ECLI:NL:TGZRAMS:2023:144 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2022/4104
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRAMS:2023:144 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 02-06-2023 |
| Datum publicatie: | 02-06-2023 |
| Zaaknummer(s): | A2022/4104 |
| Onderwerp: | Geen of onvoldoende zorg |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht tegen een verpleegkundige. Klaagster is de dochter van de overleden patiënte. Klaagster verwijt de verpleegkundige dat zij de zorgen van klaagster om een mogelijk epileptisch insult van de patiënte niet serieus nam en pas na heel veel aandringen besloot hierop te handelen. Het college merkt op dat het in de praktijk noch gebruikelijk, noch noodzakelijk is voor kleine epileptische insulten direct alarm te slaan. Het is daarom verklaarbaar dat de verpleegkundige de situatie eerst heeft beoordeeld en, toen zij ook zelf enige trekkingen waarnam, een neurologisch consult heeft aangevraagd. Het college is van oordeel dat het tijdverloop van de ondernomen acties laat zien dat de verpleegkundige de situatie serieus heeft genomen en daar ook tijdig op heeft gehandeld. Ook anderszins is niet gebleken dat de verpleegkundige de zorgen van klaagster niet serieus heeft genomen of pas na veel aandringen erop heeft gehandeld. |
A2022/4104
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM
Beslissing in raadkamer van 2 juni 2023 op de klacht van:
A,
wonende in B, klaagster,
tegen
C,
verpleegkundige, werkzaam in D,
verweerster, hierna ook: de verpleegkundige, gemachtigde: mr. A.C. de Die, werkzaam
in Amsterdam.
1. Waar gaat de zaak over?
1.1 De moeder van klaagster (hierna de patiënte), geboren in 1952, is op 28 februari
2021
opgenomen op de afdeling hartbewaking van het ziekenhuis waarin de verpleegkundige
werkzaam is. Na
drie dagen is het infuus van de rechterarm naar de linkerarm overgebracht, omdat de
patiënte een
flebitis (ontsteking van de ader) had ontwikkeld op de plaats van de insteekopening.
De patiënte
zou op 6 maart 2021 uit het ziekenhuis worden ontslagen, maar op die dag verslechterde
haar
situatie. Na verschillende onderzoeken bleek zij een ischemisch CVA (herseninfarct
door onvoldoende
doorbloeding) te hebben doorgemaakt, waarna zij is overgebracht naar de afdeling neurologie.
Ook
kreeg de patiënte koorts en werd een stafylokokkeninfectie (bacteriële huidinfectie)
vastgesteld,
waarvoor zij is behandeld met een antibioticum. Op 9 maart 2021 is de patiënte naar
de intensive
care (IC) overgebracht met een endocarditis (ontsteking van de hartklep). Van 11 tot
en met 28
maart 2021 was zij weer in behandeling op de afdeling cardiologie. Uiteindelijk is
de patiënte op
31 maart 2021 in het ziekenhuis overleden.
1.2 De verpleegkundige heeft de patiënte tijdens haar avonddienst op 18 maart 2021
verzorgd en
verpleegd. Klaagster verwijt de verpleegkundige dat zij de zorgen van klaagster om
een mogelijk
epileptisch insult van de patiënte niet serieus nam en pas na heel veel aandringen
besloot hierop
te handelen. De verpleegkundige heeft de klacht bestreden.
1.3 Het college komt tot het oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. ‘Kennelijk’
betekent
dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen te stellen en dat duidelijk is
dat de klacht
niet gegrond kan worden verklaard. Hierna licht het college toe hoe het tot deze
2. De procedure
2.1 Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 29 maart 2022;
- het verweerschrift met de bijlagen;
- het proces-verbaal van het mondelinge vooronderzoek, gehouden op 12 december 2022.
2.2 Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college
de zaak
beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig
waren.
3. De overwegingen van het college
Welke criteria gelden bij de beoordeling?
3.1 De vraag is of de verpleegkundige de zorg heeft verleend die van haar verwacht
mocht worden.
De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende verpleegkundige. Bij
de beoordeling
wordt rekening gehouden met de voor de verpleegkundige geldende beroepsnormen en andere
professionele standaarden.
3.2 Het college oordeelt dat de verpleegkundige niet tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft gehandeld.
Beide klachtonderdelen gezamenlijk besproken: zorgen om epileptisch insult niet serieus
genomen en
pas laat op gehandeld
3.3 Klaagster zegt dat zij zich in de middag van 18 maart 2021 ongerust maakte over
de toestand
van de patiënte die op die dag wat stuiptrekkingen leek te hebben. Klaagster vroeg
zich af of de
patiënte last had van epilepsie of van koortsstuipen. Volgens klaagster alarmeerde
zij de
verpleegkundige. De verpleegkundige zou daarop hebben gezegd dat er niets aan de hand
was en dat de
patiënte gewoon moe was. Klaagster zegt aangedrongen te hebben op een consult van
de neuroloog.
Toen deze kwam kijken, vermoedde hij ook dat sprake was van epilepsie bij patiënte
en startte hij
een behandeling met een anti- epilepticum, volgens klaagster.
3.4 Volgens de verpleegkundige zag zij de patiënte tijdens haar avonddienst op 18
maart 2021 voor
het eerst. Haar dienst begon om 15.00 uur en de verpleegkundige denkt dat zij rond
15.45 uur
kennismaakte met de patiënte en klaagster. Klaagster was tijdens die dienst de hele
tijd bij de
patiënte. De verpleegkundige zegt dat klaagster zich zorgen maakte dat de patiënte
opnieuw een
herseninfarct had omdat zij dacht dat haar mond wat scheef hing. De verpleegkundige
zegt in het
elektronisch patiëntendossier (EPD) genoteerd te hebben dat klaagster zich veel zorgen
maakte en
het gevoel had dat er iets werd gemist. Volgens de verpleegkundige heeft zij steeds
geprobeerd
klaagster gerust te stellen, waarbij zij veel tijd en aandacht aan klaagster en de
patiënte heeft
besteed. Volgens de verpleegkundige heeft klaagster om 17.00 uur gemeld dat zij kleine
trekkingen zag bij de patiënte, waarop de verpleegkundige de patiënte heeft geobserveerd
toen ze in een stoel zat (tussen 16.45 en 17.45
uur). Zij heeft toen inderdaad trekkingen of ongecontroleerde bewegingen van de rechterarm
van de
patiënte waargenomen, waarvoor zij de neuroloog heeft gebeld. De verpleegkundige stelt
dat de
neuroloog constateerde dat sprake was van focale epilepsie, dat wil zeggen kleine
insulten,
waarvoor hij Keppra voorschreef. Deze medicatie is om 19.15 uur die dag aan de patiënte
toegediend.
De verpleegkundige zegt dat zij -gezien het korte tijdverloop tussen haar observatie,
het door haar
ingeroepen consult van de neuroloog en de toediening van de medicatie- dus direct
gehandeld heeft
toen het nodig was.
3.5 Uit het EPD van de patiënte blijkt dat op de middag van 18 maart 2021 sprake
was van kleine
epileptische insulten. Het college merkt op dat het in de praktijk noch gebruikelijk,
noch
noodzakelijk is voor dergelijke insulten direct alarm te slaan. Het is daarom verklaarbaar
dat de
verpleegkundige de situatie eerst heeft beoordeeld en, toen zij ook zelf enige trekkingen
waarnam,
een neurologisch consult heeft aangevraagd. Het college is het met de verpleegkundige
eens dat het
tijdverloop van de ondernomen acties laat zien dat zij de situatie serieus heeft genomen
en daar
ook tijdig op heeft gehandeld. Ook anderszins is niet gebleken dat de verpleegkundige
de zorgen van
klaagster niet serieus heeft genomen of pas na veel aandringen erop heeft gehandeld.
3.6 Het college stelt verder vast dat er na het overlijden van de patiënte door
het ziekenhuis
een calamiteitenmelding bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is gedaan,
waarna een
calamiteitenonderzoek heeft plaatsgevonden. De conclusie van dit onderzoek luidde
dat de lastig te
duiden symptomen bij de patiënte de gekozen aanpak rechtvaardigden, en dat sprake
was van zeer
ernstige complicaties na een flebitis bij een perifeer infuus, uiteindelijk leidend
tot het
overlijden van de patiënte. Er zijn als gevolg van dit onderzoek enige verbetermaatregelen
geformuleerd, met name over de rapportages ten aanzien van infuusgerelateerde zaken
en over de
verpleegkundige overdracht hieromtrent. De IGJ heeft vervolgens op 13 juli 2021 geoordeeld
dat het
ziekenhuis de calamiteit zorgvuldig heeft onderzocht en voldoende verbetermaatregelen
heeft
getroffen om een dergelijke situatie in de toekomst te voorkomen. Hierop heeft de
IGJ het onderzoek
gesloten. Het college is het derhalve met de verpleegkundige eens dat de IGJ geen
aanleiding tot
nader onderzoek of het treffen van maatregelen zag.
Slotsom
3.7 Uit de overwegingen hiervoor volgt dat de klacht kennelijk ongegrond is.
4. De beslissing
De klacht is kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door P.J. van Eekeren, voorzitter, A.C. Hendriks, lid-jurist,
P.A. Arnold, I.M. Bonte en E.M. Rozemeijer, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door
M.A.E. Veeren,
secretaris.