ECLI:NL:TGZCTG:2023:21 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2022/1421
| ECLI: | ECLI:NL:TGZCTG:2023:21 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 23-01-2023 |
| Datum publicatie: | 08-02-2023 |
| Zaaknummer(s): | C2022/1421 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | Ongegrond/afwijzing |
| Inhoudsindicatie: | Klacht tegen een klinisch geriater. De klacht betreft de behandeling van en de zorg voor klaagster. Klaagster bezocht in oktober 2017 de polikliniek klinische geriatrie van het ziekenhuis waar de klinisch geriater op dat moment werkte. Een collega klinisch geriater (beklaagde in C2022/1420) concludeerde dat sprake was van een Mild Cognitive Impairment (MCI). Bij een consult in april 2018 bij de eerder genoemde collega meldde de dochter van klaagster dat klaagster in het ziekenhuis had gelegen met buikpijn. De conclusie was dat er progressie was tot een vorm van dementie en controle na zes maanden werd afgesproken. Eind juli 2018 heeft dezelfde collega klinisch geriater, na een verzoek daartoe van de dochter van klaagster, met de cardioloog besloten de Ascal met omeprazol over te zetten naar Plavix clopidogrel met de afspraak om in oktober te evalueren. Tijdens een telefonisch consult in november 2018 met de collega klinisch geriater werd een gastroscopie afgesproken. De uitslag hiervan was dat klaagster maagzweren had. In februari 2019 noteerde de collega klinisch geriater in het dossier onder meer dat het niet goed gaat met klaagster. Begin maart 2019 is klaagster ruim een week opgenomen. De beklaagde klinisch geriater is tijdens de opname als supervisor betrokken geweest bij het opnamegesprek en twee visites op de afdeling. Na de opname is de klinisch geriater niet meer betrokken geweest bij de zorg voor klaagster. Klaagster verwijt de klinisch geriater -zakelijk weergegeven-:a) Het onjuist weergeven van de heteroanamnese en de klachten en het vervolgens uitzetten van een onjuist onderzoekstraject. Het daarbij niet serieus nemen van klaagster en haar dochter;b) Het stellen van een foute diagnose, het uitzetten van een onjuiste behandeling en het opleggen van die behandeling;c) Het uitvoeren van een onjuist onderzoek en het trekken van foutieve conclusies. |
C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E
voor de Gezondheidszorg
Beslissing in de zaak onder nummer C2022/1421 van:
A., wonende te B., appellante, klaagster in eerste aanleg,
gemachtigde: C. te D. (hierna: de dochter)
tegen
I., werkzaam als klinisch geriater, (destijds) werkzaam te F.,
verweerster in beide instanties, gemachtigde:
mr. A.W. Hielkema, verbonden aan VvAA Rechtsbijstand te Utrecht.
1. Verloop van de procedure
A. - hierna klaagster - heeft op 25 mei 2021 bij het Regionaal Tuchtcollege te Zwolle
tegen I. - hierna de klinisch geriater - een klacht ingediend. Bij beslissing in raadkamer
van 9 mei 2022, onder nummer Z2021/3152 heeft dat college de klacht in al zijn onderdelen
kennelijk ongegrond verklaard. Klaagster is van die beslissing tijdig in beroep gekomen.
De klinisch geriater heeft een verweerschrift in beroep ingediend. De zaak is op de
zitting van het Centraal Tuchtcollege van 23 januari 2023 tegelijk behandeld met de
zaken C2022/1419 en C2022/1420 en C2022/1422 en C2022/1423. De zaken zijn niet gevoegd.
Klaagster en haar gemachtigde zijn op juiste wijze uitgenodigd voor de zitting, maar
zijn niet verschenen. De klinisch geriater is evenmin op de zitting verschenen. Mr.
Hielkema is namens de klinisch geriater verschenen. Na de mondelinge behandeling op
23 januari 2023 heeft het Centraal Tuchtcollege, na beraadslaging in raadkamer, in
het openbaar mondeling uitspraak gedaan. Hetgeen hierna volgt is een schriftelijke
uitwerking van die uitspraak.
2. Beslissing in eerste aanleg
Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing de volgende feiten en overwegingen
ten grondslag gelegd.
“2. DE FEITEN
Op grond van de stukken dient, voor zover van belang voor de beoordeling van de klacht,
van het volgende te worden uitgegaan.
De klacht betreft de behandeling van en de zorg voor klaagster, geboren in 1929.
Klaagster heeft op 3 oktober 2017 de polikliniek klinische geriatrie van G. te F.
bezocht. Hier is zij gezien door klinisch geriater H.. Deze concludeerde dat er sprake
was van een Mild Cognitive Impairment (MCI). Klaagster kreeg een verwijzing naar een
diëtiste vanwege gewichtsverlies en in april 2018 zou controle plaatsvinden met betrekking
tot de cognitie, bij problemen eerder.
Van 22 tot en met 24 januari 2018 was klaagster opgenomen op de afdeling interne geneeskunde
vanwege buikpijn. De buikklachten verdwenen tijdens de opname en een vervolg door
de internist was niet geïndiceerd.
Bij een consult op 11 april 2018 bij geriater H. meldde de dochter van klaagster dat
klaagster in het ziekenhuis had gelegen met buikpijn. De conclusie was dat er progressie
was tot een vorm van dementie, waarschijnlijk M. Alzheimer. Controle werd afgesproken
na zes maanden.
Op 30 juli 2018 vroeg de dochter van klaagster tijdens een telefonisch consult aan
geriater H. of de omeprazol (de PPI die klaagster gebruikte naast de bloedverdunner
Ascal) verminderd kon worden omdat zij zag dat klaagster hard achteruitging en ze
had gelezen dat omeprazol dementie kan geven. Na overleg van H. met de cardioloog
werd besloten de Ascal met omeprazol over te zetten naar Plavix clopidogrel met de
afspraak in oktober te evalueren. Op 20 september 2018 was klaagster op de SEH door
de chirurg gezien vanwege buikpijn. Op 27 september 2018 werd een echo abdomen gemaakt.
Die liet geen afwijkingen zien. De chirurg zag klaagster ter controle op 8 oktober
2018. Op 16 oktober 2018 gaf de dochter van klaagster aan dat zij klaagster geestelijk
slechter vond sinds de start van de clopidogrel. De dochter gaf aan dat klaagster
buikpijnklachten had en dat zij was afgevallen. De dochter van klaagster wilde twee
dingen weten: risicoreductie na het stoppen met de bloedverdunner en de kans op een
gastro-intestinale bloeding bij het gebruik van Ascal zonder omeprazol. Geriater H.
sprak af om te overleggen met de ziekenhuisapotheker. Op 25 oktober 2018 noteerde
de chirurg dat hij een CT-abdomen had aangevraagd.
Op 30 oktober 2018 had H. telefonisch contact met klaagster. Zij had intussen in verband
met de vragen van de dochter van klaagster overlegd met beklaagde en met de ziekenhuisapotheker.
Afgesproken werd om de uitslag van de CT-abdomen af te wachten en dan eventueel een
gastroscopie te doen.
De uitslag van de CT liet geen bijzonderheden zien. Tijdens een telefonisch consult
op
28 november 2018 met H. werd een gastroscopie afgesproken.
Op 12 december 2018 heeft H. op verzoek van klaagster de Plavix clopidogrel en Pantoprazol
teruggezet naar Ascal en Omeprazol 40 mg. Op 31 december 2018 is dit op verzoek van
klaagster omgezet naar Omeprazol 20 mg.
De gastroscopie vond plaats op 7 januari 2019. De uitslag was dat klaagster maagzweren
had. H. heeft Pantoprazol 2 dd 40 mg afgesproken. Op verzoek van de dochter van klaagster
vanwege maagklachten bij klaagster werd dit op
4 februari 2019 gewijzigd in Rabeprazol 2dd 20 mg. Bij telefonische controle een week
later waren de klachten nog niet verbeterd en werd besloten Ascal voorlopig te staken.
De MDL-arts had verder desgevraagd geen aanvullende adviezen.
Tijdens een telefonisch consult op 19 februari 2019 noteerde H.:
“Gaat niet goed met moeder: snel vol, moe, gaat geestelijk hard achteruit, loopt moeilijk.”
H. stelde voor om klaagster ter observatie op te nemen. De dochter van klaagster was
akkoord maar klaagster wilde dit niet.
Op 25 februari 2019 vond een gastroscopie ter controle plaats. H. is op de scopie-kamer
geweest om de bevindingen direct met de dochter van klaagster te bespreken. Er werden
geen maagzweren meer gezien. Een afbouwschema van de Rabeprazol werd besproken en
een telefonisch vervolgconsult over twee weken.
De dochter van klaagster nam echter al op 1 maart 2019 weer telefonisch contact op
met H. vanwege klachten van opboeren en buikpijn bij klaagster. Nu stemde klaagster
wel in met een opname. Deze opname vond plaats van 6 tot en met 15 maart 2019. Bij
het opnamegesprek en bij aanvang van de klinische observatie was beklaagde de supervisor
van de dienstdoende arts-assistenten. Daarna waren beklaagde en geriater J. afwisselend
supervisors. Geriater E. is bij de opname bij aanvang van de klinische observatie
aangemeld als hoofdbehandelaar. Beklaagde is tijdens de opname als supervisor betrokken
geweest bij het opname-gesprek op 6 maart 2019 en de visites op de afdeling op 11
en 13 maart 2019. Beklaagde is na de opname niet meer betrokken geweest bij de zorg
voor klaagster.
3. HET STANDPUNT VAN KLAAGSTER EN DE KLACHT
Volgens klaagster vond het stoppen van de omeprazol plaats van de ene op de andere
dag en daarmee niet volgens een afbouwschema zoals beschreven in het Farmacotherapeutisch
kompas. Hierdoor is volgens klaagster een reboundeffect opgetreden, wat heeft geleid
tot de maag-/darmklachten. Hier heeft klaagster mee rondgelopen van augustus 2018
tot maart 2019. Dit heeft grote gevolgen gehad voor haar geestelijke en lichamelijke
welzijn. Volgens klaagster had vanaf het begin duidelijk moeten zijn dat de klachten
eventueel mede te herleiden waren tot een maagzweer. De opname in maart 2019 hield
verband met de maag-/darmklachten van klaagster en zij ging er dan ook vanuit dat
de focus hierop zou liggen. In plaats daarvan werd de nadruk gelegd op het vergeten
te eten en haar dementie. Haar klachten zijn verkeerd opgeschreven en op basis hiervan
is een verkeerd beleid uitgezet.
Specifiek aan beklaagde verwijt klaagster -zakelijk weergegeven-:
a) het onjuist weergeven van de heteroanamnese en de klachten en het vervolgens
uitzetten van een onjuist onderzoekstraject. Het daarbij niet serieus nemen van klaagster
en haar dochter;
b) het stellen van een foute diagnose, het uitzetten van een onjuiste behandeling
en het opleggen van die behandeling;
c) het uitvoeren van een onjuist onderzoek en het trekken van foutieve conclusies.
4. HET STANDPUNT VAN BEKLAAGDE
Beklaagde heeft de haar gemaakte verwijten gemotiveerd weersproken. Voor zover nodig
wordt het standpunt van beklaagde hieronder, bij de bespreking van de verschillende
klachtonderdelen, nader uiteengezet.
5. DE OVERWEGINGEN VAN HET COLLEGE
5.1
Het college wijst er allereerst op, dat het bij de tuchtrechtelijke toetsing van professioneel
handelen er niet om gaat of dat handelen beter had gekund, maar om het geven van een
antwoord op de vraag of de beroepsbeoefenaar bij het beroepsmatig handelen is gebleven
binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening, rekening houdend met
de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met
hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard was aanvaard.
Ten aanzien van klachtonderdeel a
5.2
Volgens klaagster heeft beklaagde de heteroanamnese en de klachten verkeerd weergegeven
en op basis hiervan een onjuist onderzoekstraject uitgezet. Daarbij zou zij klaagster
en haar dochter niet serieus hebben genomen.
Beklaagde was supervisor van arts-assistent K. tijdens het opnamegesprek. Het college
ziet geen aanleiding om te twijfelen aan de juistheid van de naar aanleiding van dit
gesprek door de arts-assistent weergegeven heteroanamnese en klachten. Daarbij acht
het college van belang dat een anamnese – anders dan klaagster lijkt te veronderstellen
– geen woordelijk gespreksverslag is, maar een weergave (en daarmee interpretatie)
van de arts van wat er verteld is. Dat deze weergave verschilt van hetgeen volgens
(de dochter van) klaagster gezegd is (of wat de dochter meent dat er aan de hand is),
betekent daarom nog niet dat de anamnese naar professionele maatstaven onder de maat
is. De omstandigheid dat de arts-assistent tijdens het afnemen van de heteroanamnese
geen notitieboekje bij zich had en niets heeft opgeschreven, zoals door klaagster
gesteld, maakt dit niet anders. Dat klaagster dan wel haar dochter niet serieus zou
zijn genomen, is dan ook niet gebleken.
Beklaagde heeft in haar rol van supervisor het beleid met de arts-assistent besproken.
Uitgaande van een juist weergegeven heteroanamnese en juist weergegeven klachten,
heeft het college geen reden om het uitgezette onderzoekstraject onjuist te achten.
Beklaagde heeft een en ander dan ook kunnen accorderen.
Dit betekent dat klachtonderdeel a ongegrond is.
Ten aanzien klachtonderdeel b
5.3
Dit betreft het verwijt dat beklaagde een foute diagnose heeft gesteld en een onjuiste
behandeling heeft uitgezet en opgelegd.
Volgens klaagster is het aantoonbaar onjuist dat zij vergat te eten in verband met
dementie. Beklaagde bestrijdt dat er een onjuiste diagnose is gesteld. Het college
volgt beklaagde hierin. Het vergeten te eten is een verschijnsel dat past bij dementie
en was in dit geval een reële mogelijkheid. De observaties tijdens de opname lieten
ook zien dat klaagster, wanneer zij gestimuleerd werd, goed at en dronk. Daarnaast
gaf zij weinig klachten aan. Daar komt bij dat de maagzweren van klaagster op dat
moment genezen waren en er geen andere oorzaak was aangetoond voor haar maagklachten.
Beklaagde heeft daarom op basis hiervan beleid kunnen uitzetten, dan wel als supervisor
kunnen accorderen. Uit het dossier leidt het college af dat een en ander telkens met
klaagster is besproken en dat zij daarmee heeft ingestemd. Van het opleggen van een
beleid is het college dan ook niet gebleken. Dat de dochter van klaagster het niet
eens was met dit beleid, maakt dit niet anders.
Dit betekent dat ook klachtonderdeel b ongegrond is.
Ten aanzien van klachtonderdeel c
5.4
Volgens klaagster heeft beklaagde een onjuist onderzoek uitgevoerd en foutieve conclusies
getrokken. Er werd een MMSE-test uitgevoerd terwijl zij extreem verward was vanwege
haar opname. Klaagster was daar vanwege haar maag-/darmproblemen. Er is ten onrechte
geconcludeerd dat zij tijdens haar verblijf in gewicht was toegenomen, aangezien ze
is gewogen toen ze geconstipeerd was. Verder is er op dag één van de opname een opmerking
gemaakt over de eetlust, die vervolgens niet meer is herzien en wel is gebruikt voor
het behandelplan. Er heeft geen onderzoek plaatsgevonden naar de maag-/darmklachten
in het algemeen en ten tijde van haar verblijf op de afdeling geriatrie.
Beklaagde bestrijdt de haar gemaakte verwijten. Vóór de opname waren de
maag-/darmklachten onderzocht. De MMSE-screening bij aanvang van de opname is door
de arts-assistent (onder supervisie van geriater E.) uitgevoerd conform de beroepsrichtlijn
Comprehensive Geriatric Assessment. Er was een indicatie voor het uitvoeren van de
test en aan klaagster is ook uitgelegd waarvoor deze test bedoeld was. Zij begreep
dit en heeft hieraan haar medewerking verleend. Daarbij wordt altijd in acht genomen
dat een test een momentopname betreft.
Het college onderschrijft dat het in kaart brengen van de cognitieve functies van
een patiënt van die leeftijd kan bijdragen aan het verkrijgen van een volledig beeld
dat voor een adequate behandeling nodig is. Of de MMSE-screening in het concrete geval
van klaagster nut heeft opgeleverd, is slechts met kennis achteraf vast te stellen.
Tuchtrechtelijk wordt slechts naar het moment van handelen getoetst. Daarom treft
beklaagde geen verwijt.
Het gewicht van klaagster is genoteerd op 7 maart en op 12 maart 2019. Het verpleegkundig
dossier bevat regelmatige aantekeningen dat klaagster at en dronk wat haar werd aangeboden.
Tevens wordt regelmatig gerapporteerd over de ontlasting. Klaagster gaf geen maag-
en darmklachten meer aan. Het college ziet hierin geen feitelijke basis voor de conclusie
dat beklaagde actiever had moeten acteren.
Ook klachtonderdeel c is ongegrond.
Conclusie
Gelet op het voorgaande dient als volgt te worden beslist.”
3. Vaststaande feiten en omstandigheden
Het Centraal Tuchtcollege gaat bij de beoordeling van het beroep uit van de feiten
die het Regionaal Tuchtcollege heeft weergegeven in overweging 2. “De feiten” van
de beslissing van het Regionaal Tuchtcollege. Deze weergave is in beroep niet of in
elk geval onvoldoende, bestreden.
4. Beoordeling van het hoger beroep
Omvang van de zaak in beroep
4.1 Klaagster is het niet eens met de beslissing van het Regionaal Tuchtcollege.
Het beroep van klaagster heeft tot doel dat het Centraal Tuchtcollege de zaak in volle
omvang beoordeelt en de klacht alsnog gegrond verklaart.
4.2 De klinisch geriater heeft verweer gevoerd en verzoekt het Centraal Tuchtcollege
om het beroep van klaagster te verwerpen.
Inhoudelijke beoordeling
4.3 Het Centraal Tuchtcollege heeft kennisgenomen van de inhoud van de aan het
Regionaal Tuchtcollege voorgelegde klacht en het debat dat partijen daarover schriftelijk
bij dat tuchtcollege hebben gevoerd. Het door het Regionaal Tuchtcollege opgebouwde
zaaksdossier is aan het Centraal Tuchtcollege gestuurd.
4.4 In beroep hebben partijen het debat schriftelijk nog een keer gevoerd. Daarbij
heeft ieder van hen standpunten ingenomen over de door het Regionaal Tuchtcollege
vastgestelde feiten en de door dat college gegeven beschouwingen en beslissingen.
Tijdens de mondelinge behandeling op 23 januari 2023 heeft de gemachtigde het standpunt
van de klinisch geriater nader toegelicht.
4.5 Het beraad in raadkamer in beroep heeft het Centraal Tuchtcollege niet geleid
tot het vaststellen van andere feiten of tot andere beschouwingen en beslissingen
dan die van het Regionaal Tuchtcollege. Dit betekent dat ook het Centraal Tuchtcollege
de klacht ongegrond vindt en dat het beroep van klaagster zal worden verworpen.
5. Beslissing
Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
verwerpt het beroep.
Deze beslissing is gegeven door: C.H.M. van Altena, voorzitter; T. Dompeling en
M.W. Zandbergen, leden-juristen en H.J. Hasper en R.J. van Marum, leden-beroepsgenoten
en C.J.M. Manders, secretaris.
Uitgesproken ter openbare zitting van 23 januari 2023.
Voorzitter w.g. Secretaris w.g.