ECLI:NL:TGZCTG:2023:99 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2022/1405
| ECLI: | ECLI:NL:TGZCTG:2023:99 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 07-06-2023 |
| Datum publicatie: | 07-06-2023 |
| Zaaknummer(s): | C2022/1405 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Klacht tegen longarts. Klager heeft zich in oktober 2016 met klachten van kortademigheid gemeld bij de SEH van het ziekenhuis waar de longarts werkzaam is. Klager is toen opgenomen voor verder onderzoek en ondersteuning van de ademhaling. Uiteindelijk is geconstateerd dat het middenrif van klager aan beide zijden te hoog stond, maar daar is geen verklaring of oorzaak van gevonden. Eind oktober 2016 is klager naar huis ontslagen. Het advies bij ontslag was om een mogelijk spontaan herstel af te wachten en ondertussen thuis behandeld te worden met ademhalingsondersteuning on der leiding van het Centrum voor Thuisbeademing (CTB). Eind januari 2017 is klager door de behandelend longarts verwezen voor een second opinion en in april 2017 naar een diafragma chirurg om te onderzoeken of operatief ingrijpen mogelijk en wenselijk was. In februari 2019 is klager in Turkije geopereerd aan de rechterzijde van het middenrif. Klager wordt nog steeds door het CTB behandeld en poliklinisch gevolgd. Klager verwijt de longarts dat zij tekort is geschoten in de behandelovereenkomst met klager, dat er een verkeerde diagnose is gesteld en dat er in vervolg daarop een verkeerd behandelbeleid is ingesteld. Het Regionaal Tuchtcollege verklaart de klacht kennelijk ongegrond. Het Centraal Tuchtcollege verwerpt het beroep van klager. |
C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E
voor de Gezondheidszorg
Beslissing in de zaak onder nummer C2022/1405 van:
A., wonende te B., appellant, klager in eerste aanleg,
gemachtigde: mr. M. Gümüs te Dordrecht,
tegen
K., longarts, werkzaam te B., verweerster in beide instanties,
gemachtigde: D. te B..
1. Verloop van de procedure
A. - hierna klager - heeft op 19 augustus 2021 bij het Regionaal Tuchtcollege
te Amsterdam tegen K. - hierna de longarts - een klacht ingediend. Bij beslissing
van
24 mei 2022, onder nummer A2021/3365 heeft dat College de klacht kennelijk
ongegrond verklaard. Klager is van die beslissing tijdig in beroep gekomen. De
longarts heeft een verweerschrift in beroep ingediend.
De zaak is in beroep tegelijkertijd maar niet gevoegd met de zaken C2022/1402, C2022/1403
en C2022/1404 behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege
van 10 mei 2023, waar zijn verschenen klager, bijgestaan door zijn gemachtigde, en
namens de longarts zijn gemachtigde.
D. heeft de standpunten van de longarts toegelicht aan de hand van spreekaantekeningen
die aan het Centraal Tuchtcollege zijn overgelegd.
2. Beslissing in eerste aanleg
Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag
gelegd.
“2. Waar gaat de zaak over?
2.1 Klager heeft zich op 11 oktober 2016 met klachten van kortademigheid gemeld
bij de Spoed Eisende Hulp (SEH) van het ziekenhuis waar de longarts werkzaam is. In
2010 was in een ander ziekenhuis een diafragma parese (verlamming van het middenrif)
aan de linkerzijde vastgesteld, waarvoor destijds geen oorzaak was gevonden.
2.2 Omdat een echo van met middenrif aantoonde dat beide zijden van het middenrif
bijna niet bewogen en uit bloedonderzoek bleek dat sprake was van lage zuurstofwaarden
en een te hoge koolzuurwaarde, is klager in het ziekenhuis opgenomen voor verder onderzoek
en voor ondersteuning van de ademhaling. Er is een röntgenfoto van de borstkas gemaakt,
tweemaal een CT-scan, een PET-CT-scan en er is longfunctieonderzoek verricht. Ook
is bloedonderzoek gedaan naar de aanwezigheid van een mogelijke virusinfectie. Klager
is verder door de neuroloog gezien, die een EMG heeft laten maken. Er is geconstateerd
dat het middenrif aan beide zijden te hoog stond (wat een teken is van een dubbelzijdige
verlamming), maar daar is geen verklaring voor of oorzaak van gevonden.
2.3 Klager is van 13 tot 16 oktober 2016 opgenomen geweest op de Intensive Care
(IC) en van 16 tot 24 oktober 2016 op de verpleegafdeling Longziekten. Op
24 oktober 2016 is klager naar huis ontslagen. Het advies aan klager bij ontslag was
om een mogelijk spontaan herstel af te wachten en ondertussen thuis behandeld te worden
met ademhalingsondersteuning onder leiding van het Centrum voor Thuisbeademing (CTB).
Klager is daarbij van november 2016 tot en met april 2017 poliklinisch behandeld op
de polikliniek Longziekten, waarna de zorg voor klager volledig is overgedragen aan
het CTB.
2.4 Klager is op 13 februari 2019 in E. geopereerd aan de rechterzijde van het
middenrif.
2.5 Klager heeft op 22 september 2020 een gesprek gehad met de klachtenfunctionaris
van het ziekenhuis. In vervolg daarop zijn de klachten van klager voorgelegd aan de
behandelend longarts van het CTB. De behandelend longarts heeft hierop bij brief van
17 november 2020 geantwoord. Omdat de klachten van klager mede betrekking hadden op
de behandeling van klager op de afdeling Longgeneeskunde, is de brief van 17 november
2020 mede ondertekend door de longarts, die ten tijde van ondertekening van die brief
afdelingshoofd van die afdeling was.
2.6 Klager wordt nog steeds door het CTB behandeld en poliklinisch gevolgd.
3. Wat houdt de klacht in?
Klager verwijt de longarts dat hij tekort geschoten is in de nakoming van de behandelovereenkomst
met klager. Er is een verkeerde diagnose gesteld zonder deugdelijk en zorgvuldig onderzoek
te doen, in vervolg waarop een verkeerd behandelbeleid is ingesteld.
4. Wat is het verweer?
De longarts heeft aangevoerd dat hij niet bij de behandeling van klager betrokken
is geweest en dat hij bovendien ten tijde van de behandeling van klager op de afdeling
Longgeneeskunde nog niet het hoofd van die afdeling was.
5. Wat zijn de overwegingen van het college?
5.1 Het college komt tot de conclusie dat de longarts niet tuchtrechtelijk verwijtbaar
heeft gehandeld. Het college licht dat als volgt toe.
Welke criteria gelden bij de beoordeling?
5.2 Bij het antwoord op de vraag of de longarts tuchtrechtelijk verwijtbaar heeft
gehandeld in de zin van art. 47, eerste lid, van de Wet op de beroepen in de individuele
gezondheidszorg (Wet BIG) staat het persoonlijk handelen van de longarts centraal.
De longarts kan geen verwijt worden gemaakt van (medisch) handelen of nalaten door
anderen.
Beoordeling van de klacht
5.3 Klager heeft in de aanvulling op de klacht toegelicht dat hij de longarts (mede)
verantwoordelijk houdt voor de diagnose en het behandelbeleid die in zijn ogen beide
verkeerd zijn geweest, omdat de naam van de longarts in het dossier voorkomt, hij
op dezelfde afdeling werkzaam is als de andere artsen tegen wie is geklaagd of met
hen te maken heeft in de adviseringen/rapportages. Klager voert ook aan dat de longarts
door zijn functie van afdelingshoofd aangemerkt moet worden als hoofdbehandelaar.
5.4 Het college stelt vast dat uit het medisch dossier geen enkele persoonlijke
betrokkenheid van de longarts blijkt bij de diagnosestelling en/of de behandeling
van klager in 2016 of nadien. De longarts was destijds niet als zorgverlener betrokken
en hij was toen nog geen hoofd van de afdeling. De enige betrokkenheid van de longarts
is het - als afdelingshoofd - mede ondertekenen van de brief van 17 november 2020
geweest. Het enkele feit dat de longarts ten tijde van het ondertekenen van die brief
hoofd was van de afdeling waarop (een van) de wel betrokken artsen werkt, maakt hem
niet tuchtrechtelijk verantwoordelijk voor het handelen of nalaten van die arts(en),
nu iedere persoonlijke betrokkenheid bij het verweten handelen of nalaten ontbreekt.
Conclusie
5.5 De conclusie is dat de klacht kennelijk ongegrond is.”
3. Vaststaande feiten en omstandigheden
Voor de beoordeling van het beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van
de feiten en omstandigheden zoals weergegeven in de beslissing in eerste aanleg,
welke weergave in beroep niet, althans onvoldoende, is bestreden.
4. Beoordeling van het beroep
4.1 Klager beoogt met zijn beroep zijn klacht in volle omvang aan het Centraal
Tuchtcollege voor te leggen en concludeert tot gegrond verklaring van het beroep.
4.2 De longarts heeft gemotiveerd verweer gevoerd en concludeert tot verwerping
van het beroep.
4.3 In beroep is de schriftelijke klacht over het beroepsmatig handelen van de
longarts en is het door de longarts gevoerde verweer tegen de klacht nog een keer
aan de tuchtrechter ter beoordeling voorgelegd. Het Centraal Tuchtcollege heeft kennis
genomen van de inhoud van de in eerste aanleg geformuleerde klacht en het daarover
in eerste aanleg door partijen gevoerde debat. Het door het Regionaal Tuchtcollege
gevormde zaaksdossier is aan het Centraal Tuchtcollege gestuurd.
4.4 In beroep is het debat door partijen schriftelijk nog een keer gevoerd, waarbij
door ieder van hen standpunten zijn ingenomen naar aanleiding van de door het Regionaal
Tuchtcollege vastgestelde feiten en de door dat College gegeven beschouwingen en beslissingen.
Tijdens de mondelinge behandeling op 10 mei 2023 is dat debat voortgezet.
Het beraad in raadkamer na de behandeling in beroep heeft het Centraal Tuchtcollege
niet geleid tot de vaststelling van andere feiten en tot andere beschouwingen en beslissingen
dan die van het College in eerste aanleg. Het college onderschrijft de hiervoor opgenomen
overweging 5.4 uit de uitspraak van het Regionaal Tuchtcollege. Dit betekent dat
het beroep zal worden verworpen.
5. Beslissing
Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
verwerpt het beroep.
Deze beslissing is gegeven door: E.J. Daalder, voorzitter; Y. Buruma en H. de Hek,
leden-juristen en K.W. van Kralingen en M.J. Overbeek, leden-beroepsgenoten en M.
van Esveld, secretaris.
Uitgesproken ter openbare zitting van 7 juni 2023.
Voorzitter w.g. Secretaris w.g.