ECLI:NL:TGZCTG:2023:70 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2022/1701
| ECLI: | ECLI:NL:TGZCTG:2023:70 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 17-04-2023 |
| Datum publicatie: | 18-04-2023 |
| Zaaknummer(s): | C2022/1701 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Klacht tegen arts. Klaagster is de partner van een inmiddels overleden patiënt die leed aan een in de longen, botten en lymfeklieren gemetastaseerd heldercellig niercelcarcinoom. De arts heeft de patiënt aangemeld voor immunotherapie, bestaande uit een combinatie van de medicijnen nivolumab en ipilimumab. De arts heeft de patiënt uitgelegd dat dit een levensverlengende behandeling betrof. Klaagster verwijt de arts dat zij nalatig is geweest bij het monitoren van de immunotherapie, omdat zij de dosering van de medicatie niet heeft aangepast op het verminderde gewicht van patiënt. Het Regionaal Tuchtcollege heeft de klacht ongegrond verklaard. Het Centraal Tuchtcollege verwerpt het beroep van klaagster. |
C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E
voor de Gezondheidszorg
Beslissing in de zaak onder nummer C2022/1701 van:
A., wonende te B., appellante, klaagster in eerste aanleg,
tegen
C., arts, (destijds) werkzaam te D., verweerster in beide instanties.
1. Verloop van de procedure
A. - hierna klaagster - heeft op 1 december 2021 bij het Regionaal Tuchtcollege te
Amsterdam tegen C. - hierna de arts - een klacht ingediend. Bij beslissing van
9 augustus 2022, onder nummer A2021/3758 heeft dat College de klacht kennelijk ongegrond
verklaard. Klaagster is van die beslissing tijdig in beroep gekomen. De arts heeft
een verweerschrift in beroep ingediend.
De zaak is in beroep tegelijkertijd maar niet gevoegd met de zaak C2022/1702 en C2022/1703
behandeld op de openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 27 maart
2023, waar zijn verschenen klaagster en de arts (via beeldverbinding), bijgestaan
door haar gemachtigde. Mr. den Hertog-de Visser heeft de standpunten van de arts toegelicht
aan de hand van spreekaantekeningen die aan het Centraal Tuchtcollege zijn overhandigd.
2. Beslissing in eerste aanleg
Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.
“2. Waar gaat de zaak over en wat is de beslissing?
2.1. Klaagster is de partner van een op 29 april 2021 overleden patiënt. De patiënt
is in oktober 2020 verwezen naar het E. verband met een gemetastaseerd heldercellig
niercelcarcinoom. Hij is door verweerster op de polikliniek oncologie gezien waarna
de patiënt vier kuren immunotherapie heeft gekregen.
2.2 Klaagster verwijt verweerster dat zij nalatig is geweest bij het monitoren
van deze immunotherapie omdat zij de dosering van de medicatie niet heeft aangepast
nadat de patiënt veel gewicht had verloren.
2.3 Het college komt tot de conclusie dat verweerster niet tuchtrechtelijk verwijtbaar
heeft gehandeld. Het college licht dat hierna toe.
3. Wat is er precies gebeurd?
3.1 De patiënt (geboren in december 1961) is in oktober 2020 verwezen naar het
E. in verband met een in de longen, botten en lymfeklieren gemetastaseerd heldercellig
niercelcarcinoom. Hij is op 27 oktober 2020 door verweerster op de polikliniek oncologie
gezien. Verweerster heeft de patiënt toen aangemeld voor immunotherapie bestaande
uit een combinatie van de medicijnen nivolumab en ipilimumab. Verweerster heeft de
patiënt uitgelegd dat dit een levensverlengende behandeling betrof die na twaalf weken
zou worden geëvalueerd.
3.2 De eerste kuur vindt plaats op 4 november 2020 en bestond uit 240mg nivolumab
(3 mg/kg) en 80 mg ipilimumab (1 mg/kg). Verweerster ging hierbij uit van een gewicht
van 81 kilo. De patiënt had tevens last van pijn en tintelingen in de rug. Om deze
klachten te laten verminderen, heeft op 13 november 2020 een operatie plaatsgevonden
waarbij een metastase uit het ruggenmerg is verwijderd. Ook is er post-operatief radiotherapie
gepland. Op 24 november 2020 vindt de tweede kuur plaats, bestaande uit 240 mg nivolumab
en 80 mg ipilimumab. De derde kuur vindt plaats op 16 december 2020, bestaande uit
220 mg nivolumab en 80 mg ipilimumab. Op 21 december 2020 wordt gestart met de radiotherapie.
Er wordt 10 keer radiotherapie gegeven tussen 21 december 2020 en 6 januari 2021.
De vierde kuur vindt plaats op 19 januari 2021, bestaande uit 220 mg nivolumab en
80 mg ipilimumab. In het patiëntendossier staat op 30 oktober 2020 een gewicht van
81 kilo genoteerd, op 9 november 2020 is dit 79 kilo. Op 16 februari 2021 staat er
een gewicht van 69 kilo genoteerd.
3.3 Op 3 februari 2021 wordt een CT-thorax/abdomen gemaakt waaruit blijkt dat er
ondanks de vier kuren nivolumab en ipilimumab sprake is van progessieve ziekte. Op
8 februari 2021 wordt dit medegedeeld aan de patiënt en klaagster.
3.4 Op 12 februari 2021 wordt de patiënt door een collega van verweerster gezien,
een internist-endocrinoloog. Deze collega geeft een opdracht tot bloedonderzoek. Uit
het bloedonderzoek blijkt een hoge glucosewaarde van 26.0. Verweerster bereidt naar
aanleiding hiervan een opname voor en neemt contact op met de patiënt. De patiënt
weigert op dat moment een opname. Verweerster en de patiënt spreken af dat de patiënt
bij een toename van klachten contact zal opnemen. Op 16 februari 2021 wordt de patiënt
opnieuw gezien; de glucosewaarde is nog hoog maar een opname is dan niet meer nodig.
Een behandeling met sunitinib wordt besproken, maar gezien de slechte conditie van
de patiënt wordt besloten af te wachten totdat de patiënt herstelt van de eventuele
toxiciteit van de radiotherapie. Hierna heeft verweerster nog een aantal maal telefonisch
contact met de patiënt.
3.5 Op 1 april 2021 ziet verweerster de patiënt opnieuw op de polikliniek. Er
wordt ook bloedonderzoek verricht. Uit het bloedonderzoek blijkt dat de patiënt afwijkende
leverwaarden heeft. Er moet met spoed een CT-scan gemaakt worden. Deze wordt gepland
op 6 april 2021 maar wordt op verzoek van de patiënt verplaatst naar 9 april 2021.
Op 12 april 2021 vindt er een spoedbeoordeling plaats door de radioloog. Er is op
dat moment geen indicatie tot opname.
3.6 Op 13 april 2021 komt de patiënt naar de SEH omdat hij zich erg slecht voelt.
De volgende dag wordt besloten de patiënt op te nemen op een palliatieve zorg bed
op de afdeling oncologie en verder onderzoek te doen. Er wordt vastgesteld dat er
bij de patiënt sprake is van een graad 2 hepatitis met uitgebreide galwegdilatatie
en galmeervorming. In de differentiaal diagnose wordt voornamelijk aan een immuun
gemedieerde cholangitis gedacht. Gedurende de opname wordt de patiënt verder onderzocht
en behandeld. Op 17 april 2021 bleek er tevens sprake te zijn van pleuraempyeem en
op 19 april 2021 ook van een diepe trombocytopenie. De toestand van de patiënt gaat
hierna nog verder achteruit en er wordt besloten om in plaats van actieve behandeling
over te gaan naar palliatieve zorg. Op 29 april 2021 is de patiënt overleden.
4. Wat houdt de klacht in?
Volgens klaagster is verweerster nalatig geweest bij het monitoren van de immunotherapie
omdat zij de dosering van de medicatie niet heeft aangepast op het verminderde gewicht
van de patiënt.
5. Wat is het verweer?
Verweerster heeft de klacht bestreden. Daarnaast stelt zij dat klaagster niet ontvangen
kan worden in haar klacht omdat zij twijfelt of klaagster handelt in overeenstemming
met de wensen van de patiënt of dat zij zich vooral laat leiden door haar eigen motieven
en overtuigingen. Hieronder wordt nog verder op het verweer ingegaan.
6. Wat is het oordeel van het college?
Ten aanzien van de ontvankelijkheid
6.1 Het college dient allereerst de vraag te beantwoorden of de klacht ontvankelijk
is. Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg zegt het volgende daarover:
ingevolge artikel 65, eerste lid, onder a, van de Wet op de beroepen in de individuele
gezondheidszorg (Wet BIG) wordt een tuchtzaak aanhangig gemaakt door een schriftelijke
klacht, onder meer van een rechtstreeks belanghebbende. Volgens vaste tuchtrechtspraak
berust het recht van een naaste betrekking om een klacht in te dienen ten aanzien
van de medische behandeling van een overleden patiënt niet op een eigen klachtrecht
van de naaste betrekking, maar op een klachtrecht dat is afgeleid van de in het algemeen
veronderstelde wil van de patiënt. Van belang is dus of degene die klaagt daardoor
de veronderstelde wil van de overleden patiënt uitdrukt. Daarbij geldt dat het niet
de taak van de tuchtrechter is om in een zaak waarin een naaste betrekking van een
overleden patiënt een klacht indient, ambtshalve te onderzoeken of deze de wil van
de overleden patiënt vertegenwoordigt. Het indienen van de klacht rechtvaardigt het
oordeel dat de klagende nagelaten betrekking de wil van de overleden patiënt vertegenwoordigt,
behoudens het geval dat sprake is van bijzondere omstandigheden die aanleiding geven
daaraan te twijfelen (ECLI:NL:TGZCTG:2022:74).
6.2 Het college is niet gebleken van bijzondere omstandigheden die aanleiding
geven om te betwijfelen dat klaagster de wil van de overleden patiënt vertegenwoordigt.
Klaagster was nauw betrokken bij de behandeling van de patiënt en zij was telkens
aanwezig bij de afspraken en opname. Toen de patiënt nog leefde, heeft hij zich op
cruciale momenten laten leiden door de mening van klaagster. Het college vindt het
daarom onvoldoende aannemelijk dat hij géén klacht had ingediend als klaagster op
het indienen van een klacht had aangedrongen. Klaagster wordt ontvankelijk verklaard
in haar klacht.
Ten aanzien van de inhoud
6.3 De vraag die moet worden beantwoord is of de arts de zorg heeft verleend die
van haar mocht worden verwacht. De norm daarvoor is ‘de redelijk bekwame en redelijk
handelende’ arts. Het college gaat daarbij uit van de geldende beroepsnormen en wetenschappelijke
inzichten op het moment van de zorgverlening.
6.4 Klaagster stelt dat de patiënt een kwart van zijn lichaamsgewicht is verloren
in de periode dat hij immunotherapie kreeg. De patiënt viel af van 80 kilo bij de
eerste kuur naar ongeveer 60 kilo bij de vierde kuur. Verweerster had volgens klaagster
de dosering van de immunotherapie hier tussentijds op moeten aanpassen. Verweerster
stelt dat de dosering nivolumab en ipilimumab bij aanvang van de kuur is berekend
en afgerond op een gewicht van 81 kilo. Bij de derde en vierde kuur is er gedoseerd
op basis van een gewicht van 79 kilo. Over de wijze van het doseren van ipilimumab
zijn landelijke afspraken gemaakt waarbij er wordt gedoseerd op hele ampullen. Hierdoor
kan een bandbreedte van 20% over- of onderdosering ontstaan. Volgens verweerster is
dit algemeen geaccepteerd. Wat betreft de nivolumab is er in het EMC gekozen voor
een dosering op gewichtsklassen (dosebanding) waarbij er wordt afgerond. Een over-
of onderdosering van 10% wordt geaccepteerd omdat er bij dit percentage nauwelijks
invloed is op de therapeutische werking en de toxiciteit van het medicijn. Verweerster
stelt zich op het standpunt dat de dosering van de medicatie bij de patiënt binnen
de geaccepteerde bandbreedtes is gebleven en dat het niet ongebruikelijk is dat de
dosering tussentijds niet wordt aangepast.
6.5 Het college volgt het verweer van verweerster dat een marge van 20% in het
algemeen geaccepteerd is in het afronden van de dosis van de immunotherapie. De patiënt
woog 81 kilo bij de eerste kuur en 69 kilo een maand na de laatste kuur volgens het
medisch dossier. Dit betekent dat bij een dosering van eerst 240 mg (en daarna 220
mg) nivolumab en 80 mg ipilimumab verweerster binnen de marge van respectievelijk
10% en 20% overdosering is gebleven. Een lichte overdosering heeft naar alle waarschijnlijkheid
geen gevolgen gehad voor het verdere ziektebeloop van de patiënt. De klacht is kennelijk
ongegrond.
Conclusie
6.6 Het voorgaande leidt tot de beslissing dat verweerster met betrekking tot de
klacht geen verwijt als bedoeld in artikel 47 lid 1 van de Wet op de beroepen in de
individuele gezondheidszorg kan worden gemaakt. De klacht is daarom kennelijk ongegrond.”
3. Vaststaande feiten en omstandigheden
Voor de beoordeling van het beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de feiten
en omstandigheden zoals weergegeven in de beslissing in eerste aanleg, welke weergave
in beroep niet, althans onvoldoende, is bestreden.
4. Beoordeling van het beroep
4.1 Klaagster beoogt met haar beroep haar klacht in volle omvang aan het Centraal
Tuchtcollege voor te leggen en concludeert tot gegrond verklaring van het beroep.
4.2 De arts heeft gemotiveerd verweer gevoerd en concludeert tot verwerping van
het beroep.
4.3 In beroep is de schriftelijke klacht over het beroepsmatig handelen en nalaten
van de arts en is het door de arts gevoerde verweer tegen naar aanleiding van haar
professioneel handelen en nalaten geformuleerde klacht nog een keer aan de tuchtrechter
ter beoordeling voorgelegd. Het Centraal Tuchtcollege heeft kennis genomen van de
inhoud van de in eerste aanleg geformuleerde klacht en het daarover in eerste aanleg
door partijen gevoerde debat. Het door het Regionaal Tuchtcollege gevormde zaaksdossier
is aan het Centraal Tuchtcollege gestuurd.
4.4 In beroep is het debat door partijen schriftelijk nog een keer gevoerd, waarbij
door ieder van hen standpunten zijn ingenomen naar aanleiding van de door het Regionaal
Tuchtcollege vastgestelde feiten en de door dat College gegeven beschouwingen en beslissingen.
Tijdens de mondelinge behandeling op
27 maart 2023 is dat debat voortgezet.
Het beraad in raadkamer na de behandeling in beroep heeft het Centraal Tuchtcollege
niet geleid tot de vaststelling van andere feiten en tot andere beschouwingen en beslissingen
dan die van het College in eerste aanleg. Het Regionaal tuchtcollege heeft de klacht
terecht ongegrond verklaard. Dit betekent dat het beroep zal worden verworpen.
5. Beslissing
Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
verwerpt het beroep.
Deze beslissing is gegeven door: C.H.M. van Altena, voorzitter; T. Dompeling en
A.R.O. Mooy, leden-juristen en T.J.M. Tobé en E.J.F.M. de Kruijf, leden-beroepsgenoten
en
M. van Esveld, secretaris.
Uitgesproken ter openbare zitting van 17 april 2023.
Voorzitter w.g. Secretaris w.g.