ECLI:NL:TGZRAMS:2023:48 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2022/4609
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRAMS:2023:48 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 24-02-2023 |
| Datum publicatie: | 24-02-2023 |
| Zaaknummer(s): | A2022/4609 |
| Onderwerp: | Overige klachten |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht tegen een huisarts. Klager verwijt de huisarts dat zij de voormalig persoonlijk begeleider van klager bij een GGZ-instelling beschermt ten koste van klager en dat zij hem als patiënt verwaarloost. Ook verwijt hij haar met zijn dossier te hebben geknoeid en medisch bewijs te hebben verduisterd, om hem in een kwaad daglicht te stellen. Tot slot verwijt klager de huisarts dat zij een overstap naar een andere huisarts zou blokkeren. Voor het vermoeden van klager dat de huisarts een rol speelt in het conflict tussen klager en zijn voormalig persoonlijk begeleider bij de GGZ-instelling, kan het college in het dossier geen aanwijzingen vinden. Ditzelfde geldt voor de stelling dat sprake is van verduistering van medisch bewijs. Voor zover klager met ‘knoeien’ bedoelt dat de huisarts de in het verleden door de GGZ gestelde diagnose ‘depressie’ in het dossier heeft veranderd in ‘zenuwinzinking’, merkt het college op dat dit na herhaalde verzoeken van klager is gedaan. Dat de huisarts klager zou hebben weerhouden van een overstap naar een andere huisarts is evenmin gebleken. Klacht is kennelijk ongegrond. |
A2022/4609
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM
Beslissing van 24 februari 2023 naar aanleiding van de klacht van:
A,
wonende te B, klager,
tegen
C,
huisarts, werkzaam te B,
verweerster, hierna ook: de huisarts,
gemachtigde: mr. S.T. Könning, werkzaam te Utrecht.
1. De procedure
Het verloop van de procedure blijkt uit:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 3 augustus 2022;
- het verweerschrift met de bijlagen;
- het aanvullende klaagschrift met de bijlagen;
- de aanvullende reactie van verweerster.
De partijen hebben de gelegenheid gekregen om onder leiding van een secretaris van
het college in
gesprek te gaan (mondeling vooronderzoek). Van die gelegenheid hebben zij geen gebruik
gemaakt.
Het college heeft de klacht op basis van de stukken beoordeeld.
2. Waar gaat de zaak over?
2.1 Klager, geboren in 1955, is sinds februari 2016 patiënt bij de huisarts. Eind
2017 ontstond
een conflict tussen klager en zijn persoonlijk begeleider van een GGZ-instelling (hierna:
de
GGZ-instelling). Een voorstel van de huisarts in 2017 om overleg te voeren met deze
persoonlijk
begeleider, heeft klager afgewezen. Op 24 april 2018 verzocht klager de huisarts om
de diagnose
‘depressie’ uit zijn dossier te verwijderen. Na uitleg kon klager zich erin vinden
de diagnose te
laten staan. In november 2018 kreeg klager een nieuwe persoonlijk begeleider bij de
GGZ-instelling,
over wie hij evenmin tevreden was. Tijdens een consult op 4 december 2019, toen klager
wilde
spreken over zijn rechtszaak tegen de GGZ- instelling, heeft de huisarts grenzen gesteld
aan de
vele hulpvragen van klager. Op 22 maart 2020 heeft klager verzocht om inzage in en
wijziging van zijn dossier (verwijdering van de diagnose ‘depressie’). Daarbij uitte
hij het vermoeden dat de huisarts met zijn voormalig persoonlijk begeleider zou hebben
gesproken. Klager heeft het wijzigingsverzoek in augustus 2020 herhaald. Op
27 oktober 2020 bleek dat klager een conflict had met zijn nieuwe persoonlijk begeleider
bij de
GGZ-instelling, waardoor hij niet langer begeleiding ontving. Op 16 maart 2021 heeft
er een
uitvoerig gesprek plaatsgevonden tussen klager en de huisarts, onder meer over het
wantrouwen van
klager jegens de huisarts en over zijn wens tot wijziging van de diagnose. De huisarts
heeft
daarop, naar de wens van klager, de diagnose ‘depressie’ veranderd in ‘zenuwinzinking’.
Hierna
annuleerde klager zijn afspraken en kreeg de huisarts geen contact meer met hem. Bij
een huisbezoek
wilde klager de deur niet opendoen. Het laatste consult dateert van 26 april 2022.
Tijdens dit
consult informeerde klager voornamelijk naar de contacten van de huisarts met zijn
voormalig
persoonlijk begeleider bij de GGZ-instelling. Klager staat nog steeds als patiënt
ingeschreven in
de praktijk van de huisarts.
2.2 Klager verwijt de huisarts dat zij de voormalig persoonlijk begeleider van klager
bij de
GGZ-instelling beschermt ten koste van klager en dat zij hem als patiënt verwaarloost.
Zij heeft
met zijn dossier geknoeid en medisch bewijs verduisterd, dit alles om hem in een kwaad
daglicht te
stellen.
3. Wat is het verweer?
De huisarts heeft de klacht bestreden. Het verweer wordt voor zover nodig hierna verder
besproken.
4. Wat zijn de overwegingen van het college?
4.1 Het college komt tot de conclusie dat de huisarts niet tuchtrechtelijk verwijtbaar
heeft
gehandeld. Het college licht dat als volgt toe.
4.2 Voor het vermoeden van klager dat de huisarts een rol speelt in het conflict
tussen klager en
zijn voormalig persoonlijk begeleider bij de GGZ-instelling, kan het college in het
dossier geen
aanwijzingen vinden. De huisarts bestrijdt nadrukkelijk dat zij enig contact, schriftelijk
of
telefonisch, met de voormalig persoonlijk begeleider van klager bij de GGZ- instelling
heeft gehad.
Dat de huisarts ten koste van klager heeft gehandeld en dat zij (de belangen van)
klager aldus zou
hebben verwaarloosd, is dan ook niet gebleken.
4.3 De huisarts heeft het verwijt van verduistering van medisch bewijs niet goed
kunnen plaatsen.
Klager heeft in dit verband verwezen naar het feit dat brieven van eerdere huisartsen
zich niet in
zijn medisch dossier zouden bevinden. In deze brieven vindt klager bevestiging van
zijn
problematiek. Door deze brieven niet te ‘erkennen’ als onderdeel van zijn medisch
dossier, is de
GGZ-instelling in staat hem de schuld te blijven geven van de problematiek met zijn
voormalig
persoonlijk begeleider, aldus klager. In de toelichting van klager zijn naar het oordeel
van het
college geen aanknopingspunten te vinden voor de stelling dat sprake is van verduistering
van medisch bewijs. Dit klachtonderdeel is in zoverre ongegrond.
4.4 Voor zover klager met knoeien bedoelt dat de huisarts de in het verleden door
de GGZ gestelde
diagnose ‘depressie’ in het dossier heeft veranderd in ‘zenuwinzinking’, merkt het
college op dat
dit na herhaalde verzoeken van klager is gedaan. Dit kan niet worden gekwalificeerd
als ‘knoeien’
en leidt daarom evenmin tot gegrondverklaring van de klacht.
4.5 In de aanvullende klachtbrief verwijt klager de huisarts dat zij zou liegen
en dat zij
corrupt is, omdat zij een overstap van klager naar een andere huisarts blokkeert.
Het college is
van oordeel dat de forse aantijgingen van klager – van liegen en corruptie – op geen
enkele wijze
zijn onderbouwd. Dat de huisarts klager zou hebben weerhouden van een overstap naar
een andere
huisarts is evenmin gebleken. De huisarts heeft aangevoerd dat zij juist meermaals
aan klager heeft
voorgesteld om een andere huisarts te zoeken. Geografische verdelingsafspraken tussen
huisartsen en
een patiëntenstop maakten dit echter onmogelijk. Twee andere huisartspraktijken heeft
klager zelf
afgehouden vanwege hun christelijke signatuur of vanwege de reisafstand. Dat de overstap
tot op
heden niet is gelukt kan de huisarts tegen deze achtergrond niet worden verweten.
Conclusie
4.6 De conclusie is dat de klacht in alle onderdelen kennelijk ongegrond is.
5. De beslissing
De klacht is kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door J.T.W. van Ravenstein, voorzitter, C.M.H.M. van Lent,
lid- jurist,
H.C. Baak, G.J. Dogterom en B.C.A.M. van Casteren-van Gils, leden-beroepsgenoten,
bijgestaan door S. Verdaasdonk, secretaris.