ECLI:NL:TGZRSHE:2026:182 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg 's-Hertogenbosch H2025/9232
| ECLI: | ECLI:NL:TGZRSHE:2026:182 |
|---|---|
| Datum uitspraak: | 04-11-2026 |
| Datum publicatie: | 04-11-2026 |
| Zaaknummer(s): | H2025/9232 |
| Onderwerp: | Onheuse bejegening |
| Beslissingen: | Ongegrond, kennelijk ongegrond |
| Inhoudsindicatie: | Kennelijk ongegronde klacht van klager over verweerder, bedrijfsarts. Klager werd door verweerder begeleid in het kader van verzuim. In de door de werkgever verzonden uitnodiging voor een consult voor klager en verweerder stonden verschillende tijdstippen. Klager verwijt verweerder dat hij heeft gehandeld in strijd met artikel 47 van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg (Wet BIG) doordat verweerder volgens klager de kernregels 4 (respectvol handelen) en 9 (verantwoordelijkheid nemen en toetsbaar opstellen) van de KNMG-Gedragscode niet in acht heeft genomen. |
REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
TE ’s-HERTOGENBOSCH
Beslissing van 4 november 2026 op de klacht van:
[A],
wonende in [B],
klager,
gemachtigde: mr. J.W. Janssens, werkzaam in Houten,
tegen:
[C],
arts arbeid en gezondheid - bedrijfsgeneeskunde,
werkzaam in [D],
verweerder, hierna ook: bedrijfsarts,
gemachtigde: mr. H.M. van de Kerke, werkzaam in Amsterdam.
1.
De zaak in het kort
1.1
Klager komt bij verweerder voor een consult. Beiden hebben een uitnodiging ontvangen
met een ander tijdstip van de afspraak. Het consult gaat daarom niet door. Klager
verwijt verweerder dat hij klager daarbij niet respectvol heeft bejegend en dat verweerder
onvoldoende verantwoordelijkheid heeft genomen.
1.2
Het college komt tot het oordeel dat dat de klacht kennelijk ongegrond is. ‘Kennelijk’
betekent dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen te stellen en dat duidelijk
is dat de klacht niet gegrond kan worden verklaard. Hierna licht het college toe hoe
het tot deze beslissing is gekomen.
2.
De procedure
2.1
Het dossier bevat de volgende stukken:
-
het klaagschrift met de bijlagen, ontvangen op 11 november 2025;
-
het verweerschrift met de bijlage, ontvangen per e-mail op 1 april 2026 en per post
op 3 april 2026.
2.2
De partijen hebben de gelegenheid gekregen om onder leiding van een secretaris van
het college in gesprek te gaan (mondeling vooronderzoek). Daarvan hebben zij geen
gebruik gemaakt.
2.3
Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college
de zaak heeft beoordeeld op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig
waren.
3.
De feiten
3.1
Verweerder is werkzaam als zelfstandig bedrijfsarts, onder andere voor de werkgever
van klager. Nadat klager op 6 januari 2025 is uitgevallen op zijn werk, is verweerder
verzocht klager te begeleiden in het kader van verzuim.
3.2
Na een aantal videoconsulten is klager uitgenodigd voor een fysiek consult op 12
juni 2025. In de agenda van verweerder stond dit consult ingepland voor 12:30 uur.
Klager heeft een brief ontvangen waarin als aanvangstijdstip 13:30 stond.
3.3
Klager heeft zich rond 13:00 uur gemeld bij de praktijkruimte van verweerder. Een
consult heeft die dag niet meer plaatsgevonden.
4.
De klacht en de reactie
4.1
Klager die werd begeleid door verweerder, verwijt verweerder dat hij heeft gehandeld
in strijd met artikel 47 van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg
(Wet BIG) door de kernregels 4 en 9 van de KNMG-Gedragscode niet in acht te nemen.
4.2
Verweerder heeft het college verzocht de klacht (kennelijk) ongegrond te verklaren.
4.3
Het college gaat hieronder, voor zover nodig, verder in op de standpunten van partijen.
5.
De overwegingen van het college
De criteria voor de beoordeling
5.1
De vraag is of de verweerder de zorg heeft verleend die van hem verwacht mocht worden.
De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende bedrijfsarts. Bij
de beoordeling wordt rekening gehouden met de voor de bedrijfsarts geldende beroepsnormen
en andere professionele standaarden. Dat een zorgverlener beter anders had kunnen
handelen, is niet altijd genoeg voor een tuchtrechtelijk verwijt. Verder geldt het
uitgangspunt dat zorgverleners alleen tuchtrechtelijk verantwoordelijk zijn voor hun
eigen handelen.
5.2
Het college is van oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. Dat legt het college
hierna uit.
5.3
De klacht, die er kortgezegd op neer komt dat verweerder klager niet respectvol
heeft bejegend tijdens het contact op 12 juni 2025 en zich niet toetsbaar en verantwoordelijk
heeft opgesteld, gaat uit van een lezing van de feiten die anders is dan de lezing
van verweerder. De lezing van de feiten van klager wordt niet ondersteund door objectieve
gegevens zoals een medisch dossier of verklaringen van getuigen. Het college kan
niet vaststellen hoe de bejegening rond het consult precies is verlopen en of de bejegening
van klager niet respectvol is geweest. In gevallen waarin de lezingen van partijen
over de feitelijke gang van zaken uiteenlopen en niet kan worden vastgesteld welke
van beide lezingen het meest aannemelijk is, kan een verwijt dat is gebaseerd op de
lezing van klager niet gegrond worden bevonden. Dit oordeel berust niet op het uitgangspunt
dat het woord van de klager minder geloof verdient dan dat van verweerder, maar op
de omstandigheid dat voor het oordeel dat een bepaalde verweten gedraging tuchtrechtelijk
verwijtbaar is, eerst moet worden vastgesteld welke feiten daaraan ten grondslag gelegd
kunnen worden. Deze feiten kan het college dus, ook als aan het woord van klager en
van verweerder evenveel geloof wordt gehecht, hier niet vaststellen. Dit brengt mee
dat niet kan worden vastgesteld of verweerder klachtwaardig heeft gehandeld. De klacht
is in zoverre kennelijk ongegrond.
5.4
Wanneer klager heeft bedoeld te klagen over dat klager een andere aanvangstijd dan
verweerder had ontvangen, overweegt het college dat het plannen van het consult en
de communicatie over het tijdstip niet door verweerder is gedaan maar door een derde.
De klacht ziet derhalve op handelen dat buiten de persoonlijke verwijtbaarheid van
verweerder ligt. De klacht is voor het overige ook kennelijk ongegrond.
Slotsom
5.5
Uit de overwegingen hiervoor volgt dat de klacht kennelijk ongegrond is.
6.
De beslissing
Het college:
verklaart de klacht in al haar onderdelen kennelijk ongegrond.
Deze beslissing is gegeven op 4 november 2026 door A.H.M.J.F. Piëtte, voorzitter,
E. Gorissen en R.P.J. Ansem, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door F.A.C. Bergervoet,
secretaris en in het openbaar uitgesproken door K.A.J.C.M. van den Berg Jeths- van
Meerwijk.