ECLI:NL:TGZRSGR:2019:220 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag 2019-111d
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRSGR:2019:220 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 26-11-2019 |
| Datum publicatie: | 26-11-2019 |
| Zaaknummer(s): | 2019-111d |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | |
| Inhoudsindicatie: | Ongegronde klacht tegen een orthopedisch chirurg. De orthopeed was alleen betrokken bij de time-outprocedure vlak voor de operatie van klaagster. Er was voor de orthopeed geen aanleiding om aan de beoordeling door de anesthesioloog wat betreft de doorgang van de operatie te twijfelen. Gelet op de pijnscore van klaagster was er niet direct aanleiding tot nader onderzoek. Klacht ongegrond verklaard. |
Datum uitspraak: 26 november 2019
Het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Den Haag heeft de volgende beslissing gegeven inzake de klacht van:
A ,
wonende te B,
klaagster,
tegen:
C , orthopedisch chirurg,
destijds werkzaam te D,
beklaagde,
gemachtigde: mr. O.L. Nunes, werkzaam te Utrecht.
1. Het verloop van de procedure
1.1 Het verloop van de procedure blijkt uit:
- het klaagschrift met bijlagen, ontvangen op 1 mei 2019;
- het verweerschrift met bijlagen;
- de brief met bijlagen van klaagster van 17 augustus 2019, ontvangen op 20 augustus 2019;
- de repliek met bijlagen;
- de dupliek met bijlagen;
- de brief met bijlagen van klaagster, van 29 september 2019, ontvangen op 2 oktober 2019;
-
de brief met bijlagen van klaagster, van 2 oktober 2019, ontvangen op 7 oktober 2019.
1.2 De mondelinge behandeling door het College heeft plaatsgevonden ter openbare terechtzitting van 15 oktober 2019. Klaagster en de gemachtigde van beklaagde zijn verschenen en hebben hun standpunten mondeling toegelicht. Beklaagde is niet verschenen.
Klaagster heeft een pleitnotitie overgelegd. Klaagster en de gemachtigde van beklaagde
hebben ter zitting nadere stukken ingediend.
1.3 De klacht is behandeld tezamen met vier andere, met de klacht samenhangende zaken zoals bedoeld in artikel 57, eerste lid, van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg (Wet BIG). Die zaken zijn bekend onder dossiernummers 2019-111 a t/m c en e.
2. De feiten
2.1
Beklaagde was ten tijde van
het gestelde klachtwaardig handelen in het zesde jaar van zijn opleiding tot orthopedisch
chirurg als AIOS (arts in opleiding tot specialist) werkzaam in het E, (hierna: E)
in D.
2.2 Klaagster, geboren in 1956, is in 2008 wegens - onder meer - klachten aan de rechterknie verwezen naar het E. Op 14 april 2009 heeft de orthopedisch chirurg en hoofdbehandelaar van klaagster in het E de indicatie gesteld voor een operatie aan het rechteronderbeen (een de stand veranderende osteotomie van de tibiakop). Het betrof een zogenoemde electieve ingreep, dat wil zeggen een operatie die niet acuut of strikt noodzakelijk is, maar waarvoor de patiënt in overleg met de behandelaar heeft gekozen. De operatiedatum werd vastgesteld op 20 juli 2009.
2.3 Met het oog op deze operatie is op 26 mei 2009 een preoperatieve screening bij klaagster verricht. In dat verband is preoperatief bloedonderzoek verricht. De uitslagen van dit onderzoek waren: hemoglobine 9.6, hematocriet 0.44, leucocyten 9.3 en trombocyten 529.
2.4 Klaagster heeft eind 2008 een hartinfarct doorgemaakt, waarvoor een PCI met stentplaatsing had plaatsgevonden. Om trombose in de stent te voorkomen gebruikte klaagster de antistollingsmedicatie Ascal en Plavix. Dit is een contra-indicatie voor een electieve operatie. De geplande operatie is daarom uitgesteld naar 18 januari 2010.
2.5
Op 19 november 2019 is met het oog daarop een preoperatieve screening bij klaagster
verricht. Daarbij heeft opnieuw preoperatief bloedonderzoek plaatsgevonden. De uitslagen
van dit onderzoek waren: hemoglobine 10.1, hematocriet 0.50, leucocyten 11.3 en trombocyten
737.
2.6 Op 10 december 2009 is klaagster gezien door een internist in het E in verband met haar bloedwaarden. Er is opnieuw een bloedonderzoek gedaan. De uitslagen van dit onderzoek waren: hemoglobine 10.2, hematocriet 0.49, leucocyten 12.6 en trombocyten 704. Ook is bij dit onderzoek een JAK2-mutatie geconstateerd.
2.7 Vervolgens is klaagster doorverwezen naar een hematoloog in het E (beklaagde in zaak 2019-111e). Klaagster is op 8 januari 2010 door de hematoloog gezien.
“Voorlopige diagnose:
Polycythemia vera
Medicatie verandering:
Reeds ascal
Beleid:
Patiente had zelf al diagnose gesteld, deze is nu bevestigd omdat jak-2 mutatie positief is. Beenmergpunctie zal nog plaatsvinden. Er wordt gestart met flebotomien, tzt ook met cytoreductie. Stoppen met roken!
Overige/nadere toelichting
Cave verhoogd trombose risico.”
2.9 Naar aanleiding van deze expresbrief is door een collega-anesthesioloog van beklaagde ( beklaagde in zaak 2019-111c ) in het medisch dossier van klaagster genoteerd: “08-01: brief [..]: polycythemia vera. Ascal continueren” en akkoord gegeven voor de operatie.
2.10
Op 18 januari 2010 is door de orthopedisch chirurg/hoofdbehandelaar de operatie uitgevoerd. Beklaagde was gedurende deze operatie betrokken als assistent-operateur.
2.11 Postoperatief heeft beklaagde op 19 januari 2010 klaagster gezien. Hierover heeft beklaagde in het dossier de volgende aantekening gemaakt:
“neurovasculair OK, wel neiging tot spits ++ pijn ++ nausea ++.”
Nadien is beklaagde niet meer betrokken geweest bij de behandeling van klaagster .
2.12 Klaagster bleef na de operatie klachten houden en heeft op 12 februari 2011, 14 november 2011 en in januari 2013 nogmaals operaties aan haar rechter onderbeen ondergaan.
3. De klacht
Klaagster verwijt beklaagde, naar het College begrijpt, dat hij haar geen goede zorg heeft verleend en niet goed heeft voorgelicht, omdat hij:
a. niet aan de hoofdbehandelaar heeft gemeld dat er sprake was van polycythemia vera (hierna: PV) en dat hij ook geen melding heeft gedaan van de hoge preoperatieve labuitslagen;
b. de time-outprocedure niet volledig heeft uitgevoerd;
c. niet aan de hoofdbehandelaar heeft gemeld dat klaagster postoperatief extreme pijn in de voet kreeg.
4. Het standpunt van beklaagde
Beklaagde heeft de klachten en de daaraan ten grondslag gelegde stellingen bestreden. Voor zover nodig wordt daarop hieronder ingegaan.
5.
De beoordeling
5.1 Het College stelt voorop dat duidelijk is dat klaagster veel te verduren heeft gehad. Zij heeft jarenlang vele medische klachten en beperkingen ondervonden, en heeft meerdere behandelingen (moeten) ondergaan.
5.2 Het College moet in deze zaak een tuchtrechtelijke beoordeling geven van het beroepsmatig handelen van beklaagde. Daarbij gaat het er niet om of zijn handelen beter had gekund, maar of hij binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening is gebleven. Daarbij moet het College rekening houden met de stand van de wetenschap ten tijde van het door klaagster klachtwaardig gevonden handelen en met wat op dat moment in de beroepsgroep van beklaagde als norm werd aanvaard.
5.3
Het College is van oordeel dat beklaagde niet kan worden verweten dat hij heeft gehandeld
in strijd met de zorg die hij klaagster behoorde te geven en zal de klacht in al haar
onderdelen ongegrond verklaren. Het College zal dit oordeel hierna toelichten.
Klachtonderdelen a en b
5.8
Het vorenstaande leidt ertoe dat de klachtonderdelen a en b ongegrond zullen worden
verklaard.
Klachtonderdeel c
5.9
In het medisch dossier staat een aantekening van beklaagde op 19 januari 2010, waaruit
volgt dat bij klaagster de neiging tot een spitsvoet bestond en waarin haar pijn-
en misselijkheidsniveau zijn aangegeven met ++. Klaagster is van mening dat beklaagde hierover contact had moeten opnemen met de hoofdbehandelaar,
omdat er gelet op de hevigheid van de pijn nader onderzoek had moeten plaatsvinden
5.10
Het College is van oordeel dat beklaagde niet onzorgvuldig heeft gehandeld. Orthopedische
ingrepen zoals de operatie die klaagster heeft ondergaan op 18 januari 2010 zijn zeer
pijnlijke ingrepen. Een hoge pijnscore hoefde dan ook niet direct te leiden tot nader
onderzoek. Ook de neiging tot een spitsvoet is geen ongebruikelijke bevinding na een
dergelijke operatie. Voor beklaagde was er op dat moment dan ook geen aanleiding om
de hoofdbehandelaar te informeren. Nu beklaagde daarna niet meer is geconsulteerd
in verband met pijnklachten van klaagster, kan hem niet het verwijt worden gemaakt
dat zijn handelwijze niet zorgvuldig was.
5.11 Klachtonderdeel c zal dan ook ongegrond worden verklaard.
5.12 De conclusie is dat beklaagde niet kan worden verweten dat hij heeft gehandeld in strijd met de zorg die hij ten opzichte van klaagster behoorde te betrachten. De klacht zal in al haar onderdelen ongegrond worden verklaard.
6. De beslissing
- verklaart de klacht in al haar onderdelen ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door N.B. Verkleij, voorzitter, P.M. van Dijk-de Keuning,
lid-jurist, C. Keijzer, J.W. de Fijter en A.M.J.S. Vervest, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door R. van der Vaart, secretaris, en uitgesproken in het openbaar op 26 november 2019.
voorzitter secretaris
Tegen deze beslissing kan in de volgende gevallen schriftelijk beroep worden ingesteld bij het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
a. Heeft u de klacht ingediend? Dan kunt u in beroep als
- het college u of uw klacht geheel of gedeeltelijk niet-ontvankelijk heeft verklaard of
- als de klacht geheel of gedeeltelijk ongegrond is verklaard.
Bij een gedeeltelijke niet-ontvankelijkverklaring of een gedeeltelijke ongegrondverklaring kan uw beroep alleen betrekking hebben op dat deel van de beslissing.
b. Is de klacht tegen u gericht? Dan kunt u altijd in beroep.
c. Ook de inspecteur van de Ispectie Gezondheidszorg en Jeugd kan beroep instellen.
U moet het beroepschrift richten aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg, maar opsturen naar de secretaris van het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg te Den Haag. Daar moet het zijn ontvangen binnen zes weken nadat de beslissing aan u is verstuurd.
Als u beroep instelt, moet u € 50,- griffierecht betalen aan het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. U ontvangt hierover bericht. Als u geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld, wordt het griffierecht aan u terugbetaald.