We werken hard aan het herstel van de stabiliteit van tuchtrecht.overheid.nl. Excuus voor het ongemak.

ECLI:NL:TGZCTG:2011:YG1056 Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Den Haag C2010.068

ECLI: ECLI:NL:TGZCTG:2011:YG1056
Datum uitspraak: 19-04-2011
Datum publicatie: 22-04-2011
Zaaknummer(s): C2010.068
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen:
Inhoudsindicatie:   Klacht tegen huisarts. Klaagster verwijt huisarts dat deze geen adequaat onderzoek heeft verricht naar klachten in haar borsten en haar ten onrechte heeft gerustgesteld. Het Regionaal Tuchtcollege heeft de maatregel van waarschuwing opgelegd. Hoger beroep huisarts. Het Centraal Tuchtcollege overweegt dat n iet in geschil is dat de huisarts klaagster lichamelijk heeft onderzocht en daarbij weliswaar een zwelling in de linkerborst heeft gevoeld, maar dat deze zwelling een afwijking betrof die overeenkwam met eerder in het ziekenhuis vastgestelde cysten. Bij die stand van zaken bestond er voor de huisarts geen aanleiding de zwelling aan te merken als een nieuwe klacht, zodat hij niet opnieuw het protocol, zoals de NHG-standaard die beschrijft bij een nieuwe klacht over pijn in de borst, hoefde te doorlopen. De huisarts heeft terecht de voorgeschiedenis van klaagster betrokken bij zijn diagnose en bij het bepalen van het behandelplan. Klachtonderdeel alsnog ongegrond.  

C E N T R A A L  T U C H T C O L L E G E

voor de Gezondheidszorg

Beslissing in de zaak onder nummer C2010.068 van:

                                               A., huisarts, wonende te B., gemeente C., appellant, verweerder                                             in eerste instantie, gemachtigde: mr. M.H.M. Mook van ARAG                                              Rechtsbijstand te Leusden,

tegen

                                               D., wonende te E., appellante, klaagster in eerste aanleg,

                                               gemachtigde: mr. L.J. van Rooijen, advocaat te Rotterdam.

1.         Verloop van de procedure

            D. - hierna klaagster - heeft op 1 september 2008 bij het Regionaal Tucht­college te

            's-Gravenhage tegen A.- hierna de huisarts - een klacht ingediend. Bij beslissing van

            9 februari 2010, onder nummer 2008 H 147a heeft dat College de huisarts de            maatregel van waarschuwing opgelegd. De huisarts is van die beslissing tijdig in        hoger beroep gekomen. Bij zijn beroepschrift heeft hij een door F., huisarts n.p.,     opgesteld deskundigen-rapport overgelegd. Klaagster heeft een verweerschrift in        hoger beroep ingediend. Bij brief van 31 januari 2011 heeft de gemachtigde van       klaagster meegedeeld dat klaagster is overleden. De zaak is in hoger beroep behandeld       ter openbare  terechtzitting van het Centraal Tuchtcollege van 8 februari 2011, waar             zijn verschenen de huisarts, bijgestaan door zijn gemachtigde, alsmede de        gemachtigde van klaagster.

2.         Beslissing in eerste aanleg

            Het Regionaal Tuchtcollege, heeft voor zover in hoger beroep van belang, aan zijn       voormelde beslissing de volgende overwegingen ten grondslag gelegd:

2. De feiten

Op 14 juli 2005 bezocht klaagster de arts vanwege pijnklachten in haar rechterborst. De arts heeft klaagster lichamelijk onderzocht en haar naar het G.-ziekenhuis te E. verwezen, alwaar op 26 oktober 2005 een röntgenfoto is gemaakt en echografisch onderzoek is gedaan. De uitslag van de mammografie luidde: “Beiderzijds focale afwijkingen op basis van cysten. CBO-code2/benigne”. 

Op 19 juni 2006 meldde klaagster zich bij de assistente van de arts met pijnklachten en een harde borst. Volgens het dossier van de arts betrof het de linkerborst, maar klaagster beweert dat het de rechterborst betrof. In het dossier van de arts is vermeld dat een afwijking is gevoeld in de linkerborst conform de mammografie van

 26 oktober 2005. Op 22 juni 2006 is vermeld “event. ctr. mammografie NOV/2006”. 

Op 28 augustus 2006 is in het kader van het Bevolkingsonderzoek Borstkanker een mammografie gemaakt bij klaagster. Op 31 oktober 2006 is klaagster overgestapt naar een andere huisarts.

Op 2 april 2008 is de tweede mammografie in het kader van het Bevolkingsonderzoek Borstkanker gemaakt, die uitwees dat klaagster borstkanker in de rechterborst had met pathologische lymfklieren in de oksel.

3. De klacht

Klaagster verwijt de arts dat hij:

            (…)

-                     in juni 2006 geen adequaat onderzoek heeft verricht naar haar klachten en haar ten onrechte heeft gerustgesteld. De arts had de klachten niet zonder aanvullend onderzoek mogen toeschrijven aan hormoonschommelingen. De kans op een kwaadaardige tumor in een cyste komt weliswaar slechts in ongeveer 1% van de gevallen voor, doch de gevolgen zijn ernstig. Bovendien meent klaagster dat de arts zijn beslissing en de mogelijke gevolgen daarvan met klaagster had moeten bespreken.

4. Het standpunt van de arts

Op 14 juli 2005 heeft de arts klaagster conform de NHG-Standaard (M07) lichamelijk onderzocht en een mammografie laten maken. De radioloog heeft aanvullend echografisch onderzoek gedaan. De uitslag luidde kort gezegd: ‘cystes in beide borsten zonder tekenen van kwaadaardigheid’.

Op 22 juni 2006 onderzocht de arts klaagster vanwege een zwelling in haar linkerborst. Dat het toen de linkerborst betrof en niet - zoals klaagster stelt - de rechterborst, blijkt volgens de arts uit het dossier, waarin in eerste instantie de assistente op 19 juni 2006 heeft genoteerd:

“1wk opgezwollen mn li borst, gister erger geworden voelt knobbels boven li borst, steken”.

Vervolgens heeft de arts op 22 juni 2006 genoteerd:

“zwellingtje li mammae> bekend met cysten, conform mammografie 26/10/2005, event. ctr mammografie NOV/2006”.

De arts voelde een regelmatig, scherp afgegrensde tumor die niet aan de huid vastzat. Gezien het aspect en de voorgeschiedenis was een cyste volgens hem de meest waarschijnlijke diagnose. Omdat een cyste volgens de NHG-Standaard Mammografie geen indicatie is voor een mammografie, ook niet in combinatie met melkuitvloed, heeft de arts geen aanvullend onderzoek laten doen. Ter geruststelling heeft de arts voorgesteld de mammografie in november 2006 te herhalen (een jaar na de vorige).

Op het spreekuurcontact op 31 augustus 2006 heeft klaagster de arts niet medegedeeld dat zij vanwege het Bevolkingsonderzoek Borstkanker voor een mammografie was opgeroepen. De desbetreffende uitslag heeft de arts ook niet ontvangen.

De arts heeft op 24 september 2008 met klaagster gesproken over de uitslag van de mammografie van april 2008.

5. De beoordeling

(…)

Ten aanzien van het tweede klachtonderdeel heeft de arts op 22 juni 2006 in het dossier vermeld: “zwellingtje li mammae-> bekende met cysten, conform mammografie 26/10/2005 event. ctr mammografie NOV/2006”, zonder het aspect en de plaats van de zwelling in de borst te beschrijven.

Naar het oordeel van het College had de arts in deze nieuwe klacht over pijn in de borst wederom de NHG-Standaard moeten volgen. Hij had voor deze, in de NHG-Standaard benoemde ‘lokale, palpabele afwijking en geen aanwijzing voor een maligniteit’, klaagster opnieuw moeten insturen voor een mammografie dan wel klaagster naar een chirurg of mammateam/-poli moeten verwijzen. Dit heeft hij echter niet gedaan.

De arts verklaart in de stukken en ter zitting dat hij bij het bepalen van zijn beleid was uitgegaan van een cyste in de linkerborst, omdat klaagster daarmee bekend was. Het College is van oordeel dat de arts ook in dat geval niet had mogen volstaan met het accepteren van de situatie. Er had, conform de NHG-Standaard, in ieder geval een lichamelijk controle  van de zwelling dienen plaats te vinden in een andere fase van de cyclus dan wel 3 maanden na het onderzoek van 22 juni 2006 om te beoordelen of de cyste was verdwenen, groter was geworden of een ander aspect had gekregen. Van enig nader c.q. later onderzoek door de arts naar veranderingen in de afwijking is het College uit het dossier niet gebleken, terwijl klaagster op 21 juli en op 31 augustus 2006 nog wel op het spreekuur van de arts is geweest.

De arts valt op dit punt dan ook een tuchtrechtelijk verwijt te maken. Na te melden maatregel wordt passend geacht.”

3.         Vaststaande feiten en omstandigheden

            Voor de beoordeling van het hoger beroep gaat het Centraal Tuchtcollege uit van de   feiten en omstandigheden zoals weergegeven onder “2. De feiten” van de beslissing in     eerste aanleg.

4.         Beoordeling van het hoger beroep

            4.1 In hoger beroep is nog aan de orde het verwijt dat de huisarts in juni 2006 geen    adequaat onderzoek heeft verricht naar de klachten van klaagster en dat hij haar ten         onrechte heeft gerustgesteld. Het Regionaal College heeft dit klachtonderdeel gegrond          verklaard.

            4.2 De huisarts richt zich in hoger beroep tegen dit oordeel. Hij voert daartoe aan dat  het Regionaal College er ten onrechte van uitgaat dat klaagster op 22 juni 2006 met            een nieuwe klacht bij hem kwam en hij daarom opnieuw de NHG-standaard had    moeten volgen. Volgens de huisarts heeft hij bij het bepalen van het behandelplan        mogen laten meewegen dat klaagster bekend was met afwijkingen in haar borsten.

            4.3 Ten aanzien van de vraag of de klacht waarmee klaagster zich in juni 2006 op het             spreekuur van de huisarts meldde, wat betreft de toepassing van de destijds geldende     NHG-standaard moet worden aangemerkt als een nieuwe klacht over pijn in de borst,      overweegt het Centraal Tuchtcollege als volgt. Voorop staat dat bij de huisarts bekend            was dat bij klaagster op 26 oktober 2005 in het ziekenhuis de aanwezigheid van         (goedaardige) cysten in beide borsten was vastgesteld. Niet in geschil is dat de         huisarts klaagster tijdens haar bezoek in juni 2006 lichamelijk heeft onderzocht en      daarbij weliswaar een zwelling in de linkerborst heeft gevoeld, maar dat deze zwelling een afwijking betrof die overeenkwam met de in het ziekenhuis vastgestelde cysten. Bij die stand van zaken bestond er voor de huisarts geen aanleiding de zwelling aan te         merken als een nieuwe klacht, zodat hij niet opnieuw het protocol, zoals de NHG-            standaard die beschrijft bij een nieuwe klacht over pijn in de borst, hoefde te   doorlopen. Anders dan namens klaagster is gesteld is het tijdsverloop van acht             maanden tussen de in het ziekenhuis gemaakte mammografie en de door haar         ervaren klachten in juni 2006 niet van dien aard dat dit de huisarts ertoe had moeten    brengen anders te handelen dan hij in casu gedaan heeft. Ook het aangevoerde feit dat    volgens het dossier van de huisarts de klachten in 2005 de rechterborst en in 2006 de     linkerborst betroffen leidt niet tot een andere conclusie, omdat vast staat dat bij de             mammografie   in oktober 2005 in beide borsten cysten waren aangetroffen.

            Het Centraal Tuchtcollege is voorts van oordeel dat de huisarts terecht de voor-                     geschiedenis van klaagster betrokken heeft bij zijn diagnose en bij het bepalen van het   behandelplan. Gelet op het feit dat er ten tijde van het consult op 21 juni 2006 geen   aanwijzingen waren voor een maligniteit heeft hij kunnen volstaan met een        afwachtend beleid en een verwijzing voor nieuw mammografisch onderzoek in       november van dat jaar. Het Centraal Tuchtcollege merkt daarbij wel op dat de     bevindingen die de huisarts stelt op de dag van het consult te hebben gedaan - er         waren geen alarmsymptomen als een onregelmatig en slecht afgrensbare tumor,          schilfering of eczeem van de tepel, huid- en of tepelintrekking, regionale lymfe­ klierzwelling of non-puerperale mastitis - in de aantekeningen in het medisch    journaal niet zijn terug te vinden en dat het beter was geweest als zijn verslaglegging            op dat punt completer was geweest. Gelet op al het voorgaande is de conclusie         evenwel dat de huisarts naar het oordeel van het Centraal Tuchtcollege niet             tuchtrechtelijk verwijtbaar gehandeld heeft. Dit voert tot de volgende beslissing.

            4.4 Om redenen aan het algemeen belang ontleend zal publicatie van deze beslissing    worden bepaald.

5.         Beslissing

            Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg:

                                               verklaart het beroep gegrond;

                                               vernietigt de beslissing waarvan beroep ten aanzien van het                                                     klachtonderdeel dat de huisarts geen adequaat onderzoek heeft

                                               verricht en klaagster ten onrechte heeft gerustgesteld;

                                               en opnieuw rechtdoende:

                                               verklaart dit klachtonderdeel alsnog ongegrond;

                   bepaalt dat deze beslissing op de voet van artikel 71 Wet BIG                                               zal worden bekendgemaakt in de Nederlandse Staatscourant, en                                            zal worden aan­geboden aan het Tijdschrift voor Gezondheids-                                               recht, Gezondheidszorg Jurisprudentie en Medisch Contact met                                      het verzoek tot plaatsing.

Deze beslissing is gegeven in raadkamer door: mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter,

mrs. P.J. Wurzer en R.A. van der Pol, leden-juristen en H.J. Blok en B.P.M. Schweitzer, leden-beroepsgenoten en mr. M.H. Van Gool, secretaris en uitgesproken ter openbare zitting van 19 april 2011, door mr. K.E. Mollema, in tegenwoordigheid van de secretaris.

                                               Voorzitter   w.g.

                                               Secretaris  w.g.