral over praktische dingen en 'koetjes en kalfjes'. Ook onderhield de casemanager frequent contact met klagers, met name moeder. De casemanager deed van deze gesprekken en haar observaties betreffende patiënt intern verslag. Verweerder zelf bleef in het contact met patiënt en klagers op de achtergrond.

2.7. Patiënt stond bij aanvang van de behandeling door verweerder ingesteld op 300 mg clozapine en 2 mg pimozide. Naar aanleiding van een psychiatrisch onderzoek op

9 december 2011 besloot verweerder deze medicatie af te bouwen, omdat – blijkens een contactverslag van een gesprek hierover tussen verweerder, de casemanager en patiënt van 9 december 2011 – “in de behandeling geen beweging zit en de lichamelijke toestand van patiënt in combinatie met clozapine niet bevorderlijk is”. Op 16 december 2011 vond een gesprek plaats tussen verweerder, de casemanager en moeder, waarbij de voorgestane medicatie-afbouw werd toegelicht. Ook werd toelichting gegeven op de diagnose omdat moeder wilde weten of de diagnose 'schizofrenie paranoïde type' nog steeds bestond en of dit kon veranderen.

2.8. Vanaf eind 2011 tot maart 2012 werd de medicatie afgebouwd tot nihil, althans een minimale dosis van 25 mg zonder werking. Met de afbouw veranderde het beeld van patiënt. Hij viel aanzienlijk af, werd actiever, pakte sociale contacten weer op, toonde meer interesse in activiteiten, bleef vriendelijk en toegankelijk jegens de casemanager, waandenkbeelden bleven op de achtergrond en patiënt woonde weer in zijn eigen appartement.

2.9. Op 21 juni 2012 vond een gesprek plaats tussen verweerder en moeder. Verweerder legde daarbij wederom uit hoe alles was begonnen met patiënt en hoe het nu ging. Ook lichtte hij toe dat:

- de komende tijd goed gekeken moest worden welke symptomen nog wel aanwezig waren;

- het streven was de activiteit, durf om te ondernemen en zelfstandigheid van patiënt te vergroten;

- ook een NPO op zijn plaats zou zijn;

- een voorzichtige en langzame benadering van belang was, zodat patiënt open zou blijven staan voor verdere stappen.

2.10. In augustus 2012 kwamen er aanwijzingen voor het opnieuw optreden van psychotische symptomen bij patiënt. Hij werd achterdochtig, prikkelbaar en had weer last van paranoïde belevingen. Zo meende hij achtervolgd te worden door de L. voor iets dat in 2001 zou zijn gebeurd. Ook meldde moeder dat patiënt vreemde sms- en mailberichten verzond aan bekenden en aan mensen die hij jaren niet had gezien, bloemen stuurde naar onbekenden en op bezoek ging bij mensen uit de straat bij wie hij nooit eerder was geweest. Omdat patiënt angstig was in zijn eigen huis, ging hij weer bij klagers wonen.

2.11.Op 24 augustus 2012 meldde de casemanager in een intern groepsverslag: “Psychotische belevingen keren terug na het afbouwen van clozapine, deze zijn gekenmerkt door achterdocht”. Op 24 augustus 2012 deelde de casemanager aan moeder mee: “De toekomst zal moeten uitwijzen of er sprake is van waanideeën” en stuurde haar een folder met informatie over familieopvang en telefoonnummers van de crisisdienst. Op 24 augustus 2012 schreef verweerder patiënt olanzapine (hierna: Zyprexa) voor, met als aantekening in een intern groepsverslag: “Voor het geval dat hij toch echt decompenseert en medicatie accepteert lijkt Zyprexa een goede keuze”.

2.12. Op 27 augustus 2012 uitte moeder bij de casemanager haar zorgen over de slechte situatie van patiënt en het niet innemen van medicatie door patiënt. Zij drong aan op een spoedig gesprek van patiënt met verweerder hierover en een hogere bezoekfrequentie door de casemanager dan eens per drie weken.

2.13. Op 28 augustus 2012 meldde de casemanager in een intern groepsverslag: “Chronisch psychotische man met geen ziekte inzicht”. Op 29 augustus 2012 deelde de casemanager aan moeder mee dat patiënt geen medicatie wilde innemen, en dat patiënt haar geen toestemming had gegeven om verdere behandelinformatie aan moeder te verstrekken. Zij verwees moeder door naar een SPV-er.

2.14. Op 25 september 2012 sprak de casemanager patiënt, samen met verweerder, waarbij onder meer werd vastgesteld: “de situatie staat stil”. Blijkens informatie van moeder over september 2012 kwam patiënt geheel overstuur thuis uit gespreksvoering met verweerder, was hij boos daaruit weggelopen en wilde hij verweerder niet meer zien.

2.15. Op 2 oktober 2012 berichtte moeder aan de casemanager: “Het gaat gewoon niet goed met hem. Hij ligt bijna de hele dag op bed. Als hij naar beneden komt doet hij boos of spreekt gewoon wartaal. Het is weer de E. van 12 jaar geleden toen hij een psychose kreeg. (…) Als de medicatie gewoon in huis is gaat E. ze echt wel innemen want op dit moment lijdt hij gewoon.”

De casemanager deelde moeder daarop mee dat patiënt en klagers zouden worden uitgenodigd voor een gesprek met verweerder en een psycholoog “om te kijken wat we kunnen doen en wat de weg wordt in de behandeling”.

2.16. Op 5 oktober 2012 riep moeder de hulp in van de SPV-er naar aanleiding van een incident bij klagers thuis waarbij patiënt - volgens moeder doorgedraaid, wartaal uitslaand en vanuit wanen - vader had geslagen. Op 5 oktober 2012 schreef verweerder patiënt haloperidol (hierna: Haldol) voor, in combinatie met biperideen.

2.17. Op 8 oktober 2012 liet patiënt in een gesprek met de SPV-er weten dat hij de medicatie volgens recept innam en dat hij het niet nodig vond dat de SPV-er met klagers praatte. Op 9 oktober 2012 meldde moeder aan de casemanager dat patiënt zijn medicatie niet innam. Op 12 oktober 2012 tijdens een huisbezoek van de SPV-er aan patiënt bevestigde patiënt dat hij de medicatie innam.

2.18. Op zaterdag 13 oktober 2012 meldde moeder wederom dat patiënt zijn medicatie niet innam. Ook deelde zij mee dat patiënt psychotisch, erg opgefokt en agressief was, moeder opzij had geduwd, naar klagers had gespuugd en vervolgens met verwilderde blik de woning had verlaten om weer in zijn eigen huis te gaan wonen. Moeder specificeerde haar observaties in haar aantekeningen over oktober 2012 als volgt: “dat E. nog steeds boze en onsamenhangende sms en mails stuurt. Vraagt waar is mijn kindje. Blijkt later dat hij een brief gestuurd heeft naar zijn kindje die opgesloten zit met zijn moeder in de kelder van een middelbare school. E. heeft die brief met foto bij de school in de brievenbus gestopt. E. is duidelijk in een psychose.” Zoals ter terechtzitting door moeder toegelicht, had patiënt geen kinderen.

2.19. Op dinsdag 16 oktober 2012 vond een gesprek plaats tussen verweerder, de casemanager, de SPV-er en klagers. Patiënt was hierbij niet aanwezig. Tijdens dit gesprek werd naar aanleiding van grote bezorgdheid bij klagers uitleg gegeven over het medicatiebeleid en in het bijzonder de keuze voor Haldol in plaats van clozapine dat door verweerder “het laatste redmiddel onder de anti-psychotica” werd genoemd. Over de diagnose en de situatie waarin patiënt thans verkeerde, werd door de SPV-er opgemerkt: “dat E. gediagnosticeerd is met schizofrenie van het paranoïde type. Hij heeft momenteel een psychose, maar weinig andere symptomen. De achterdocht staat bij hem op de voorgrond.” Door verweerder werd opgemerkt dat hij patiënt erg inactief vond en dat het goed zou zijn als patiënt een duidelijke dagbesteding kreeg.

2.20. Op 18 oktober 2012 bezocht de SPV-er patiënt. Op 23 oktober 2012 bezocht de casemanager patiënt. Tijdens beide bezoeken gaf patiënt aan de medicatie in te nemen. Ook gaf hij te kennen dat hij niet geïnteresseerd was in gespreksvoering met klagers en verweerder. De algemene indruk was dat patiënt er goed uitzag en dat zijn huis op orde was. De casemanager noteerde in een intern groepsverslag: “E. redt zich zo op zichzelf. Contact houden en inschatten hoe de situatie is met E., intussen oudergesprekken.”

2.21. Op 23 oktober 2012 mailde moeder aan de casemanager: “Ik geloof er niets van dat E. zijn medicatie inneemt. M. heeft hem (patiënt) de keuze gelaten over Clozapine en Haldol en gezegd dat hij dit aan jou moest doorgeven”. Op 24 oktober 2012 mailde de casemanager aan moeder: ”Ik heb hem gevraagd of hij clozapine zou willen maar dat hij zegt het bij de haldol te willen houden. Ik geloof niet dat de haldol het waansysteem laat verdwijnen'. Moeder mailde daarop de casemanager: “Is dat nou juist niet de bedoeling van medicijnen in dit geval Haldol dat hij die wanen kwijtraakt, waarom dan anders medicatie? Ik weet het echt niet meer.”

2.22. Op vrijdag 26 oktober 2012 vond een gesprek plaats tussen de SPV-er en moeder, waarbij moeder te kennen gaf dat het slecht ging met patiënt en verzocht om vaker bij hem langs te gaan. De SPV-er deelde haar mee dat patiënt tijdens het laatste huisbezoek op 23 oktober 2012 had gezegd dat de casemanager niet eerder dan over drie weken hoefde terug te komen. Moeder nam hiermee geen genoegen, waarop de SPV-er haar meedeelde dat ze hierover 'dinsdag verder moesten praten'.

2.23. Op maandag 29 oktober 2012, even voor 14.30 uur, werd getracht een huisbezoek te doen naar aanleiding van een bezorgd telefoontje van moeder. Patiënt was evenwel niet bereikbaar.

2.24. Op 29 oktober 2012 om 16.00u ontving de SPV-er het bericht dat patiënt was overleden als gevolg van suïcide.

3. Het standpunt van klager en de klacht

De klacht houdt in dat verweerder is tekortgeschoten in de zorg die hij jegens patiënt had behoren te betrachten. Klagers hebben, samengevat en zakelijk weergegeven, de volgende klachtonderdelen naar voren gebracht:

1.Verweerder heeft geen nader onderzoek verricht naar het ziektebeeld van patiënt. De diagnose die tien jaar eerder was gesteld, is nooit meer geactualiseerd.

2. Verweerder heeft het medicijngebruik van clozapine afgebouwd, waarna patiënt ernstig afwijkend gedrag is gaan vertonen. Na een incident heeft verweerder een alternatief medicijn Haldol voorgeschreven, dat patiënt niet wilde innemen. Verweerder heeft hier niet aan zijn zorgplicht voldaan, hij had het gesprek met patiënt moeten aangaan aangezien patiënt de gevolgen niet kon overzien wanneer hij de medicatie weigerde.

3.Verweerder heeft onvoldoende adequaat gereageerd op meermalen geuite signalen en informatie van klagers, met name met betrekking tot:

- het ontbreken van actie omtrent dagbesteding en welbevinden van patiënt;

- de medicatie(bereidheid) van patiënt (zie ook ad 2);

- de terugkerende psychotische verschijnselen bij patiënt vanaf augustus 2012.

Patiënt had wel behoefte aan gesprekken met een psychiater en verweerder heeft zich ten onrechte afzijdig opgesteld jegens patiënt, aldus klagers.

Voor zover nodig wordt op de onderbouwing van het klaagschrift hieronder nader ingegaan.

4. Het standpunt van verweerder

Ontvankelijkheidsverweer

Verweerder heeft de ontvankelijkheid van klagers met betrekking tot de klachtonderdelen 1 en 2 als volgt bestreden.

Ten aanzien van klachtonderdeel 1: Patiënt heeft zijn ziekte nooit onder ogen willen zien, maar zijn ontkenning ging niet zover dat hij de diagnose wilde doen bijstellen, deze wilde aanvechten dan wel een klacht daarover wilde indienen.

Ten aanzien van klachtonderdeel 2: Patiënt stond ambivalent ten opzichte van zijn medicijngebruik, maar heeft hierover altijd overleg met patiënt plaatsgevonden. Daarbij is nimmer gebleken dat hij niet in staat was zijn belangen te behartigen. Partijen hebben dit onderling opgelost. Het is dan ook niet aannemelijk dat patiënt de genomen beslissingen op medicatiegebied had willen voorleggen aan een klachtcommissie of aan een medisch tuchtcollege.

Verweerder heeft inhoudelijk verweer gevoerd tegen de klacht – subsidiair ten aanzien van de klachtonderdelen 1 en 2 – en de daaraan ten grondslag gelegde stellingen. Voor zover nodig, wordt daarop hieronder ingegaan.

5. De overwegingen van het college

De ontvankelijkheid

5.1. Met betrekking tot de ontvankelijkheid van klagers en het daaromtrent gevoerde verweer stelt het college het volgende voorop. Klagers zijn de ouders van de inmiddels overleden patiënt, die volwassen was ten tijde van de behandeling waarop de klacht zich richt. De instemming van wijlen patiënt met de klacht van een of meer van zijn nabestaanden zal in de regel kunnen worden verondersteld, tenzij aannemelijk is dat patiënt bij leven niet met de klacht zou hebben ingestemd.

5.2. Het college is van oordeel dat, juist gezien de ontkenning door patiënt van het ziektebeeld en zijn ambivalentie ten aanzien van het medicijngebruik, niet aannemelijk is te achten dat patiënt bij leven niet met de klacht zou hebben ingestemd. Feiten of omstandigheden die tot een ander oordeel zouden moeten leiden, zijn door verweerder niet gesteld dan wel onvoldoende onderbouwd. Het niet-ontvankelijkheidsverweer ten aanzien van de klachtonderdelen 1 en 2 wordt verworpen. Nu niet anders is gesteld of gebleken, rechtvaardigt het indienen van de klacht het oordeel dat klagers de wil van de overleden patiënt vertegenwoordigen. Het college is dan ook van oordeel dat klagers ontvankelijk zijn in de door hen ingediende klacht ten aanzien van alle onderdelen.

Het toetsingskader

5.3. Daarmee komt het college toe aan de inhoudelijke beoordeling van de klacht(onderdelen) en het daartegen gevoerde verweer. Het college stelt voorop dat bij de tuchtrechtelijke toetsing van professioneel handelen er niet om gaat of dat handelen beter had gekund, maar om het geven van een antwoord op de vraag of de beroepsbeoefenaar bij het beroepsmatig handelen is gebleven binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening, rekening houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard was aanvaard.

Ten aanzien van klachtonderdeel 1

5.4. Verweerder heeft aangevoerd dat sprake is geweest van periodieke evaluatie en bevestiging van de diagnose en dat deze evaluaties zijn vastgelegd, onder meer in een behandelplan. In de onderhavige procedure heeft verweerder interne voortgangsaantekeningen van contactmomenten met patiënt en klagers en interne groepsverslagen betreffende patiënt (hierna: de interne aantekeningen) overgelegd. Uit deze interne aantekeningen valt onvoldoende onderbouwing te ontlenen voor de stellingname van verweerder. Een behandelplan dan wel andere documenten die deze kunnen staven, zijn niet overgelegd. Klager klaagt weliswaar niet over gebreken in de dossiervorming, maar wel inhoudelijk over het ontbreken van periodieke heroverweging van de diagnose. Dat daadwerkelijk periodieke evaluatie heeft plaatsgevonden zoals aangevoerd door verweerder wordt niet aangetoond en blijkt evenmin uit het medisch dossier. Dit betekent dat de stellingname van verweerder niet toetsbaar is voor het college.

5.5. Het college benadrukt het belang van het minimaal één keer per jaar, en temeer in het geval van wijzigingen in het medicatiebeleid, evalueren van een eerder gestelde diagnose. Dit geldt voor de goede orde tevens indien de eerdere diagnose neerkomt op een chronische ziekte, zoals in dit geval schizofrenie van het paranoïde type. Dat er geen aanleiding bestaat te twijfelen aan een eerder gestelde diagnose, dient niet slechts een stelling te zijn maar de uitkomst van een kenbare evaluatie. Deze gehoudenheid tot heroverweging betreft niet slechts de classificerende diagnose, maar tevens de beschrijvende diagnose, die kort gezegd neerkomt op een diagnose van de wijze waarop de ziekte zich bij patiënt in kwestie manifesteert, wat de specifieke kenmerken zijn van het verloop daarvan en hoe patiënt daar mee omgaat. Deze periodieke evaluaties dienen te worden vastgelegd omdat zij dienen als basis van het behandelplan. Het uitvoering geven aan een behandelbeleid is een dynamisch proces. Het is van belang dit proces en eventuele aanpassingen daarin nauwgezet vast te leggen, temeer omdat dit de behandelaar in staat stelt waar nodig verantwoording ter zake af te leggen.

5.6. Nu het hier om relevante medische behandelinformatie gaat die zich in het domein van verweerder bevindt, is het college van oordeel dat het in het licht van de geuite klacht hierover op de weg van verweerder had gelegen deze informatie in het kader van deze procedure te overleggen ter onderbouwing van zijn stellingname. Nu dit niet is gebeurd en derhalve niet kenbaar is gemaakt dat aan deze zorgplicht jegens patiënt is voldaan, houdt het college het ervoor dat verweerder hieraan niet heeft voldaan. Dit klachtonderdeel is derhalve gegrond.

Ten aanzien van klachtonderdeel 2

5.7. Het college stelt vast dat verweerder verantwoordelijk was voor het medicatiebeleid. Verweerder heeft betoogd dat het besluit tot afbouw van het gebruik van clozapine werd ingegeven door onder meer de negatieve bijwerkingen die patiënt ondervond, zoals aanzienlijke gewichtstoename en inactiviteit, alsmede de omstandigheid dat de wanen van patiënt aanhielden.

Het college is met verweerder van oordeel dat het gebruik van clozapine om deugdelijke redenen, in goed overleg en op prudente wijze is afgebouwd in de periode vanaf eind 2011 tot in maart 2012. Niet is gebleken dat deze afbouw te snel zou hebben plaatsgevonden.

5.8. De keuze van verweerder patiënt gedurende de daarop aansluitende periode tot augustus 2012, waarin het beter met hem leek te gaan, geen nieuwe medicatie voor te schrijven, maar een periode alert te zijn op nog aanwezige dan wel terugkerende symptomen en er intussen naar te streven de activiteiten en zelfstandigheid van patiënt te vergroten, kan niet anders dan als prudent worden aangemerkt.

5.9. Zodra bleek dat het slechter ging met patiënt en er aanwijzingen waren voor terugkerende psychotische symptomen, heeft verweerder op 24 augustus 2012 als alternatief voor clozapine Zyprexa voorgeschreven en wegens toenemende verslechtering op 5 oktober 2012 Haldol. Daarbij bleven de casemanager en vanaf 5 oktober 2012 ook de SPV-er in overleg met patiënt, waarbij hem ruimte werd gelaten om desgewenst terug te gaan naar het gebruik van clozapine. Ook deze beslissingen kunnen op zichzelf niet negatief beoordeeld worden. De al dan niet bestaande medicatiebereidheid van patiënt speelt in dit verband geen rol, aangezien patiënt niet gedwongen kon worden tot het slikken van de voorgeschreven medicatie.

5.10. Het college is derhalve van oordeel dat klagers onvoldoende hebben aangevoerd voor hun klacht dat verweerder tekort is geschoten in zijn zorgplicht jegens patiënt voor zover deze betrekking heeft op het toegepaste medicatiebeleid. Dit klachtonderdeel is derhalve ongegrond.

Ten aanzien van klachtonderdeel 3

5.11. Het college stelt vast dat het 'FACT team' waarop verweerder doelt, in het onderhavige geval bestond uit verweerder in zijn hoedanigheid van psychiater alsmede - als door verweerder aangeduid - “eindverantwoordelijk hoofdbehandelaar” en een casemanager (verpleegkundige), met daaraan toegevoegd vanaf oktober 2012 een SPV-er (hierna ook: het team). Daarbij is gekozen voor een constructie van minimaal face tot face-contact tussen verweerder en patiënt en frequent contact tussen de casemanager en patiënt en klagers, vanaf oktober 2012 aangevuld met de SPV-er, met interne verslaglegging daarvan. Van nadere afspraken omtrent de invulling en reikwijdte van verweerders hoedanigheid van "eindverantwoordelijk hoofdbehandelaar" is in deze zaak niet gebleken.

5.12. Het college stelt voorop dat een dergelijke invulling van een behandelteam niet wegneemt dat iedere professional verantwoording draagt voor zijn eigen handelen of nalaten. Het college neemt tot uitgangspunt dat het tot de verplichtingen van verweerder behoorde om, naast de zorg die hij jegens patiënt diende te betrachten, de regie te voeren over de behandeling van patiënt. Deze regierol houdt onder meer in:

- alert te zijn op signalen van de behandeling en zich daarover te laten informeren, zo tijdig en voldoende als voor een vakkundige en zorgvuldige behandeling van de patiënt vereist is;

- te toetsen of de door de betrokken zorgverleners geleverde bijdragen aan de behandeling van de patiënt met elkaar in verhouding zijn en passen binnen zijn eigen behandelplan;

- er in overleg met de betrokken zorgverleners op toe te zien dat in alle fasen van het traject dossiervoering plaatsvindt die voldoet aan de daaraan te stellen eisen.

5.13. Klagers hebben binnen dit klachtonderdeel allereerst geklaagd over het ontbreken van actie omtrent dagbesteding en welbevinden van patiënt, hun signalen en informatie daarover ten spijt.

5.14. Verweerder heeft gesteld dat er een behandelplan gold voor patiënt waarin deze actie punten wel degelijk waren opgenomen, maar hij heeft deze stelling niet onderbouwd. Onder verwijzing naar het overwogene onder 5.4.-5.6 en gegeven een hierop gerichte klacht, houdt het college er bij gebreke van een overgelegd behandelplan voor dat er geen behandelplan bestond voor patiënt. De interne aantekeningen geven immers weliswaar behandelinformatie op ad hoc basis door de individuele betrokken zorgverleners, maar hieruit kan onvoldoende gedestilleerd worden dat sprake was van:

- een binnen het team bestaande gezamenlijke visie en strategie ten aanzien van de behandeling;

- een concreet daarop gericht plan met actiepunten, meetmomenten en melding van daadwerkelijke follow-up;

- de daadwerkelijke inbreng van andere disciplines, zoals bijvoorbeeld een psycholoog.

5.15. In het bijzonder is, ondanks evidente signalen van klagers daaromtrent, niet gebleken van:

- planmatige en pro-actieve begeleiding teneinde voor patiënt een daginvulling/-besteding na te streven en hem tot meer activiteit en sociale betrokkenheid te brengen;

- een actieve bijdrage te leveren aan de verwerking door patiënt van het gemis aan mogelijkheden, kansen en gederfde levensvreugde als gevolg van zijn beperkingen;

- en daartoe mogelijk andere disciplines in te schakelen.

5.16. Zoals ook door verweerder is aangegeven, staat de FACT-methodiek echter wel voor een dergelijke systematische aanpak. Het organiseren en coördineren hiervan en het leveren van een eigen bijdrage daaraan behoorde naar het oordeel van het college tot de verantwoordelijkheden van verweerder. Juist waar het een zorgmijdende patiënt betrof, aangezien dit veelal inherent is aan het ziektebeeld. En ook waar het ging om een patiënt met kennelijk bepaalde noten op zijn zang. Dat verweerder ervoor koos daar in persoon geen actieve rol in te spelen omdat hij een onwelwillende en hem vermijdende patiënt tegenover zich zag, moge zo zijn, maar dan had in de gegeven situatie toch van hem verwacht mogen worden dat hij kenbaar pogingen had gedaan om bijvoorbeeld een andere psychiater te introduceren, met wie patiënt mogelijk wel een goede verstandhouding had kunnen opbouwen, en/of een psycholoog. Uit de overgelegde verslaglegging blijkt dat patiënt, met uitzondering van een klaarblijkelijke korte oplevingsperiode tussen maart 2012 en augustus 2012, niet of nauwelijks in beweging gebracht kon worden in voornoemde zin, de op zich prijzenswaardige bezoeken van de casemanager ten spijt. Met name moeder heeft hierover met regelmaat haar zorgen geuit. Het had op de weg van verweerder gelegen deze signalen op te pikken en te vertalen in een evaluatie van de behandeling. Wijzigingen in de aanpak en de te leveren inspanningen hadden overwogen moeten worden. Hiervan is in deze zaak niet gebleken. Concluderend heeft verweerder niet aan deze zorgverplichting jegens patiënt voldaan. Reeds op deze feitelijke grondslag slaagt dit klachtonderdeel.

5.17. Klagers hebben binnen dit klachtonderdeel tevens geklaagd over het niet oppikken van hun signalen en informatie omtrent de medicatiebereidheid en de terugkerende psychotische verschijnselen vanaf augustus 2012 van patiënt.

5.18. Verweerder heeft in dit verband aangevoerd dat er geen signalen waren dat patiënt aan suïcide dacht. Verweerder heeft ter zitting desgevraagd verklaard dat hij dit onderwerp in het begin van de behandeling wel eens ter sprake heeft gebracht bij patiënt, maar later niet meer aangezien hij geen aanwijzingen zag voor suïcidaliteit. Nog daargelaten dat uit de overgelegde verslaglegging niet blijkt dat verweerder dan wel een andere betrokken zorgverlener dit onderwerp ooit bij patiënt aan de orde heeft gesteld, is het college is van oordeel dat verweerder onder de gegeven omstandigheden niet zonder nader onderzoek tot de zienswijze had mogen en kunnen komen dat er geen aanwijzingen waren voor suïcidaliteit. Het had op de weg gelegen van verweerder pro-actief navraag te (laten) doen ten aanzien van mogelijke suïcidale gedachten of neigingen bij patiënt. Redengevend hiervoor is het ziektebeeld van patiënt, alsmede de vanaf augustus 2012 weer opspelende psychotische verschijnselen en de frequent geuite zorgen daaromtrent van klagers.

5.19. Verweerder heeft voorts ter terechtzitting aangevoerd dat hij geen aanwijzingen had dat patiënt in een psychose verkeerde. Het college stelt vast dat deze zienswijze haaks staat op de onder 2.10 en volgende vastgestelde feiten, die evident laten zien dat patiënt vanaf augustus 2014 door zowel de casemanager, de SPV-er als moeder als psychotisch werd aangemerkt.

5.20. Ook heeft verweerder gesteld dat er geen aanwijzingen waren dat patiënt Haldol had geweigerd. Inderdaad werden hierover geruststellende mededelingen gedaan door de casemanager en de SPV op basis van hun huisbezoeken aan patiënt op 18 en

23 oktober 2012. Hier tegenover staan evenwel de herhaaldelijk geuite signalen op 9, 13 en 23 oktober 2012 van moeder dat patiënt geen medicatie innam.

5.21. Deze discrepanties roepen bij het college ernstige twijfel op of verweerder zich, met name vanaf eind augustus 2012, wel voldoende persoonlijk en op geïntegreerde wijze op de hoogte heeft gesteld van:

- de actuele ontwikkelingen in het ziektebeeld van patiënt;

- de signalen omtrent de al dan niet bestaande medicatiebereidheid van patiënt van zowel de Zyprexa als vervolgens de Haldol, juist waar de berichten van de casemanager/SPV-er enerzijds en moeder anderzijds bepaald niet eenduidig waren;

- en de mogelijke risico's die daarmee konden samenhangen.

5.22. Het college neemt daarbij in ogenschouw dat het tot de eigen taak en verantwoordelijkheid van verweerder behoorde zich over dergelijke relevante informatie omtrent de specifieke omstandigheden van de patiënt te (doen) informeren.

Verweerder heeft ter terechtzitting aangegeven dat hij patiënt in het laatste jaar voor zijn overlijden drie à vier keer persoonlijk heeft gezien. Hij kon zich niet herinneren wanneer de laatste keer was. Uit de interne aantekeningen valt op te maken dat verweerder patiënt in 2012 slechts één keer heeft gezien, te weten ten tijde van een gesprek op 26 september 2012 waarbij patiënt kennelijk boos is weggelopen.

De interne aantekeningen dienden klaarblijkelijk als een intern verslagleggingssysteem. Van een adequaat signaleringsplan, althans duidelijke afspraken wanneer en bij welke omstandigheden verweerder geïnformeerd moest worden omtrent de situatie van patiënt is in deze zaak echter niet gebleken. Zoals vooroverwogen, is een integraal behandelplan waarin vastlegging en verantwoording dient plaats te vinden ter zake van dergelijke ontwikkelingen in de behandeling, evenmin overgelegd.

Concluderend is niet kenbaar geworden dat patiënt integraal in beeld was bij verweerder, hetgeen het college zorgelijk acht.

5.23. Het college stelt vast dat verweerder vanaf augustus 2012 heeft volstaan met het voorschrijven van medicatie en deelname aan het gesprek op 16 oktober 2012. Bij dat gesprek was patiënt wel gewenst maar niet aanwezig, evenmin als de wel aangekondigde psychologe. Verweerder heeft patiënt, behalve op 26 september 2012, zelf niet meer gezien en evenmin een andere psychiater ingeschakeld voor een opinie aangaande de geestelijke gesteldheid van patiënt en de mate van de daaraan verbonden risico's. Verweerder had in de gegeven situatie niet zodanig op de achtergrond mogen blijven.

5.24. Gelet op het voorgaande, is het college van oordeel dat verweerder zich ten aanzien van uiterst relevante aspecten met betrekking tot de zorg en behandeling van patiënt teveel afzijdig heeft gehouden binnen het behandelteam. Hij heeft zich aldus onvoldoende kenbaar vergewist van en (pro-)actief uiting gegeven aan zijn aansturende en coördinerende rol binnen het team en zijn eigen verantwoordelijkheid als psychiater jegens patiënt. Dit betekent dat verweerder niet heeft voldaan aan de aan hem te stellen eisen in het kader van de jegens de patiënt te betrachten zorgplicht. Derhalve slaagt ook op grond van deze feitelijke grondslagen dit klachtonderdeel.

Conclusie

5.25. De conclusie van het voorgaande is dat de klacht voor wat betreft de klachtonderdelen 1 en 3 gegrond is. Verweerder heeft in zoverre gehandeld in strijd met de zorg die hij ingevolge artikel 47 lid 1 van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg jegens patiënt had behoren te betrachten.

5.26. Het college hecht eraan op te merken dat met deze gedeeltelijke gegrondverklaring van de klacht geen causaal verband is vastgesteld met de suïcide door patiënt. Er valt immers nimmer met zekerheid vast te stellen dat, ware het anders gegaan, dit tragisch overlijden voorkomen had kunnen worden.

De op te leggen maatregel

5.27. Het college houdt bij de oplegging van de maatregel rekening met de ernst van het aan verweerder gemaakte verwijt. Bij de beoordeling van de mate van laakbaarheid wordt tevens betrokken de ontwijkende proceshouding ter zitting van verweerder, waarbij geen enkele kritische reflectie op het eigen handelen en/of nalaten naar voren is gekomen. Alles overziend acht het college de oplegging van na te melden maatregel passend.

Publicatie

5.29. Om redenen, aan het algemeen belang ontleend, zal de beslissing zodra zij onherroepelijk is op na te melden wijze worden bekendgemaakt. Het college acht de beslissing in het bijzonder relevant voor het debat over de zorg die van psychiaters verwacht mag worden, met name waar zij deel uitmaken van een behandelteam.”

2. Vaststaande feiten en omstandigheden

Voor de beoordeling van het hoger beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten en omstandigheden zoals weergegeven onder “2. De feiten” van de beslissing in eerste aanleg, welke feiten in hoger beroep niet zijn bestreden, aangevuld met hetgeen overigens in hoger beroep is komen vast te staan. Daarbij gaat het om het volgende:

a. In de als productie 5 aan het beroepschrift gehechte brochure van de GGZ-N. is omtrent de plaats van de psychiater binnen een wijkteam het volgende vermeld:

“In een wijkteam hebben cliënten vaak meervoudige en complexe problemen, op verschillende levensgebieden. Dit maakt nauwe samenwerking met de andere disciplines belangrijk. Op die manier lukt het om een goede en complete behandeling te bieden. Naast het verminderen van psychische klachten, is het bevorderen van herstel altijd een doel. Ieder wijkteam heeft zijn eigen psychiater. De psychiater is bij het dagelijkse FACT-bordoverleg aanwezig en bij de behandelplan besprekingen die multidisciplinair zijn in aanwezigheid van de patiënt en bij voorkeur ook diens familie of naasten. De psychiater is inhoudelijk behandelverantwoordelijk en heeft daarin een leidende rol. Hij werkt daarin nauw samen met de manager van het wijkteam en overlegt regelmatig met de directie over het te voeren beleid en het door ontwikkelen van het FACT-model. De psychiater is herkenbaar in 6 rollen die hem zijn toebedeeld:

- Hij is “de playing captain”

- Hij ziet toe op de Routine Outcome Monitoring (om het effect van de behandeling te meten)

- Hij is betrokken bij de diagnostiek, past specifieke onderdelen van behandeling toe zoals farmacotherapie, dubbel diagnose behandeling, psychotherapie en

- Hij ziet toe op de lichamelijke gezondheid van de patiënten

- Hij altijd betrokken bij crisisinterventie en draagt herstel als doel een warm hart toe.

- Hij onderhoudt nauw contact met de huisartsen in zijn regio en heeft waar nodig contact met collega medisch specialisten over de patiënten van het wijkteam.”

Voorts vermeldt de brochure, voor zover van belang:

Wanneer krijg je als patiënt te maken met de psychiater?

Behandeling

Als een patiënt binnen een wijkteam behandeld wordt krijgt hij altijd te maken met de psychiater. De psychiater is meestal de hoofdbehandelaar en maakt vanuit die verantwoordelijkheid kennis met al de patiënten die nieuw zijn in het team. Hij ziet erop toe dat alle patiënten die reeds in zorg zijn minimaal een keer per jaar door hem gezien worden tijdens de jaarlijkse bespreking van het behandelplan) om zichzelf op de hoogte te stellen over de voortgang van de behandeling. (...)

(...)

Diagnostiek

De psychiater doet zijn diagnostiek door middel van een gestructureerd psychiatrisch onderzoek, waarbij hij zo nodig de heteroanamnese erin betrekt. (...)”

b. Aan het beroepschrift zijn voorts (als producties 1-3) gehecht drie, niet getekende, behandelplannen van patiënt, gedateerd 28 oktober 2010, 10 november 2011 en

9 december 2011. Daarnaast is als productie 4 overlegd een ‘Psychiatrisch onderzoek 9 december 2011 E.’.

c. Het ‘Vastgesteld Behandelplan’ van 28 oktober 2010 vermeldt, voor zover van belang, het volgende:

Coördinerend behandelaar

O.

Zelfstandig bevoegd behandelaar

A.

Probleemomschrijving

Aanmeldreden*

Dhr. is langdurig bij P. in behandeling voor schizofrenie en heeft langere contineuteit nodig van contacten om de situatie in te schatten en te handhaven.

Beschrijvende diagnose*

Dhr. ervaart spanningen/angsten onderweg; waarbij het idee overheerst dat achtervolgt wordt door L.. Door deze angst heeft dhr. moeite met zich vrijelijk begeven op de openbare weg. Door de negatieve symptomen en de waan komt dhr. niet tot volle dagbesteding.

DSM IV 25-03-2011

Huidige Behandeldiagnose

AS I

295.30 – Schizofrenie, paranoïde type

(...)

Behandeldoelen

Behandeldoelstelling patiënt

Handhaven huidige situatie

Behandelbeleid*

Gesprekken 1x per 3 weken met casemanager waarbij dag invulling aan bod komen,

2 x per half jaar met psychiater ter beoordeling en medicatie en lab controles.

Samenvatting behandeling*

Binnen de gesprekken observeren of er een toename van belevingen is. Aansturen op medicatie trouwheid. Stimulerend tot een zinvolle dagbesteding en eigen woning gaan bewonen.

Probleem-/Doelstelling

Dhr. voelt zich bedreigd door helss angels als hij zich op de openbare weg begeeft is hierdoor beperkt in zijn vrijheid om te functioneren in het dagelijks leven. Doel: Dhr. kan spanningen hanteren en ervaart geen beperkingen in het functioneren van zijn dagelijks leven.

(...)”

d. Het ‘Vastgesteld Behandelplan’ van 10 november 2011 vermeldt, voor zover van belang, het volgende:

Coördinerend behandelaar

O., SA

Zelfstandig bevoegd behandelaar

A.

Probleemomschrijving

Aanmeldreden*

Dhr. is langdurig bij P. in behandeling voor schizofrenie en heeft langere continuïteit nodig van contacten om de situatie in te schatten en te handhaven.

Beschrijvende diagnose*

Dhr. blijft spanningen/angsten ervaren onderweg; waarbij het idee overheerst dat hij achtervolgt wordt door L.. Het kost dhr. moeite zich buiten op straat vrijelijk te bewegen. Dit beperkt dhr. in zijn Door de negatieve symptomen en de waan komt dhr. niet tot zinvolle dagbesteding. Dhr. is ontrouw met de inname van zijn medicatie. Als dhr. alcohol drinkt neemt hij zijn medicatie niet, ook neemt hij niet de voorgeschreven 3 clozapine maar 2 per dag. In het afgelopen jaar geprobeerd over te stappen op depot medicatie echter dit weigert dhr. Dhr. leunt op het steun systeem van zijn ouders. Contact met ouders is mislukt daar zij van mening zijn dat E. wordt volgestopt met medicatie en hij na jaren gemakkelijk kan stoppen.

DSM IV 11-11-2011

Huidige Behandeldiagnose

As I

295.30 – Schizofrenie, paranoïde type Hoofd

(...)

Behandeldoelen

Behandeldoelstelling patiënt

Handhaven huidige situatie. Verder wil ik er niet over praten.

Behandelbeleid*

Gesprekken 1 x per 3 weken met casemanager om stemming en psychisch beeld te toetsen.

Contact proberen te leggen met ouders om inzicht te kunnen geven in E. zijn ziektebeeld en gebruik van medicatie. 1 x per jaar met psychiater ter beoordeling en medicatie en regelmatige lab controles.

Samenvatting behandeling*

Binnen de gesprekken observeren of er een toename van belevingen is.

Aansturen op medicatie trouwheid.

Stimuleren tot een zinvolle dagbesteding en eigen woning gaan bewonen.

Somatiek in controleren.

(...)”

e. Het ‘Behandelplan’ van 9 december 2011 vermeldt, voor zover van belang, het volgende:

Coördinerend behandelaar

O., SA

Zelfstandig bevoegd behandelaar

A.

Probleemomschrijving

Aanmeldreden*

Dhr. is langdurig bij P. in behandeling voor schizofrenie en heeft langere continuïteit nodig van contacten om de situatie in te schatten en te handhaven.

Beschrijvende diagnose*

Dhr. blijft spanningen/angsten ervaren onderweg; waarbij het idee overheerst dat hij achtervolgt wordt door L.. Het kost dhr. moeite zich buiten op straat vrijelijk te bewegen. Dit beperkt dhr. in zijn Door de negatieve symptomen en de waan komt dhr. niet tot zinvolle dagbesteding. Dhr. is ontrouw met de inname van zijn medicatie. Als dhr. alcohol drinkt neemt hij zijn medicatie niet, ook neemt hij niet de voorgeschreven 3 clozapine maar 2 per dag. In het afgelopen jaar geprobeerd over te stappen op depot medicatie echter dit weigert dhr. Dhr. leunt op het steun systeem van zijn ouders. Contact met ouders verloopt moeizaam daar zij van mening zijn dat E. wordt volgestopt met medicatie en hij na jaren gemakkelijk kan stoppen, ook vinden zij de begeleiding te kort schieten.

Behandeldoelen

Behandeldoelstelling patiënt

Handhaven huidige situatie. Verder wil ik er niet over praten.

Behandelbeleid*

- Gesprekken 1 x per 3 weken met casemanager om stemming en psychisch beeld te toetsen.

- Contact proberen te leggen met ouders om iin gesprek te kunnen gaan over begeleiding/behandeling en inzicht te kunnen geven in E. zijn ziektebeeld en gebruik van medicatie.

- 1 x per jaar met psychiater ter beoordeling en medicatie en regelmatige lab controles.

- Somatische screening

Contact met familie, verwanten

D., (moeder)

Samenvatting behandeling*

- stimuleren tot een zinvolle dagbesteding en eigen woning gaan bewonen.

- Somatiek in controleren.

- Aansturen op medicatie trouwheid.

- Binnen de gesprekken observeren of er een toename van belevingen is.

Probleem-/Doelstelling

Dhr. komt niet tot activiteiten door negatieve symptomen van schizofrenie en medicatie gebruik. Door begeleid afbouw van medicatie beweging te verkrijgen in dhr. zijn situatie.

Activiteiten/Uitvoering door

Psychiater en casemanager die toetsen of er een toename is van belevingen en/of een toename van activiteiten na begeleidde afbouw medicatie.

Probleem-/Doelstelling

Somatiek

Dhr. is fors en geniet van het leven waardoor zer gezondheids risico’s kunen zijn.

Activiteiten/Uitvoering door

Somatische screening door casemanager, als nodig op grond van de resultaten doorverwijzen naar huisarts.

(...)”

f. Het psychiatrisch onderzoek van patiënt van 9 december 2011 vermeldt het volgende:

Datum psychiatrisch onderzoek/consult

09-dec-2011

Psychiatrisch onderzoek/consult verricht door

A.

Anamnese

Pt is al jaren bekend met paranoïde schizofrenie. Er is sprake van negatieeb symptomen maar vooral ook de niet te corrigerende overtuiging dat hij achtervolgd wordt door de L.. Hij woont in een mooi appartement waar hij nauwelijks verblijft omdat hij de meeste tijd bij zijn ouders doorbrengt. Maar verder haaft hij behalve zijn ouders nauwelijks sociale contacten en beweegt bijna niet. Hierin beweging te krijgen is lastig omdat ouders zijn terugtrekkend gedrag steunen. Een gesprek met moeder staat gepland. Verder lijkt doorgaan met de huidige medicatie niet verstandig omdat psychotische symptomen aanwezig blijven, hij de medicatie liever niet wil en hij steeds overgewichtiger wordt. Daarom wordt met hem afgesprokenm dat medciatie rustig wordt afgebouwd, beginnend met Orap.

Algemene indruk

goed verzorgde, vriendelijke man, overgewicht, uiterlijk iets ouder dan kalenderleeftijd

Wijze van contact leggen, evt groei contact en loop gesprek

vriendelijk

Bewustzijn (bij verminderd of wisselend bewustzijn globaal onderzoek)

helder

Aandacht

goed te trekken en te behouden

Orientatie in tijd, plaats en persoon

intact

Inprenting, geheugen, leervermogen, evt. confabuleren

imponeert intact

Geschatte intelligentie

bovengemiddeld

Waarnemen

niet helemaal duidelijk, er zijn momenteel geen aanwijzingen voor hallucinaties, pt vertelt ook niets over psychotische belevingen, deze zijn waarschijnlijk ewl aanwezig

Denken, naar in vorm of inhoud

geen formele denkstoornissen, inhoudelijk paraoïde wanen

Stemming en affect (evt. vitaal depressieve kenmerken, suicidaliteit)

normofoor, adequaat modulerend affect

Suicidaliteit

geen

Advies

samen metm pt en ouders nopstellen vaneenconcept voor de komendemaandenompt meer in beweging te nkrijgen

Conclusie psychiatrisch onderzoek

Tot nu toe therapieresistente wanen bij bekende schizofrenie”

4. Beoordeling van het hoger beroep

4.1 Klagers hebben zakelijk weergegeven de volgende drie klachten tegen de arts ingediend:

a. De arts heeft geen nader onderzoek verricht naar het ziektebeeld van patiënt. De diagnose die tien jaar eerder was gesteld, is nooit meer geactualiseerd.

b. De arts heeft het medicijngebruik van clozapine afgebouwd, waarna patiënt ernstig afwijkend gedrag is gaan vertonen. Na een incident heeft de arts een alternatief medicijn, Haldol, voorgeschreven, dat patiënt niet wilde innemen. De arts heeft hier niet aan zijn zorgplicht voldaan, hij had het gesprek met patiënt moeten aangaan aangezien patiënt de gevolgen niet kon overzien wanneer hij de medicatie weigerde.

c. De arts heeft onvoldoende adequaat gereageerd op meermalen geuite signalen en informatie van klagers, met name met betrekking tot:

- het ontbreken van actie omtrent dagbesteding en welbevinden van patiënt;

- de medicatie(bereidheid) van patiënt (zie ook ad 2);

- de terugkerende psychotische verschijnselen bij patiënt vanaf augustus 2012. Patiënt had wel behoefte aan gesprekken met een psychiater en verweerder heeft zich ten onrechte afzijdig opgesteld jegens patiënt.

4.2 Het Regionaal Tuchtcollege heeft de in rov. 4.1 onder (a) en (c) genoemde klachtonderdelen gegrond bevonden, het onder 4.1 (b) genoemde klachtonderdeel ongegrond geoordeeld en de arts de maatregel van een berisping opgelegd. Het Regionaal Tuchtcollege heeft het niet-ontvankelijkheidsverweer van de arts verworpen.

4.3 De arts is in beroep gekomen van de gegrondbevinding van de in rov. 4.1 (a) en (c) genoemde klachtonderdelen. Het beroept strekt tot vernietiging van de beslissing in eerste aanleg en ongegrondverklaring van de beide klachtonderdelen. Tegen de verwerping van het niet-ontvankelijkheidsverweer is niet gegriefd, zodat dit verweer aan beoordeling door het Centraal Tuchtcollege is onttrokken.

4.4 Klagers hebben verweer gevoerd en geconcludeerd tot ongegrondverklaring van het beroep van de arts. Klagers hebben geen incidenteel beroep ingesteld van het in eerste aanleg ongegrond verklaarde klachtonderdeel als genoemd in rov. 4.1 (b), zodat dit klachtonderdeel aan beoordeling door het Centraal Tuchtcollege is onttrokken.

4.5 Het voorgaande brengt mee dat alleen de in rov. 4.1 (a) en (c) genoemde klachtonderdelen ter beoordeling aan het Centraal Tuchtcollege voorliggen.

4.6 Naar de kern genomen wordt de arts verweten, enerzijds, dat hij heeft nagelaten de eerder gestelde diagnose ‘schizofrenie van het paranoïde type’ te actualiseren, anderzijds dat hij zich ten onrechte ten opzichte van patiënt afzijdig heeft opgesteld en, in het verlengde daarvan, dat hij onvoldoende adequaat heeft gereageerd op signalen van patiënt omtrent dagbesteding/welbevinden, medicatiebereidheid, terugkerende psychotische verschijnselen en de behoefte met de arts te spreken. Bij de beoordeling van de klachtonderdelen stelt het Centraal Tuchtcollege het volgende voorop.

Bij de tuchtrechtelijke toetsing van professioneel handelen gaat het er niet om of dat handelen beter had gekund, maar om het geven van een antwoord op de vraag of de beroepsbeoefenaar bij het beroepsmatig handelen is gebleven binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening, rekening houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard werd aanvaard. Daarbij zal in een geval als het onderhavige moeten worden geabstraheerd van de droeve omstandigheid dat patiënt als gevolg van suïcide is overleden.

ten aanzien van het in rov. 4.1 (a) genoemde klachtonderdeel

4.7 Patiënt is in oktober 2010 in behandeling gekomen bij het FACT-team in B., in welk team de arts sinds 2008 werkzaam is als psychiater en eind-verantwoordelijk hoofdbehandelaar. De arts heeft bij het beroepschrift de hiervoor onder de vaststaande feiten gememoreerde behandelplannen van 28 oktober 2010,

10 november 2011 en 9 december 2011 overgelegd, alsmede een afschrift van een rapport van door hem bij patiënt op 9 december 2011 verricht psychiatrisch onderzoek. Verweerders trekken in reactie daarop (verweerschrift, p. 2) het daadwerkelijk bestaan van deze behandelplannen in twijfel, in verband waarmee zij erop wijzen dat deze niet zijn ondertekend en dat niet te verifiëren is of deze behandelplannen daadwerkelijk in de jaren waarop zij betrekking hebben beschikbaar waren.

4.8 Hoewel het Centraal Tuchtcollege met klagers de opvatting deelt dat het opmerkelijk is dat deze behandelplannen en het rapport van psychiatrisch onderzoek eerst in appel beschikbaar zijn gekomen, zij tamelijk summier zijn en niet eruit blijkt dat patiënt instemt met de behandelplannen, bestaat onvoldoende aanleiding om op grond daarvan te twijfelen aan de ‘echtheid’ van deze behandelplannen en het verslag van psychiatrisch onderzoek.

4.9 In algemene zin kan als juist worden aanvaard de opvatting dat (periodieke) actualisering van een eerder gemaakte diagnose gewenst is, als daarvoor tenminste voldoende aanleiding bestaat. Bij patiënt is in 2003/2004 door het F. de diagnose ‘schizofrenie van het paranoïde type’ vastgesteld. Als gezegd is patiënt in oktober 2008 in behandeling bij het FACT-team gekomen. Als ‘aanmeldreden’ wordt in het eerste behandelplan van 28 oktober 2010 genoemd de omstandigheid dat patiënt langdurig bij ‘P.’ in behandeling was voor schizofrenie, met als ‘beschrijvende diagnose’ dat patiënt spanningen/angsten ervaart waarbij het idee overheerst dat hij wordt achtervolgd door L., als gevolg waarvan hij zich met moeite vrijelijk op de openbare weg kan begeven en door welke ‘negatieve symptomen en de waan’ hij niet komt tot een zinvolle dagbesteding. In het verlengde daarvan wekt het geen bevreemding dat het behandelplan als ‘Huidige Behandeldiagnose’ vermeldt: ‘As I 295.30 – Schizofrenie, paranoïde type’. Concrete aanwijzingen dat die behandeldiagnose toen niet (meer) klopte en in zoverre 'geactualiseerd' zou moeten worden, zijn niet gesteld en daarvan is het Centraal Tuchtcollege ook overigens niet gebleken. Dat geldt ook voor het daarop volgende behandelplan van 10 november 2011, waarin de behandeldiagnose ‘Schizofrenie, paranoïde type’ is gehandhaafd, hetgeen gelet op de beschrijvende diagnose – waarvan de juistheid niet met kracht van argumenten is bestreden – niet onbegrijpelijk is. Ten slotte is de arts op grond van het door hem op 9 december 2011 bij patiënt verrichte psychiatrisch onderzoek tot de conclusie gekomen dat ‘tot nu toe’ sprake is van ‘therapieresistente wanen bij bekende schizofrenie’ en heeft hij geschreven dat geen sprake is van suïcidaliteit. Het rapport van dat onderzoek geeft onvoldoende aanleiding om aan de juistheid van die conclusie te twijfelen terwijl ook op dit punt geldt dat geen concrete aanwijzingen zijn gesteld of gebleken waaruit volgt dat die diagnose aan ‘actualisering’ toe was en niet langer als juist kon worden aangemerkt. Bij dit alles betrekt het Centraal Tuchtcollege de omstandigheid dat de beschrijvende diagnose in de behandelplannen en de op 9 december 2009 afgenomen anamnese in essentie stroken met de criteria (DSM-IV) die volgens de Multidisciplinaire richtlijn schizofrenie van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie gelden voor het stellen van de diagnose ‘schizofrenie’ (zie onder meer paragraaf 3.2 van de richtlijn, versie 2005 en paragraaf 2.1 van de richtlijn, herziene versie 2012, www.ggzrichtlijnen.nl). Opmerking verdient bovendien dat de herziene versie van de richtlijn (2012) vermeldt (p. 44, hoofdstuk 7, diagnostiek van suïcidaliteit) dat ondanks de kennis over de risicofactoren er geen instrumenten beschikbaar zijn die suïcides of suïcidepogingen voorspellen, en dat de aantallen fout-positieve en fout-negatieve voorspellingen met de tot op heden ontwikkelde instrumenten onacceptabel hoog zijn. Het voorspellen van suïcide of een poging daartoe blijkt, anders gezegd, buitengewoon moeilijk.

4.9 De conclusie moet zijn dat in zoverre niet kan worden gezegd dat de arts heeft gehandeld in strijd met de zorg die hij had behoren te betrachten ten opzichte van patiënt (artikel 47 lid 1 onder a. Wet BIG). Het hiervoor in rov. 4.1 (a) genoemde klachtonderdeel faalt.

ten aanzien van het in rov. 41. (c) genoemde klachtonderdeel

4.10 Bij de beoordeling van dit klachtonderdeel wordt het volgende vooropgesteld. Blijkens hiervoor onder 3.1 (a) genoemde brochure van de GGZ-N. gold in het FACT-team als uitgangspunt dat alle patiënten die in zorg zijn minimaal eenmaal per jaar door de psychiater worden gezien. Dat is bij patiënt ook het geval geweest. Uit de stukken van het dossier blijkt immers dat de arts patiënt, die in oktober 2010 bij het FACT-team in zorg is gekomen, in ieder geval op 9 december 2011 heeft gezien in het kader van het door hem verrichte psychiatrisch onderzoek, alsmede blijkens de overgelegde behandelrapportages op 25 september 2012 (‘E. gesproken samen met psa.’). Tijdens een geplande bespreking op 16 oktober 2012 met de arts, de ouders van patiënt en de casemanager O. is patiënt niet verschenen. Ter zitting van het Centraal Tuchtcollege heeft de arts - door klagers niet weersproken - verklaard dat de rechtstreekse contacten tussen hem en patiënt beperkt zijn gebleven omdat patiënt deze contacten als te confronterend/stigmatiserend beschouwde, zodat er voor is gekozen om de contacten veelal te laten verlopen via de casemanager die als B-verpleegkundige daartoe voldoende capabel werd geacht. Dat patiënt contacten met de arts veelal uit de weg ging, vindt ook steun in de overgelegde behandelrapportages van 12 maart 2012 (‘(...) om een gesprek aan te gaan met zijn vieren. E. wilde dit liever niet maar ik zal hierop zeker aandringen, gezien het feit dat hij nu geen medicatie meer heeft’), 30 maart 2012 (‘E. wil geen afspraak met psa (...’) en 23 oktober 2012 (‘E. zal niet bij het gesprek zijn hij wil zijn ouders en psa niet spreken’).

4.11 Klagers stellen zich op het standpunt (pleitnotities hoger beroep, p. 4) dat, nu 'wij spreken over iemand die aan de vooravond van een suïcide stond' toch van de psychiater verwacht mocht worden dat hij kenbaar pogingen had gedaan om bijvoorbeeld een andere psychiater te introduceren waar de patiënt mogelijk wel een goede verstandhouding mee had kunnen opbouwen, en/of een psycholoog. Klagers kunnen daarin niet worden gevolgd. Hun opvatting miskent allereerst dat bij de beoordeling van de vraag of de arts heeft gehandeld in strijd met de zorg die hij had behoren te betrachten ten opzichte van patiënt, geabstraheerd moet worden van het feit dat patiënt als gevolg van suïcide is overleden (rov. 4.6, slot). Bovendien wordt er in deze opvatting aan voorbij gegaan dat, zoals hiervoor in rov. 4.8 (slot) is overwogen, ondanks de kennis over de risicofactoren er geen instrumenten beschikbaar zijn die suïcides of suïcidepogingen voorspellen. Er was, zo heeft de arts onbestreden ter zitting van het Centraal Tuchtcollege verklaard, geen aanwijzing voor suïcidaliteit, ook niet uit het verleden. Ten slotte zijn er geen concrete aanwijzingen die erop duiden dat de herhaalde weigering van patiënt om met de arts te spreken in diens persoon was gelegen. Uit de hiervoor besproken behandelrapportages / contact-verslagen en de door de arts ter zitting van het Centraal Tuchtcollege gegeven toelichting kan worden afgeleid dat patiënt hoe dan ook geen contact met een psychiater wenste omdat dit voor hem te confronterend/stigmatiserend was, en was het gemakkelijker patiënt te benaderen via de casemanager en de, later ingeschakelde, sociaal psychiatrisch verpleegkundige. Gelet daarop kunnen klagers niet worden gevolgd in hun van het klachtonderdeel deel uitmakende stelling dat patiënt behoefte had aan gesprekken met een (andere) psychiater en dat de arts zich dienaangaande ten onrechte afzijdig heeft opgesteld.

4.12 De van het klachtonderdeel uitmakende stelling dat de arts onvoldoende adequaat heeft gereageerd op signalen en informatie van klagers omtrent de medicatiebereidheid van patiënt stemt overeen met het in rov. 4.1 (b) genoemde klachtonderdeel. Tegen de ongegrondverklaring daarvan door het Regionaal Tuchtcollege is door klagers niet incidenteel opgekomen, zodat dit aan de beoordeling door het Centraal Tuchtcollege is onttrokken. Daarop moet ook dit klachtonderdeel afstuiten.

4.13 Er resteert de klacht dat de arts onvoldoende heeft gereageerd op meermalen geuite signalen en informatie van klagers met betrekking tot het ontbreken van actie omtrent dagbesteding en welbevinden van patiënt en de terugkerende psychotische verschijnselen.

4.14 Bij de beoordeling hiervan stelt het Centraal Tuchtcollege voorop hetgeen hiervoor in rov. 4.10 en rov. 4.11 aan de orde is gekomen, namelijk dat de rechtstreekse contacten tussen de arts en patiënt beperkt zijn gebleven omdat patiënt deze contacten als te confronterend en stigmatiserend beschouwde, zodat er voor is gekozen om de contacten veelal te laten verlopen via de casemanager die als B-verpleegkundige daartoe voldoende capabel werd geacht.

4.15 Blijkens de behandelplannen en het rapport van psychiatrisch onderzoek heeft het stimuleren van een dagbesteding van patiënt en geleidelijke afbouw van de medicatie (afhankelijkheid) deel uitgemaakt van het ingezette behandelbeleid. Uit de overgelegde contactverslagen en behandelrapportages uit de periode van 7 januari 2011 tot en met 29 oktober 2012 kan het Centraal Tuchtcollege niet anders opmaken dan dat aan aspecten van medicatie(afbouw), dagbesteding en welbevinden van patiënt door de casemanager binnen het FACT-team, de B-verpleegkundige O., actief aandacht is besteed, dat dit ook regelmatig met de arts, binnen het team en met de ouders is besproken en dat het uiteindelijk met patiënt ook beter leek te gaan. Dit blijkt onder meer uit de volgende passages:

- 16 februari 2011: ‘Daarnaast besproken en folders gegeven om te lezen wat beweging/dagbesteding voor hem betekent. (...) Teven een folder meegegeven met cursussen ter ondersteuning van ouders.’

- 8 maart 2011: ‘Gesproken over E. zijn gewicht. (...) Over E. zijn verleden studie tijd en zijn kwaliteiten wil hij liever niet praten (...).’

- 1 april 2011: ‘Tevens een voorstel gedaan om medicatieverandering in te zetten, dit omdat E. een fors gewicht heeft. (...) B/Overleg met psa.’

- 22 april 2011: ‘Over medicatie gesproken en evt overstap van medicatie daar het gewicht van E. zorgelijk is. (...) Doorgenomen wat het gevolg kan zijn van stoppen met medicatie onder begeleiding (...).’

- 13 mei 2011: ‘E. gevraagd of wat voelt voor overstap naar Semap. (...) B/volgende afspraak over 3 weken dan daadwerkelijke overstap bespreken en eventueel als E. akkoord gaat starten, dit in overleg met psa.’

- 8 augustus 2011: ‘E. voelt zich goed en denkt er echt over over te stappen op Semap, nogmaals de procedure doorgesproken. (...)’

- 28 augustus 2011: ‘(...) B/medicatie veranderingen onder begeleiding van psa en eigen casemanager.’

- 10 november 2011: ‘(...) E. kijkt veel tv en komt laat uit bed w.s. door de medicatie.’

- 16 december 2011: ‘D. heeft veel frustraties vanuit het verleden. Zij wil weten of de diagnose schizofrenie paranoïde type nog steeds zo is en of dit kan veranderen. A. geeft hierover uitleg. Tevens uitleg gegeven over de medicatie en de intensie deze te gaan afbouwen zodat E. niet stil kan blijven zitten en zijn vermoeidheid op de medicatie gooien. (...)’

- 12 maart 2012: ‘Dag mevrouw O.. U zou mij op de hoogte houden van verdere ontwikkelingen. Hoe vindt u het gaan met E. nu hij geen medicatie meer heeft? (...) D..

Hallo mw. D.

Het lijkt mij wel goed te gaan met E. Hij is afgelopen vrijdag gestopt met de laatste

25 mg clozapine en heeft dus nu niets meer. Zelf zegt hij dat het goed gaat en verteld over bv zijn uitje naar G.. Ook leek hij wat afgevallen. E. zegt goed te slapen (...)’

- 30 maart 2012: ‘Groepsverslag

E. ziet er goed uit is zichtbaar afgevallen.

- 1 juni 2012: ‘E. gebruikt nog steeds 25 mg clozapine volet zich hier goed bij. Is in gesprek opener. M.b.t. zijn toekomst zie je hem terug trekken des al niet te min een folder gegeven van K.. Dit volgende keer bespreken hoe hij zijn toekomst ziet en wat voor hulp hij nodig denkt te hebben van ons.’

- 22 juni 2012: ‘Groepsverslag

E. is vriendelijk in gesprek, het bevalt hem goed thuis. Hij laat vol trots zijn nieuwe koelkast zien en heeft vanavond een vriend op bezoek die bij hem komt eten. Verteld dat ik zijn moeder heb gesproken. (...).’

- 13 juli 2012: ‘Groepsverslag

E. voelt zich prima woont nog op zichzelf en heeft een paar daagjes op de hond gepast. E. lijkt niet in beweging te komen nu hij zo weinig clozapine slikt om dagbesteding/werk te gaan zoeken of daar zich voor te intereseren.’

4.16 Vanaf 24 augustus 2012 ging het met patiënt weer slechter, en kwamen er signalen dat de psychotische belevingen terugkeerden na het afbouwen van de clozapine. In overleg met de arts is het medicijn Zyprexa voorgeschreven, hetgeen patiënt niet wilde, zo blijkt uit het behandelrapport van die datum. Intussen werd de situatie van patiënt met regelmaat besproken in het behandelteam, en vond er op

25 september 2012 een gesprek plaats tussen de arts en patiënt waaruit patiënt, zo verklaarde de arts ter zitting van het Centraal Tuchtcollege, boos is weggelopen. Blijkens het verslag van 6 oktober 2012 was patiënt psychotisch, had hij zijn vader geslagen en werd de ouders het advies gegeven de crisisdienst in te schakelen als zij het niet zouden aankunnen. In verband met deze situatie werd de sociaal psychiatrisch verpleegkundige M. ingeschakeld, die op 8 oktober 2012 een gesprek heeft gehad met zowel patiënt als met klagers. Intussen hield de casemanager contact met de ouders, zo blijkt uit de behandelrapportages, en zijn patiënt en zijn ouders uitgenodigd voor een gesprek op 10 oktober 2012 met de arts, de sociaal psychiatrisch verpleegkundige M. en de casemanager. Blijkens het verslag van die datum waren klagers van opvatting dat ‘het stoppen van de medicatie (...) de verklaring (is) voor het huidige gedrag’ van patiënt. De arts heeft klagers daarop uitgelegd dat clozapine ‘het laatste redmiddel is onder de anti-psychotica’, dat andere medicatie eerst goed getest moet zijn voordat hiervoor wordt gekozen, dat de dosering ‘ver-10voudigd zou moeten worden’ om clozapine echt een kans te geven en dat voorwaarde is dat patiënt goed meewerkt. Nadien is de sociaal psychiatrisch verpleegkundige M. op 19 oktober 2012 bij patiënt langs geweest, en zijn klagers daarover geïnformeerd.

4.17 De hiervoor in de rov. 4.14-4.16 weergegeven feiten en omstandigheden rechtvaardigen, in onderling verband en samenhang beschouwd, naar het oordeel van het Centraal Tuchtcollege niet de conclusie dat de arts zich jegens patiënt te afzijdig heeft opgesteld, onvoldoende adequaat heeft gereageerd op signalen omtrent dagbesteding, welbevinden en sedert augustus 2008 terugkerende psychotische verschijnselen. Ook in zoverre moet de conclusie derhalve zijn dat de arts niet heeft gehandeld in strijd met de zorg die hij had behoren te betrachten ten opzichte van patiënt (artikel 47 lid 1 sub a. Wet BIG).

4.18 Ook het in rov. 4.1 (c) genoemde klachtonderdeel faalt derhalve.

4.19 Het hoger beroep van de arts slaagt, en de bestreden beslissing van het Regionaal Tuchtcollege dient te worden vernietigd. Het Centraal Tuchtcollege zal, opnieuw rechtdoende, de klachtonderdelen (a) en (c) als genoemd in rov. 4.1 alsnog afwijzen.

5. Beslissing

Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

vernietigt de beslissing waarvan hoger beroep voor zover de klachtonderdelen (a) en (c) als genoemd in rov. 4.1 gegrond zijn verklaard, en opnieuw recht doende:

wijst deze klachtonderdelen alsnog af.

bepaalt dat deze beslissing op de voet van artikel 71 Wet BIG zal worden bekendgemaakt in de Nederlandse Staatscourant, en zal worden aan­geboden aan het Tijdschrift voor Gezondheidsrecht en Medisch Contact met het verzoek tot plaatsing.

Deze beslissing is gegeven door: mr. E.J. van Sandick, voorzitter, mr. R.A. van der Pol en

mr. M.W. Zandbergen, leden-juristen en drs. A.C.L. Allertz en drs. M. Drost, leden- beroepsgenoten en mr. M.H. van Gool, secretaris en uitgesproken ter openbare zitting van

10 november 2015. Voorzitter w.g. Secretaris w.g.