ECLI:NL:TGZCTG:2021:149 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag c2020.293

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2021:149
Datum uitspraak: 13-08-2021
Datum publicatie: 13-08-2021
Zaaknummer(s): c2020.293
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen:
Inhoudsindicatie: Klacht tegen huisarts. Klager is bekend met onder meer hypertensie en IBS-klachten. De huisarts heeft klager voor zijn hoge bloeddruk medicatie voorgeschreven. Klager heeft herhaaldelijk zijn zorgen geuit over bijwerkingen van de medicatie. Klager verwijt de huisarts dat zij klager ondanks bijwerkingen, door liet gaan met het gebruik van de bloeddrukverlagers die zulke heftige bijwerkingen opleverden. Het Regionaal Tuchtcollege acht de klacht kennelijk ongegrond. Het Centraal Tuchtcollege verwerpt het beroep van klager tegen deze beslissing.

C E N T R A A L  T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2020.293 van:

A., wonende te B., appellant, klager in eerste aanleg,

gemachtigde: mr. A. Aksu, advocaat te Rotterdam,

tegen

C., huisarts, (destijds) werkzaam te B., verweerster in beide instanties, gemachtigde: mr. J.S.M. Brouwer, verbonden aan DAS Rechtsbijstand te Amsterdam

1.         Verloop van de procedure

A. – hierna klager – heeft op 24 juni 2020 bij het Regionaal Tuchtcollege te Zwolle tegen C. – hierna de huisarts – een klacht ingediend. Bij beslissing van 8 december 2020, onder nummer 099/2020, heeft dat college de klacht kennelijk ongegrond verklaard.

Klager is van die beslissing tijdig in beroep gekomen. De huisarts heeft een verweerschrift in beroep ingediend.

De zaak is in beroep behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 18 juni 2021, waar is verschenen de huisarts, bijgestaan door

mr. P. de Zeeuw als waarnemer van mr. Brouwer. Mr. Aksu heeft bij aanvang van de terechtzitting laten weten dat klager door persoonlijke omstandigheden niet in staat is bij de terechtzitting aanwezig te zijn. Mr. Aksu is namens klager verschenen. Partijen hebben beiden hun standpunten nader toegelicht.

2.         Beslissing in eerste aanleg

Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.

            “2.       DE FEITEN

Op grond van de stukken (waaronder het huisartsenjournaal) dient, voor zover van belang voor de beoordeling van de klacht, van het volgende te worden uitgegaan.

Klager, geboren in 1963, is bekend met onder meer hypertensie en IBS-klachten.

Op 4 januari 2019 heeft de echtgenote van klager om 10.45 uur telefonisch contact opgenomen met de praktijk. Zij vertelde dat klager de avond ervoor na een vrijpartij een slapend doof/slaperig gevoel in zijn lichaam had, links meer dan rechts en ook aan de linkerzijde van zijn hoofd. Klager was wakker geworden met dezelfde klachten. Zijn gezicht voelde doof aan. Hij sprak normaal en kon zijn ledematen bewegen. Hij had zelf zijn bloeddruk gemeten: 171/106 mmHG. Klager kreeg een afspraak op het spreekuur van beklaagde dezelfde dag om 15.30 uur op de praktijk. Beklaagde vond de klachten moeilijk te duiden en heeft overlegd met de neuroloog in het ziekenhuis D. in E.. Deze vond de klachten atypisch. Klager is ingestuurd naar het ziekenhuis voor verder onderzoek. Uit het CT-onderzoek bleek dat klager een kleine hersenbloeding had gehad. Er werd direct gestart met Enalapril 10 mg. Klager is twee dagen in het ziekenhuis gebleven voor observatie.

In de periode na de opname heeft klager meerdere keren telefonisch contact opgenomen met vragen over de Enalapril. Die vragen betroffen de merken Enalapril die klager had gekregen van de apotheek en de voorgeschreven dosis. In overleg met de neuroloog heeft klager verder Enalapril maleaat TEVA 10 mg gekregen.

Op 11 maart 2019 is bij klager een 30-minuten bloeddrukmeting gedaan in de huisartsenpraktijk. De waarden waren licht verhoogd 146/88 mmHG, afkapwaarde 135/85, bij bovengenoemd gebruik van Enalapril. Op 19 maart 2019 bezocht klager het spreekuur van beklaagde en vertelde dat de gevoelsstoornissen helemaal waren verdwenen en dat hij thuis normale bloeddrukwaardes mat. Klager voelde zich angstig en onzeker en had soms hoofd- en nekpijn. De behandeling door een F.-se masseur hielp goed.

Vanwege de wens van klager om te stoppen met de bloeddrukverlagende medicatie en de volgens klager normale bloeddrukmetingen thuis is besloten dat klager thuis bloeddrukmetingen zou gaan doen met de Omron-meter die klager van de praktijk leende.

Op 28 maart 2019 heeft beklaagde klager gebeld omdat ook de Omron-bloeddruk-metingen verhoogd waren. Beklaagde heeft klager geadviseerd te starten met Amlodipine 5 mg. Klager heeft de volgende dag naar de praktijk gebeld om te overleggen over de Amlodipine. Hij was huiverig om te starten en vertelde dat hij thuis keurige bloeddrukwaardes had. De assistente heeft klager gerustgesteld en gezegd dat hij bij bijwerkingen contact op moest nemen met de praktijk/de huisarts voor overleg.

Op 19 april 2019 kwam de echtgenote van klager aan de balie en vertelde dat klager de dag ervoor was gestopt met de Amlodipine vanwege hevige bijwerkingen, namelijk ‘het gevoel of er iemand in het hoofd en in de nek met speldenprikjes bezig is en hevige duizelingen.’ Klager nam de Enalapril 10 mg wel in. In overleg met beklaagde stelde de assistente voor om een week geen Amlodipine te gebruiken en dan opnieuw te starten en na twee dagen telefonisch te overleggen. Klager wilde dat echter niet en besloten is om na drie tot vier weken weer een 30-minuten bloeddrukmeting te doen.

Op 23 april 2019 kreeg beklaagde bericht van de huisartsenpost E. betreffende een contact met klager: “Bezorgdheid over de (bij)werkingen geneesmiddel.”

Op 24 april 2019 belde de echtgenote van klager naar de praktijk met de vraag hoe lang de klachten in verband met bijwerkingen konden aanhouden. De assistente heeft verwezen naar de apotheker voor overleg.

Op 30 april 2019 heeft klager een visite aangevraagd vanwege hevige hoofd- en nekpijn. Een collega huisarts heeft de visite afgelegd. Deze noteerde dat klager al drie weken thuis op de bank zat en niet kon werken. Hij had af en toe een opleving. Hij nam af en toe een paracetamol. Bij lichamelijk onderzoek vond de collega een verhoogde spierspanning in de nek. Klager werd verwezen naar een chiropractor.

Op 9 mei 2019 heeft de echtgenote van klager de 30-minuten bloeddrukmeting afgezegd. Verder is toen genoteerd;

“Gestopt met Amlodipine sinds 18-4, erge nekpijn. Helemaal uit zijn doen. Kan helemaal niets. Fysio is ingeschakeld. Komt aan huis (!) ivm pijnvlagen aan de nek. Verder geen hulpvraag behalve dat de BD30 afgezegd wordt.”

Op 14 mei 2019 heeft de echtgenote van klager telefonisch verzocht om bloedonderzoek op magnesium te laten doen. Het advies was om die vraag tijdens het volgende consult met de huisarts te bespreken.

Op 29 mei 2019 is klager zonder bericht niet verschenen op het spreekuur bij een collega van beklaagde. De collega besprak met beklaagde dat zij klager het beste kent en hem daarom beter terug kon zien. Klager maakte echter geen nieuwe afspraak. 

Klager belde op 10 juli 2019. In het journaal is genoteerd;

“Lang gesprek aan de telefoon: Pt heeft geen vertrouwen meer in dr C. omdat zij heeft gezegd dat meneer na 2 wkn stoppen weer moest beginnen met de amlodipine terwijl meneer zoveel pijn had dat hij zelfs in de feutushouding lag, voelt zichzelf niet gehoord had graag dat de dokter had gezegd kom maar even langs. CVA vpk [naam vpk] in het zkh zou hebben gezegd dat hij absoluut niet door had mogen gaan en het hiermee alleen maar erger zou worden. Heeft bij Lareb gekeken en zijn bijwerkingen zijn daar bekend.”

Klager is op 11 juli 2019 bij beklaagde op het spreekuur gekomen. Klager vertelde over zijn hevige spierklachten en de forse problemen met zijn gebit. Klager was met alle bloeddrukmedicatie gestopt. Hij zou witte-jassen-hoge-bloeddruk hebben. Klager wilde starten met Diazepam en Atenolol. Beklaagde heeft klager lichamelijk onderzocht. Zij noteerde als bijzonderheden dat sprake was van een versterkte cervicale kyfose, drukpijn cervicale wervels en enige hypertonie van de musculus trapezius. De conclusie van beklaagde was dat sprake was van myalgie of van artrose en zij bood een X-foto aan. Beklaagde besprak met klager de pijnmedicatie en zij besprak dat Amlodipine na twee dagen uit het bloed verdwenen is en niet de oorzaak van zijn spierpijn kan zijn. Beklaagde sprak af om eerst de 30-minuten bloeddrukmeting te herhalen.

In augustus 2019 is er nog herhaaldelijk contact geweest met de praktijk. Klager vroeg om bloedonderzoek op vitamines en weer om diazepam. Uit het bloedonderzoek bleek dat sprake was van een te laag vitamine D en een te hoog vitamine B6-gehalte. Klager heeft vitamine D-suppletie gekregen, het advies om geen multi-vitamines te slikken en een doorverwijzing naar de diëtiste.

Op 12 oktober 2019 zag collega huisarts G., bij het verwerken van de post, dat klager begin 2019 een torenhoge bloeddruk had bij een bloedig CVA en dat zowel de Enalipril als de Amlodipine gestaakt waren. Zij adviseerde om klager op korte termijn op te roepen voor een 30-minuten bloeddrukmeting en een afspraak bij de huisarts van voorkeur voor cardio-vasculair risicomanagement (CVRM). Klager gaf echter aan dat hij zelf een normale bloeddruk mat en dat hij wilde wachten tot hij minder stress en lichamelijke klachten had. Afgesproken werd dat klager in januari 2020 opgeroepen zou worden voor CVRM en dat daarvoor laboratoriumonderzoek gedaan zou worden en een 30-minuten bloeddrukmeting.

Op 17 januari 2020 is in het dossier genoteerd dat het erop lijkt dat klager nog niet voor CVRM-consult is geweest.

Op 22 en 24 januari 2020 is in het dossier genoteerd dat klager vertelde dat hij zich sinds twee maanden een stuk beter voelde en dat hij weer actief was. Hij wilde eerst de cholesterolwaardes verbeteren met behulp van een diëtiste. Genoteerd is dat beklaagde werd gevraagd om klager op te roepen voor haar spreekuur.

Op 22 juni 2020 heeft klager een brief geschreven naar de praktijk dat hij zich wilde laten uitschrijven uit de praktijk. Op 24 juni 2020 heeft klager de onderhavige klacht ingediend.

3.         HET STANDPUNT VAN KLAGER EN DE KLACHT

Klager verwijt beklaagde -zakelijk weergegeven- dat zij klager, ondanks bijwerkingen door liet gaan met het gebruik van de bloeddrukverlagers die zulke heftige bijwerkingen opleverden.

             4.         HET STANDPUNT VAN BEKLAAGDE

Beklaagde voert -zakelijk weergegeven- aan dat de tegen haar ingediende klacht ongegrond is. Voor zover nodig wordt hierna meer specifiek op het verweer ingegaan.

5.         DE OVERWEGINGEN VAN HET COLLEGE

5.1      

Het college wijst er allereerst op, dat het bij de tuchtrechtelijke toetsing van professioneel handelen er niet om gaat of dat handelen beter had gekund, maar om het geven van een antwoord op de vraag of de beroepsbeoefenaar bij het beroepsmatig handelen is gebleven binnen de grenzen van een redelijk bekwame beroepsuitoefening, rekening houdend met de stand van de wetenschap ten tijde van het klachtwaardig geachte handelen en met hetgeen toen in de beroepsgroep ter zake als norm of standaard was aanvaard.

5.2

Met betrekking tot de beoordeling van de klacht overweegt het college het volgende. De klacht betreft de door beklaagde aan klager voorgeschreven medicatie voor zijn hoge bloeddruk. Zoals hierboven beschreven was bij klager begin 2019 een veel te hoge bloeddruk geconstateerd. Terecht heeft beklaagde daarop nader onderzoek gedaan en in maart 2019 aan klager medicatie voorgeschreven, namelijk Amlodipine 5 mg. Verder gebruikte klager door de neuroloog voorgeschreven Enalapril 10 mg.

Klager heeft herhaaldelijk zijn zorgen geuit over bijwerkingen van de medicatie.

Terecht is aan klager toen eerst het advies gegeven om, in het geval er bijwerkingen optraden, contact op te nemen voor overleg. Vervolgens is, zoals blijkt uit de notitie in het dossier van 10 juli 2019, aan klager het advies gegeven om een week geen Amlodipine te slikken en daarna weer te starten. Tot het herstarten van de medicatie is het echter niet gekomen. Hieruit blijkt dat beklaagde klager niet door heeft laten gaan met de bloeddrukverlagers. Dat betekent dat de klacht niet slaagt.

Verder overweegt het college nog het volgende met betrekking tot bijwerkingen van Amlodipine. Klager stelt dat hij langdurig last heeft (gehad) van bijwerkingen van die medicatie. Het college wijst erop dat de werkingsduur van Amlodipine 24 uur is en dat de halfwaardetijd van Amlodipine 35-50 uur is. Dat betekent dat het zeker niet aannemelijk is dat twee weken na het stoppen van de medicatie nog sprake kan zijn van bijwerkingen van de medicatie.

5.3

Gelet op het voorgaande dient als volgt te worden beslist. ”

3.         Vaststaande feiten en omstandigheden

Het Centraal Tuchtcollege gaat bij de beoordeling van het beroep uit van de feiten weergegeven in overweging 2. “De feiten” van de beslissing van het Regionaal Tuchtcollege. Deze weergave is in beroep niet of in elk geval onvoldoende, bestreden.

4.         Beoordeling van het beroep

4.1       Klager wil met zijn beroep zijn klacht in volle omvang door het Centraal Tuchtcollege laten beoordelen. Het beroep van klager strekt ertoe dat het Centraal Tuchtcollege de klacht alsnog gegrond verklaart.

4.2       De huisarts heeft in beroep verweer gevoerd en heeft het Centraal Tuchtcollege verzocht om het beroep van klager te verwerpen.

4.3       Het Centraal Tuchtcollege heeft kennis genomen van de inhoud van de in eerste aanleg geformuleerde klacht en het daarover in eerste aanleg door partijen schriftelijk gevoerde debat. Het door het Regionaal Tuchtcollege gevormde zaaksdossier is aan het Centraal Tuchtcollege gestuurd.

4.4       In beroep is het debat door partijen schriftelijk nog een keer gevoerd, waarbij door ieder van hen standpunten zijn ingenomen naar aanleiding van de door het Regionaal Tuchtcollege vastgestelde feiten en de door dat college gegeven beschouwingen en beslissingen. Tijdens de mondelinge behandeling op 18 juni 2021 is dat debat voortgezet.

4.5       Het Centraal Tuchtcollege komt op grond van het schriftelijk en mondeling debat ter terechtzitting in beroep over het handelen van de huisarts tot dezelfde constateringen als het Regionaal Tuchtcollege. Het Centraal Tuchtcollege neemt datgene wat het Regionaal Tuchtcollege onder ‘5. De overwegingen van het college’ heeft overwogen hier over. Daarmee sluit het Centraal Tuchtcollege zich aan bij het oordeel van het Regionaal Tuchtcollege dat de klacht van klager ongegrond is. Het Centraal Tuchtcollege merkt verder op dat de huisarts zorgvuldig heeft gehandeld in reactie op de door klager gemelde bijwerkingen en zijn zorgen hierover.

4.6       Het voorgaande betekent dat het beroep van klager zal worden verworpen.

5.         Beslissing

Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

verwerpt het beroep.

Deze beslissing is gegeven door: R. Prakke-Nieuwenhuizen, voorzitter,

A.D.R.M. Boumans en H.M Wattendorff, leden-juristen en F.M.M. van Exter en

W. de Ruijter, leden-beroepsgenoten en E. van der Linde, secretaris.

Uitgesproken ter openbare zitting van 13 augustus 2021.

                        Voorzitter   w.g.                                                        Secretaris w.g.