ECLI:NL:TGZRAMS:2023:36 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2022/4023
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRAMS:2023:36 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 31-01-2023 |
| Datum publicatie: | 31-01-2023 |
| Zaaknummer(s): | A2022/4023 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht tegen een arts. Klaagster is vanwege buikpijn en koorts via de Spoedeisende Hulp (SEH) opgenomen geweest in het ziekenhuis. Na verschillende onderzoeken werd de werkdiagnose gecompliceerde urineweginfectie gesteld en werd klaagster met antibiotica naar huis gestuurd. Een week later heeft klaagster opnieuw de SEH bezocht vanwege aanhoudende pijn en koorts. De arts heeft toen, werkzaam als AIOS en onder supervisie van een gynaecoloog, samen met een meer ervaren collega-AIOS een gynaecologisch consult verricht waaruit geen duidelijke diagnose naar voren kwam. Uiteindelijk bleek na het maken van een CT-scan dat er sprake was van een abces op basis van een geperforeerde blindedarmontsteking. Klaagster verwijt de arts dat zij de diagnose blindedarmontsteking heeft gemist. Het college is van oordeel dat dat de arts samen met haar collega-AIOS de juiste diagnostische stappen heeft gezet en op een zorgvuldige wijze de gynaecologische echo heeft verricht. Toen bleek dat het beeld van de echo lastig te duiden was en de origine van het ontstekingsproces onduidelijk was, hebben zij in overleg met de betrokken ANIOS van de SEH besloten om een CT-scan van de buik aan te vragen en daarna het verdere beleid te bepalen. Uit het dossier blijkt dat zij hierover overleg hebben gevoerd met hun supervisor. In het algemeen is het gebruikelijk dat een arts verschillende onderzoeken doet om zo tot een definitieve diagnose te komen. De arts kan hierover geen tuchtrechtelijk verwijt worden gemaakt. Klacht kennelijk ongegrond verklaard. |
A2022/4023
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM
Beslissing van 31 januari 2023 naar aanleiding van de klacht van:
A,
wonende te B, klaagster,
tegen
C,
arts,
destijds werkzaam te B, verweerster, hierna ook: de arts,
gemachtigde: mr. E.E. Schmitt-Hoogeterp, werkzaam te Utrecht.
1. De procedure
1.1 Het verloop van de procedure blijkt uit:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 10 maart 2022;
- het verweerschrift met de bijlagen;
- de e-mail van 5 december 2022 van de gemachtigde van de arts met de door het college
opgevraagde
labuitslagen.
1.2 De partijen hebben de gelegenheid gekregen om onder leiding van een secretaris
van het
college in gesprek te gaan (mondeling vooronderzoek). Daarvan hebben zij geen gebruik
gemaakt. Het
college heeft de klacht op basis van de stukken beoordeeld.
2. Waar gaat de zaak over en wat is de beslissing?
2.1 Klaagster is vanwege buikpijn en koorts in de nacht van 14 op 15 mei 2020 via
de Spoedeisende
Hulp (SEH) opgenomen in het F. Na verschillende onderzoeken werd de werkdiagnose gecompliceerde
urineweginfectie gesteld en werd klaagster met antibiotica naar huis gestuurd. Op
22 mei 2020 heeft
klaagster opnieuw de SEH bezocht vanwege aanhoudende pijn en koorts. Er werd een gynaecologisch
consult verricht door de arts, waaruit geen duidelijke diagnose naar voren kwam. Uiteindelijk
bleek
na het maken van een CT-scan dat er sprake was van een abces op basis van een geperforeerde
blindedarmontsteking (appendicitis).
2.2 Klaagster verwijt de arts kort gezegd dat zij de diagnose blindedarmontsteking
heeft
gemist.
2.3 Het college komt tot de conclusie dat de arts niet tuchtrechtelijk verwijtbaar
heeft
gehandeld. Het college licht dat hierna toe.
3. Wat is er precies gebeurd?
3.1 Klaagster, geboren in 1964, is in de nacht van 14 op 15 mei 2020 via de SEH
opgenomen op de
afdeling interne geneeskunde. Na verschillende onderzoeken werd de werkdiagnose gecompliceerde
urineweginfectie gesteld en is klaagster met antibiotica naar huis gestuurd.
3.2 Op 22 mei 2020 is klaagster opnieuw naar de SEH gekomen in verband met aanhoudende
koorts en
pijn, ondanks de behandeling met antibiotica. Op de SEH is klaagster onderzocht door
een arts
interne geneeskunde, niet in opleiding tot specialist (ANIOS), onder supervisie van
een internist.
De ANIOS en de superviserende internist hebben klaagster lichamelijk onderzocht en
er zijn bloed-
en urinekweken uitgezet. Ook heeft de ANIOS een gynaecologisch consult aangevraagd
vanwege een
verdenking op een PID (pelvic inflammatory disease, infectie in het kleine bekken)
of TOA
(tubo-ovarieel abces, abces in de eileider/eierstok).
3.3 Tijdens het gynaecologisch consult is een transvaginale echo uitgevoerd door
de arts, die in
opleiding was tot specialist (AIOS) gynaecologie, samen met een meer ervaren AIOS
gynaecologie. Zij
werkten beiden, onder supervisie van een gynaecoloog. Het verslag van de echo luidde
als volgt:
‘ICC Gynaecologie
Klinisch lage verdenking PID. Transvaginale echo: uterus in AVF, slank endometrium
DED 2mm,
intravacitair geen aanwijzingen voor poliepen/myomen. Aan/naast de rechterzijde van
de uterus en
rondom/naast het rechter adnes een verdikking van circa 4x2 cm met wisselende echodensiteit.
De
tuba komt niet a vue. De afwijking loopt mogelijk door tot cavum Douglasi, alwaar
een
vochtcollectie zichtbaar is. Het beeld is lastig te duiden.’
Verder vermeldt het dossier:
‘(…)
Echografisch cave TOA rechts. (…)
Bij hoge verdenking TOA eerst een CT-scan te maken danwel het abces aan te prikken
alvorens AB te
starten. De Cotrimoxazol kan dan gestaakt worden.
Beleid: iom H, (GYN) en I, (SEH)/
- Banale kweek en SOA PCR afgenomen
- TC voor uitslagen aangevraagd
- Retour SEH voor verder beleid, zeer waarschijnlijk CT-scan (…)’
3.4 De arts en haar collega-AIOS bespraken de uitkomst van de echo met de ANIOS
van de SEH. Omdat
het beeld van de echo lastig te duiden was en er mogelijk sprake was van een PID c.q.
TOA, werd in
overleg met de ANIOS van de SEH besloten dat klaagster terug zou gaan naar de SEH
voor uitbreiding
van de diagnostiek met een CT-scan van de buik en daarna verder het beleid te bepalen.
Hierna is de
arts niet meer betrokken geweest bij de behandeling van klaagster.
3.5 De CT-scan toonde dat er sprake was van een abces in de buik op basis van een
geperforeerde
blindedarmontsteking. In de avond van 22 mei 2020 werd klaagster hieraan geopereerd.
3.6 Tegen de ANIOS interne geneeskunde, de internist, de andere AIOS gynaecologie
en de
gynaecoloog heeft klaagster ook klachten ingediend onder zaaknummers A2022-4021, 4019,
4024 en
4022.
4. Wat houdt de klacht in?
Klaagster verwijt de arts in de kern dat zij de diagnose blindedarmontsteking heeft
gemist.
Daarnaast verwijt klaagster haar dat er na de echo als diagnoseregistratie ten onrechte
‘ovariumcyste’ is genoteerd in haar medische dossier.
5. Wat is het verweer?
De arts heeft de klacht bestreden. Het verweer wordt voor zover nodig hierna verder
besproken.
6. Wat zijn de overwegingen van het college?
Welke criteria gelden bij de beoordeling?
6.1 Het is heel spijtig voor klaagster dat niet eerder dan 22 mei 2020 de blindedarmontsteking
is
ontdekt.
6.2 De vraag is of de arts de zorg heeft verleend die van haar verwacht mocht worden.
Dat is een
zakelijke beoordeling. De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende
arts. Bij de
beoordeling wordt rekening gehouden met de geldende
beroepsnormen en wetenschappelijke inzichten ten tijde van het handelen. Kennis over
het verdere
ziektebeloop van klaagster moet daarbij buiten beschouwing worden gelaten, omdat de
arts die
wetenschap op het moment van handelen ook niet had.
6.3 De kern van het verwijt van klaagster is dat de diagnose blindedarmontsteking
is gemist. Nu
is het missen van de juiste diagnose niet zonder meer tuchtrechtelijk verwijtbaar.
Dat is alleen
het geval als de arts niet zorgvuldig genoeg onderzoek heeft gedaan of uit de bevindingen
en
uitslagen van het onderzoek conclusies heeft getrokken die niet verdedigbaar zijn.
Beoordeling van de klacht
6.4 Volgens de arts is op 22 mei 2020 een blindedarmontsteking niet specifiek genoemd,
maar is
wel gewezen op een ontstekingsproces dan wel abces in de buik, waarvoor een CT- scan
is aangevraagd
met als doel het opsporen van de oorzaak van het abces. Verder heeft de arts nog opgemerkt
dat er
zowel voor het gynaecologisch onderzoek als voor de CT-scan een wachttijd gold van
enkele uren als
gevolg van de drukte op deze vrijdag na Hemelvaartsdag en de noodzaak patiënten met
koorts te
testen op Covid-19 voordat zij verder konden worden onderzocht.
6.5 Het college stelt vast dat de arts samen met haar collega-AIOS de juiste diagnostische
stappen hebben gezet, en op een zorgvuldige wijze de gynaecologische echo hebben verricht.
Zij
hebben daarbij een ontstekingsproces in de buik ontdekt. Toen bleek dat het beeld
van de echo
lastig te duiden was en de origine van het ontstekingsproces onduidelijk was, hebben
zij in overleg
met de ANIOS van de SEH besloten om een CT-scan van de buik aan te vragen en daarna
het verdere
beleid te bepalen. Uit het dossier blijkt dat zij hierover overleg hebben gevoerd
met de
gynaecoloog als hun supervisor. Het college kan dit beleid volgen, gelet op de bevindingen
bij de
echo. Uiteindelijk kon aan de hand van de CT-scan de blindedarmontsteking worden vastgesteld.
In
het algemeen is het gebruikelijk dat een arts verschillende onderzoeken doet om zo
tot een
definitieve diagnose te komen. De arts kan hierover geen tuchtrechtelijk verwijt worden
gemaakt.
Het is voor klaagster uiteraard zeer te betreuren dat er op 22 mei 2020 extra uren
zijn verstreken
voor er duidelijkheid was en zij geopereerd kon worden, maar die vertraging is, gelet
op de
geschetste omstandigheden, niet aan de arts persoonlijk te wijten. Dit klachtonderdeel
is
ongegrond.
6.6 Klaagster verwijt de arts daarnaast dat er na de echo als diagnoseregistratie
‘ovariumcyste’
is genoteerd in het medisch dossier van klaagster. Het college overweegt dat het hier
gaat om de
registratie van een diagnose-behandelcombinatie (DBC). Na het maken van de echo moest
een
werkdiagnose worden ingevuld als DBC. Omdat op dat moment het vermoeden bestond dat
sprake was van
een ovariumcyste (TOA), is dat ingevuld. Dit gaat om een puur administratieve handeling,
die geen
gevolgen heeft gehad voor de behandeling van klaagster. Dit klachtonderdeel is ook
ongegrond.
Conclusie
6.7 De conclusie is dat beide onderdelen van de klacht kennelijk ongegrond zijn.
7. De beslissing
Het college verklaart de klacht kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door N.B. Verkleij, voorzitter, J.C.J. Dute, lid-jurist,
I. Dawson, W.J.W. Bos, en J.W. de Leeuw, leden-beroepsgenoten,
bijgestaan door E.A. Weiland en L.B.M. van ‘t Nedereind, secretarissen.