ECLI:NL:TGZREIN:2012:YG2330 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Eindhoven 11166b
| ECLI: | ECLI:NL:TGZREIN:2012:YG2330 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 27-09-2012 |
| Datum publicatie: | 27-09-2012 |
| Zaaknummer(s): | 11166b |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Cardiothoracaal chirurg wordt onjuiste inschatting van de mogelijke complicaties na aanvang van de operatie verweten alsmede het niet kennis nemen van de status en voorgeschiedenis van de patiënt, het niet verrichten van nader onderzoek, slechte verslaglegging en het niet doen van een calamiteitenmelding aan de IGZ. Ongegrond. |
Uitspraak: 27 september 2012
HET REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
TE EINDHOVEN
heeft het volgende overwogen en beslist omtrent de op 20 oktober 2011 binnengekomen klacht van:
A
B
C
wonende te D en E
klagers
gemachtigde van C, dhr. F
tegen:
G
cardiothoracaal chirurg
werkzaam te E
verweerder
gemachtigde mr. K. Mous te Nijmegen
1. Het verloop van de procedure
Het college heeft kennisgenomen van:
- het klaagschrift
- het verweerschrift
- de repliek
- de dupliek
- het proces-verbaal van het mondeling vooronderzoek
- de brief van de gemachtigde van verweerder d.d. 26 juni 2012
- transcripties van geluidsopnamen ontvangen op 3 juli 2012 van klagers
- de brief d.d. 10 juli 2012 met het medisch dossier van de gemachtigde van verweerder
- de brief met bijlagen d.d. 18 juli 2012 van de gemachtigde van verweerder.
Klagers A, B en de gemachtigde van C, F, hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid in het kader van het vooronderzoek te worden gehoord. Verweerster en haar gemachtigde hebben daarvan geen gebruik gemaakt. Van dat vooronderzoek is proces-verbaal opgemaakt dat zich onder de stukken bevindt.
De klacht is ter openbare zitting van 20 augustus 2012 behandeld. Van klagers waren aanwezig A en B; voorts de gemachtigde van C de heer F. Klagers hebben zich ter zitting tevens laten bijstaan door mr. R.L.M. van Dalen te Eindhoven. Verweerster en haar gemachtigde waren aanwezig. De standpunten van partijen zijn toegelicht, waarbij zowel A en B alsook de gemachtigde van verweerster gebruik hebben gemaakt van pleitnotities, welke zijn overgelegd.
Allereerst is aan de orde gesteld of de door klagers overgelegde transscripties van geluidsopnamen in de onderhavige procedure mogen worden betrokken c.q. als bewijs mogen worden gebezigd. De gemachtigden, mr. Van Dalen en mr. Mous, hebben de standpunten van partijen daaromtrent naar voren gebracht. Na een schorsing en beraad door het college, heeft het college besloten dat de transscripties geen onderdeel uit mogen maken van deze procedure om reden dat de gesprekken heimelijk zijn opgenomen en klagers zelf hebben aangegeven dat die opnamen plaatsvonden opdat zij de gebruikte medische terminologieën nog eens zouden kunnen nazoeken en zij een en ander op een later tijdstip konden uitleggen aan de toen zeer jonge dochter van de patiënt. Het gebruik van die opnamen om als bewijs te dien van de inhoud van de gevoerde gesprekken zou nimmer de bedoeling zijn geweest, aldus klagers, zodat het college niet vermag in te zien waarom klagers het opnemen van die gesprekken dan niet met betrokkenen hebben besproken of tenminste aan hen hebben gemeld.
2. De feiten
Het gaat in deze zaak om het volgende:
O, geboren in januari 1967, nader te noemen: de patiënt, was sinds 1993 bekend met M. Hodgkin, met tweemaal een recidief (in 1994 en in 1998), waarvoor hij meerdere keren met locale radiotherapie en eenmalig met beenmergtransplantatie is behandeld.
Op 19 mei 2009 werd patiënt opgenomen in H te I, waar de behandelend cardioloog een endocarditis diagnosticeerde. Op 10 juni 2009 hebben de cardiologen van dit ziekenhuis een klepvervanging op korte termijn na antimicrobiële behandeling voorgesteld hetgeen resulteerde in een schriftelijke overdracht van H naar het ziekenhuis, alwaar verweerder werkzaam is. In H is de longarts voor de preoperatieve beoordeling geconsulteerd. Deze had in het verleden een CT-scan van de thorax laten maken en heeft de daarop gevonden afwijkingen geduid als gevolg van de bestralingen van weleer.
De longarts vond, gelet op zijn eerdere bevindingen, geen contra-indicatie voor de klepvervangende operatie. Patiënt kwam in aanmerking voor een reguliere aortaklepvervanging met urgentie. Door de cardiothoracaal chirurg (hierna chirurg d te noemen) is patiënt vervolgens in het op 11 juni 2009 in H gehouden hartteamoverleg geaccepteerd voor de te verrichten hartklep-operatie met urgentie van een week. In eerste instantie was het risico als low ingeschat, maar gelet op de herhaalde radiotherapie in het verleden is het risico door hem als medium gekwalificeerd. De euroscore is niet toegepast, maar zou tot de classificatie ‘low risk’ hebben geleid.
Op 17 juni 2009, naar het protocol ook voorschrijft: een dag voor de operatie, heeft een nurse practitioner patiënt opgenomen. Van het intakegesprek heeft zij zowel in het medisch dossier als in het verpleegkundig dossier aantekeningen gemaakt. Zij heeft tezamen met een arts assistent kennis genomen van een in opdracht van haar gemaakte thoraxfoto en in de medische status aangetekend dat die foto geen infiltraten laat zien en aangetekend: “X-thorax geen infiltraten. CT thorax wordt opgevraagd. Densiteit re? Afw LBK?”. Zij heeft in H de CT-scan opgevraagd en naar aanleiding van haar bevindingen van de thoraxfoto telefonisch overleg gevoerd met patiënts’ longarts in H, die gelet op zijn bevindingen geen bezwaar had tegen een operatie, hetgeen bevestigd was door patiënts’ cardioloog in H. Van het opvragen van de CT-scan en het overleg met de longarts zijn door haar aantekeningen gemaakt in het verpleegkundig dossier. Zij heeft diezelfde middag nog overleg gehad met de cardiothoracaal chirurg (hierna chirurg c te noemen), die - op basis van de verwijzing door chirurg d - aangewezen was de operatie te verrichten. Zij heeft melding gemaakt van haar bevindingen, met name naar aanleiding van de thoraxfoto en de telefonische informatie van de zijde van de longarts uit het verwijzende ziekenhuis. Zij heeft tevens gemeld dat zij ook de CT-scan die daar gemaakt was, had opgevraagd. Dat dit gesprek heeft plaatsgevonden, heeft de nurse practitioner aangetekend in het dossier.
Chirurg c heeft de patiënt kort voor de operatie gesproken. Zij heeft met hem gesproken over de risico’s van operaties in het algemeen en niet over de risico’s van deze operatie in het bijzonder.
Op 18 juni 2009 is de operatie door chirurg c gestart. De opgevraagde CT-scan was op dat moment nog niet ontvangen. Vrijwel meteen aan het begin van de operatie constateerde chirurg c dat de weefsels als gevolg van de eerdere bestralingen onverwacht strak en stug van consistentie waren, hetgeen het openen van het sternum (het borstbeen) bemoeilijkte. Zij heeft daarop verweerder, die zelf op het punt stond om te gaan opereren, om advies gevraagd. Verweerder adviseerde haar om het sternum te openen met behulp van een asymmetrische spreider om ruimte te creëren en vooral voorzichtig te werk te gaan. Chirurg c heeft daarop zelfstandig de operatie hervat. Kort daarna ontstond als gevolg van scheuring door littekenweefsel een bloeding van de vena anonyma, die zij niet gestopt kreeg. Zij heeft daarop de hulp van een andere cardiothoracaal chirurg (hierna chirurg a te noemen), eveneens bezig met een operatie elders, ingeroepen. Deze heeft de plaats van chirurg c overgenomen, die voor het hele vervolg van de operatie de plaats van de assisterend cardiothoracaal chirurg heeft ingenomen. Chirurg a heeft de patiënt aangesloten op de hartlongmachine en door middel van diepe koeling en het aanbrengen van een stuk PTFE graft ter plekke de bloeding weten te stoppen. Hij zag zich echter genoodzaakt om zijn eigen operatie voort te zetten, waarop hij en chirurg c de hulp van eerst genoemde chirurg d hebben ingeroepen, die de hartklep bij de patiënt heeft vervangen. Toen ook chirurg d zich genoodzaakt zag zijn eigen operatie voort te zetten, heeft chirurg a de operatie ten tweede male overgenomen. Op dat moment bleek sprake te zijn van een ernstige luchtlekkage. De arteria pulmonalis en de linker hoofdbronchus bleken open te staan, waarop verweerder, eveneens ten tweede male bij de operatie werd geroepen. Deze besloot een pneumectomie te verrichten, waarop een hartfalen van de rechter harthelft volgde, waaraan de patiënt is overleden.
Chirurg a en chirurg d hebben het operatieverslag opgemaakt. Het operatieverslag is niet gedateerd.
Na het overlijden van de patiënt hebben chirurg a en chirurg c de familie van de patiënt over diens overlijden en het verloop van de operatie ingelicht. Onder meer is gemeld dat de patiënt een natuurlijke dood is gestorven. Na 18 juni 2009 hebben nog vele gesprekken met de familie plaatsgevonden, onder andere op 10 augustus en 7 september 2009 met chirurg a.
Op 7 oktober 2009 heeft een calamiteitenmelding plaatsgevonden op grond van de Kwaliteitswet Zorginstellingen aan de directie van het ziekenhuis.
3. Het standpunt van klagers en de klacht
Klagers verwijten verweerder het navolgende:
1. dat hij direct na aanvang van de operatie een onjuiste beoordeling/inschatting van de mogelijke complicaties heeft gemaakt; geen kennis heeft genomen van de status en de voorgeschiedenis van de patiënt, geen CT-scan heeft bekeken, terwijl op dit cruciale moment naar zijn expertise gevraagd werd door de chef de clinique die de operatie begonnen is en ernstige twijfel had of ze deze operatie kon doen; geen enkele actie ondernomen heeft om de operatie over te nemen of assistentie te verlenen;
2. dat er geen verslaglegging heeft plaatsgevonden van zijn bijdrage in een later stadium van de operatie;
3. dat geen onderzoek is gedaan naar de mogelijke oorzaak van de beschadigde pulmonalis links en de hoofdbronchus;
4. dat hij geen calamiteitenmelding aan de IGZ heeft gedaan.
Klagers hebben met nadruk verwezen naar het rapport van J van K en het rapport van L, M.
Kort en zakelijk weergegeven, hebben klagers nog het volgende aangevoerd.
De zeer ervaren verweerder is op verzoek van chirurg c slechts enkele minuten komen kijken en heeft geadviseerd voorzichtig door te gaan zonder dat hij kennis nam van de X-thorax.
Verweerder heeft de operatie niet overgenomen, hoewel hij daartoe in de gelegenheid was en had moeten beseffen dat chirurg c serieus in de problemen zou komen.
Verweerder heeft geen calamiteitenmelding gedaan, hoewel het hem duidelijk was dat er onverklaarbare dingen waren gebeurd.
Verweerder had verslaglegging van de operatie moeten doen. Hij heeft onvoorzien de long verwijderd om het probleem van de afgescheurde arteria pulmonalis en hoofdbronchus op te lossen. Verweerder had chirurg a moeten instrueren om een interne melding te doen dan wel niet-natuurlijke doodsoorzaak in te vullen ofwel de familie moeten wijzen op obductie.
4. Het standpunt van verweerder
Verweerder heeft - kort en zakelijk weergegeven - verweer gevoerd als volgt.
Verweerder is zelf niet of nauwelijks betrokken geweest bij het tot stand komen van de rapporten waarnaar klagers verwijzen. Zo is verweerder nooit in de gelegenheid gesteld om een concept rapport te beoordelen. Er zijn in de rapporten feitelijke onjuistheden geslopen, hetgeen voorkomen had kunnen worden. In deze procedure is niet van belang of verweerder anders of beter had kunnen handelen, maar of hij met de wetenschap van toen binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening is gebleven.
Chirurg c had bij aanvang van de operatie geen twijfels, laat staan ernstige twijfels. Verweerder werd ook niet bij de operatie geroepen om te assisteren dan wel de operatie over te nemen.
Toen het obstruerend weefsel onverwacht strak van consistentiebleek te zijn, is verweerder voorzichtigheidshalve gevraagd even mee te komen kijken. Verweerder heeft zijn advies gegeven op basis van hetgeen hij op de OK bij patiënt zag. Het lag niet voor de hand dat verweerder onder deze omstandigheden het volledige dossier van patiënt zou bekijken.
Verweerder heeft geen aantekeningen in het operatieverslag gemaakt omdat de chirurgen a en d de verslaglegging op zich hadden genomen. Verweerder is van mening dat de verslaglegging voldoet aan de minimale eisen die daaraan gesteld worden. De aantekeningen waren zeker voldoende om voor andere hulpverleners inzichtelijk te maken wat de stand van zaken was.
Ten tijde van de operatie was het vooral zaak om de bloeding van de arteria pulmonalis en de hoofdbronchus zo spoedig mogelijk te stoppen en niet te zoeken naar de oorzaak ervan. Dit zou neer komen op obductie, hetgeen niet is toegestaan.
Blijkens artikel 4a van de Kwaliteitswet Zorginstellingen rust de verplichting tot melding van calamiteiten niet op de arts, maar op de zorgaanbieder. Het ziekenhuis had in 2009 nog geen adequate procedure beschikbaar voor de interne melding van calamiteiten aan de raad van bestuur. Dit valt verweerder niet te verwijten. Het al dan niet doen van een calamiteitenmelding kan niet worden aangemerkt als een doen of nalaten met één van de in artikel 47 lid 1 Wet BIG genoemde tuchtnormen.
5. De overwegingen van het college
Het college overweegt met betrekking tot de klachtonderdelen als volgt:
Ad 1 .
Duidelijk is dat verweerder desgevraagd door chirurg c direct na aanvang van de operatie advies heeft gegeven. Hem is toen niet gevraagd de operatie over te nemen. Er was voor hem dan ook geen mogelijkheid en/of noodzaak kennis te nemen van de status en voorgeschiedenis van patiënt. Op grond van hetgeen verweerder zag, heeft hij geadviseerd. Reden om eigener beweging de operatie over te nemen, had verweerder niet, nu hij inschatte dat chirurg c bekwaam was de operatie te verrichten en er geen aanleiding was daar aan te twijfelen. Dit brengt mede dat dit klachtonderdeel ongegrond wordt bevonden.
Ad 2.
In de summiere verslaglegging van de operatie staat wel vermeld dat pneumectomie heeft plaatsgevonden. Deze vermelding is niet door verweerder gedaan. De verslaglegging van de operatie is verzorgd door de chirurgen a en d. De wijze waarop de verslaglegging heeft plaatsgevonden, kan verweerder niet worden verweten, zodat dit klachtonderdeel niet gegrond wordt bevonden.
Het college merkt wel op dat verweerder enkele maanden na het overlijden van de patiënt een brief naar de huisarts heeft laten versturen met het verzoek aan de patiënt om de bijgevoegde vragenlijst in te vullen, welke was bedoeld als hulpmiddel van kwaliteitsverbetering voor het ziekenhuis. Van verweerder had een meer prudent optreden verwacht mogen worden.
Ad 3.
Op het moment dat er een bloeding van de arteria pulmonalis en luchtlekkage van de hoofdbronchus werd geconstateerd, was het zaak er alles aan te doen die bloeding te stelpen. De situatie was er niet naar enig onderzoek naar de oorzaak van de bloeding te verrichten, daargelaten of dat mogelijk of toegestaan was. Verweerder had bovendien gezien dat er bij patiënt sprake was van fibrotisch weefsel. Hoe het precies tot een bloeding is gekomen, zal echter nooit meer duidelijk worden.
Het college is van oordeel dat verweerder te dezen geen tuchtrechtelijk verwijt treft.
Ad 4 .
Het lag niet op de weg van verweerder een calamiteitenmelding te doen. De verplichting tot melding van calamiteiten aan de Inspectie ligt bij de directie van het ziekenhuis. Een interne melding aan de directie dient door de hoofdbehandelaar te worden gedaan. Tuchtrechtelijk valt verweerder geen verwijt te maken.
Op grond van hetgeen hiervoor is overwogen is de klacht ongegrond.
6. De beslissing
Het college:
- wijst de klacht af.
Aldus beslist door mr. P.G.Th. Lindeman-Verhaar als voorzitter, mr. E.J.M. Walstock-Krens als lid-jurist, J.A.M. te Riele, L. Relik-van Wely en dr. O.J. Repelaer van Driel als leden-beroepsgenoten, in aanwezigheid van mr. C.W.M. Hillenaar als secretaris en in het openbaar uitgesproken op 27 september 2012 in aanwezigh