ECLI:NL:TGZCTG:2014:13 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag c2013.096
| ECLI: | ECLI:NL:TGZCTG:2014:13 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 16-01-2014 |
| Datum publicatie: | 16-01-2014 |
| Zaaknummer(s): | c2013.096 |
| Onderwerp: | Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose |
| Beslissingen: | |
| Inhoudsindicatie: | Klager is sinds zijn jeugd bekend bij de GGZ. Klager was op enig moment in dagbehandeling voor persoonlijkheidsproblematiek. Verweerster (psychiater) was bij de behandeling van klager betrokken vanaf 6 februari 2008 tot 16 april 2008. Klager klaagt erover dat zijn klachten niet serieus zijn genomen althans dat ten onrechte niet eerder passende behandeling is ingezet. De klacht houdt in de kern in dat de psychiater (1) klager voor het eerste gesprek voor niets heeft laten langskomen en dit gesprek niet als een behandelgesprek kon worden beschouwd, (2) hinderlijk liep te grijnzen, (3) verkeerde informatie heeft gegeven, (4) het medisch dossier niet of niet zorgvuldig heeft gelezen, (5) intakegesprekken heeft gepland op locatie A, terwijl dit bij locatie B was afgesproken en (6) eerder psychotherapie had moeten regelen. Volgens klager heeft het nalaten van de psychiater er toe geleid dat klager zonder behoorlijke behandeling jaren ziek thuis heeft gezeten. RTG Den Haag: Het College kan zich voorstellen dat het proces naar het zoeken van de juiste behandeling mede gezien de lange duur daarvan en verloop van het traject via wisselende afdelingen voor klager moeilijk te volgen is geweest. Er zijn evenwel geen aanwijzingen dat de psychiater in dit kader een tuchtrechtelijk verwijt te maken valt. Klacht afgewezen. Het CTG verwerpt het beroep. |
C E N T R A A L T U C H T C O L L E G E
voor de Gezondheidszorg
Beslissing in de zaak onder nummer C2013.096 van:
A., wonende te B., appellant, klager in eerste aanleg,
Tegen
C., psychiater, werkzaam te D., verweerster in beide instanties,
gemachtigde mr. K.T.B. Salomons.
1. Verloop van de procedure
A. - hierna klager - heeft op 21 december 2011 bij het Regionaal Tuchtcollege te
’s-Gravenhage tegen C. - hierna de arts - een klacht ingediend. Bij beslissing van
9 oktober 2012, onder nummer 2011-266h, heeft dat College de klacht afgewezen.
Klager is van die beslissing tijdig in hoger beroep gekomen. De arts heeft een verweerschrift in hoger beroep ingediend.
De zaak is in hoger beroep tegelijkertijd, maar niet gevoegd, met de zaken C2012.473, C2013.095, C2013.093, C2012.470 en C2013.097 behandeld ter openbare terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 14 november 2013, waar zijn verschenen klager en de arts, bijgestaan door mr. K.T.B. Salomons.
2. Beslissing in eerste aanleg
Het Regionaal Tuchtcollege heeft aan zijn beslissing het volgende ten grondslag gelegd.
“2. De feiten
Klager was sinds zijn jeugd bekend bij de GGZ en werd op 20 februari 2006 door zijn huisarts verwezen naar Parnassia vanwege slaapproblemen en moeite om zijn leven op orde te krijgen. Via het CAT werd klager doorverwezen naar het Centrum voor Arbeid en Psyche (CAP) - later PsyQbusiness -, onderdeel van de ParnassiaBavogroep. Daarna vonden wekelijks gemiddeld meerdere telefonische en persoonlijke consulten bij verschillende (gezondheidszorg) psychologen en psychiaters binnen verschillende zorgprogramma’s plaats totdat klager op 15 mei 2008 gedwongen werd opgenomen op grond van de BOPZ.
Op 20 maart 2006 werd klager voor de eerste maal gezien in het kader van een psychiatrisch intake-consult. De vraag die centraal stond was of er een diagnose gesteld kon worden en of medicatie nodig was. In de verslaglegging is als voorlopige conclusie onder meer gesteld: - patiënt is nauwelijks gepersonaliseerd; - veel gegevens over de voorgeschiedenis/levensloop ontbreken. – geen aanwijzing voor psychotische symptomen; waarschijnlijk is er sprake van een ontwikkelingsstoornis” Op 24 maart 2006 werd geconcludeerd dat dagbehandeling nodig was. Klager werd doorverwezen naar een dagbehandeling binnen het Centrum voor Persoonlijkheidsproblematiek (CPP). Er zouden wekelijkse gesprekken plaatsvinden zolang de dagbehandeling niet zou zijn gestart. Op 28 april 2006 bleek dat klager was gestopt met de voorgeschreven medicatie. Op 16 juni 2006 werd klager gezien in het kader van een spoedconsult, omdat klager dreigde zijn polsen door te snijden. Tijdens dit contactmoment werd het suïciderisico als laag beoordeeld. Er werd opnieuw medicatie voorgeschreven. Vervolgens zijn de meerdere consulten per week, waarin met klager over zijn (psychische) gezondheidstoestand gesproken en in een aantal gevallen medicatie werd voorgeschreven, voortgezet.
Klager was ingeschreven bij de dagbehandeling CPP vanaf 3 juli 2006 tot
18 september 2006. Via de afdeling Arbeid en Psyche was klager verwezen naar de afdeling Autisme Spectrum Stoornissen (ingeschreven vanaf 1 mei 2007 tot 23 april 2008). Klager verzocht op 16 mei 2007 om in plaats daarvan te worden verwezen naar de afdeling Eetstoornissen (ingeschreven vanaf 7 juni 2007 tot 2 augustus 2007). Op 16 oktober 2007 werd besloten dat klager voor verder persoonlijkheidsonderzoek zou worden verwezen de afdeling PsyQ Onderzoek en Advies (ingeschreven vanaf
19 oktober 2007 tot 18 januari 2008). Naar aanleiding van de uitkomst van dit onderzoek werd klager op 21 december 2007 verwezen naar de afdeling Leggelostraat. Alvorens de intake aldaar werd klager in januari 2008 eerst nog aangemeld bij het Centrum Eerste Psychose (ACEP, ingeschreven vanaf 18 januari 2008 tot 24 juli 2008) voor diagnostiek waarna in dat verband verschillende telefonische en persoonlijke consulten plaatsvonden. Op 15 april 2008 werd klager gedwongen opgenomen op grond van de BOPZ. Vanaf 24 juli 2008 was klager in behandeling bij het team ACT-TZT.
3. De klacht en het standpunt van klager
Klager heeft in zijn klaagschrift zijn verwijten uitgebreid omschreven en toegelicht. Het College leidt hieruit af dat klager vindt dat zijn klachten niet serieus zijn genomen althans ten onrechte niet eerder passende behandeling is ingezet.
De klacht houdt in de kern in dat de psychiater (1) klager voor het eerste gesprek voor niets heeft laten langskomen en dit gesprek niet als een behandelgesprek kon worden beschouwd,
(2) hinderlijk liep te grijnzen, (3) verkeerde informatie heeft gegeven (4) het medisch dossier niet of niet zorgvuldig heeft gelezen, (5) intakegesprekken heeft gepland op de Prinsengracht, terwijl dit bij de Leggelostraat was afgesproken (6) en eerder psychotherapie had moeten regelen.
Het nalaten van de psychiater heeft er toe geleid dat klager zonder behoorlijke behandeling jarenlang ziek thuis heeft gezeten.
4. Het standpunt van de psychiater
De psychiater heeft de klacht en de daaraan ten grondslag gelegde stellingen bestreden.
De psychiater was bij de behandeling van klager betrokken vanaf 6 februari tot
16 april 2008. Voor zover nodig wordt daarop hieronder ingegaan.
5. De beoordeling
Uit het dossier van klager valt af te leiden dat klager na de verwijzing door zijn huisarts naar Parnassia regelmatig door vele verschillende behandelaars werd gezien en onderzocht. Alle betrokken personen hebben naar aanleiding van de consulten geprobeerd de juiste, passende behandeling en medicatie voor klager te vinden. Dit duurde lang, mede omdat de actuele behandeling niet passend bleek en/of klager met het aanbod niet instemde. Gaandeweg werd tijdens en op grond van de bevindingen in het behandeltraject en naar aanleiding van persoonlijkheidsonderzoek duidelijk dat meer psychiatrische behandeling voor klager geïndiceerd was. Uiteindelijk bleek dat er bij klager sprake was van een psychotische stoornis.
De betrokkenheid van de psycholoog bestond uit consulten gemiddeld een keer per week na melding van klager bij ACEP. De psychiater stelt dat aan klager in het eerste gesprek op 6 februari 2008 de geplande behandeling en het doel daarvan is toegelicht. Tijdens het volgende consult op 20 februari 2008 vond een geweldsincident plaats, waarna op 27 februari 2008 door de psychiater een rechterlijke machtiging tot opname ingevolge de BOPZ werd aangevraagd, die op
15 april 2008 werd bekrachtigd. Klager heeft de stellingen van de psychiater niet inhoudelijk weersproken.
Het College heeft geen aanwijzingen dat de psychiater bij de voorbereiding of uitvoering van de behandeling van klager onzorgvuldig heeft gehandeld. Uit de aantekeningen in het dossier volgt dat onder andere is gesproken over het opbouwen van een behandelrelatie en de mogelijke medicatie. Dat door handelen of nalaten van de psychiater onnodig vertraging is opgetreden is het College niet gebleken. De psychiater was betrokken bij de behandeling van ACEP op de Prinsengracht en niet bij de verwijzing van klager naar de Leggelostraat. De psychiater heeft ontkend dat zij opzettelijk hinderlijk heeft gegrijnsd. Het College kan niet vaststellen dat de psychiater klager onheus heeft bejegend.
Het College kan zich voorstellen dat het proces naar het zoeken van de juiste behandeling mede gezien de langere duur daarvan en verloop van het traject via wisselende afdelingen voor klager moeilijk te volgen is geweest. Er zijn evenwel geen aanwijzingen dat de psychiater in dit kader een tuchtrechtelijk verwijt te maken valt.”
3. Vaststaande feiten en omstandigheden
Voor de beoordeling van het hoger beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de volgende feiten:
Klager is sinds zijn jeugd bekend bij de GGZ en werd in februari 2006 door zijn huisarts verwezen naar Parnassia vanwege slaapproblemen en moeite om zijn leven op orde te krijgen.
Via de Centrale Aanmelding van Parnassia is klager doorverwezen naar het Centrum voor Arbeid en Psyche (CAP), later genaamd PsyQbusiness. Op 22 februari 2006 heeft er een intakegesprek plaatsgevonden door mevrouw E., gezondheidszorgpsycholoog in opleiding, en op 20 maart 2006 een psychiatrisch consult bij de heer F., psychiater. Naar aanleiding van het psychiatrisch consult heeft de heer F. medicatie voorgeschreven en is hij tot de volgende voorlopige conclusie gekomen:
“-pat is nauwelijks gepersonaliseerd
-veel gegevens over de voorgeschiedenis/levensloop ontbreken
-geen aanwijzingen voor psychotische symptomen
-waarschijnlijk is er sprake van een ontwikkelingsstoornis
Ook gezien het sociale isolement zou een vorm van dagbehandeling gewenst zijn.”
Klager is vervolgens ingeschreven bij de dagbehandeling van het Centrum Persoonlijkheidsproblematiek (CPP). Hij heeft daar ingeschreven gestaan vanaf
3 juli 2006 tot 18 september 2006. Klager is niet in behandeling gekomen bij het CPP en terugverwezen naar het CAP. In de periode van 20 maart 2006 tot en met 15 januari 2007 heeft klager meerdere telefonische en persoonlijke consulten gehad bij de psychiater F.. Op 28 april 2006 is geconstateerd dat klager is gestopt met de voorgeschreven medicatie. Vanaf half augustus 2006 tot 19 februari 2007 is klager begeleid door de heer G., gezondheidszorgpsycholoog werkzaam bij de afdeling CAP.
In of omstreeks mei 2007 is klager verwezen naar de afdeling Autisme Spectrum Stoornissen. Op 16 mei 2007 heeft klager aan mevrouw H., verpleegkundige op de afdeling Autisme Spectrum Stoornissen, meegedeeld af te zien van behandeling op die afdeling. Naar aanleiding van een telefoongesprek op 11 oktober 2007 heeft mevrouw H. de situatie van klager op 16 oktober 2007 besproken in de patiëntenvergadering op haar afdeling, waarna is besloten dat klager voor verder persoonlijkheidsonderzoek zou worden aangemeld bij de afdeling PsyQ Onderzoek en Advies. Klager heeft hiermee ingestemd.
Op 24 oktober 2007 heeft de gezondheidspsycholoog mw. I. een persoonlijkheidsonderzoek verricht bij klager, waarna op 27 december 2007 een adviesgesprek heeft plaatsgevonden. Naar aanleiding van de uitkomsten van het persoonlijkheidsonderzoek is klager door mevrouw H. op 21 december 2007
verwezen naar de afdeling Leggelostraat. Tot een intake op deze afdeling is het niet gekomen.
In januari 2008 is klager door de afdeling Leggelostraat aangemeld bij het Centrum Eerste Psychose (ACEP) voor diagnostiek. Mevrouw J., coördinerend sociaal psychiatrisch verpleegkundige en verantwoordelijk voor nieuwe aanmeldingen binnen ACEP, heeft met klager contact gehad over een intakegesprek. Het intakegesprek vond op 25 januari 2008 plaats met de heer K., psychiater en afdelingshoofd ACEP, en de heer L., verpleegkundige bij ACEP. Nadat klager op 29 januari 2008 had ingestemd met behandeling bij ACEP, is de arts als behandeld psychiater van klager aangewezen en de heer L. als coördinerend behandelaar. In februari 2008 heeft de heer L. vier telefonische en twee persoonlijke gesprekken met klager gevoerd. De rol van de heer L. als coördinerend behandelaar is op 20 februari 2008 geëindigd, nadat een gesprek tussen de heer L. en klager was geëscaleerd. De arts heeft in de periode van 6 februari 2008 tot 16 april 2008 meerdere telefonische en persoonlijke contacten gehad met klager.
De heer K. heeft op 25 en 26 februari 2008, als waarnemer van de arts, telefonisch contact gehad met klager.
Op 15 april 2008 werd klager gedwongen opgenomen op grond van de BOPZ.
4. Beoordeling van het hoger beroep
Procedure
4.1 Klager beoogt met zijn beroep de zaak in volle omvang aan het Centraal Tuchtcollege ter beoordeling voor te leggen. Hetgeen hij daartoe heeft aangevoerd komt in de kern neer op een herhaling van de stellingen die hij reeds in eerste aanleg heeft geuit.
4.2 De arts heeft in hoger beroep gemotiveerd verweer gevoerd en geconcludeerd tot verwerping van het beroep.
Beoordeling
4.3 Op basis van het onderhavige dossier en hetgeen het Centraal Tuchtcollege bekend is geworden uit de andere door klager aanhangig gemaakte tuchtzaken die gelijktijdig met onderhavige zaak ter zitting zijn behandeld, komt het Centraal Tuchtcollege tot de algemene conclusie dat, vanaf het moment dat de indruk bestond dat er sprake was van complexe problematiek bij klager, het rondom de contacten tussen klager en Parnassia heeft ontbroken aan centrale coördinatie/case management vanuit de organisatie van Parnassia. Vervolgens moet worden bezien of de psychiater daarvan persoonlijk een verwijt kan worden gemaakt.
4.4 Het Centraal Tuchtcollege stelt voorop dat voorbijgegaan wordt aan de grieven van klager omtrent de behandeling van zijn klacht in eerste aanleg, nu de zaak in hoger beroep volledig opnieuw is behandeld.
4.5 Het hoger beroep richt zich tegen de beslissing van het Regionaal Tuchtcollege, als gevolg waarvan het niet mogelijk is in hoger beroep nieuwe klachten op te werpen die in eerste aanleg niet aan de orde zijn geweest. Het Centraal Tuchtcollege beperkt zich derhalve tot de in eerste aanleg aan de orde gestelde klachten en verwijst hiervoor naar de door het Regionaal Tuchtcollege in de beslissing waarvan beroep onder 3. geformuleerde klachten. Nieuwe klachten vallen buiten het bereik van het hoger beroep en zullen derhalve buiten beschouwing worden gelaten.
4.6 Het Centraal Tuchtcollege stelt vast dat klager in zijn beroepschrift niet specifiek is ingegaan op de in eerste aanleg aan de orde gestelde klachten en de beoordeling daarvan door het Regionaal Tuchtcollege. Klager heeft hieromtrent geen enkele grief geformuleerd.
De behandeling van de zaak in hoger beroep heeft het Centraal Tuchtcollege dan ook geen aanleiding gegeven tot andere beschouwingen en beslissingen dan die van het Regionaal Tuchtcollege in eerste aanleg. Het Centraal Tuchtcollege onderschrijft en neemt over hetgeen het Regionaal Tuchtcollege in de beslissing waarvan beroep onder 5. heeft overwogen, met uitzondering van de laatste zin van de eerste alinea. De overweging van het Regionaal Tuchtcollege dat uiteindelijk bleek dat er bij klager sprake was van een psychotische stoornis, deelt het Centraal Tuchtcollege niet. De aanduiding van de arts als “psycholoog” in de eerste zin van de tweede alinea, dient bovendien te worden gewijzigd in “psychiater”.
4.7 Gelet op het vorenoverwogene wordt het beroep verworpen.
5. Beslissing
Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:
verwerpt het beroep.
Deze beslissing is gegeven door: mr. K.E. Mollema, voorzitter,
mr. W.P.C.M. Bruinsma en mr. P.J. Wurzer, leden juristen en drs. M.G.M. Smid-Oostendorp en Prof. dr. P.P.G. Hodiamont, leden beroepsgenoten en mr. J. van den Hoven, secretaris, en uitgesproken ter openbare zitting van 16 januari 2014.
Voorzitter w.g. Secretaris w.g.