ECLI:NL:TGZRAMS:2026:256 Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg Amsterdam A2026/9919

ECLI: ECLI:NL:TGZRAMS:2026:256
Datum uitspraak: 03-11-2026
Datum publicatie: 03-11-2026
Zaaknummer(s): A2026/9919
Onderwerp: Onjuiste behandeling/verkeerde diagnose
Beslissingen: Ongegrond, kennelijk ongegrond
Inhoudsindicatie: Kennelijk ongegronde klacht tegen een psychotherapeut (en klinisch psycholoog). Verweerster heeft, samen met een collega-therapeut, een systeemtherapeutische behandeling ingezet. Klager verwijt verweerster onder meer het ontbreken van een behandelplan en behandeldoelen, onvoldoende methodische regie, gebrekkige afstemming met de collega-therapeut en onzorgvuldige dossiervoering. Alle klachtonderdelen zijn kennelijk ongegrond.

A2026/9919
Beslissing van 3 november 2026

REGIONAAL TUCHTCOLLEGE VOOR DE GEZONDHEIDSZORG
AMSTERDAM

Beslissing in raadkamer van 3 november 2026 op de klacht van:


A,
wonende in B,
klager,

tegen

C,
psychotherapeut, werkzaam in D,
verweerster, hierna ook: de psychotherapeut, gemachtigde: mr. Y.Y.J.M. Bonnet, werkzaam in Utrecht.

1. De zaak in het kort
1.1   Verweerster is als klinisch psycholoog en psychotherapeut werkzaam bij een centrum voor onder 
andere systeemtherapie. Zij heeft, samen met een collega-therapeut, met klager en een aantal leden 
van zijn gezin van herkomst (kerngezin) en/of hun partners een systeemtherapeutische behandeling 
ingezet. Klager verwijt verweerster dat zij daarbij op meerdere punten niet volgens de 
professionele standaard heeft gehandeld. De psychotherapeut heeft verweer gevoerd.

1.2   Het college komt tot het oordeel dat de klacht kennelijk ongegrond is. ‘Kennelijk’ betekent 
dat het niet nodig is om nog vragen aan de partijen te stellen en dat duidelijk is dat de klacht 
niet gegrond kan worden verklaard. Hierna vermeldt het college eerst hoe de procedure is verlopen. 
Daarna licht het college de beslissing toe.

2. De procedure
2.1  Het college heeft de volgende stukken ontvangen:
-  het klaagschrift, ontvangen op 9 december 2025;
-  het verweerschrift met de bijlagen;
-  het proces-verbaal van het mondelinge vooronderzoek, gehouden op 22 april 2026;
-  de brief van de gemachtigde van de psychotherapeut van 13 mei 2026, binnengekomen op 18 mei 
2026, met verzoek tot correctie van enkele feitelijke onjuistheden in het
proces-verbaal van het mondelinge vooronderzoek.

2.2   Het college heeft de klacht in raadkamer behandeld. Dit betekent dat het college de zaak 
beoordeeld heeft op basis van de stukken, zonder dat de partijen daarbij aanwezig waren.

3. Wat is er gebeurd?
3.1  Verweerster is BIG-geregistreerd als klinisch psycholoog en als psychotherapeut. Zij is 
werkzaam als systeemtherapeut bij het E te B.

3.2   Begin 2024 hebben klager en enkele van zijn gezinsleden zich tot het E gewend vanwege de wens 
de onderlinge verhoudingen in het kerngezin van klager te verbeteren. Na intakegesprekken van een 
collega-therapeut van verweerster met de betrokken gezinsleden is besloten tot systeemtherapie. 
Vanwege de omvang van het gezin en de complexiteit van de problematiek is verweerster bij de 
behandeling betrokken als co-therapeut.

3.3   Voorafgaand aan de behandeling heeft de collega-therapeut een intakeverslag met een 
behandelvoorstel opgesteld en aan de gezinsleden toegezonden. Op 15 april 2024 heeft de collega per 
e-mail bevestigd dat de betrokken gezinsleden hebben ingestemd met de bevindingen in het verslag en 
de inzet van een co-therapeut. Hij heeft daarbij vermeld dat kleine aanvullingen door sommigen 
kunnen worden meegenomen in de gesprekken die gevoerd gaan worden.

3.4   Klager heeft op 6 mei 2024 zijn eigen doelstellingen voor de gezinstherapie aan de 
therapeuten toegezonden. Op 8 mei 2024 heeft de collega-therapeut na overleg met verweerster daarop 
gereageerd in de zin dat het hem opvalt dat klager daarin vooral noemt wat anderen zouden moeten 
veranderen; de collega-therapeut schrijft dat in de therapie gekeken zal worden naar de patronen in 
het gezin, en dat de kans van slagen van de therapie staat of valt met de bereidheid van ieder om 
naar zichzelf te kijken. Klager schrijft dezelfde dag terug dat hemzelf ook al was opgevallen dat 
veel van de voor hem wenselijke gedragsveranderingen bij een ander liggen vanuit zijn perspectief, 
en dat hij gaat zien waar hij tegenaan gaat lopen; de wil is er bij hem zeker nog, zo schrijft hij.

3.5   In 2024 hebben negen systeemtherapeutische gesprekken plaatsgevonden, in wisselende 
samenstelling wat de gezinsleden en hun partners betreft. De laatste sessie vond plaats op 20 
november 2024.

3.6   Op 7 januari 2025 heeft de moeder van klager namens het gezin per e-mail meegedeeld dat het 
gezin de systeemtherapie wilde beëindigen. Na de beëindiging heeft geen gezamenlijke afsluitende 
evaluatie plaatsgevonden en is geen eindverslag opgesteld.

3.7   Op 27 juli 2025 heeft klager bij het E een klacht ingediend. Op 13 november 2025 heeft naar 
aanleiding van die klacht een gesprek plaatsgevonden tussen klager en verweerster in aanwezigheid 
van een klachtenfunctionaris.

3.8   Op 8 december 2025 heeft klager de onderhavige tuchtklacht tegen verweerster ingediend. Tegen 
de collega-therapeut heeft hij een klacht ingediend bij het College van Toezicht van de Nederlandse 
Vereniging voor Relatie- en Gezinstherapie (NVRG).

4. De klacht en de reactie van de psychotherapeut
4.1  Klager verwijt de psychotherapeut dat zij:
a) geen behandelplan en behandeldoelen heeft opgesteld en dat een diagnostische onderbouwing 
ontbrak;
b) heeft nagelaten een veiligheidsanalyse uit te voeren en kwetsbare gezinsleden onvoldoende heeft 
beschermd;
c) onvoldoende methodische regie en sturing heeft gegeven aan het systeemtherapietraject;
d) gebrekkig heeft afgestemd met de collega-therapeut en inconsistent professioneel heeft 
gehandeld;
e) onzorgvuldig of onvolledig verslag heeft gelegd en dossier heeft gevoerd;
f) de wettelijke normen van de WGBO met betrekking tot de informatieplicht, zorgvuldigheid en 
verslaglegging heeft geschonden; en
g) niet heeft gehandeld volgens de professionele standaard die voor haar als BIG-geregistreerde 
zorgverlener geldt, hetgeen volgens klager tot schade heeft geleid.

4.2  De psychotherapeut heeft het college verzocht de klacht ongegrond te verklaren.

4.3  Het college gaat hierna verder in op de standpunten van partijen.

5. De overwegingen van het college

5.1   Het college stelt voorop dat het te betreuren is dat de ingezette systeemtherapie en de 
daarmee gepaard gaande investeringen in tijd, energie en geld niet het door klager en zijn 
gezinsleden gewenste resultaat hebben gehad

5.2   Het college moet beoordelen of de zorg die de psychotherapeut aan klager heeft verleend aan 
de daaraan te stellen eisen voldoet. Dat is een zakelijke beoordeling, aan de hand van de daarvoor 
geldende criteria.

Welke criteria gelden bij de beoordeling?
5.3   De vraag is of de psychotherapeut de zorg heeft verleend die van haar verwacht mocht worden. 
De norm daarvoor is een redelijk bekwame en redelijk handelende psychotherapeut. Bij de beoordeling 
wordt rekening gehouden met de voor de psychotherapeut geldende beroepsnormen en andere 
professionele standaarden. Dat een zorgverlener beter anders had kunnen handelen, is niet altijd 
genoeg voor een tuchtrechtelijk verwijt. Verder geldt het uitgangspunt dat zorgverleners alleen 
tuchtrechtelijk verantwoordelijk zijn voor hun eigen handelen. Dat de behandeling niet het door 
klager gewenste resultaat heeft gehad, betekent op zichzelf niet dat de psychotherapeut tuchtrechtelijk 
verwijtbaar heeft gehandeld.

5.4   Het verweten handelen heeft betrekking op de systeemtherapeutische behandeling waarbij 
verweerster als co-therapeut betrokken was. In deze beslissing beoordeelt het college dit handelen 
in haar hoedanigheid van psychotherapeut. Over de klacht tegen verweerster in haar hoedanigheid van 
klinisch psycholoog beslist het college afzonderlijk. Omdat in een systeemtherapie geen onderscheid 
kan worden gemaakt tussen de beide hoedanigheden, zijn de beide beslissingen ten aanzien van 
verweerster inhoudelijk gelijkluidend.

5.5  Klachtonderdeel a), c) en d) Onvoldoende behandelopzet, methodische regie en samenwerking met 
de collega-therapeut

Deze klachtonderdelen lenen zich, gezien hun onderlinge samenhang, voor gezamenlijke behandeling. 
De intake is verricht door de collega-therapeut en vastgelegd in een uitvoerig intakeverslag met de 
hulpvraag, hypothesen, behandeldoelen en een voorstel voor systeemtherapie. Dit verslag is aan de 
gezinsleden voorgelegd en zij hebben daarmee ingestemd. Voor zover klager niet akkoord was met de 
in het intakeverslag voorgestelde aanpak, heeft verweerster dit redelijkerwijs niet uit zijn 
berichten of uitlatingen tegenover haar of de collega-therapeut hoeven afleiden. Bij het mondelinge 
vooronderzoek heeft klager nog naar voren gebracht dat hij het intakegesprek taalkundig moeilijk 
leesbaar vond. In de 
e-mailwisseling begin mei 2024 heeft hij daar geen opmerkingen over gemaakt tegen de 
collega-therapeut. Voor zover hem in het verslag dingen niet duidelijk waren, had hij daar 
uiteraard opheldering over kunnen vragen. Het verslag voldoet naar het oordeel van het college aan 
de daaraan redelijkerwijs te stellen eisen.

5.6   Verweerster is na de intake als co-therapeut bij de behandeling betrokken en mocht in 
beginsel op deze intake voortbouwen. Er zijn het college geen feiten of omstandigheden gebleken die 
maken dat zij – in overleg met haar collega – een ander plan of andere doelen voor de behandeling 
had moeten voorstellen. Een nadere diagnostische onderbouwing is bij een systeemtherapie niet 
noodzakelijk. De collega-therapeut heeft aan klager geschreven dat het er bij systeemtherapie om 
gaat de gezinsleden te ondersteunen bij het leren herkennen van destructieve patronen en de rol van 
hun eigen gedrag in het ontstaan of het in stand houden daarvan, om zo bij ieder tot 
gedragsverandering te komen en tot meer constructieve patronen. Verweerster heeft hierover 
aangevoerd dat zij gedurende het hele traject consequent heeft gewerkt volgens de methodiek en 
interventies die horen bij systeemtherapie volgens het werkmodel van het Systemisch Kompas. Daarbij 
staan de interactiepatronen en dynamiek binnen het gezin als systeem centraal en daar zijn de 
gesprekken ook op gericht geweest, met de daarbij behorende interventies. Het college kan in de 
werkwijze van verweerster tijdens de therapie zoals neergelegd in de verslagen geen aanwijzingen 
vinden voor onvoldoende methodische regie en sturing. De broer van klager, die hem bij het 
mondelinge vooronderzoek als gemachtigde bijstond, heeft daar nog naar voren gebracht dat zij hopen 
dat met deze procedure tot duidelijke richtlijnen rond systeemtherapie wordt gekomen, bijvoorbeeld in de vorm van een basisdocument, en dat hier vanuit het tuchtcollege op wordt toegezien. Het ontwikkelen van richtlijnen of documenten behoort echter niet tot de bevoegdheid van een tuchtcollege. Professionele richtlijnen worden in de 
beroepsverenigingen ontwikkeld en daar toetst het college aan.

5.7   Klager verwijt de psychotherapeut verder dat zij gebrekkig heeft afgestemd met de 
collega-therapeut en inconsistent professioneel heeft gehandeld. Volgens klager viel het hem na de 
eerste en tweede sessie op dat de collega-therapeut meer aan het woord was dan verweerster, dat dit 
niet als in balans voelde en dat hij de indruk had dat de sessies niet actief waren voorbereid. Hij 
heeft dat tijdens de therapie niet geuit. Verweerster heeft hierover opgemerkt – en uit de stukken 
blijkt ook – dat tussen de therapeuten een taakverdeling bestond, dat zij de sessies voor- en 
nabespraken en vanuit dezelfde systeemtherapeutische methodiek werkten. De ene keer had de collega 
een leidende rol en een andere keer verweerster. Het college overweegt dat er geen voorgeschreven 
rolverdeling is tussen co-therapeuten in die zin dat zij bij de begeleiding in de gesprekken 
evenveel aan het woord moeten zijn. Als dat niet het geval is, wijst dat dus niet op onvoldoende 
afstemming.

5.8   Het college ziet ook verder geen aanknopingspunten voor het oordeel dat verweerster in de 
behandelopzet, de methodische regie of de samenwerking met de collega-therapeut tuchtrechtelijk is 
tekortgeschoten. De klachtonderdelen a), c) en d) zijn kennelijk ongegrond.

Klachtonderdeel b) Veiligheid binnen de therapie
5.9   Het is spijtig dat klager de behandeling kennelijk als onveilig (voor zichzelf of andere 
gezinsleden) heeft ervaren. Uit de stukken blijkt echter dat gedurende het traject aandacht is 
geweest voor de onderlinge dynamiek en de veiligheid binnen het gezin en dat bij oplopende 
spanningen werd geïntervenieerd. Niet is gebleken van concrete signalen van onveiligheid die voor 
verweerster aanleiding hadden moeten zijn voor verdergaande veiligheidsmaatregelen of individuele 
bescherming van gezinsleden. Klachtonderdeel b) is kennelijk ongegrond.

Klachtonderdeel e), f) en g) Dossiervoering, WGBO en professionele standaard
5.10  Ook deze klachtonderdelen lenen zich voor gezamenlijke behandeling. In het intakeverslag is 
voldoende duidelijk gemaakt wat de behandeling zou inhouden en de gezinsleden hebben daarmee 
ingestemd. Van de behandelsessies zijn consultnotities gemaakt en uit het dossier is het verloop 
van de behandeling voldoende te volgen. Consultnotities zijn bedoeld als globaal verslag van het 
verloop van een sessie en de gepleegde interventies van de therapeut(en) en niet als een volledig 
verslag van een sessie. Verweerster heeft erkend dat zij na de beëindiging van de behandeling beter 
een eindverslag had kunnen opstellen en het gezin actiever voor een afsluitende evaluatie had 
kunnen uitnodigen. Dat dit achteraf bezien beter had gekund, betekent niet dat verweerster daarmee 
de grenzen van een redelijk bekwame en redelijk handelende beroepsuitoefening heeft overschreden. Ook de vermelding in het verslag van 28 oktober 2024 van een gesprek dat klager met 
een andere hulpverlener heeft gehad, terwijl dit gesprek pas op 9 november 2024 heeft 
plaatsgevonden, is onvoldoende ernstig voor een tuchtrechtelijk verwijt.

5.11  Het is het college duidelijk dat klager andere verwachtingen had van de systeemtherapie. 
Verweerster (en haar collega-therapeut) hebben hem en de andere gezinsleden echter herhaaldelijk 
duidelijk gemaakt wat de systeemtherapie inhoudt en dat hun werkwijze niet betekent dat zij 
conclusies trekken of richtlijnen geven. Ook overigens is echter niet gebleken dat verweerster haar 
informatieplicht heeft geschonden of in strijd heeft gehandeld met de WGBO of de voor haar geldende 
professionele standaard. Ook de klachtonderdelen e), f) en g) zijn kennelijk ongegrond.

Slotsom
5.12  Uit de overwegingen hiervoor volgt dat alle onderdelen van de klacht
kennelijk ongegrond zijn.


6. De beslissing
Het college verklaart de klacht in al haar onderdelen kennelijk ongegrond.


Deze beslissing is gegeven op 3 november 2026 door N.B. Verkleij, voorzitter,
W.M. Creemers, lid-jurist, A.T. Prinsen-Reinders, S.J.A. de Vries en
A. van Dijke, leden-beroepsgenoten, bijgestaan door V.K.M. Hanssen, secretaris.