ECLI:NL:TGZRZWO:2023:198 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Zwolle Z2022/5145
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRZWO:2023:198 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 19-12-2023 |
| Datum publicatie: | 21-12-2023 |
| Zaaknummer(s): | Z2022/5145 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Klacht tegen psychiater ongegrond. Klager verblijft op basis van een opgelegde tbs met dwangverpleging in een tbs-kliniek. De psychiater is een collega van de behandelend psychiater. De psychiater is aanwezig geweest bij een bespreking door de Commissie Voorbehouden Beslissingen, waarin de behandelend psychiater de casus van klager had ingebracht met het voornemen te starten met een gedwongen behandeling met medicatie. De psychiater heeft ten behoeve van de behandeling van klager hierna een “verklaring noodzakelijkheid a-dwangbehandeling” opgesteld zoals bedoeld in artikel 16c lid 2 Beginselenwet verpleging ter beschikking gestelden (hierna: Bvt). Klager is het niet eens met de gestelde diagnose en het besluit over te gaan tot een gedwongen behandeling met medicatie. Daarnaast is hij van mening dat de psychiater door zijn deelname aan de Commissie Voorbehouden Beslissingen niet onbevooroordeeld was bij de beoordeling als bedoeld in artikel 16c lid 2 Bvt. |
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
ZWOLLE
Beslissing van 19 december 2023 op de klacht van:
A,
verblijvende te B,
klager,
tegen
D, psychiater,
destijds werkzaam in B,
verweerder, hierna ook: de psychiater,
gemachtigde: mr. H. Vorsselman, advocaat te Groningen.
1. De zaak in het kort
1.1 Klager verblijft op basis van een opgelegde tbs met dwangverpleging sinds
17 november 2020 in een tbs-kliniek. De psychiater is een collega van de behandelend
psychiater. De psychiater is aanwezig geweest bij een bespreking door de Commissie
Voorbehouden Beslissingen, waarin de behandelend psychiater de casus van klager had
ingebracht met het voornemen te starten met een gedwongen behandeling met medicatie.
De psychiater heeft ten behoeve van de behandeling van klager hierna een “verklaring
noodzakelijkheid a-dwangbehandeling” opgesteld zoals bedoeld in artikel 16c lid 2
Beginselenwet verpleging ter beschikking gestelden (hierna: Bvt). Klager is het niet
eens met de gestelde diagnose en het besluit over te gaan tot een gedwongen behandeling
met medicatie. Daarnaast is hij van mening dat de psychiater door zijn deelname aan
de Commissie Voorbehouden Beslissingen niet onbevooroordeeld was bij de beoordeling
als bedoeld in artikel 16c lid 2 Bvt.
1.2 Het college komt tot het oordeel dat deklacht ontvankelijk is, maar datde
psychiater niet tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft gehandeld. Hierna licht het college
dat toe.
2. De procedure
2.1 Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 21 november 2022;
- aanvullende klaagschriften met bijlagen, ontvangen op 12 december 2022,
27 december 2022 en 6 januari 2023; - het verweerschrift met de bijlagen;
- het behandelplan van klager, versie 2.4 (gedateerd op 10 december 2021), ontvangen
per e-mail op 16 november 2023.
2.2 De partijen hebben de gelegenheid gekregen om onder leiding van een secretaris
van het college met elkaar in gesprek te gaan (mondeling vooronderzoek). Daarvan hebben
zij geen gebruik gemaakt.
2.3 Klager heeft gelijktijdig met deze klacht nog negen klachten ingediend tegen
andere BIG-geregistreerde zorgverleners. In de klachten, bekend onder zaaknummers
Z2022/5135 en Z2022/5136 is op 18 september 2023 uitspraak gedaan. De klachten die
geregistreerd staan onder zaaknummers Z2022/5137, 5138, 5139, 5142 en 5143 zijn op
17 november 2023 in raadkamer behandeld. De zaken die geregistreerd zijn onder de
zaaknummers Z2022/5144 en 5146 zijn gelijktijdig met deze zaak behandeld op de openbare
zitting van 17 november 2023. Klager is verschenen middels een digitale beeldverbinding.
Verweerder is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Partijen hebben hun standpunten
mondeling toegelicht. Na sluiting van het onderzoek wordt in alle zaken afzonderlijk
uitspraak gedaan.
3. De feiten
3.1 Na ontslag van rechtsvervolging en oplegging van tbs met dwangverpleging verblijft klager sinds 17 november 2020 in F te B.
3.2 In het kader van de nieuwe opname werd een instroomonderzoek verricht. In het rapport van 4 februari 2021 werd een beschrijvende diagnose opgenomen en als DSM-5 classificatie genoteerd:
- “295.70 Schizo-affectieve stoornis van het bipolaire type;
- 301.89 Andere gespecificeerde persoonlijkheidsstoornis met narcistische, borderline en histrionische trekken.”
In het rapport werden verder adviezen gegeven over bejegening en behandeling. Over medicatie werden de volgende adviezen gegeven:
- “Er is geen sprake van ziektebesef en -inzicht. Betrokkene is het niet eens met zijn diagnoses, waaronder zijn psychotische kwetsbaarheid. Het verdient de aanbeveling om aan betrokkene psycho-educatie te geven over de schizo-affectieve stoornis van het bipolaire type, de totstandkoming van deze diagnose en uiteindelijk het omgaan hiermee. Ook kan hierin het belang van anti-psychotische medicatie worden meegenomen.
- Het is aannemelijk dat anti-psychotische medicatie een belangrijke rol zal spelen bij het behandelen van betrokkene zijn psychiatrische pathologie. In het verleden heeft betrokkene medicatie onder dwang gehad. In de PJ rapportage uit 2020 wordt beschreven dat betrokkene, als hij antipsychotica gebruikt, meer vriendelijk, meer socaal aanvaardbaar, minder ontvlambaar en minder achterdochtig is. Daarnaast stailiseert het zijn heftige stemmingslabiliteit. Om deze reden wordt geadviseerd om betrokkene te stimuleren voor een farmacologische behandeling (antipsychoticum).
- Vanuit het verleden is betrokkene bekend met het weigeren van dwangmedicatie. Betrokkene heeft zich dermate hevig verzet dat politie-assistentie nodig was. Ook is betrokkene bekend met het doen van suïcidale uitingen wanneer hem dwangbehandeling werd opgelegd. Bij het opleggen van dwangmedicatie is er een groot risico op agressie als ook op suïcidaliteit. Alertheid hierop blijft geboden.”
Door behandelaars en opstellers van het rapport werd afgesproken dat klager eerst gemotiveerd zou worden voor behandeling door middel van gesprekken en psycho-educatie en dat daarna door de psychiaters zou worden gekeken naar medicatie.
3.3 Na zijn verblijf op de instroomafdelingen verbleef klager op verschillende behandelafdelingen. Op 24 juni 2022 overlegde de behandelcoördinator met de behandelend psychiater. Zij bespraken dat klager uit contact was met de behandelcoördinator en dat de behandelcoördinator klager zou inbrengen als casus in de Verloftoetsingscommissie. De behandelend psychiater zou de casus van klager inbrengen bij het psychiateroverleg/dwangbehandeling.
3.4 Op 12 september 2022 werd in de Commissie Voorbehouden Beslissingen in aanwezigheid van onder meer de psychiater, het volgende besproken:
“Betrokkene is […] met een schizoaffectieve stoornis: bipolaire type en een gespecificeerde
persoonlijkheidsstoornis met narcistische, borderline en histrionische trekken. Betrokkene
kent een uitgebreide psychiatrische voorgeschiedenis, echter is zijn dossier over
de kinderjaren vernietigd, al waren er toen al opwindingstoestanden. Ten tijde van
zijn verblijf in detentie kreeg hij bij opwindingstoestanden zuclopentixol toegediend.
Dit leek goed te werken maar er werd mee gestopt om onbekende redenen. Betrokkene
verblijft sinds
juli 2021 op de G en lijkt zich daar redelijk goed te voelen met medepatienten. Echter
gaat hij geen behandeling aan en wijst hij gesprekken met zijn BC’er en psychiater
af. De afgelopen twee jaar is er niks veranderd. Zijn toestandsbeeld is inhoudelijk
lastig in te schatten daar hij niet in gesprek wilt gaan. Er zijn manische ontregelingen
bij betrokkene gezien in het verleden die behandelbaar bleken met zuclopenthixol.
In de huidige kliniek wordt een continue staat van opwinding gezien die kan passen
bij een manisch beeld. Zonder behandeling is het onmogelijk het TBS systeem uit te
stromen. Gezien voorgaande ziet psychiater [naam van de behandelend psychiater, RTG]
geen andere mogelijkhed dan een a-dwangbehandeling op te starten met zuclopenthixol
als depot. Psychiater [naam behandelend psychiater, naam psychiater en naam behandelcoordinator,
RTG] gaan een driegesprek plannen.”
3.5 De behandelend psychiater stelde op 14 september 2022 een “verklaring noodzakelijkheid a-dwangbehandeling” op.
In de verklaring staat samengevat dat klager sinds de opname in 2020 geen behandeling aanging en gesprekken met de hoofdbehandelaren afwees. Daarbij werden manische ontregelingen gezien die in het verleden behandelbaar bleken met zuclopenthixol. Sinds de opname bestond er zoveel opwinding en boosheid bij patiënt, dat hij niet in gesprek en therapie kwam waardoor er geen voortgang werd geboekt.
3.6 In het kader van een tweede mening over a-dwangbehandeling werd klager tweemaal
gezien door de psychiater. De psychiater sprak ook met de behandelend psychiater en
de behandelcoördinator. Op 16 september 2022 gaf hij een “verklaring noodzakelijkheid
a-dwangbehandeling” af. Daarin werd geconcludeerd dat de beoogde
a-dwangbehandeling met medicatie, voldeed aan de criteria van doelmatigheid, subsidiariteit
en proportionaliteit.
Daarbij overwoog de psychiater dat door het behandelteam tevergeefs was geprobeerd klager te motiveren voor behandeling en niet kon worden verwacht dat overplaatsing naar een ander behandelteam tot meer motivatie bij klager zou leiden. Daarmee waren er geen alternatieven voor een dwangbehandeling met medicatie. De interventie werd als proportioneel ingeschat met het oog op het doorbreken van een uitzichtloze stagnatie binnen de tbs.
3.7 Op 18 oktober 2022 besloot het hoofd van de instelling dat klager werd verplicht tot het ondergaan van eerdergenoemde a-dwangbehandeling. Klager stelde beroep in tegen deze beslissing. Dit beroep werd door de Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) op 9 januari 2023 ongegrond verklaard.
4. De klacht en de reactie van de psychiater
4.1 Klager verwijt de psychiater dat:
- hij klakkeloos is uitgegaan van in het verleden gestelde (onterechte) diagnoses;
- hij niet onbevooroordeeld en objectief was bij zijn second opinion, aangezien hij een collega is van de behandelend psychiater en al op 12 september 2022 samen met zes collega’s in de Commisse Voorbehouden Beslissingen tot dwangbehandeling had besloten;
- zonder noodzaak dwangmedicatie is ingezet.
4.2 De psychiater heeft het college verzocht klager deels niet-ontvankelijk te verklaren en de klacht voor dat deel dus niet inhoudelijk te behandelen. Voor het geval het college de klacht wel inhoudelijk gaat beoordelen, heeft de psychiater het college verzocht de klacht ongegrond te verklaren.
4.3 Het college gaat hieronder verder in op de standpunten van partijen.
5. De overwegingen van het college
Ontvankelijkheid
5.1 De psychiater stelt zich op het standpunt dat nu een deel van de klachten al is beoordeeld in de procedure bij de RSJ - wat heeft te gelden als een met voldoende waarborgen omklede rechtsgang - klager in deze klachtonderdelen niet-ontvankelijk dient te worden verklaard. Het college volgt de psychiater niet in zijn standpunt en oordeelt als volgt. In de beslissing van de RSJ vindt de beoordeling plaats op grond van artikel 16c, in verbinding met artikel 16b, aanhef en onder a, van de Bvt. De RSJ heeft geoordeeld dat de a-dwangbehandeling voldoet aan de eisen van proportionaliteit, subsidiariteit en doelmatigheid. De toets die in de tuchtprocedure voorligt is een andere, namelijk of de psychiater de zorg verleend heeft die van hem verwacht mocht worden. Dit wordt, anders dan de procedure bij de RSJ, niet getoetst aan de Bvt maar aan de voor de psychiater geldende beroepsnormen. Het college ziet om deze reden geen aanleiding om klager in deze klachtonderdelen niet-ontvankelijk te verklaren en zal de klacht dan ook inhoudelijk behandelen.
De criteria voor de beoordeling
5.2 De vraag is of de psychiater de zorg heeft verleend die van hem verwacht mocht worden. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende psychiater. Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de psychiater geldende beroepsnormen.
Diagnose
5.3 De psychiater is bij zijn conclusie uitgegaan van de diagnose als beschreven in de rapportage van het instroomonderzoek. Deze diagnose past bij de beschikbare gegevens zoals instroomonderzoek en dossiernotities, alsmede de door de behandelaars omschreven bevindingen en het in het verslag van 16 september 2022 beschreven gedrag van klager. Het college is van oordeel dat de psychiater op grond van de beschikbare informatie kon uitgaan van de diagnose zoals deze in het instroomonderzoek werd beschreven. Dat klager het met deze diagnose niet eens is en meent dat hij hoogsensitief is, leidt niet tot een ander oordeel.
Dit klachtonderdeel is ongegrond.
Objectiviteit onderzoek
- 5.4 Vaststaat dat de psychiater niet als behandelaar bij de behandeling van klager
betrokken was. In die zin was hij voldoende onafhankelijk voor het afgeven van een
verklaring als bedoeld in artikel 16c lid 2 Bvt. De omstandigheid dat de psychiater
als deelnemer bij de Commissie Voorbehouden Beslissingen (CVB) aanwezig was bij de
bespreking van de casus, maakt het voorgaande niet anders. In de wetsgeschiedenis
is geen aanknopingspunt te vinden voor het stellen van de eis dat bij toepassing van
een
- a-dwangbehandeling de niet bij de behandeling betrokken psychiater niet werkzaam mag zijn in dezelfde inrichting als de behandelend psychiater. Anders dan klager meent, is er in de CVB geen beslissing over dwangbehandeling genomen. Het college kan zich echter voorstellen dat bij klager de indruk is ontstaan dat de psychiater zich al een mening had gevormd over klager op grond van de bespreking in de CVB. Echter, nergens uit het dossier blijkt dat de psychiater niet onafhankelijk was. Het college geeft verweerder wel als suggestie mee om bij de instelling waar hij werkzaam is te bespreken of het wenselijk is dat de onafhankelijk psychiater aanwezig is bij de bespreking in de CVB, om iedere schijn van bevooroordeling tegen te gaan. Een second opinion dient zo onafhankelijk mogelijk plaats te vinden en het lijkt beter om op zo’n moment niet in aanwezigheid van de adviserend psychiater in de CVB te bespreken of de dwangbehandeling wordt gestart of niet. In het kader van de vereiste persoonlijke verwijtbaarheid in de huidige tuchtklachtprocedure kan echter niet gezegd worden dat de psychiater niet heeft gehandeld als een redelijk bekwame en redelijk handelend psychiater. Bovendien geldt dat (de feitelijke) toediening van dwangmedicatie een besluit van de directeur van de insteling is. De psychiater was hierbij alleen in de hoedanigheid van adviseur betrokken.
Ook dit klachtonderdeel is ongegrond.
Dwangmedicatie
5.5 Uit de stukken blijkt dat klager sinds november 2020 in de kliniek verbleef. In september 2022 verbleef klager bijna twee jaar in de kliniek en weigerde klager nog altijd behandeling. Daarbij, zo blijkt uit de stukken, werden manische ontregelingen bij klager gezien. De behandeling verkeerde in een impasse. Dwangmedicatie werd als enige resterende mogelijkheid gezien om deze behandelimpasse te doorbreken. Het college kan deze redenering volgen gezien de ernst van de problematiek en omdat het doel is dat betrokkene op enig moment uit de tbs moet komen. Het college ziet hierin geen aanknopingspunt voor een tuchtrechtelijk verwijt aan de psychiater.
Uit het voorgaande volgt dat ook dit klachtonderdeel ongegrond is.
Slotsom
5.6 Uit de overwegingen hiervoor volgt dat alle onderdelen van de klacht ongegrond zijn.
Publicatie
5.7 In het algemeen belang zal deze beslissing worden gepubliceerd. Dit algemeen
belang is erin gelegen dat andere beroepsgenoten mogelijk van deze zaak kunnen leren.
De publicatie zal plaatsvinden zonder vermelding van namen of andere tot personen
of instanties herleidbare gegevens.
6. De beslissing
Het college:
- verklaart de klacht ongegrond;
- bepaalt dat deze beslissing, nadat die onherroepelijk is geworden, zonder vermelding
van namen of andere herleidbare gegevens in de Nederlandse Staatscourant zal worden
bekendgemaakt en ter publicatie zal worden aangeboden aan de tijdschriften Medisch
Contact en De Psychiater.
Deze beslissing is gegeven door P.A.H. Lemaire, voorzitter, M.H. Braakman en J.M.C.
van Dam, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door M.H. van Ham, secretaris,
en in het openbaar uitgesproken op 19 december 2023.
secretaris
voorzitter
Tegen deze beslissing kan in de volgende gevallen schriftelijk beroep worden ingesteld bij het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
- Heeft u de klacht ingediend? Dan kunt u in beroep als
- het college u of uw klacht geheel of gedeeltelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard, of
- als de klacht geheel of gedeeltelijk ongegrond is verklaard.
Bij een gedeeltelijke niet-ontvankelijkverklaring of een gedeeltelijke ongegrondverklaring kan uw beroep alleen betrekking hebben op dat deel van de beslissing.
- Is de klacht tegen u gericht? Dan kunt u altijd in beroep.
- Ook de inspecteur van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd kan beroep instellen.
U moet het beroepschrift richten aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg,
maar opsturen naar de secretaris van het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg
te Zwolle. Daar moet het zijn ontvangen binnen zes weken nadat de beslissing aan u
is verstuurd.
Als u beroep instelt, moet u € 50,- griffierecht betalen aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. U ontvangt hierover bericht. Als u geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld, wordt het griffierecht aan u terugbetaald.