ECLI:NL:TGZRZWO:2023:162 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Zwolle Z2022/5135
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRZWO:2023:162 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 18-09-2023 |
| Datum publicatie: | 21-09-2023 |
| Zaaknummer(s): | Z2022/5135 |
| Onderwerp: | Onjuiste verklaring of rapport |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Klacht over een door verweerder uitgevoerd Pro Justitia onderzoek naar klager. Klager is het niet eens met de wijze van totstandkoming en de conclusies van het onderzoek. Het college komt tot het oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. |
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
ZWOLLE
Beslissing in raadkamer van 18 september 2023 op de klacht van:
A,
verblijvende te B,
klager,
tegen
C, psychiater,
destijds werkzaam in D,
verweerster, hierna ook: de psychiater,
gemachtigde: mr. M.J. de Groot, advocaat te Utrecht.
1. De zaak in het kort
1. De psychiater heeft een Pro Justitia onderzoek verricht. Klager is het niet eens
met de wijze van totstandkoming en de conclusies van het onderzoek.
2. Het college komt tot het oordeel dat de klacht ontvankelijk is, maar kennelijk
ongegrond. ‘Kennelijk’ betekent dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen
te stellen en dat duidelijk is dat de klacht niet gegrond kan worden verklaard. Hierna
licht het college toe hoe het tot deze beslissing is gekomen.
2. De procedure
2. Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 21 november 2022;
- aanvullende klaagschriften met bijlagen, ontvangen op 12 december 2022, 27 december 2022 en 6 januari 2023;
- het verweerschrift met de bijlage.
2. De partijen hebben de gelegenheid gekregen om onder leiding van een secretaris van het college in gesprek te gaan (mondeling vooronderzoek). Daarvan hebben zij geen gebruik gemaakt.
3. Klager heeft gelijktijdig met deze klacht nog negen klachten ingediend tegen andere
BIG-geregistreerde zorgverleners. In de klacht, bekend onder zaaknummer Z2022/5136
wordt ook vandaag uitspraak gedaan. In de overige zaken, bekend onder de zaaknummers:
Z2022/5137, Z2022/5138, Z2022/5139, Z2022/5142, Z2022/5143, Z2022/5144, Z2022/5145
en Z2022/5146, zal op een later moment uitspraak worden gedaan.
4. Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college
de zaak beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig
waren.
3. De feiten
3.1 Op 11 december 2019 heeft klager brand veroorzaakt in zijn woning. Klager is hiervoor strafrechtelijk vervolgd. De psychiater heeft in opdracht van de officier van justitie een psychiatrisch onderzoek gedaan naar klager.
3.2 Ten behoeve van dit onderzoek heeft de psychiater op 2 maart 2020 en op 6 april 2020 gesproken met klager. De psychiater beschikte verder over onder meer het politiedossier, informatie van E, (telefonische) informatie vanuit de PI D en informatie van F. Daarnaast werd informatie uitgewisseld met de mede-rapporterend gz-psycholoog, die onder meer telefonisch contact had gehad met de zus van klager.
3.3 In de rapportage van 11 mei 2020 is een uitgebreide beschrijvende diagnose opgenomen en is ook uitgebreid onderbouwd waarom de psychiater tot deze diagnose is gekomen. In antwoord op één van de onderzoeksvragen is als diagnose vermeld:
“Bij betrokkene is sprake van een schizoaffectieve stoornis van het bipolaire type en een persoonlijkheidsstoornis met histrionische, narcistische, borderline en antisociale trekken.”
3.4 De psychiater heeft het recidive risico als hoog ingeschat. Ten behoeve van het inschatten van de kans op toekomstig gewelddadig gedrag zijn de HCR-20 V3 en de SAPROF afgenomen. Daaruit zijn risico- en protectieve factoren naar voren gekomen. De psychiater heeft daarbij genoteerd dat de beschermende factoren zo weinig aanwezig zijn dat zij onvoldoende remmend effect hebben op de risicofactoren.
4. De klacht en de reactie van de psychiater
4. Klager verwijt de psychiater dat zij:
- onvoldoende eigen onderzoek heeft gedaan, twee gesprekken en een eindgesprek zijn onvoldoende. De psychiater heeft zich blind gestaard op de diagnostiek van een ander en heeft klakkeloos aannames en onjuiste informatie overgenomen;
- ten onrechte de diagnose schizo-affectieve stoornis van het bipolaire type heeft gesteld en het recidiverisico ten onrechte als hoog heeft ingeschat.
Klager licht toe dat geen sprake is van een schizo-affectieve stoornis van het bipolaire type. Hij herkent zich in het geheel niet in deze diagnose. De psychiater heeft ten onrechte niet onderkend dat klager daadwerkelijk werd lastiggevallen en een stem hoorde. Klager is hoogsensitief. Ook zijn bij de beoordeling van het recidiverisico positieve factoren onvoldoende meegewogen.
2. De psychiater heeft het college verzocht de klacht ongegrond te verklaren.
3. Het college gaat hieronder verder in op de standpunten van partijen.
5. De overwegingen van het college
De criteria voor de beoordeling
-
- De vraag is of de psychiater de zorg heeft verleend die van haar verwacht mocht worden. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende psychiater. Bij de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de psychiater geldende beroepsnormen en andere professionele standaarden.
Zorgvuldigheid onderzoek
-
- De psychiater heeft klager ten behoeve van haar onderzoek twee maal gesproken. De eerste keer op 2 maart 2020 en de tweede keer op 6 april 2020. Het tweede gesprek duurde slechts een half uur omdat klager dit gesprek verbrak. In de rapportage staat voorts van welke instanties en personen informatie is betrokken bij het onderzoek en wat de inhoud van deze informatie was. Het college is van oordeel dat de door de psychiater verkregen informatie uit de gesprekken met klager en de overige verkregen informatie voldoende was om tot een beschrijvende diagnose te komen.
Dit klachtonderdeel is ongegrond.
De gestelde diagnose en gemaakte inschatting van het recidiverisico
-
- De psychiater heeft in haar rapportage gemotiveerd weergegeven wat de inhoud is van de verkregen informatie (van instanties, naasten en klager zelf) en hoe zij deze informatie heeft gewogen. Zij heeft de door haar beschreven diagnose deugdelijk onderbouwd. Dat geldt ook voor de door haar gegeven samenvattende en classificerende diagnose “schizo-affectieve stoornis van het bipolaire type en een persoonlijkheidsstoornis met histrionische, narcistische, borderline en antisociale trekken.” Uit het voorgaande volgt dat de psychiater ook op goede gronden heeft geconcludeerd dat sprake is van wanen en hallucinaties die zich met name lijken voor te doen wanneer klager ontregeld raakt. Dat klager het met deze diagnose niet eens is en meent dat van wanen geen sprake is en dat hij alleen maar hoogsensitief is, leidt niet tot een ander oordeel.
-
- Voor de inschatting van het recidiverisico zijn met behulp van een risicotaxatie-instrument (HCR-20 V3) de risicofactoren in kaart gebracht. Een ander instrument (SAPROF) is gebruikt om de beschermende factoren van klager in kaart te brengen. De psychiater heeft zowel de risicofactoren als de beschermende factoren in haar rapportage besproken. Zij heeft verder onderbouwd dat de beschermende factoren zo weinig aanwezig zijn dat zij een onvoldoende remmend effect hebben op de risicofactoren. Daarmee heeft zij het risico op recidive op goede gronden hoog ingeschat.
Uit het voorgaande volgt dat ook dit klachtonderdeel ongegrond is.
Slotsom
-
- Uit de overwegingen hiervoor volgt dat alle onderdelen van de klacht kennelijk ongegrond zijn.
6. De beslissing
De klacht is in al haar onderdelen kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven op 18 september 2023 door P.A.H. Lemaire voorzitter,
J.M.C. van Dam, en M.H. Braakman, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door
M. Keukenmeester, secretaris.
secretaris
voorzitter
Tegen deze beslissing kan in de volgende gevallen schriftelijk beroep worden ingesteld
bij het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
- Heeft u de klacht ingediend? Dan kunt u in beroep als
- het college u of uw klacht geheel of gedeeltelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard, of
- als de klacht geheel of gedeeltelijk ongegrond is verklaard.
Bij een gedeeltelijke niet-ontvankelijkverklaring of een gedeeltelijke ongegrondverklaring kan uw beroep alleen betrekking hebben op dat deel van de beslissing.
- Is de klacht tegen u gericht? Dan kunt u altijd in beroep.
- Ook de inspecteur van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd kan beroep instellen.
U moet het beroepschrift richten aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg,
maar opsturen naar de secretaris van het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg
te Zwolle. Daar moet het zijn ontvangen binnen zes weken nadat de beslissing aan u
is verstuurd.
Als u beroep instelt, moet u € 50,- griffierecht betalen aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. U ontvangt hierover bericht. Als u geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld, wordt het griffierecht aan u terugbetaald.