ECLI:NL:TGZRAMS:2023:142 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2022/4102
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRAMS:2023:142 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 02-06-2023 |
| Datum publicatie: | 02-06-2023 |
| Zaaknummer(s): | A2022/4102 |
| Onderwerp: | Geen of onvoldoende zorg |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht tegen een verpleegkundige. Bij patiënte was sprake van zeer ernstige complicaties na een flebitis bij een perifeer infuus. Patiënte is uiteindelijk in het ziekenhuis overleden. De verpleegkundige heeft de patiënte tijdens een avonddienst verzorgd en verpleegd. Klaagster verwijt de verpleegkundige dat zij haar melding over de verslechterde situatie van de patiënte niet serieus heeft genomen en er geen aantekening over heeft gemaakt, en dat zij ook geen oog heeft gehad voor de ontsteking aan de onderarm van de patiënte. Het college stelt vast dat de lezingen van partijen over de gebeurtenissen op de betreffende avond uiteenlopen. Noch kan worden vastgesteld of en hoe gesprekken tussen klaagster en de verpleegkundige hebben plaatsgevonden en of de verpleegkundige de signalen van klaagster daarbij wel of niet serieus heeft genomen, noch is duidelijk in welke staat de onderarm van de patiënte op dat moment was. Alle klachtonderdelen kennelijk ongegrond. |
A2022/4102
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG AMSTERDAM
Beslissing in raadkamer van 2 juni 2023 op de klacht van:
A,
wonende in B, klaagster,
tegen
C,
verpleegkundige, werkzaam in D,
verweerster, hierna ook: de verpleegkundige, gemachtigde: mr. A.C. de Die, werkzaam
in Amsterdam.
1. Waar gaat de zaak over?
1.1 De moeder van klaagster (hierna de patiënte), geboren in 1952, is op 28 februari
2021
opgenomen op de afdeling hartbewaking van het ziekenhuis waarin de verpleegkundige
werkzaam is. Na
drie dagen is het infuus van de rechterarm naar de linkerarm overgebracht, omdat de
patiënte een
flebitis (ontsteking van de ader) had ontwikkeld op de plaats van de insteekopening.
De patiënte
zou op 6 maart 2021 uit het ziekenhuis worden ontslagen, maar op die dag verslechterde
haar
situatie. Na verschillende onderzoeken bleek zij een ischemisch CVA (herseninfarct
door onvoldoende
doorbloeding) te hebben doorgemaakt, waarna zij is overgebracht naar de afdeling neurologie.
Ook
kreeg de patiënte koorts en werd een stafylokokkeninfectie (bacteriële huidinfectie)
vastgesteld,
waarvoor zij is behandeld met een antibioticum. Op 9 maart 2021 is de patiënte naar
de intensive
care (IC) overgebracht met een endocarditis (ontsteking van de hartklep). Van 11 tot
en met 28
maart 2021 was zij weer in behandeling op de afdeling cardiologie. Uiteindelijk is
de patiënte op
31 maart 2021 in het ziekenhuis overleden.
1.2 De verpleegkundige heeft de patiënte tijdens haar avonddienst op 5 maart 2021
verzorgd en
verpleegd. Klaagster verwijt de verpleegkundige dat zij haar melding over de verslechterde
situatie
van de patiënte niet serieus heeft genomen en er geen aantekening over heeft gemaakt,
en dat zij
ook geen oog heeft gehad voor de ontsteking aan de onderarm van de patiënte. De verpleegkundige
heeft de klacht bestreden.
1.3 Het college komt tot het oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. ‘Kennelijk’
betekent
dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen te stellen en dat duidelijk is
dat de klacht niet gegrond kan worden verklaard. Hierna licht het college toe hoe
het tot deze
beslissing is gekomen.
2. De procedure
2.1 Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
- het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 29 maart 2022;
- het verweerschrift met de bijlagen;
- het proces-verbaal van het mondelinge vooronderzoek, gehouden op 12 december 2022.
2.2 Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college
de zaak
beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig
waren.
3. De overwegingen van het college
Welke criteria gelden bij de beoordeling?
3.1 De vraag is of de verpleegkundige de zorg heeft verleend die van haar verwacht
mocht worden.
De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende verpleegkundige. Bij
de beoordeling
wordt rekening gehouden met de voor de verpleegkundige geldende beroepsnormen en andere
professionele standaarden.
3.2 Het college oordeelt dat de verpleegkundige niet tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft gehandeld.
Alle klachtonderdelen gezamenlijk besproken: verslechterde situatie niet serieus genomen
en niet in
dossier genoteerd, en geen oog gehad voor ontsteking aan onderarm
3.3 Klaagster zegt dat zij zich op 5 maart 2021 ongerust maakte over de toestand
van haar moeder
die, volgens klaagster, op die dag verslechterde. Zij zegt deze ongerustheid en de
verslechterde
toestand van de patiënte met de verpleegkundige te hebben besproken. Volgens haar
heeft de
verpleegkundige haar zorgen echter niet serieus genomen en niets opgetekend in het
elektronisch
patiëntendossier (EPD) van patiënte over haar verslechterde toestand, de (paarse)
verkleuring en
ontsteking aan haar onderarm en de zorgen van klaagster hierover.
3.4 Uit het EPD van de patiënte blijkt dat haar temperatuur 36,7 graden Celsius
was in de ochtend
van 5 maart 2021, en dat zij overdag met wat hulp en stimulering redelijk zelfredzaam
was. Er werd
gesproken over ontslag. Er is die dag (en ook daarna) door geen van de dienstdoende
verpleegkundigen een aantekening gemaakt in het EPD over bijzonderheden aan de rechteronderarm.
Op
5 maart 2021 ’s middags was het plan dat de patiënte de volgende dag naar het huis
van haar dochter
(de zus van klaagster) zou gaan om daar verder aan te sterken voordat zij naar haar
eigen huis zou
terugkeren.
3.5 De verpleegkundige zag de patiënte pas voor het eerst (en tevens voor het laatst)
tijdens
haar avonddienst op 5 maart 2021. De verpleegkundige zegt dat de patiënte in die dienst
onder
begeleiding met de rollator naar het toilet heeft gelopen. Er was tijdens die dienst
slechts één
bijzonderheid, namelijk dat patiënte dacht dat de kunstneus van haar tracheostoma
(opening van de
luchtpijp) kwijt was. Na enig zoeken werd het teruggevonden in een bekkentje op de
grond onder een
tafeltje. De verpleegkundige zegt dat nu zij deze bijzonderheid heeft opgetekend in
het EPD, het
niet aannemelijk is dat zij een opvallend aspect aan de onderarm van de patiënte niet
zou hebben
genoteerd. Zij heeft alle controles (temperatuur, pols, bloeddruk en saturatie) uitgevoerd
en
genoteerd in het EPD. Deze controles gaven geen aanleiding tot actie. De temperatuur
van de
patiënte was weliswaar 38 graden Celsius, maar dit is volgens de verpleegkundige nog
geen koorts.
Van koorts wordt pas gesproken boven 38,5 graden. Pas bij koorts is er een indicatie
voor overleg
met de arts over antibiotica. De verpleegkundige weerspreekt verder dat sprake was
van ongerustheid
of signalen die zij niet serieus heeft genomen. Zij zegt dat zij het altijd in het
EPD noteert als
sprake is van dergelijke signalen. Zij kan zich ook verder geen bijzonderheden herinneren.
3.6 Het college stelt vast dat de lezingen van klaagster en de verpleegkundige over
de
gebeurtenissen op 5 maart 2021 uiteenlopen. Noch kan worden vastgesteld of en hoe
gesprekken tussen
klaagster en de verpleegkundige hebben plaatsgevonden en of de verpleegkundige de
signalen van
klaagster daarbij wel of niet serieus heeft genomen, noch is duidelijk in welke staat
de onderarm
van de patiënte op dat moment was. Het college kan aldus niet vaststellen dat, mocht
dat zo zijn,
de verpleegkundige klachtwaardig heeft gehandeld. Dit oordeel berust niet op het uitgangspunt
dat
het woord van klaagster minder geloof verdient dan dat van de verpleegkundige, maar
op de
omstandigheid dat voor het oordeel dat een bepaalde verweten gedraging tuchtrechtelijk
verwijtbaar
is, eerst moet worden vastgesteld welke feiten daaraan ten grondslag gelegd kunnen
worden. Deze
feiten kan het college dus, ook als aan het woord van klaagster en het woord van de
verpleegkundige
evenveel geloof wordt gehecht, hier niet vaststellen. Bovendien is vanuit het EPD
en de door de
verpleegkundige uitgevoerde controles niet gebleken dat de gezondheidstoestand van
de patiënte op 5
maart 2021 al was verslechterd.
3.7 Het college merkt op dat het in de praktijk gebruikelijk is dat een flebitis
in de gaten
wordt gehouden en dat deze opvolging dan ook in het EPD wordt genoteerd. De verpleegkundige
zegt
dat zij niets bijzonders aan de onderarm van patiënte heeft gezien en daarom niets
heeft genoteerd.
Het college is van oordeel dat het beter zou zijn geweest als de verpleegkundige genoteerd
zou
hebben dat zij geen bijzonderheden aan de onderarm had gezien, zodat duidelijk was
dat de flebitis
wel werd gevolgd. Dat zij dit niet heeft genoteerd is echter niet tuchtrechtelijk
verwijtbaar.
3.8 Het college stelt verder vast dat er na het overlijden van de patiënte door
het ziekenhuis
een calamiteitenmelding bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is gedaan,
waarna een
calamiteitenonderzoek heeft plaatsgevonden. De conclusie van dit onderzoek luidde
dat de lastig te duiden symptomen bij de patiënte de gekozen aanpak rechtvaardigden,
en dat sprake was van zeer ernstige complicaties na een flebitis bij een perifeer
infuus, uiteindelijk leidend tot het overlijden van de patiënte. Er zijn als gevolg
van dit
onderzoek enige verbetermaatregelen geformuleerd, met name over de rapportages ten
aanzien van
infuusgerelateerde zaken en over de verpleegkundige overdracht hieromtrent. De IGJ
heeft vervolgens
op 13 juli 2021 geoordeeld dat het ziekenhuis de calamiteit zorgvuldig heeft onderzocht
en
voldoende verbetermaatregelen heeft getroffen om een dergelijke situatie in de toekomst
te
voorkomen. Hierop heeft de IGJ het onderzoek gesloten. Het college is het derhalve
met de
verpleegkundige eens dat de IGJ geen aanleiding tot nader onderzoek of het treffen
van maatregelen
zag.
Slotsom
3.9 Uit de overwegingen hiervoor volgt dat alle onderdelen van de klacht kennelijk
ongegrond zijn.
4. De beslissing
De klacht is in al haar onderdelen kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven door P.J. van Eekeren, voorzitter, A.C. Hendriks, lid-jurist,
P.A. Arnold, I.M. Bonte en E.M. Rozemeijer, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door
M.A.E. Veeren,
secretaris.